--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Pavlík Vladimír
Název: Akce Vampír - likvidace nepohodlných pokračuje
Zdroj: NN Ročník........: 0005/034 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

AKCE VAMPIR - LIKVIDACE NEPOHODLNÝCH POKRAČUJE V Necenzurovaných novinách v číslech 38, 39, 44/1994 a v číslech 23, 24, 26/19 95 jsem popsal neustálé pronásledování několika statečných jedinců, kteří již od konce války poukazovali na infiltraci bývalých agentů gestapa do KSČ, StB a ministerstva vnitra, kde bylo jejich úkolem likvidovat poctivé odbojáře, kteř í znali jejich minulost. O jednom z nich, Ladislavu Jasoňkovi, jsem vydal dost atečné svědectví, jak gestapácko-komunističtí pohrobci a jejich noví pokračova telé se nadále snaží o jeho likvidaci.

Jménem Československé socialistické republiky (podnadpis) Okresní soud v Kroměříži rozhodl dne 9. dubna 1969 v senátě složeném z předsed y JUDr. Miloslava Foltyse a soudců Augustina Brady a Františka Polišenského v opatrovnické věci Ladislava JASOŇKA, nar. 24. 5.1917, invalidního důchodce, by tem Valašské Meziříčí, Tolstého č. 13 v řízení o OBNOVENÍ ZPŮSOBILOSTI K PRÁVN ÍM ÚKONŮM za účasti okresní prokuratury zastoupeného opatrovnicí Marií Jasoňko vou, bytem tamtéž a právně Advokátní poradnou v Kroměříži JUDr. Romanem Haukem , takto:

SOUD RUŠÍ ZBAVENÍ ZPŮSOBILOSTI K PRÁVNÍM ÚKONŮM U LADISLAVA JASOŇKA, VYSLOVENÉ USNESENÍM OKRESNÍHO SOUDU VE VSETÍNĚ DNE 7.3.1962 č.j.Nc 519/61. LADISLAV JAS ONĚK NABÝVÁ OPĚT PLNÉ ZPŮSOBILOSTI K PRÁVNÍM ÚKONŮM.

Odůvodnění:

Citovaným usnesením ze dne 7.3.1962 Okres. soudu ve Vsetíně zbavila Ladislava Jasoňka ZCELA SVÉPRÁVNOSTI PRO DUŠEVNÍ CHOROBU ZVANOU - "PARANOIA INVENTORIA". V odůvodnění je zjišťováno, že byl několikrát hospitalizován a že byly zjištěn y u něho několik let trvající bludy o mimořádných schopnostech výzkumnických, původně byl léčen v Opavě na paranoidní psychozu typu "paranoia kverulans". Vi děl prý v řadě spoluobčanů své nepřátele, píše na ně stížnosti a udání, adresu je je soudu a ministerstvu. Nemá vědomí choroby a jeho opatrovnice rovněž jej za chorého nepovažuje, soud rovněž měl dojem, že se jedná o klidného, orientov aného a logicky odpovídajícího člověka, který však stále opakuje, že mu bylo u blíženo a že se nemůže dovolat spravedlnosti, dospěl však na základě lékařskýc h posudků k přesvědčení, že jsou dány předpoklady pro zbavení svéprávnosti pod le ş 15 býv. obč. zákona.

Vedle lékařských posudků je ovšem ve spise také prohlášení místního uličního v ýboru č. 19 ve Valašském meziříčí, kterým byl vrácen Městskému národnímu výbor u dotazník v řízení o zbavování svéprávnosti s odůvodněním, LADISLAV JASONĚK Ž IJE NORMÁLNÍM OBČANSKÝM ŽIVOTEM A ŽE NENÍ ZNÁM DŮVOD, PRO KTERÝ BY MĚL BÝT ZBA VOVÁN SVÉPRÁVNOSTI. Dotazník byl pak vyplňován později až na urgenci. Na odvol ání Ladislava Jasoňka potvrdil pak Krajský soud v Ostravě usnesením z 23.březn a 1962 původní usnesení Okresního soudu ve Vsetíně a odvoláním na znalecké pos udky.

Svědek Jan Peroutka udal, že zná Jasoňka 10 let, že tento byl v letech 1960/61 členem občanského výboru, jemuž svědek předsedal, ŽE SE CHOVAL ZCELA NORMÁLNĚ , zmínil se o tom, že se mu někteří činitelé snaží "podrážet nohy" při jeho šl echtitelské práci, že však svědek neslyšel nikdy o nějakých jeho sporech v rod ině nebo se sousedy a proto se celý občanský výbor vyjádřil proti zbavení svép rávnosti, když přišel příslušný dotazník na L. Jasoňka od soudu r.1961. Ani v poslední době se způsob L. Jasoňka nezměnil, je zcela klidný a normální. Konečně syn vyšetřovaného Ladislav Jasoněk potvrdil, že rodina je spořádaná, o tec se mu vždycky jevil jako duševně normální, v době, kdy byl jako šlechtitel zaměstnán v Hladkých Životicích, nosil si práci i domů, v době kdy měl vyšetř ování jako kvalitář Domácích potřeb, členy VB vyšetřoval zda nemají nějaké věc i doma a prošetřoval, zda bylo jeho kolo řádně koupeno. Svědek si pamatuje, že v roce 1953, kdy mu bylo asi 9 let, byli násilně vystěhováni (v Bílovici) a d ěti vezla sanita do Dolních Životic.

Pátrání po svědcích, kteří by mohli vypovídat o šlechtitelské činnosti Ladisla va Jasoňka skončilo neúspěšně, jelikož někteří zemřeli a pobyt dalších není ny ní znám. Znalci MUDr.Jaroslav Procházka a MUDr.Eliška Famfulová po provedení s hora uvedených důkazů požádali, aby jim byl spis vrácen za účelem nového znale ckého posudku z 29.3.1969, který byl pak přednesen při jednání dne 9.4.1969, u vedli znalci, ŽE L.JASONĚK BYL NEMOCEN NA ZÁKLADĚ TOHO, ŽE DOŠLO KE KŘIVDÁM PR OTI NĚMU A V DŮSLEDKU TOHO K NEPŘÍJEMNÝM DŮSLEDKŮM V ŽIVOTĚ JEHO A JEHO RODINY , že však jeho kverulantské tendence jsou toho času natolik potlačeny, když už více než dva roky nikam žádné stížnosti neposlal, že v souvislosti s tím, že je už v důchodu a po infarktu možno učinit závěr, že duševní choroba sice trvá , ale její projevy jsou značně potlačeny a zřejmě se už choroba manifestačně n eprojeví. Proto znalci doporučují vrácení způsobilosti k právním úkonům. U úst ního jednání doplnil ještě MUDr.Jaroslav Procházka posudek v tom směru, že pok ud bylo Ladislavu Jasoňkovi skutečně ublíženo, mohly býti jeho pohrůžky údajný m nepřátelům se uskutečnit v důsledku afektu nebo selhání nervového. Právě pro to, že se L.Jasoněk neustále pokoušel bránit a zvrátit nepříznivý stav věcí, M OHLA SE U NĚHO VYVINOUT PŮVODNĚ ZJIŠTĚNÁ PARANOIA KVERULANC.

Soud se přiklání k těmto znaleckým závěrům, jelikož výsledkem výsledkem celého řízení je zjištění, že proti Ladislavu Jasoňkovi v dřívějších dobách nebylo v ždy postupováno správně a zřejmě tato okolnost a celé řady konfliktů, které mě l, zavinily při jeho povaze a založení, KDYŽ SE STÁLE VYTRVALE BRÁNIL A NEMÍNI L SE VZDÁTI SVÉHO NÁZORU, ŽE SE U NĚHO VYVINULA PŮVODNÍ CHOROBA, která nyní us toupila tak, že se není třeba obávat konfliktů a zřejmých projevů, zejména kdy ž Ladislav Jasoněk je v důchodě, po infarktu a bude mít možnost docílit své re habilitace sám. K tomu soud ještě dodává, že osobním výslechem získal dojem, ž e je Ladislav Jasoněk naprosto přesně orientován časově i místně, že vyniká na d to výbornou pamětí, yl s to řadu dat citovat z hlavy a vzhledem k tomu, že s e i na venek choval zcela jako normální občan, není důvod, proč by mu neměla b ýt vrácena ve smyslu znaleckých posudků způsobilost k právním úkonům v celém r ozsahu.

Podobnosti čistě náhodné? (podnadpis)

Jaké však ylo překvapení pana L. Jasoňka, když MUDr. Novotná, praktická lékařk a z Valašského Meziříčí dala v červnu 1994 jeho zdravotní dokumentaci a při je jí kontrole s překvapením zjistil, že ve výstupní zprávě interního oddělení ve Valašském Meziříčí, kde byl hospitalizován od 31. 5. 1994 do 14. 6. 1994, se mimo jiné nachází i tato věta - JE VEDEN JAKO SCHIZOFRENIK, 7 LET BYL ZBAVEN S VÉPRÁVNOSTI. Komentář je tady asi zbytečný, laskavý čtenář si svůj úsudek jist ě udělá.

Vladimír PAVLÍK