--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Berka Karel
Název: Otevřený dopis
Zdroj: NN Ročník........: 0005/034 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Otevřený dopis Vážený pan

RNDr. Jan Koukal CSc.

primátor hl. m. Prahy

Vážený pane primátore,

obracím se na Vás otevřeným dopisem, neboť nemám jinou možnost jak up ozornit naše spoluobčany na závažné skutečnosti týkající se hospodaření obecní m i státním majetkem v miliardových hodnotách.

Jak je Vám jistě známo, předseda Klubu ODS na Zastupitelstvu hl. měst a Prahy je současně ředitelem Městské policie v Praze. Ve funkci ředitele sám sebe kontroluje jakožto předseda Bezpečnostní komise rady Zastupitelstva Hl. m . Prahy. Tento způsob ovšem není kontorla, ale vytváří podhoubí pro korupci. N ejedná se edy ve skutečnosti o kontrolu, ale o korupční samokontrolu. Dalším závažným příkladem korupční samokontroly je Komise pro výběr z pracovatele podnikatelského záměru pro společnost PRAGONET. Ředitel Institutu městské informatiky , to je úřdník placený z rozpočtu hl. m. Prahy, je současn ě předsedou Výboru technické infrastruktury města, kde kontroluje sám sebe. Ji stě není bez zajímavosti, že ve výše uvedené Komisi pro Pragonet jsou čtyři za městnanci magistrátu (nevolení) a pouze tři volení členové Zastupitelstva. Tak že vlastně zaměstnanci magistrátu rozhodují místo volených zástupců o tom, že se z městské pokaldny prakticky vyhodí 100 mil. Kč jenom proto, aby si úředníc i mohli mezi sebou lépe telefonovat, či přenášet data. Přičemž je to zdůvodněn o pouze naprostou neschopností SPT TELECOM tuto službu zajistit, přesto, že ji má zajišťovat, že tři volení zástupci v Komisi pro Pragonet jsou ODS (KAN). O DS dokonce šla tak daleko, že členem této komise není ani zástupce ODA. Jediná možnost samozřejmě je doplnit Komisi o volené zástupce největšího opozičního klubu Konstruktivní opozice (KO).

Vrcholem korupční samokontroly je ovšem samozřejmě finanční komise př es kterou prochází 16 mld. Kč ročně. V jejím složení je na jedné straně primát or a šest zaměstsnanců magistrátu (nevolených) a šest volených členů. Hlasován í tudíž probíhá standardním způsobem, kdy magistrátní úředníci, kteří jsou fin ančně i existenčně závislí na svém zaměstnavateli, čekají jak halsuje pan prim átor a s ním společně jsou vždy schopni přehlasovat volené členy Zastupitelstv a.

Typickým příkladem bylo projednání mého návrhu ve finanční komisi dne 7. srpna 1995, kde jsem požádal o předložení zhodnocení nabídek na výběr nový ch vozů metra. Šlo o to, že při pečlivém zvážení mabídek a při porovnání požad avků na sociální zabezpečení občanů hl. m. Prahy bylo možno ušetřit z rozpočtu města i státního rozpočtu 2 mld. Kč. Podle Pravidel činnosti finančí komise r ady ZHMP je komise podle Zákona č. 2657/1990 Sb. kontrolním a iniciativním org ánem rady a bylo tudíž její povinností předložený návrh si nechat předložit. N amísto toho se hlasovalo o tom, jestli FK má či nemá splnit svou zákonnou povi nnost. Samozřejmě nepřekvapuje, že když pan primítor tento návrh nepodpořil i všichni magistrátní úřednici jej rovněž nepodpořili.

Vážený pane primátore, jestliže pod "bdělým okem" korupční samokontro ly Městské policie dva dpracovní dny před zasedáním finančí komise dne 7. 8. 1 995, kdy se měly projednávat možnosti ztráty 2 mld. Kč, byla ukradena data o r ozpočtu města z finančního odboru magistrátu, to je přímo pod Vašimi okny ve s tejné budově; jaká je záruka, že dne 7. září 1995, na ZHMP kdy se na Váš návrh bude projednávat causa 2 mld. Kč. Podle Pravidel činnosti finanční komise rad y ZHMP je komise podle Zákona č. 2657/1990 Sb. kontrolním a iniciativním orgán em rady a bylo tudíž její povinností řpedložený návrh si nechat předložit. Nam ísto toho se hlasovalo o tom, jestli MK má či nemá splnit svou zákonnou povinn ost.Samozřejmě napřekvapuje, že když pan primátor tento návrh nepodpořil i vši chni magistrátní úředníci jej rovněž nepodpořili.

Vážený pane primátore, jestliže pod "bdělým okem" korupční samokontro ly Městské policie dva pracovní dny před zasedáním finanční komise dne 7. 8. 1 995, kdy se měly projednávat možnosti ztráty 2 mld. Kč, byla ukradena data o r ozpočtu města z finančního odboru magistrátu, to je přímo pod Vašimi okny ve s tejné budově; jaká je záruka, že dne 7. září 1995, na ZHMP kdy se na Váš návrh bude projednávat causa 2 mld. Kč, nebudete pod "bdělým okem" Městské policie ukraden i Vy. Musím se Vás veřejně zastat, neboť víte, jak by se potencionální m korupčníkům hodilo veškeré problémy svést na Vás?

Dovoluji si Vás proto požádat, abyste až do 7. září místo "ochrany" M ěstské policie přijal ochranu policie státní a mohl tak na veřejném zasedání 7 . září 1995 být projednán Váě návrh na zveřejnění výsledků výběrového řízení v e věci dodávek vagonů pro pražské metro.

S úctou

Ing. Karel B E R K A

člen finanční komise

rady Zastupitelstva hl. m. Prahy

V Praze, 17. srpna 1995