--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Pavlík Vladimír
Název: Slovenská politická scéna
Zdroj: NN Ročník........: 0005/034 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

I když je období dovolených, slovenská politická scéna je až příliš horká. V n ovinách, které ještě nepodlehly tlaku Hnutí za demokratické Slovensko (HZDS), se často objevují i fakta, ze kterých současná koalice není příliš nadšená. Ne jvětší šok slovenským občanům přinesly informace o domovní prohlídce, kterou v ykonala slovenská policie 17. července v sídle banskobystrického diecézního bi skupa Rudolfa Baláža. Domovní prohlídka trvala 10 hodin. To, že domovní prohlí dka v sídle bankobystrického diecézního biskupa Rudolfa Baláže v jeho nepřítom nosti je dokladem stupňujících se policejních represí.

Podle stanoviska biskupského úřadu byla domovní prohlídka aktem pomst y za to, že biskup Baláž se otevřeně postavil ve sporu premiér - prezident na stranu prezidenta. Tento biskupův postoj ovšem otevřeně podpořila naprostá vět šina věřících.

Záminkou k domovní prohlídce byl argument, že se biskupský úřad podíl el na údajném obchodě s umělecky vzácnými obrazy. Důkazem toho,že se jednalo o záminku, byl vlastní způsob vykonání domovní prohlídky. Policie hledala i v m ístech, kde bylo zcela jasné, že tam nemůže být obraz ukryt. Například v osobn ích zásuvkách a písemnostech pana biskupa. Proti tomuto aktu podal biskup prot est na Krajskou

prokuraturu v Banské Bystrici. Ovšem podle mluvčího ministerstva vnitra T. Ond ery, byla domovní prohlídka v souladu se zákonem. V denníku SME 18. srpna míst opředseda Demokratické unie Roman Kováč zcela jasně směřoval odpovědnost za te nto nezákonný akt na ministra vnitra Hudeka a policejního prezidenta Hótoša. N a zářijovém zasedání Národní rady SR budou z tohoto důvodu opoziční poslanci p ožadovat odstoupení obou jmenovaných činitelů.

V centru pozornosti všech slovenských novin tento týden byla i jeho s oukromá návštěva prezidenta Kováča v USA. Podle Hnutí za demokratické Slovensk o (HZDS), prý prezident Kováč svými stanovisky v USA poškodil Slovensko. Opozi ce naopak tvrdí, že výhrady vůči Slovensku, které americká administrativa tlum očila Michalovi Kováčovi a o kterých po návratu hovořil ve slovenském rozhlase , jsou plně opodstatněné. Další trapnou situaci vyvolalo Ministerstvo zahranič ních věcí SR oficiálním protestem zaslaným USA. Výhrady, které tlumočila ameri cká strana prezidentu Kováčovi se týkaly kádrových čistek ve státní zprávě, kd e podle názoru současné koalice nerozhoduje kvalifikace, ale poslušnost a podř ízenost k vládní moci. Další výhrada se týkala skandálu s Demokratickou unií a jejího nařčení z falšování petičních listin. Toto se snaží dokladovat vyšetřo vací komise HZDS. Předsedou vyšetřovací komise je pan Mácuška. Nejostřejší pro test vznesla americká strana k faktickému zrušení privatizace ve Slovenské rep ublice.

Po návratu z USA se prezident Kováč sešel s předsedou vlády a předsed ou národní rady SR a odevzdal jim písemný dokument o všech svých pracovních i politických jednáních. Paradoxní je, že jejich setkání trvalo jen 14 minut. Mo žná i proto, že Mečiar s Gašparovičem neměli čím argumentovat.

Všechno nasvědčuje tomu, že na podzim zažije Slovensko vážné sociální otřesy. Nemůžeme se tomu ani divit. Prakticky všechny slovenské noviny přináš ely v tomto týdnu podrobné informace z protestních mítinků novinářů, protestuj ících proti restriktivním vládním opatřením. Mítinky v Martině i Snine, Kromac hách a Košicích signalizují, že občané už mají dost nejen nesplněných volebníc h slibů Vladimíra Mečiara, ale i protislovenské činnosti koaliční vlády, kde p olitika vědomě ožebračuje řadového občana. Páteční Pravda z 18. srpna přináší např. údaje o nezaměstnanosti ve Slovenské republice. Konstatuje, že koncem če rvence evidovaly Úřady práce 343147 uchazečů o zaměstnání tj. o 4 096 osob víc , jak v červnu. Míra nezaměstnanosti dosáhla 13,49 %. Největší nezaměstnanost je v okresech Rimavská Sobota - 25.86 %, Rožňava - 23,18 % a Trebišov - 21,36 %. Ve srovnání s Českou republikou, kde se udržuje na úrovni 3%, je evidentní ekonomický pokles Slovenska. Kdo ví, o kolik procent se tento rozdíl ještě zvý ší, kdyby se Česká republika začala zbavovat slovenských dělníků, kteří tu pra cují. Podle páteční Pravdy jsou na obzoru závažné problémy, které připravila s lovenským občanům Mečiarova vláda novelou zákona č. 182/1993 Sb. s platností o d 1.srpna 1995. Podle tohoto zákona stoupnou např. ceny 20-ti letých bytů až t rojnásobně.

Pravdivý obraz o Slovensku se objevil v novinách The New York Time. M imo jiné uvádějí: "Když se loni v prosinci vrátil k moci slovenský premiér Vla dimír Mečiar, zařadil v krajině rychlou zpátečku, zpomalením privatizace, nasa zení náhubku médiím, tlačí Slovensko k ústředí autoritarského systému, ze kter ého uniklo v 1989." Jak je vidět, Mečiar, Zlota, Slobodník a spol. nedělají Sl ovensku příliš dobré jméno a reklamu.

Mečiarova vláda prostřednictvím Ministerstva financí už před dvěma mě síci zrušila povolení na výkon činnosti 1. Slovenské investiční společnosti. T ím doslova ožebračila ty občany, kteří svoje úspory svěřili této společnosti. Většina z takto poškozených se už obrátila na Ústavní soud SR. Jak 18. srpna u vedla pro tiskovou agenturu SR JUDr.M. Mochnáčová, ředitelka sekretariátu před sedy Ústavního soudu SR, poškození občané žádali, aby Ústavní soud zrušil rozh odnutí Ministerstva financí resp. jim přiznal náhradu škody a umožnil disponov at s vloženými finančními prostředky. Ústavní soud přehrál tuto kauzu do kompe tence všeobecných soudů.

Podle státního tajemníka Ministerstva zahraničních věcí SR Josefa Šes táka, je největším úspěchem zahraniční politiky SR podepsání smlouvy s Maďarsk em. Uvedl to v rozhovoru pro denník Pravda z 19. srpna. Na otázku, jak vidí pr oblém, vyplývající z toho, že vedoucí představitelé slovenské národní strany j ako koaliční partner hovoří, že za smlouvu hlasovat nebudou, je Josef Šesták p řesvědčen, že bude ratifikovaná, že potřebné hlasy získají, i od opozice, nebo ť toto je strategicky závažná situace a všichni poslanci, kterým záleží na tom , aby nás vnímali jako stabilní stát a partnera, budu hlasovat pro smlouvu. HZDS ve svých výhradách k připravované smlouvě tvrdí, že prý maďarská menšina má na Slovensku nadstandartní výhody, jaké prý nemá slovenská menšina v Maďarsku, především v oblasti školství. Tvrdí, že na jižním Slovensku, poku d se podepíše tato smlouva, může dojít k maďarizaci zbytku slovenských občanů, žijících na jižním Slovensku.

V pondělních slovenských novinách 21. srpna 1995 dominují tři témata: dvacáté sedmé výročí ruské okupace v Československu, vyloučení prezidenta Mic hala Kováča z HZDS a neoprávněná prohlídka politického biskupa Rudolfa Baláže. Z dobře informovaných kruhů pronikly zprávy, že policejní akce domovní prohlí dky u biskupa Baláža se realizovala ve prospěch HZDS jako akt pomsty, že bisku p Baláž podporuje prezidenta Kováče. Deník Slovenská republika, který je majet kem Hnutí za demokratické Slovensko, v úvodníku k 21. srpnu 1968 mimo jiného n apsal: Dnes, prakticky ve všech médiích, nenajdete pozitivní přístup k slovens kému reformnímu křídlu v letech 1968 - 1969. Dominuje pouze tzv. Pražské jaro, ale bylo i bratislavské a košické jaro, které mělo své oběti v Martíroch. V událostech uplynulého týdne je možné vidět, že i když počasí bude c hladnější, politická situace na Slovensku bude přesahovat i bod varu. Vladimír PAVLÍK