--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Kolář Vladimír
Název: Uchazeči o mandáty
Zdroj: NN Ročník........: 0005/031 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

UCHAZEČI O MANDÁTY. S blížícími se volbami vyvstává otázka, kdo se voličům představí jako uchazeč o mandát. I když to jsou nakonec jednotlivci, nezávislí poslanci, kdo zastupuj í voliče v zákonodárném sboru, kandidáty do něho navrhuje politická strana. Ob čané coby voliči do toho nemají co mluvit. Jsou-li však členy politické strany , mohou se snad podílet na výběru kandidátů, pokud jim to stanovy, ale hlavně politická praxe té jejich strany umožní.

Doposud platný volební zákon stanoví pro politické strany podmínky pro podání kandidátek. Ne každá bude mít to štěstí, účastnit se prvních parlamentních vol eb v samostané České republiky. Takzvaně za vodou jsou ty politické strany, kt eré mají v nynější Poslanecké sněmovně zastoupení poslaneckým klubem. Takto mů žeme bez obav jmenovat ODS, KDS, která se však hodlá s ODS sloučit, ODA, KDU-Č SL, to pokud se týče stran vládní koalice. V opozici totiž je trochu zmatek. T am vyjma Zemanovy ČSSD a Sládkovy SPR-RSČ došlo ke změnám názvů a osamostatňov áním částí původních volebních koalic. Rozpad učelového seskupení LSU je kapit olou sám o sobě. Rovněž různé přejmenovávání způsobí v orgánu, který bude poda né kandidátky projednávat, problémy. Budou hádanice, které nakonec utichnou ta k, jako utichly hádanice ve volebních komisích, respektive v Ústřední volební komisi pro volby v roce 1992. Fakt, že jí prošlo účelové uskupení LSU dává tuš it i budoucí činnost tohoto orgánu ustavovaného na základě volebního zákona ze zástupců kandidujících politických stran.

Rovněž rozhodování o vstupu mimoparlamentních stran do parlamentních voleb v r oce 1996 nebude jistě bez zajímavých momentů. Nejčastěji zviditelňovaná strana se kterou se jakoby již počítalo, jsou Svobodní demokraté. Patří totiž mezi t y politické strany, které získaly ve volbách v roce 1992 nejméně 10.000 členů, navíc je oblíbená i na Hradě. Stanou o 10.OOO získaných hlasů je i KAN. Ten v šak svoji snahou učinit prostřednictvím KDS to, co učinil její ve volbách v ro ce 1992 neúspěšný předseda Bohdan Dvořák, tedy sloučit se konec konců s ODS, m ožnost samostatné kandidatury opouští.

Z ostatních mimoparlamentních stran se nejvíce profiluje DEU. Ta však, aby již nyní začala sbírat podpisy na petici. Volební zákon připouští vstup do voleb i takovým politickým stranám, které mají nejméně 10.000 individuálních členů a pokud tolik členů nemají, požaduje volební zákon, aby svoji kandidaturu podlo žily peticí občanů požadujícíh, aby taková politická strana kandidovala. Počet podpisů musí doplňovat počet individuálních členů do 10.000. Tak pane Kudláčk u, dotoho! Ale pozor, na DEU nebude Ústřední volební komise benevolentní tak, jak byla při prošetřování počtu individuálních členů benevolentní například Ús třední volební komise federace pro volby v roce 1992, kterou by k volbám proje lo i psí spřežení z Grónska. Já to musím vědět, sám jsem v ní seděl. V Praze dne 25. července 1995, pro NN Vladimír Kolář