--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Janík Branislav
Název: Prodaná nevěsta SPT Telecom
Zdroj: NN Ročník........: 0005/031 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

PRODANÁ NEVĚSTA - SPT TELECOM Největší privatizační akce s účastí zahraniční firmy nejen v Česku, ale v celé východní Evropě (podnadpis)

Z pěti uchazečů o partnerství s českým SPT Telecom vybrala vláda holandsko-švý carsko-americké konzorcium TelSource, v kterém má 51 % holandský PTT Telecom N ederlanden (ze 70 % státní podnik), 49 % švýcarský Swiss Telecom (100 % státní podnik). Americký gigant AT&T je tichým společníkem, plně podporujícím aktivi ty TelSource. Za odkoupení 27 % akcií převedlo konzorcium na depozitní účty ČN B v USA 1,321 miliardy dolarů - uložené budou do vládních cenných papírů - za dalších 131 milonů dolarů poskytne Telecomu bezplatné služby.

S téměř 35 miliardami Kč jde o největší privatizační akci s účastí zahraniční firmy nejen v Česku, ale v celé východní Evropě. Pochybnosti vzbuzovali však o d začátku... Dosud neutichly spory o tom, či vůbec český Telecom potřeboval za hraničního partnera, KDYŽ PŘIBLIŽNĚ 30 MILIARD KČ, POTŘEBNÝCH NA ROZVOJ, BYLI SCHOPNÉ ZHROMÁŽDIT TAKÉ DOMÁCÍ BANKOVÉ DOMY. Pochybnosti provázeli výběrové ko nání. Řídící výbor, t. j. ministři hospodářství, financí, privatizace, pro hos podářsksou soutěž a předseda FNM, českou cestu odmítl s tím, že by byla ekonom icky krajně nevýhodná a že Telecom bude v rostoucí konkurenci schopný obstát j enom ve spojení se zahraničním partnerem. Ani angažování osobního Klausova pří tele, ředitele Komerční banky Salzmana, Dybu nepřesvědčilo. Z předkola vyřadil projekt K. Berky z firmy Telis, bývalého vysokého pracovníka Telecomu. Dyba t o v televizi vyjádřil slovy - kdyby jsem Berku pustil do soutěže, musel bych s e oběsit! Soudní spor kvůli vyřazení se táhne mezi Telisom a MH ČR dodnes. A n ení jediný - prezident Sdružení drobných akcionářů STT Telecomu Martin Mosinge r (akcionáři vlastní 22 % akcií, a 51 % vlastní stát) PODAL NA DYBU ŽALOBU, PR OTOŽE ÚDAJNĚ ZASTUPOVAL NA VALNÝCH SHROMÁŽDENÍCH FNM NA ZÁKLADĚ NEPLATNÉHO POV ĚŘENÍ. Teoreticky je tedy možné, že soudní rozhodnutí případně zruší všechny m inulé smlouvy, tedy i tu o strategickém partnerovi... Mimochodem, Mosingerův p lán rozvoje Telecomu bez zahraničního partnera nikoho z kompetetních nezajímal ...

Premiér Klaus se vyjádřil jasně - rozhodnutí je konečné, nezvratné, i když pře dpokládá, že někteří neúspěšní zájemci budou protestovat. Ví, co říká. V NOVEL E ZÁKONA O VELKÉ PRIVATIZACI JE TOTIŽ NENÁPADNÁ VĚTIČKA, ŽE PRIVATIZAČNÍ ROZHO DNUTÍ NEPODLÉHAJÍ SOUDNÍMU PROZKOUMÁNÍ. Vláda se podle Klause přílišného zahra ničního vlivu v tomto výsostně strategickém odvětví neobává, české zájmy jsou dostatečně zabezpečeny. Podle jiných cest, například slovenské, kde spoje odmí tají privatizovat, Česko nepůjde. Česká cesta neexistovala... Výhody pocítí úd ajně všichni - do pěti roků přibudou dva miliony linek, čekací lhůta se zkrátí maximálně na měsíc, služby budou za reálně nižší ceny, akcionáři budou mít di videndy, stát dostane víc jak polovinu zisku a daně ze zisku půjdou též do roz počtu... A propos zisk - VLONI MĚL TELECOM 20% MÍRU ZISKU, PŘITOM NEJVĚTŠÍ GIG ANTI DOSAHUJÍ MÍRU ZISKU - TEDY PROCENTO Z PŘÍJMŮ - MAXIMÁLNĚ 5 %, JEHO AKCE P ATŘÍ NA PRAŽSKÉ BURZE K NEJOBCHODOVANĚJŠÍM. ALE SÁM BY NEOBSTÁL.

Nedávno podepsané transakční dokumenty jsou přísně tajné. Jen díky úniku infor mací je známé, že např. operační výbor, který bude každodenně řídit Telecom a evidentně oslabí manažment a představenstvo (a v tom bude mít TelSource právo veta) má pět členů z kterých tří jmenuje konzorcium. Anebo - partneři se zaváz ali neřešit spory před soudem, přitom jejich arbitrem bude rakouská hospodářsk á komora. BEZ SOUHLASU FNM ČR NEMŮŽE KONZORCIUM ZVÝŠIT SVŮJ PODÍL NAD 34 % - A LE JIŽ TAKÉ 34 %, KTERÉ SI MŮŽE DOKOUPIT NA KAPITÁLOVÉM TRHU, JSOU TZV. BLOKAČ NÍ PROCENTA, TEDA MŮŽE ZABLOKOVAT ROZHODNUTÍ O ROZVOJI A PODOBNĚ. NIC NENÍ ZNÁ MÉ O CENÁCH - ALE PROTI JEJICH RAPIDNÍMU ZVÝŠENÍ SE DYBA OHRAZUJE TÍM, ŽE DOMÁ CÍ BUDE REGULOVAT KOČÁRNÍKOVO MINISTERSTVO A MEZINÁRODNÍ JEHO REZORT. Měli by růst pomaleji jako inflace, dodává Dyba. Přímo v kuloárech Telecomu (jeho býva lý ředitel, Dybou odvolaný Makovec byl proti zahraničnímu partnerovi, současný Novák se proti Dybovu postupu stavěl též) se říká, ŽE ZA 27 % ZÍSKALO KONZORC IUM PRÁVA, JAKO KDYBY MĚLO MAJORITU.

Česká nevěsta je tedy prodaná a díky tomu se prý česká ekonomika zapojí do kon textu světového hospodářství. Pro zahraniční ženichy toho už mnoho nezbylo, há dám jen plyn, železnice či pošta...

Branislav JANÍK

NÁRODNÁ OBRODA - 19.7.1995