--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Pilous Jiří F.
Název: Quo vadis Slovensko ?
Zdroj: NN Ročník........: 0005/031 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Komentář Necenzurovaných novin: QUO VADIS, SLOVENSKO? Obrovská a dlouhotrvající vedra v USA a v Evropě mají vliv na kde koho, a vlas tně i na kde co: Dotýkají se nejen lidí, ale i politické scény, která je v tom to období téměř nehybná. Přesto však, jistá výjimka zde existuje. Třeba u naši ch východních sousedů. kde, zdá se, v letošním roce žádnou "okurkovou sezónu" či politické prázdniny neuznávají. I v teplotách vysoko nad 30 stupňů to na Sl ovensku přímo "vaří", aféra střídá aféru, koalice s opozicí se vzájemně napada jí. Navíc by se dalo říci, že tato země se stále více dostává na platformu "ba lkánského" nacionalismu...

Například ve čtvrtek 27. července se v maďarském Debrecínu konalo protestní sh omáždění 3000 účastníků, jež bylo svoláno Světovým svazem Maďarů proti "jazyko vé válce a za zachování maďarských škol v jugoslávské Vojvodině, rumunském Sed mihradsku a na Slovensku. Předák rumunských Maďarů, kněz László Tökés, který s tál v čele rumunského převratu z roku 1989, v této souvislosti upozornil, že v Rumunsku i na Slovensku sílí asimilační politika tamních vlád vůči maďarské m enšině: "Vrací se znovu totalita, jsou ohroženy mír a stabilita", tvrdil a pod otkl, že s nacionalismem se vrací také komunismus. Představitel Maďarské koali ce na Slovensku, předseda hnutí "Soužití" a poslanec slovenského parlamentu Mi klós Duray požádal Slováky, aby nepokračovali v šovinismu: Připravovaný návrh zákona o státním jazyku je podle něj jazykový imperialismus a kulturní fašismu s.

(Reakce na sebe nenechala dlouho čekat: Už následující den vládní HZDS vyjádři lo protest proti "zasahování Světového svazu Maďarů do vnitřních záležitostí s vrchované a samostatné Slovenské republiky". Předseda Slovenské národní strany Ján Slota pak ve stejnou dobu na adresu Duraye řekl, že se patrně zbláznil. S lovenská národní strana prý bude iniciovat novelizaci trestního zákona, něco v e smyslu "zíkona na ochranu republiky", jež by měl umožnit potrestat činnost " takovýchto šílenců", kteří vystupují proti své vlasti. "Po přijetí této noveli zace by se tento člověk ocitl jednznačně za mřížemi", oznámil Ján Slota...) * * *

Ovšem nejen to: Slovenská národní strana podala minulý týden generální prokura tuře podnět k trestnímu stíhání tří předáků půlmiliónové maďarské menšiny - zm íněného už Miklóse Duraye, Bély Bugára a Lászla Nagye - za hanbení republiky, kterého se údajně dopustili svými výroky po nedávném návratu ze soukromé návšt ěvy v USA. Představitelé Maďarské koalice prý zpochybňují "nejenom deklarované směřování zahraniční politiky Slovenska, ale i jeho demokratcký vývoj, jenž z abezpečuje stejná práva a svobody všem občanům Slovenska".

(V této souvislosti jsou zajímavé ještě dvě další informace: Podle té první se slovenský premiér Vladimír Mečiar před jistou dobou setkal na "soukromém" jed nání s dnes už několikrát jmenovaným předákem maďarské menšiny na Slovensku Mi klósem Durayem. Opoziční deník SME k tomu dodává, že tato více méně "utajená" schůzka může nečekaně ovlivnit slovenskou politiku. A zdá se, že už i částečně ovlivnila. Protože zhruba ve stejných dnech, kdy se konalo shromáždění v maďa rském Debrecíně, byl na návštěvě v Rumunsku slovenský předseda vlády Vladimír Mečiar: Při setkání s rumunským premiérem Nicolaem Vacaroiou pak prohlásil, že slovenský parlament neratifikuje smlouvu s Maďarskem podepsanou letos v březn u v Paříži. Navíc se oba premiéři vyslovili proti územní autonomii pro maďarsk ou menšinu, žijící v obou zemích. Dále Vladimír Mečiar tvrdil, že jeho vláda r espektuje práva menšin stanovená mezinárodními dokumenty, tudíž jakási kolekti vní práva jsou zbytečná...)

* * *

Možná v souvislosti s protestem Maďarů v Debrecíně či na zkladě "utajené soukr omé" schůky premiéra Vladimíra Mečiara s Miklósem Durayem došlo však k další z ajímavé události. Totiž, slovenská vláda a ministerstvo školství se rozhodly u stoupit od záměru zavést od nového školního roku na národnostně smíšených územ ích státu systém dvojjazyčného školství: Údajně pro téměř nulový zájem rodičů dětí. Vyplynulo to z prohlášení ministrů školství Slovenska a Maďarska Evy Sla vkovské a Gábora Fodora po společných jednáních, jež proběhla začátkem minuléh o týdne v Budapešti.

(Politickou scénou u našich východních sousedů však hýbou také jiné věci. Třeb a skutečnost, že slovenský president Michal Kováč odmítl 27. července podepsat tři ze čtyř tzv. privatizačních zákonů. Zrušení kupónové privatizace, zákaz p rivatizovat tzv. strategicky významné podniky a zákon o investičních fondech j sou podle něj kroky, které se dostávají do kolize s ústavou a porušují právo n a soukromé vlastnicví... Mluvčí presidenta 27. července v této souvislosti upř esnil, že Michal Kováč tak učiní přesto, že parlament s největší pravděpodobno stí přijme inkriminované zákony v opakovaném hlasování v nezměněné podobě: Pre sident však pokládá za svou povinnost postavit se v rámci svých možností proti . Podle tiskovéo mluvčího tyto zákony nakonec, pokud budou odhlasovány, skončí před Ústavním soudem...)

* * *

Neméně příznačnou pro současné slovenské poměry je konečně i příhoda, která se stala v neděli 23. července. Ten den mělo Slovenské televizní vysílání II tot iž odvysílat zakoupený pořad České televize "Na šikmé ploše" s Milanem Markovi čem, což bylo předem uvedeno také v televizním programu. Hlasatelka ovšem na p oslední chvíli oznámila, že objednávka z Prahy a zařazení Markovičova programu do vysílání byly učiněny na základě "hlubokého nedorozumění" pracovníků Hlavn í redakce převzatých programů Slovenské televize, a proto Markoviče nahradí me xický film.

(Čtenáři si jistě pamatují, že tzv. televizní večery Milana Markoviče byly ve Slovenské televizi zakázány v lednu tohoto roku vzápětí po nástupu nového úste dního ředitele televize Jozefa Darma, jehož dosadilo do funkce HZDS. Stalo se tak pro přílišnou kritičnost tohoto umělce na televizních obrazovkách ke stran ám vládní koalice HZDS a Slovenské národní strany. A to přesto, že firma Pacze lt, která je producentem Markovičových pořadů, měla a dosud má se Slovenskou t elevizí platnou smlouvu. Šéf firmy Jozef Paczelt minulý týden ve slovenském ko nzervativním deníku Národní obroda prohlásil, že neodvysílání pořadu "Na šikmé ploše" v neděli 24. července lze považovat za zjevný příklad katastrofální ch udoby ducha současného vedení Slovenské televize. Už proto, že obvinilo samo s ebe tvrzením, že Slovenská televize v hlubokém nedorozumění koupila od svého č eského partnera program, který není schopna odvysílat...)

Jiří F. PILOUS