--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Brzobohatý Jan
Název: Zločin a korupce
Zdroj: NN Ročník........: 0005/033 Str.: 004
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Zločin a korupce Zpráva Ariela Cohena o zločinu a korupci jako vážné hrozbě demokracii a mezinárodní bezpečnosti (z amerického věstníku Backgrouder přeložila B. Kor čišová, ČTD 56,57) pojednává o současné vlně zločinnosti, korupce a neutěšeném stavu práva v euroasijském prostoru, zejména v postkomunistických zemích stře dní a východní Evropy. Varování, že "budoucnost je v sázce" nepřichází poprvé, ale každé další už může být zbytečné. Nekritická samochvála, opěvování ekonom ické reformy (transformace a privatizace) a propagancistické "spanilé jízdy" č eských politiků, vytváří nebezpečnou iluzi o stavu společnosti. Listopadová pseudorevoluce přivedla na svět pseudodemokracii. Autorům transformace reálného socialismu do podmínek tržní ekonomiky, při zachování n ekontrolované a ničím neomezovaného procesu byla izolace antisocialistických s il, ponechání represivních a správních orgánů v rukách komunistické nomenklatu ry, privatizace rozhodujících odvětví hospodářství při zachování socialistické ho právního řádu, jehož konstrukce není pro podmínky soukromého vlastnictví a normálních tržních vztahů použitelná. Chybí mu to nejdůležitější - ekonomické zákonodárství. To umožnilo samozvané elitě ("silným, zdatným, vysoce kvalifiko vaným, nejlepším" - Klaus) ovládnout společnost a přes noc vytvořit vrstvu mul timilionářů - a zločinců. To je daň z toho, že jsme nedokázali nastolit civili zovaný režim, prvání stát "bez kterého demokracie ani tržní ekonomika nemohou přežít."

"Zločinnost v postkomunistických státech má mnoho kořenů," píše Cohen . "Trestní zákoníky Ruska a bývalých socialistických států neumějí zacházet se svobodou, již zhroucení komunsimu rozpoutalo. Za socialistické úry byly krimi nalizovány tak nevinné činnosti, jako bylo psokytování služeb, nákup a prodej zboží kvůlizisku či vlastnictví zahraničních valut. ...Socialistické právo byl o účelové, umožňovalo, aby o legálnosti jakékoli činnosti rozhodovali aparátní ci komunistických stran. Právně neexistovalo soukromé vlastnictví, takže právn í systém naobsahoval žádnou klauzuli o konfliktu zájmů. Dokonce ani dnes nejso u ve většině trestních zákoníků postkomunistických zemí patřičné definice pro korupci a jejich právní systémy nejsou schopny korupci předejít ani zabránit. Toto právní vakuum zaplnila rostoucí zločinecká třída, která vzala do vlastníc h rukou."

Zapálit auto podnikatelstkého konkurenta či najmout úplatného vraha j e riskantní a nákladné. levnjěší a bez jakéhokoli rizika je najmutí úředníka. Je tisíc způsobu, jak jeho služeb elegantně využít. Nakonkurenci si může nadst andartně došlápnout finanční úřad, hygienická, obchodní či jiná inspekce, nemu sí mu být poskytnut životně důležitý úvěr, může být podezírán z daňových úniků a trávit měsíce ve vyšetřovací vazbě až do likvidace jeho podniku. To vše se může dít i na té nejnižší úrovni obce a kresu a je lhostejné, která státní či jiná instituce vstoupí do hry. Soudruzi jsou "silní, zdatní, kvalifikovaní" - a všemocní. Uřednická mafie půl století upevňovala vzájemné vazby a rodinné sv azky, mnohokrát byla stranicky prokádrována. Dnes se rozlezla do všech institu cí a má reálný politický vliv. Její příslušníci se stali nepostradatelnými odb orníky a rádci nové generace mocných, systematicky a trpělivě upevňují svoje p ozice. Sagotováním legislaticního procesu zabraňují vytvoření právního státu a uvolňují prostor zločinu a korupci. Do zákona se vloudí nepřesnost, dojde k d robnému opomenutí, uzavře se nevýhodná smlouva... a národní majetek mizí na ko ntech spekulantů, vzniká řetěz bankovních podvodů, obludných daňových úniků... špinavé peníze vstupují do obchodu se zbraněmi, drogami, nukleárním materiálem a vrací se k vyprání. to je již podnikání jiného druhu. Zde má svoji nezatupi telnou funkci i nájemný vrah, aby zametl stopy vedoucí k prominentním zločinců m chrochtajícím v žitě. Zde se uplatní i staré vazby KGB - StB a vlivové pozic e jejich agentů. A u toho všeho asistuje i ten nenápadný, tichý, nezranitelný a úplatný úředniček. Výčet všech politických a systémových chyb je nemožný, de nně defektů přibývá. (V. Klaus, LN 22.7.: "Máme obrovské pole působnosti pro o dstraňování všech zbývajících defektů našeho systému a hlavně máme obrovský úk ol, nepřipustit vznik defektů nových. To jsou úkoly systémové, úkoly pro polit iky, to jsou věci, které žádný jednotlivec nemůže přímo ovlivnit.") Největším systémovým defektem je skutečnost, že rozhodování o řešení životně důležitých problémů společnosti je výhradně v rukách úředníků.

V podstatě lze spolu s Arielem Cohenem konstatovat, že "po pádu komun ismu" nebyl vytvořen nový právní řád a právní systém občanské společnosti (či u nás převzat předúnorový) a tak "rychlá ekonomická reforma" probíhala v režii socialisitckého státního aparátu, který o legálnosti privatizačních a transfo rmačních kroků rozhodoval podle účelového socialistického práva. Na tom nic ne mění ani narychlo přijímané, opět účelové, novelizace socialistickách zákonů. Zločin a korupci způsobuje absence demokratického práva, zejména ekonomických zákonů právního státu v průběhu reformy a to má "obrovský negativní vliv na to , jak veřejnost pohlíží na obchodování a trh. Dnešní zločinnost a korupce znov u oživuje předsudky ze dnů sovětského komunismu a dodává nový význam starému o bvinění, že byznys je špinavý. Šířící se zločinnost a korupce ostrašuje čestné a pracovité lidi od vstupu do řad podnikatelů a otravuje politické ovzduší, t kaže se stává nepřátelským pro tržní reformy. Demokracie ani tržní ekonomika n emohou přežít bez právního státu. Pro stabilní právní základnu občanské společ nsoti, jež je založena na demorkatických principech, se však udělalo zoufale m álo."

Ariel Cohen ze své analýzy poměrů v postkomunsitických zemích vyvozuj e závěr, že "globální hrozba rostoucí korupce a zločinnosti" si vyžaduje koord inovanou akci mezinárodního společenství nejen v samotném euroasijském prostor u, ale i západní spolupráci a aktivní pomoc vyspělých demokratických států. Za nejdůležitější kroky považuje:

- Vytvořit úplně nové kriminalistické a vyšetřovací orgány. - Uvěznit a postavit před soud prominentní zločince.

- Zlepšit zákonné úpravy a jasně definovat organizovaný zločin. - Vyhledat a vyškolit nové soudce.

- Zlepšit civilně správní soudnictví.

- Uvolnit byrokratickou regulaci hospodářství. - Snížit daně.

- Sdílet mezinárodní databáze o kriminálních aktivitách. - Získat západní pomoc při doplňování trestních kodexů o problematiku organizo vaného zločinu a korupce.

- Monitorovat finanční transakce Východ - Západ a zabránit mnohamiliardovým př ílivům špinavých peněz, které destabilizují a kriminalizují finanční systémy. "Vlna zločinnosti a korupce zaplavující euroasijský prostor ohrožuje celý svět," varuje ve své zprávě Ariel Cohen. "Organizovaný zločin diskredituj e tržní systém a podkopává demokratické instituce...Vlády ve střední Evropě a v Euroasii musejí drasticky proměnit své právní normy a orgány, jež mají tyto normy a orgány, jež mají tyto normy prosazovat. Musejí se věnovat hospodářské politice, z níž žije svobodný trh, a nikoli rozvoji mafie. Zločinnost a korupc e jsou časovanou bombou, která zraje k výbuchu."

Jan Brzobohatý

27. 7. 1995