--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Týbl Stanislav
Název: Fraška v parlamentu o pěti dějstvích a s nadějí na seriál
Zdroj: NN Ročník........: 0005/031 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Událost týdne: předseda republikánů Miroslav Sládek dirigoval koalici z bidýlka FRAŠKA V PARLAMENTU O PĚTI DĚJSTVÍCH A S NADĚJÍ NA SERIÁL

Události minulého týdne na naší politické scéně, hodné dle mého názoru za zazn amenání, byly pouze dvě, a to kulturní povahy. Shodou okolností obě dvě frašky . Jedna dramatická, druhá operetní. Tu první zinscenoval regionální odbor mini sterstva životního prostředí. Nosnou myšlenkou v ní byl fakt, že jistému cemen tárenskému lobistovi, jinak (jak prozradila až finální scéna) též samotnému mi nistru tohoto resortu (pardon, aby nedošlo k mýlce, ministru životního prostře dí Františku Bendovi z KDS-ODS, nikoli ministrovi cementárenského průmyslu) se konečně podařilo prosadit stavbu mamutí cementárny v Tmani. A ve Sněmovní uli ci na pražské Malé straně proběhla 25. července premiéra operetní frašky s náz vem "33. schůze Poslanecké sněmovny". Vzhledem k tomu, že tento kus neměl před premiéru, dokonce ani jednu jedinou zkoušku, nutno konstatovat, že proběhl (ja k by řekl ministr školství Ivan Pilip) na jedničku s hvězdičkou. Nutno bez nad sázky zdůraznit, že nejvíce se zaskvěl - dokonce v trojroli (spoluautor, dirig ent a též herec) Miroslav Sládek, předseda SPR - RSČ. Ovšem ani další protagon isté, spoluautor libreta a herec Jan Vik (taktéž SPR - RSČ), Milan Uhde (ODS), první milovnice Petra Buzková (ČSSD) atd. se neztratili a představili se ve s kvělé formě. S politováním musím konstatovat, že referáty o dvou fraškách v je dnom čísle NN by byly moc jak pro mne, tak především pro vás - čtenáře. O prvn í frašce (s dozvuky) se tedy s dovolením rozepíšu v příštím čísle. Nyní se sou střeďme na první. Už z toho ohledu, že ji Česká televize vysílala v přímém (še st a půl hodinovém) barevném přenosu, zatímto první věnovaly všechny české tel evize pouze několikaminutové šoty. Nepřináším s ohledem na rozsah (nikoli na o bsah - ten byl vždy "na úrovni") celý text libreta, pouze výňatky. DĚJSTVÍ PRVNÍ (l4.lO - l4.2O hodin)

Předseda Poslanecké sněmovny MILAN UHDE (ODS): Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, v tuto chvíli je podle registračního zařízení přítomno a zapsán o lO7 poslankyň a poslanců, je to tedy počet dostatečný k tomu, abychom se moh li usnášet. Proto zahajuji 33. schůzi a všechny vás srdečně vítám. Schůzi jsme svolali na základě dopisu, který mi zaslal ředitel Úřadu vyšetřování hl. m. P rahy plk. R. Maleček. Žádá o souhlas k trestnímu stíhání poslance pana Jana Vi ka, narozeného 7. dubna l969. Navrhuji vám tedy tento jediný bod pořadu dnešní schůze.

Poslanec MILAN LOUKOTA (SPR-RSČ): Dovoluji si navrhnout stažení tohoto jedinéh o bodu z pořadu dnešní schůze. Schválením mého návrhu je ještě možno zastavit totalitní zvůli současného vedení státu vůči opoziční straně. (Potlesk na gale rii, kde jsou přítomni hosté.)

UHDE: Já jsem nucen upozornit, že potlesky z galerie nejsou přípustné v této s němovně a nebudu je trpět!

RUDOLF OPATŘIL (ČMUS): Dovolte, abych přednesl jménem Českomoravské unie střed u návrh prohlásit dnešní průběh zasedání za uzavřený. Zdůvodnění je prosté. Um ožnit kolegům ze SPR-RSČ důstojné projednání bez zbytečnýcg emocí, které tomut o státu v žádném případě neprospějí.

UHDE: Táži se, kdo má přihlášku do rozpravy? Není-li žádná, uzavírám rozpravu. Pan poslanec Gross jako předseda klubu dostává právo promluvit, i když rozpra va byla uzavřena.

STANISLAV GROSS (ČSSD): Poprosil bych o desetiminutovou pauzu na poradu klubů k procedurálnímu, poměrně zásadnímu návrhu o jednání veřejném či neveřejném. K luby by k němu měly zaujmout stanovisko.

UHDE: Pokračujeme ve l4.3O.

DĚJSTVÍ DRUHÉ (l4.45 - l5.O5)

GROSS: Chtěl bych vás v této fázi informovat o návrhu poslaneckého klubu ČSSD, V situaci, kdy není známo stanovisko mandátového a imunitního výboru (dále je n MIV), je velice složité tuto věc projednat. Navrhujeme zřízení vyšetřovací k omise k této záležitosti.

UHDE: Pan poslanec Vik jako předseda klubu má právo promluvit. (Hlasitý potles kl z galerie vlevo.) Upozorňuji galerii, a upozorňuji naposledy, že dojde-li k podobným projevům jako teď, tzn. k potlesku, dám galerii vyklidit. Nebudu už další varování adresovat těm, komu patří.

VIK: Chtěl bych v této chvíli, dokud je ještě jednání veřejné, upozornit na to , že to nejsme my, kteří by jednání zdržovali. Za druhé pan předseda stále hov oří o potlesku shora. Rád bych ho upozornil, že při mnoha jiných příležitostec h tribuna tleskala, např. když zde nluvil prezident republiky a sněmovna samoz řejmě také tleskala a proti tomu jste se nikdy neohrazoval. Tak prosím, nechte tleskat tribunu. (Opět potlesk z levé galerie.)

UHDE: Prosím pracovníky policejní ochrany, aby vyklidili rušivé elementy z gal erie. Prosím, jestli je někdo přítomen z policejní ochrany, ať to provede. Nen í možné tímto způsobem pracovat. (Pravá galerie je vždy vyhrazena sdělovacím p rostředkům, levá hostům. V tuto chvíli byla obsazena převážně příznivci republ ikánů v čele s jejich předsedou dr. Miroslavem Sládkem, který po Uhdeho slovec h zaťatou pěstí hrozil předsednickému stolu: "Teď vám to ukážeme!" Policisté s ice na galerii přišli, dokonce přivolali posilu, ale na Sládka a republikány s i troufli pouze slovně. Zato museli galerii opustit ti, kdo průběh schůze vůbe c nerušili, např. i tiskový atašé polského velvyslanectví J, Stachowski, ač se prokazoval pasem. Rovněž tak bulharský atašé... Zajímavé je i to, že dr. Slád ek se dostal do budovy, aniž musel projít tzv. rentgenem. Na dotaz parlamentní ochranky: "Kdo jste?", prohodil suverénně: "Vy mě neznáte?!," a klidně šel dá l - pozn. aut.)

GROSS: Našemu klubu se zdá velice nedůstojné, aby sněmovna jednala v této atmo sféře. Myslím si, že i pracovníci policie by měli mít dostatek času a klidu k realizaci určitých kroků. Žádám, aby bylo opět přerušeno jednání, aby kluby ta ké mohly projednat náš návrh nna zřízení vyšetřovací komise.

VÁCLAV EXNER (KSČM): Dovolte mi, abych jménem poslaneckého klubu komunistické strany konstatoval, že nesouhlasíme s rozhodnutím předsedy sněmovny o vyklizen í galerie v této chvíli. (Potlesk z galerie.) (Poté veškeré pozměňující a dopl ňující návrhy z pléna nebyly hlasováním přijaty. Např. pro vyšetřovací komisi bylo 34, proti 82. Schválen byl onen jediný pod programu.)

MIROSLAV ČERBÁK (ODA, předseda MIV): Rád bych požádal o třičtvrtěhodinovou pře stávku na jednání MIV. Tento výbor se sešel v uplynylém týdnu dvakrát. Dne 23. července a dnes. Ani v jednom případě se nedostavil poslanec Vik, o kterém se jednalo. Nemáme žádný doklad, že některé z našich pozvání skutečně dostal. S potěšením kvituji, že pana Vika vidím a tímto ho zcela prokazatelně zvu na sch ůzi MIV.

EXNER: Navrhuji, aby po přestávce byla ještě krátká přestávka na projednání v klubech.

VIK: Jednání se samozřejmě zúčastním. Navrhoval bych, aby přerušení schůze byl o pouze na l5 minut. Vždyť televizní přenos také nemůže trvat věčně. (Jeho náv rh nebyl přijat.)

DĚJSTVÍ TŘETÍ (l6.37 - l6.55)

ČERBÁK: MIV po zvážení všech okolností doporučuje sněmovně, aby vyslovila souh las s návrhem usnesení, který MIV předkládá: Poslanecká sněmovna dává souhlas k trestnímu stíhání poslance Vika pro skutek spočívající v tom, že jmenovaný d ne 6.6.95 uzavřel s tiskárnou Mír smlouvu o vytištění "Informace spolkové vlád y pro vedení sudetoněmeckého landsmanschaftu" pro SPR-RSČ a dne 3.7. předal ti skárně písemné materiály pro tisk, přičemž zástupci SPR-RSČ převzali celý nákl ad l miliónu výtisků a dne l3.7. a později byl leták rozšířen téměř ve všech k rajích ČR a v Praze, v čemž vyšetřovatel spatřuje trestný čin šíření poplašné zprávy. Na zvláštní žádost sděluji, že hlasování v MIV vyznělo tak, že 9 posla nců hlasovalo pro, 2 proti, l se zdržel a l nehlasoval...

Ohledně obsahu letáků byla poměrně výrazná shoda. P. Buzková je označila za po litický zločin. Já jsem to označil za politické svinstvo, poněvadž nejsem dáma ... Jako první se objevil názor, že každý trestný čin, který je politicky moti vovaný, by měl být chráněn poslaneckou imunitou. Názor nepochybnně nesmyslný, tolerovali bychom veškerý nebo naprostou většinu světového terorismu, většinu atentátů. Tato teze se dá vylepšit přidáním adjektiva "verbální". Na začátku t éto škály je císař pán, mouchy a hostinský Palivec. To je jednoduchý případ, k de bych hlasoval proti vydání poslance. Na opačném konci - a teď mi dovolte ur čitou nadsázku - je verbální vyjádření "tři-dva-jedna-pal!", pokud následuje v ýbuch granátu na tržišti.

Dnešním rozhodnutím můžeme vytvořit dva precedenty. Oba poněkud riskantní pro demokracii. První - Vika vydáme. Kde máme záruku, že příště státní moc nevydá jiného poslance za čin méně odpudivý a později pouze za ostrou kritiku vlády. Druhý - Vika nevydáme. Ale vydáme signál, že tato společnost je ochotna tolero vat tento způsob politického jednání. Mohu se dočkat zveřejnění "oficiální" sm louvy o interupcích mezi KDU-ČSL a Svatým Otcem. (Potlesk, který předsedajícím u nevadil.)

DĚJSTVÍ ČTVRTÉ (l7.23 - 2O.5)

JAROSLAV NOVÁK (SPR-RSČ): Dovolte mi, abych požádal, aby bylo umožněno promluv it poslanci bývalého Federálního shromáždění a předsedovi Sdružení pro republi ku dr. Sládkovi. (Smích v sále, hlasování: 9 pro, 9l proti.)

JAN KASAL (KDU-ČSL, místopředseda sněmovny): Určitě si všichni přejeme, aby te nto případ nezůstal nedořešen, nevyřešen. Rozhodně není naším úkolem někoho so udit či dokonce vynášet rozsudky. Musíme rozhodnout, zda poslanec Vik má být c hráněn poslaneckou imunitou. Je výkonem mandátu, a měla by se tedy na něj vzta hovat poslanecká imunita, rozšiřování podvrženého, lživého a destruktivního le táku? Je to odporný pokus naházet co nejvíce bláta na všechny kolem, však ona nějaká ta špína na každém ulpí. Nevím, jak velká část občanů obsahu letáku uvě řila. Moje osobní zkušenost mi říká, že někteří, bohužel, asi ano. Těm snad po může otevřít oči pouze řádné a důkladné vyšetření celé záležitosti. Proto se p řimlouvám za to, abychom usnesení svými hlasy podpořili. (Potlesk.) JAROSLAV ORTMAN (LB): Klub poslanců Levého bloku jednomyslně odsuzuje takové f ormy politické činnosti, které vycházejí z účelových lží, polopravd, demagogie a anonymity. Celá věc však již získala příchuť politického divadla přesně, ja k si iniciátoři akce přáli. Medvědí službou bylo neuvážené rychlé svolání schů ze, přímý přenos televize by daleko více slušel projednávání podstatně závažně jších otázek. Z těchto důvodů si nemyslíme, že zproštění imunity poslance Vika je krokem správným směrem.

VIK: Ubezpečuji vás, že být na mně, tak vám poslední parlamentní prázdniny bez přerušení dopřeji. Zároveň si dovoluji vyslovit názor, že o mém vydání bylo j iž rozhodnuto na nejvyšších místech naproti ve Sněmovní ulici (sídlo Hlavní ka nceláře ODS) s tím, že dnešní jednání je pouze formální záležitostí a typickým úkazem hlasovací mašinérie. Zastupující předseda Kasal jednoznačně nezvládl s ituaci a nechal se zaslepit nenávistí a touhou po odplatě či po zviditelnění s vé osoby.

Politické strany až na výjimky se jednoznačně postavily do jedné řady s vládno ucí koalicí a ustavily tak opět novodobou

Národní frontu, která tentokrát pod německým tlakem a za německé peníze posuzu je a odsuzuje stranu, která do polistopadové skládanky nezapadá. Proč tak zběs ilá a hysterická reakce na pravdivé informace. Dnes totiž nejde o nic jiného n ež o zastrašování občanů, aby si nikdo nedovolil vystovit svůj názor. Když dne s umlčíte poslance, je to jasný signál směrem k veřejnosti, že nesouhlas s dne šní vládní garniturou bude znamenat pro kohokoliv problémy.

Pakliže se jedná o letáky, které odhalují vlastizrádné kroky vládnoucí garnitu ry a scénář budoucího vývoje, je ministerstvo vnitra neobyčejně pohotové a s p omocí tajné policie s Bezpečnostní informační službou a dokonce s Útvarem rych lého nasazení vytvářejí operační střediska a nahánějí, zatýkají a stíhají obča ny, kteří mají jiný než provládní názor. Srovnejte jenom nasazení policejních jednotek a orgánů v jiných případech . Namátkou vzpomenu neúspěšné zatýkání br atrů Helbigových, kteří se často a rádi objímají s ministrem Rumlem, dále afér a V. Koženého, který se nám vesele směje z Bahamských ostrovů, dále pak podivn é zmizení pana Čadka a mnohé další.

Podnikatelé nám cestují nedobrovolně vzduchem či v zaletovaných sudech, organi zovaný zločin všeho druhu si podává ruku s vysokými podnikatelskými či politic kými kruhy. Mládež stále více propadá drogám a italský drogový podnikatel půjč uje miliónové částky vládní straně pana Kasala. ODA má za prapodivných dosud n evyřešených okolností desetimiliónové dluhy. O ODS ani nemluvím a nic se samoz řejmě neděje.

Podmínkou naplnění skutkové podstaty tohoto trestného činu je to, že zpráva by musela být nepravdivá - což v tomto případě zcela evidentně není. Nežádám o n ic pro sebe. Žádám jen, abyste si uvědomili včas, že už zítra můžete být podob né persekuci vystaveni vy sami. A nespoléhejte na to, že vám se nemůže nic stá t. Moji interpelaci v této věci označil předseda vlády Klaus za zvlášť poveden ý prázdninový žert. Zajímala by mě reakce, kdyby byl policií prohledáván sekre tariát jeho strany. Zřejmě by to za žert nepovažoval. Ač se tomu dnes budou mn ozí smát, vracíme se k totalitním praktikám doby minulé. I přesto, že dnes bud e institut poslanecké imunity narušen, budeme i v budoucnu proti vydání, ať ji ž půjde o kohokoliv, třeba i o toho, kdo dnes bude hlasovat pro mé vydání. Nikde se neskrývám a nikam neutíkám. Nehodlám pouze podlehnout stávajícímu tla ku a nebudu skákat, jak si státní moc píská. Proto také jsem poslancem tohoto shromáždění, abych se dokázal postavit i státní moci v případě, že tato moc př ekračuje své pravomoce. Sněmovna by neměla rozhodovat o mé vině či nevině, ale měla by se držet toho, že dnes projednávaná záležitost má ryze politický char akter. V tom případě je na místě právě poslanecká imunita. Ale to je v této ch víli již vaše věc, páni poslanci a paní poslankyně, a vaše - doufám - svobodné rozhodnutí.

Dnes se nerozhoduje jen o mě, ale o vás. Dnes rozhodnete o tom, v jakých manti nelech se bude pohybovat naše parlamentní demokracie. Bude-li to ovšem ještě p arlamentní demokracie. Já sám se hlasování neúčastním, neboť se mi příčí hlaso vat o sobě, ani nechci svou přítomností hlasování jiných ovlivňit. Úplně na zá věr bych chtěl prohlásit, že v případě, že na mne bude uvalena vyšetřovací vaz ba, nehodlám v žádném případě spáchat sebevraždu. (Potlesk.)

ZDENĚK VORLÍČEK: Imunitu musí sněmovna bezpodmínečně dodržet, pokud posuzovaný čin má politický charakter a je jen verbálního charakteru. Z hlediska posuzov aného případu považuji za nejvýstižnější prohlášení mluvčího ministerstva vnit ra, který řekl - cituji - že cílem provokační akce bylo diskreditovat českou a německou vládu a českou vládní koalici. Lépe politický charakter projednávané kauzy nebylo možno vystihnout.

Samozřejmě se ztotožňuji s tím, že je nutné politicky odsoudit zákeřné praktik y, když si někdo vymyslí text, podepíše ho Kohl a Weigel a pokouší se pak tímt o textem zdiskreditovat své protivníky. Považoval bych však za velice nešťastn ý postup, když by vládní koalice případ letáků neřešila politicky, ale s pomoc í policajtů. Podle mého mínění tím přesně směřuje k tomu, jak udělat radost pa nu doktoru Sládkovi. Doufám, že sněmovna nebude tak zpozdilá, aby přispěla k r ealizaci tohoto scénáře republikánů nerespektováním imunity poslance Vika. Jiří Vlach (ODS, místopředseda sněmovny): Myslím si, že politici mají právo se vyjadřovat různým způsobem, ale měli by tak činit pod vlastním jménem. Protož e se obávám, že tento přenos je ještě sledován těmi, kteří třeba při nepřízni počasí sledují televizi, v úctě k akcionářům navrhuji, abychodm rozhodli zkrát it lhůtu pro další diskusní příspěvky na l5 minut. (Neprodleně bylo hlasováno: 7l pro, 4O proti.)

JOSEF VALENTA (SPR-RSČ): Jsem patrně k jisté nelibosti některých z vás členem MIV. V MIV, jehož byl hostem, se pan vyšetřovatel neznímil o nějaké potřebě ur ychleného projednání svého požadavku v rámci vyšetřování. A takovýto požadavek nevznesl, pokud vím, ani na vedení parlamentu. Až dosud se obraceli na parlam ent formou korespondence. V tomto případě se vyšetřovatel dostavuje za panem m ístopředsedou Kasalem ihned osobně, a to s náležitě připravenou publicitou. A nejen to! Je pozván hned na prvé zasedání MIV. Tam se ohání stanoviskem německ ého velvyslanectví. Za pozornost stojí, že přesto, že je vyšetřovatelem, dalek o častěji užívá slova "my" nežli "já." Je to určitý zlozvyk z doby totality, č i zde jen nevědomě vychází ze skutečnosti, že není jen os sám, kdo má na věci zájem? (Vyšetřovatel mimochodem ani při prohlídce pražského sekretariátu nedov edl definovat skutkovou podstavu trestného činu šíření poplašné zprávy.) Paní poslankyně Buzková dokonce řekla ve výboru, a to těžko popře, že pan Vik dal i příkaz k distribuci letáků. Rád bych věděl, kde tuto informaci získala. Není smyslem mého projevu se s ní přít, Věřím, že je natolik objektivní, že ví , že přestřelila.

Nyní k samotnému údajně trestnému činu, kterého se měl Jan Vik dopustit. I kdy by byl na objednávce letáků jeho podpis a i kdyby hypoteticky leták převzal, d opustil by se tr. činu šíření poplašné zprávy?! A já se ptám, stačí skutečně v yvrácení pravdivosti zprávy vyjádření velvyslanectví Německa přes jeho tiskové ho mluvčího?! Stačí snad, že tato údajně tajná nformace, která třeba uniká, je popřena těmi na české straně, o kterých se zmiňuje?!

Není tomu tak dávno, co pan premiér se s panem Weiglem sešel na schůzce s vylo učením novinářů za zavřenými dveřmi. Neprobíhají snad jednání určitých zdejšíc h politických subjektů s německými? Víme, o čem jednají důvěrně a interně? Vít e to snad vy, dámy a pánové poslanci? Ví to snad nějaký vyšetřovatel nebo soud ce? Pravdu znají pouze zúčastnění a jistě zpravodajské služby. Tihle všichni m lčí. Ve vlastním zájmu pochopitelně.

Celá věc je, dámy a pánové, postavena na vodě. JAROSLAV NOVÁK (SPR-RSČ): Chci připomenout nedávné hlasování o zbavení poslane cké imunity jiného poslance, který měl údajně vyzradit tajemství o praktikách BIS a prohlášení jednoho pana místopředsedy vlády, které by se dalo hodnotit s tejně jako šíření poplašné zprávy, že BIS sleduje politické strany. Ještě pozn ámku k obsahu textu letáku. Ve sdělovacích prostředcích mnozí představitelé ČR prohlásili, že tento čin může otřást stabilitou ČR. Pokud je to pravda, tak t ato stabilita nebude příliš velká.

JIŘÍ ŠOLER (SPR-RSČ): Nedávno jsem zpracoval rozsáhlou interpelaci ukazující n a větší množství přípaů porušování lidských práv v ČR. Můj pohled na věc mohl být jednostraný. Ale čekal bych, že vláda a premiér se budou konkrétně zabývat jednotlivými případy. Bohužel, dopadlo to zcela jinak. Odpověď pana Klause by la velice prostá: "Vaším podnětem se, pane poslanče, zabývat nebudu." Přesně t akovýmto způsobem postupuje totalitní stát.

V časopise Střední Evropa, který je možný koupit si i dnes tady v poslanecké s němovně (český, vychází v Praze - pozn. aut.), je projev jednoho z údajných au torů tohoto letáku, pana ministra financí SRN Theo Weigela. Dovolím si ocitova t úryvek: "Při všech rozhovorech, které jsem v posledních měsících a týdnech v edl se zástupci české vlády, jsem vždy prezentoval věc našich sudetoněmeckých krajanů, naposledy při setkání s premiérem Václavem Klausem ve Zwieselu. Považ uji začlenění sudetských Němců do tohoto dialogu za nezbytný předpoklad. To js em se vší důrazností řekl premiéru Klausovi."

Nemohu zapomenout na situaci před šesti lety, kdy jsem byl jedním ze signatářů prohlášení Několik vět. Byla vedena velice nechutná kampaň. Jak jsem se dozvě děl z pořadu této schůze, dokázala současná vládní garnitura dát dohromady jak ousi současnou antichartu, petici, která vyzývala poslance k určitým závěrům v e věci poslanecké imunity. Naštěstí i náš právní řád zakotvuje oblast ochrany lidských práv a takové petice nelze brát v úvahu.

JIŘÍ VYVADIL (ČSSD): Velice bedlivě jsem vnímal - troufám si tvrdit - nejlepší projev poslance Vika, který vyjádřil podle mého názoru to, co vy třeba nemůže te pochopit: určitou míru obavy opozičních poslanců z toho, co může přijít. A to jsou věci legitimní, to jsou věci důležité.

My zde řešíme ještě jednu důležitou otázku. Soudci v Itálii rozmetali politick ou scénu. Rozmetali všechny klasické politické strany, pravicové, levicové, vš echny. Institut imunity možná v krajním případě může zachránit parlamentní dem okracii v této zemi. Padesát let soudci v Itálii tolerovali, že patrně politic ké strany se nějakým způsobem živily. A po padesáti letech najednou zavřou pře dní představitele ať už z pravice či levice, ačkoliv to dělali padesát let a v šichni to věděli. Proto ta imunita zde musí být a je tou pojistkou, že ta třet í moc, soudcovská, nám jednou nepřeroste přes hlavu.

GERTA MAZALOVÁ (ČSSD): Doráží-li malý ratlík na slona, slon zvedne nohu a opat rně, aby ho nezašlápl, odkráčí dále. Mnohé velké strany by měly být velkorysej ší.

ČESTMÍR HOFHANZL (ODA): Bylo již zde řečeno, že se nacházíme ve středu Evropy, kde rozdmychávat národnostní vášně je zatraceně životu nebezpečné. Pár set ki lometrů od nás je Bosna a já budu v tomto případě hlasovat pro zbavení imunity .

ANDREJ GJURIČ (ODS): V každé slušné a zavedené sněmovně se někdy přihodí, že s i poslanci dají pár facek, a to by bylo přesně to, co mám dnes sto chutí uděla t. Nejsme ale ještě sněmovna zavedená a konec konců kolega Vik tady ani není. Nehledě k tomu, že toto je v dnešní době způsob, který je vlastní právě této s traně hospodských rváčů a brutálních bojovníků v kadeřnictvích a na pisoárech českého parlamentu. Ale teď vážně.

Já jsem, jak je sněmovně známo, synem a synovcem popravených bojovníků protina cistického odboje. Jako takový jednoznačně říkám. S Němci si mohu dnes sednout za společný stůl. Jsem s nimi srovnán, protože v Norimberku bylo řečeno to, c o bylo řečeno, a protože národ německý přijal a uvědomil si svůj podíl viny na tom, co se stalo před 5O lety. S panem Vikem bych si nikdy za společný stůl n esedl, zato se domnívám, že Hitler a Stalin asi ano. Dále říkám: Ne Němci dnes , a tím méně pan Kohl a pan Weigel, ale pan Vik a jemu podobní jsou jasně a je dnoznačně fašisty a jejich ideologie je pokleslou a fašistickou ideologií. Pan Vik opomněl vykonat tak závažný čin, aby se skutečně dostal na nějakou dobu z a mříže a mohl tam eventuálně napsat Mein Kampf.

Na závěr k tomu, čím jsem začínal. Jestli ještě jednou, dámy a pánové, vezmete do úst pro svoji pokleslou argumentaci odbojové a popravené občany, pak vám, pane Viku, těch pár facek dám. Dám vám je za svého otce a strýce a pak si může te mudrovat o imunitě.

VLADIMÍR ŘEZÁČ (ČSSD): Myslím, že jsme objektem velké manipulace a předmětem d obře promyšleného scénáře. Ať již rozhodneme pro alternativu A nebo alternativ u B, v každém případě bude bodovat jedna opoziční parlamentní strana, takže te nto scénář byl podle mne promyšlen velmi dobře a já se skutečně domnívám, že m ožná ani nepochází z dílny této opoziční parlamentní strany. Stojíme před prob lémem, zda dáme na hlavu poslance Vika mučednickou trnovou korunu za to, že on je obětí boje za české národní zájmy, nebo zda rozhodneme o jeho nevydání s t ím, že budeme okamžitě podezřelí, že nechceme věc objasnit, aby se neukázalo, že na každém šprochu je pravdy trochu.

PETRA BUZKOVÁ (ČSSD): Pan poslanec Valenta ve své řeči uvedl některé skutečnos ti, mnohé polopravdy a mnohé naprosté výmysly. Chci se zmínit pouze o jednom, a to z toho důvodu, že se dotýkal bezprostřeně mé osoby. Řekl - cituji ... Tím to citátem jsem naprosto překvapena. Jsem jím překvapena z toho důvodu, že jso u mi vkládána do úst slova a myšlenky, které jsem nikdy nevyslovila. Ani na im unitním výboru, ani nikde jinde. Nejsem tudíž tímto výrokem pouze překvapena. Jsem tímto výrokem hluboce dotčena. A jsem jím hluboce dotčena i z toho důvodu , že patřím mezi ty poslance, kteří měli a mají skutečnou a opravdovou snahu s e tímto případem zabývat, a to s odhlédnutím od jakýchkoli stranických souvisl ostí. Patřím mezi ty poslance, kteří si uvědomují, že se jedná skutečně o velm i zásadní případ, který je vlastně tím hraničním bodem mezi politickou a krimi nální odpovědností. Přišla jsem s vůlí a snahou se zabývat touto záležitostí. Z toho důvodu se mě velmi dotkla slova poslance Valenty. Jsou to slova, která si buď vymyslel, třeba proto, že se mu hodila do řeči. Anebo jej možná obviňuj i špatně. Možná prostě jenom ve výboru špatně poslouchal. To se možná může stá t každému, ale v každém případě by si měl být vědom své chyby a za svoji chybu by se měl omluvit. Doporučuji tedy panu poslanci Valentovi, aby příště lépe v ážil svá slova, a než použije ve svých řečech výroků třetí osoby, aby si je, p okud možno ověřil ze stenozáznamu.

UHDE: K faktické poznámce se hlásí pan poslanec Valenta. Myslím, že je správné , abych mu dal slovo.

VALENTA: Já samozřejmě, paní poslankyně, jsem velice zvažoval, jestli to mám ř íci anebo ne. Ale vy jste si tam dobře svoji chybu v tom MIV uvědomila, když j ste sehla hlavu po tom, co jste řekla. Bylo to v pátek. Vy dobře víte, že se n emýlím. Mrzí mě, že musím toto říci dámě, ale nebyl jsem tam já jenom sám, a v íte dobře, jak to bylo, paní poslankyně. Jestli si to nepamatujete, já vím urč itě, že stenozáznam to tam musí obsahovat. Nikdy bych si to nedovolil říci, kd ybych si toho nevšiml a kdyby to nebyla pravda. Chtěl jsem se ohradit už tehdy . Dneska jsem zvažoval, jestli to mám říct, ale bohužel jste to řekla. Je to n ikoli moje faux pas, paní poslankyně. Vím, že se to snažíte nějakým způsobem s mést, nebo něco, mně to také není příjemné, ale vzpomeňte si na to, a nebyli j sme tam jenom my dva určitě. Myslím si, že objektivita je věc skutečně velice důležitá. Nemám si vám za co omluvit, protože tak to tam bylo. Vy dobře víte, že to bylo v té závěrečné části projednávání.

UHDE: Paní poslankyně Buzková chce odpovědět a má na to právo. BUZKOVÁ: Tvrzení pana poslance považuji za absolutní nehoráznost, dokonce z to hoto místa opakovanou. Nicméně takovouto věcí se nehodlám dále zabývat. DALIBOR MATULKA (LB): Na rozdíl od všech ostatních případů tentokrát MIV neměl k dispozici vůbec žádný spis, pouze si předvolal majora Kašpera, který se zdr žel, odhaduji, nejvýše 3O minut a prakticky uvedl pouze to, že vyšetřovatel sh ledal to, co je uvedeno v žádosti. Jediný, kdo mu tam položil otázky, jsem byl já. Zeptal jsem se, jaký má důkaz, že se jedná o zprávu nepravdivou. Uvedl, ž e je to stanovisko německého velvyslanectví, které obsah letáku vydalo za falz ifikát. Samozřejmě, jestliže natisknu falešnou bankovku, je to nepochybně falz ifikát, ale posuďte, zda obsahuje jiné údaje, než ty, které jsou na pravé bank ovce.

Druhá věc, zeptal jsem se, jak vyšetřovatel dospěl k poznání, že letáky šířil poslanec Vik. On řekl, protože to objednal v tiskárně a pak ty letáky byly nal ezeny tu u někoho v poštovních schránkách, tu někde na skládce. Vzpomínám si n apř., když se prošetřoval případ poslance Skočovského, členové MIV pečlivě stu dovali velice obsáhlý spis. Pak teprve dospěli k nějakému názoru. Vzpomenete s i na to asi také. Tak to bylo i v ostatních případech. V tomto případě to tak nebylo. Stačilo ústní vyjádření vyšetřovatele trvající skutečně jen několik má lo minut.

VÍTĚZSLAV VALACH (LSNS): Neodpustím si poznámku, že mi připadá tak trochu, že přítomnost televizních kamer má na některé kolegy a na některé kolegyně podobn ý vliv, jako pro toho, kdo sleduje sportovní události, jistě si vzpomenete na nedávné mistrovství světa ve fotbale, atropín na Diega Maradonu. Byl snad už někdo v souvislosti s podobnými vyjádřeními, kterých (budeme-li ch tít) posbíráme po celé republice v ústní i písemné formě dostatek, trestně stí hán? Byl snad předseda ČSSD pan Zeman v souvislosti se svým proslulým výrokem (půjdeme vládě po krku - pozn. aut.) stíhán pro naplnění skutkové podstaty ş l 94 a)? Byli snad stíháni autoři ze ČSSD tzv. katastrofického scénáře dalšího v ývoje naší ekonomiky, za šíření poplašné zprávy? Byl snad trestně stíhán dr. K alvoda za své vyjádření z února tohoto roku? Nebyl. Byli snad pro šíření popla šné zprávy stíháni tvůrci některých dílů České sody nebo Gumáků? Nebyli. Osobně se domnívám, že ony letáky mají na veřejné mínění podobný vliv. Soudný čtenář se usměje a odloží leták tam, kam patří. Pokud tedy chcete - to se obra cím převážně na poslance v koaličních lavicích - aby poslanec Vik a jeho stran a měli zdarma ve všech sdělovacích prostředcích připravený grandiózní vstup do volební kampaně, hlasujte pro navržené usnesení.

OLDŘICH VRCHA (SPR-RSČ): Krádež generála Bárty ve Švédsku byla závažným a ostu dným činem představitele naší vlády v zahraničí. Tento ostudný čin tato sněmov na přešla mlčením. Něco obdobného se děje i zde ve sněmovně. Doporučuji, aby s e nejdříve udělal pořádek mezi poslaneckými vztahy, než dojde k hlasování. Tot iž čtyři poslanci, pokud jsou charakterově lidmi, neoprávněně užívají cizí věc i. Přes několikeré výzvy tyto věci nechtějí vrátit. Ani pan předseda Uhde s tě mito, kteří si říkají poslanci, nesjednal nápravu. Jak potom tito mají spraved livě rozhodovat hlasováním?

JOZEF WAGNER (ČSSD): Nechtěl jsem v této kauze vystupovat, ale po slovech, kte ré jsme právě vyslechli, mně nezbylo, než se přihlásit a optat se, jestli pan Mirabelo měl skutečně pravdu, když říkal, že parlament je politickou mapou spo lečnosti. Nedomnívám se, že by mohl mít pravdu, kdyby výjimka nepotvrzovala pr avidlo. Pan Vrcha je tou výjimkou.

JOSEF ULLMANN (ODS): Poslanecká imunita je jev do jisté míry zvláštní, má urči té důvody a má samozřejmě i určité nedostatky. Jedním z nedostatků je také to, že kdo se zaštítí poslaneckou imunitou a koho parlament nevydá, je zbaven prá va se obhájit. Celé hodiny jsem čekal, až někdo řekne - nechme poslance Vika, ať se obhájí. Ať obhájí to, že měl pravdu. To tu nezaznělo. To je jeho svaté p rávo. Já se domnívám, že tato sněmovna by mu neměla brát právo, aby se obhájil . Nemůže to jinak učinit, než že vysloví souhlas se zbavením imunity v této ka uze. Nechť se obhájí.

Tady vůbec není důležité zbavení nebo nezbavení mandátu pana poslance Vika. To je v podstatě zástupný problém. Tady je teď důležité, k čemu se teď sněmovna přizná - zda chce být sněmovnou důstojnou, či zda chce být pouze sborem lidí, kteří připustí cokoliv, který připustí podvod, který připustí lež. Tady se tot iž nehovoří o politickém názoru některého z poslanců, tady se hovoří o obviněn í ze lži a z podvodu. Domnívám se, že toto obvinění má být prozkoumáno a pan V ik má právo se obhájit.

UHDE: Uzavírám rozpravu, protože se do ní už nikdo nehlásí. Za deset minut bud eme pokračovat v hlasování.

DĚJSTVÍ PÁTÉ, POSLEDNÍ (2O.2l - 20.3l)

UHDE: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, zvu vás do jednací síně. P rosím, zaujměte svá místa. Poslanec Gross se hlásí k vystoupení. Předpokládám, že jako předseda klubu.

GROSS: Chci říci, že náš klub je velice nerad, že se musel zúčastnit předvoleb ní akce jedné politické strany, jíž by se asi nikdy zúčastnit nechtěl. Ale už se tato věc stala.

Dále bych chtěl říci, že náš poslanecký klub předložil v počátku schůze návrh na zřízení vyšetřovací komise. Návrh možná nebyl příliš dobře připraven, to se přiznávám, ale ona nebyla dobře připravena celá tato schůze. Nicméně jsme měl i zájem - a dosud máme zájem - na tom, aby celá tato kauza se důkladně vyšetři la, a obvinění, která byla vznesena vůči řadě subjektů, a fakta, která považuj i za nesmírně závažná, kdyby byla pravdivá, řekněme republiku ohrožující, se p otvrdila nebo vyvrátila. Bohužel celé jednání sněmovny mne dnes přesvědčilo o tom, že náš návrh na zřízení vyšetřovací komise byl vcelku relevantní, protože se celé této - podle našeho názoru - nedůstojné frašce mohlo předejít. Závěrem chci říci, že náš poslanecký klub se touto věcí zabýval velice podrobn ě. Na závěr přes stanoviska, která zde byla řečena, a přes to, co bylo publiko váno sdělovacími prostředky (ČSSD měla podpořit návrh na zbavení imunity posla nce Vika - pozn. aut.), jsme se z důvodů toho, že sněmovna přistoupila na toto poměrně zbrklé projednávání a neodsouhlasila náš návrh na zřízení vyšetřovací komise, rozhodli, že náš poslanecký klub nebude podporovat návrh na vydání pa na poslance Vika k trestnímu stíhání.

UHDE: Ještě se zeptám předsedy MIV, zda si přeje pronést jako předkladatel usn esení na závěr několik slov.

ČERBÁK: Chtěl bych říci, že námitka, že výbor se nezabýval otázkou, zda zpráva je pravdivá nebo nepravdivá, zda poslanec Vik zprávu rozšiřoval nebo nerozšiř oval, je pro mne zcela nezávažná. (???!!!) Nelze rozhodnout hlasováním, zda zp ráva je pravdivá či nepravdivá. Nelze rozhodnout hlasováním, zda poslanec Vik rozšiřoval zprávu nebo nerozšiřoval. To jsou věci, které musí rozhodnout nezáv islý soud a ne imunitní výbor, ani sněmovna.

UHDE: Nezbývá než hlasovat o usnesení. Kdo podporuje písemný návrh usnesení, s tiskněte tlačítko a zvedněte ruku. Kdo je proti tomuto návrhu? Kdo se zdržel h lasování? Hlasování skončilo. Ze l34 přítomných 73 pro, 2l proti, 35 se zdržel o, 5 nehlasovalo. Návrh byl přijat. Konstatuji, že usnesení bylo přijato a tím jsme vyčerpali schválený pořad 33. schůze Poslanecké sněmovny. Děkuji vám a p řeji vám dobrý večer. (Sládkovci na galerii křičeli: "Prasata, prasata! Akorát chlastají! Hanba, hanba! Národ vás vidí!" Dr. Sládek pronesl jenom: "Dobré, d obré...")

* * *

Není koho omlouvat. Fraška skutečně proběhnout nemusela. Zřejmě stačilo oficiá lní dementi vlády, koaličních stran a sociální demokracie, a mohl být klid. De menti však vydána nebyla. Těžko říct, proč. Ale jsou nejspíš jen dvě vysvětlen í. Možná proto, že měla-li by být ona dementi pravdivá, nemohla být zároveň ta k úplně jednoznačná. Možná nebyla vydána jen proto, že se zainteresovaným nezd álo "důstojné" vzít oficiálně letákovou akci na vědomí a špinit si s republiká ny ruce. Ať tak či onak, prokázala se opět bída české politiky, a to ve vší sm utné, ubohé, ale nepřekvapující nahotě.

Jak už v titulu naznačeno, fraška nekončí. Když už byla vysílána v televizi, p oužiji televizního příměru: byl to jen úvod k následnému seriálu. Jeho první e pizoda už začala: republikáni podali na místopředsedu parlamentu Jana Kasala t restní oznámení. Pokud vám to ušlo, lehce uhádnete, z čeho Kasala obvinili: př ece z téhož trestného činu šíření poplašné zprávy. Cituji z něho: Teprve on sv oláním mimořádné schůze sněmovny Parlamentu ČR a následným přímým televizním p řenosem dodal letákům charakter poplašné zprávu. Navíc tuto poplašnou zprávu r ozšířil po celé republice a způsobil tak znepokojení velké části obyvatelstva. A republikáni se smějí a sdělovacím prostředkům říkají, že věří, že svolání mi mořádné schůze parlamentu, která by zbavila Kasala poslanecké imunity a vydala ho trestnímu stíhání (přece ho nepřipravíme o svaté právo na obhajobu...), pr oběhne stejně bleskově, jako se stalo v případě jejich poslance Jana Vika. Jelikož bylo Sládkovi skočeno na lep, nezbude než vzít na vědomí, že dílů toho to seriálu bude požehnaně a poslední (dám za to krk) skončí zároveň s budoucím i parlamentními volbami. A jestli se náhodou sládkovci opět do parlamentu dost anou, nebude to vůbec jejich zásluhou.

Stanislav TÝBL

PS - A napadá mě kacířská otázka: nejsou (a nebudou) vlastně pro nynější stran y vládní koalice republikáni v parlamentu přijatelnější než třeba Demokratická unie (nemyslím pochopitelně DEU v jejím dnešním stavu, ta je všem neškodná, a le tu DEU, která se snad - proboha, kéž by tomu tak bylo! - vzmátoří)?!