--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Kolář Vladimír
Název: Volby 1996 - nové tváře ?
Zdroj: NN Ročník........: 0005/032 Str.: 004
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

V O L B Y 1996 - N O V É T V Á Ř E. Přinesou volby 1996 do Poslanecké snemovny nové tváře? Podle výsledků voleb 19 92 do České národní rady nelze na straně vládní koalice očekávat nějaké radiká lní změny.

Kaliční partneři nejsilnější politické strany ODS, tedy KDU-ČSL a ODA se voleb ním ziskem 6,28% pro KDU-ČSL a 5,93% pro ODA příliš neliší od volebních prefer encí zjišťovaných současnými průzkumy veřejného mínění. Ani ODS v součtu se sv ým předvolebním koaličním partnerem KDS si nestojí výrazně jinak než při volbá ch 1992. Volební zisk 29,73% s ohledem na dobu, která do voleb ještě zbývá, ne ní též nijak varující. Pouze KDS si je vědoma své obliby u voličstva, takže se snaží spojit s ODS v jednu politickou a tím i volební stranu. Pro ODS to ve s větle ustanovení ş 42, odst.1 písm. b) doposud platného volebního zákona č. 54 /1990 Sb., sníží předepsaný procentní zisk pro vstup do Poslanecké sněmovny ze 7% hlasů nutných pro dvoučlennou koalici na 5% hlasů potřebných pro politicko u stranu jdoucí do voleb samostatně.

A c o t y n o v é t v á ř e?

Dá se tedy očekávat příliv nových tváří více na straně současné opozice. Zeman ova ČSSD si oproti zisku 6,53% hlasů ve volbách 1992 do ČNR výrazně polepšila ve volebních preferencích zjišťovaných průzkumem veřejného mínění. V pořadí da lší volební stranou stojící v opozici samostatně je Sládkova SPR-RSČ. Ta však o nějakém udržení obliby u voličstva nemůže vůbec hovořit, bereme-li v potaz s oučasně zjišťované volební preference ve srovnání se ziskem 5,98% hlasů ve vol bách v roce 1992. Propad je markantní. Není však náplní tohto článku zjišťovat jeho důvody. Lze jen upozornit na odliv nejen voličů, ale i na odchody poslnc ů z poslaneckého klubu SPR-RSČ, které v podstatě úbytku preferencí odpovídají. Ze 14 poslanců zbylo v klubu SPR-RSČ poslanců 6.

Na levé straně politického spektra zastoupeného v Poslanecké sněmovně by bylo lépe dívat se na věc přes věšteckou kouli. Rozpad klubu Levého bloku, vznik no vých politických stran ze skupinek jeho původních členů nejspíše přinese ztrát u na straně komunistů. Pohled do minulosti však hovoří o 10 až 15% hlasů pro k omunisty již od dob první republiky. Zda to bude strana soudruhů Mečla nebo Or tmana či soudruha Grebeníčka, kdo zůstane voliči nenaplněným pojmem lze sice o dhadnout spíše pro Grebeníčkovu KSČM, než pro zbylé dva soudruhy, ale do voleb je přeci jen pro takovéto prognózy daleko.

Jenom podivnost jménem LSU snad patří minulosti. Jejích 6,52% hlasů z voleb 19 92 je nejspíše minulostí, pro kteréžto tvrzení svědčí i sám vývoj oné podivnos ti po volbách v roce 1992.

Rovněž tak páni Moravané a Slezané sdružení v HSD-SMS se po volbách v roce 199 2 nemohli shodnout na něčem, co by je udrželo pohromadě. Jejich volební zisk č ítající v roce 1992 5,87% hlasů se nejspíše rozplyne.

Novými tvářemi budou tedy s největší pravděpodobností tváře socdemácké, přizdo bemé pod bradou na klopě saka rudým karafiátem. Ale nebojte se neznámého. Těmi "novými" tvářemi budou možná staří známí soudruzi. Například tváře soudruha J ičínského nebo pana Fišery z federálního parlamentu. Snad se pokusí o přízeň v oličů i starý pravičák pan František Ringo Čech. Takto prostě možná uvidíme no vé tváře, které jsme již někde viděli. Kde také ty kandidáty pořád brát? S t a ř í p s i.

Pokud se někomu nelíbí to co je výše předestřeno, tak ať se pokusí sám, jako č len nějaké pro něho spřízněné politické strany kandidovat ve volbách 1996 popr vé. Tak, jako tomu bylo ve volbách minulých, budou se politické strany snažit o naplnění celé kandidátky. Pak je sháňka po kandidátech, leckdy ber kde ber. Některé strany berou i takzvané nezávislé a volební zákon současně platný přip ouští i kandidaturu člena jiné politické strany na jinak jednotné kandidátce d ejme tomu Strany přátel piva. Ať mi odpustí páni činovníci této politické stra ny, ale ta by mohla být zrovna vhodným prostředkem pro kandidaturu někoho, kdo nechce kandidovat za politické strany zastoupené v současné Poslanecké snemov ně. Nebo by to mohla být NEI, tak pěkně propagovaná panem doktorem Uzlem v Aré ně. Prvně zmíněná získlala 1,30% hlasů, ta druhá dokonce 1,37%, což je jistě v íce než 10.000 hlasů pro ně ve volbách v roce 1992 odevzdaných. Má-li však něc o někdo proti těmto politickým stranám z důvodů například morálních neb je abs tinent alkoholický či sexuální, může to zkusit u kdysi Občanského hnutí, nyní Svobodných demokratů. Ti získali pod značkou OH 4,59% hlasů, což je jistě k vz teku. O tu 1 setinu procenta jim utekly mandáty. Svobodní demokraté si však bu dou třeba vybírat jen kamarády či podle jiných kriterií. Strana přátel piva či NEI mohou být nabídce kandidatury přístupnější.

Pořád však ještě nemá nikdo, kdo se rozhodne kandidovat, nic jistého. U těch t akzvaně větších stran je také více konkurentů na přední místa na kandidátce a sebepopulárnější osobnost nemá jistý mandát jen a jen z preferenčních hlasů. S píše vlastní popularitou přispěje těm, kdož budou na kandidátce oním číslem 1, a to múže navíc vedení politcké strany jemu nepohodlného kandidáta na poslaed ní chvíli odvolat. I to se stalo ve volbách v roce 1992. Takže vy noví, s chut í dotoho.

V Praze dne 1. srpna 1995, pro NN Vladimír Kolář