--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Porcal Jan
Název: Kauza privatizace - aneb doznání stratéga
Zdroj: NN Ročník........: 0005/034 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

KAUZA PRIVATIZACE - ANEB DOZNÁNÍ STRATÉGA V Hospodářských novinách byl 12. 7. 1995 zveřejněn na straně 10 a 11 článek "p rimární privatizace státního majetku skončila, sekundární restrukturalizace vl astnictví začíná".

K orientaci čtenáře:

Za účasti ing. Tomáše Ježka, předsedy rozpočtového výboru Parlamentu ČR, Ing. Jana Klacka, ředitele Institutu ekonomie ČNB, ing. Pavla Mertlíka, pr acovníka Fakulty sociálních věd Karlovy univerzity, prof. Ing. Lubomíra Mlčoch a, vedoucího katedry Fakulty sociálních věd UK, Ing. Miloše Picka, člena ekono mické komise ČSSD a dr. Ing. Jakna Třísky, ředitele projektu RM-Systému, uspoř ádala Masarykova dělnická akademie 5.6. diskusi o výsledcích kuponové privatiz ace....čtenáři uvítají informaci z nejdůležitějších diskusních vystoupení stra tégů kuponové privatizace T. Ježka a J. Třísky a jejich oponentů. V úvodním diskusním příspěvku J. Třísky jsou konstatovány základní my šlenky k privatizačnímu programu, se kterými by se měli občané seznámit. Z myšlenek stratéga Dr. ing. J. Třísky:

"...první myšlenka, která na počátku stála u našeho privatizačního programu by la, že po fundamentální změně politického klimatu k privatizaci nemůže dojít.. ."

Komentář:

V této době je veřejnosti jasné, že v období o kterém autor mluví byl a v ČR většina vlivových míst spolehlivě kontrolována a řízena nomenkalturou K SČ. V takovém případě je resp. může být myšlena fundamentální změna systému po uze jako náhrada bývalých komunistů nekomunisty. Za takových okolností by pak skutečně došlo k opravdové privatizaci a nikoliv k pseudoprivatizaci zvýhodňuj ící zejména pohlaváry a prominenty minulého režimu. Hlavním poučením z tzv. ko ntrarevoluce v Maďarsku bylo, že politickým změnám je třeba vstřícnou politiko u předcházet a tyto společenské jevy prostřednictvím svých vlivových agentur ř ídit. Přesněji podle mého názoru mělo být řečeno "Po fudamentální změně politi ckého klimatu k privatizaci majetků do rukou nomenklatury KSČ a STB nemůže doj ít.

Z myšlenek stratéga Dr. Ing. J. Třísky: "....model kuponové privatizace je jednodušeji přijímán levicovými silami než pravicovými...

"....Česká republika byla jediná země, kde kuponový projekt byl prosazován pra vicovou vládou a kritizován zleva."

Komentář:

Konstatování je důkazem, že tzv. pravicová vláda je levicovější než levice a m odel byl konstruován pro potřeby nomenklatury KSČ. Z myšlenek stratéga Dr. Ing . J. Třísky:

"....Dodávám, že je iluzorní si myslet, že o privatizaci lze mluvit pouze z od borných hledisek. Je to největší politikum, jaké exituje, vždy se stane horkou politickou tematikou.

Komentář:

V tom s autorem souhlasím, protože výsledky privatizace bude nezbýtné revidova t.

K názorům oponentů, které pro svoji obsáhlost není možno zveřejnit je n tolik. Podle mého názoru se jedná o velmi opatrná hodnocení, opatrně volená slova a "dipomatické" texty. Pokud by se vyjadřoval k rpoblematice matematik, nebo tehcnolog, bylo by hodnocení kratší a srozumitelnější.

Říká se, že po válce je každý generál. doporučuji nejen stratégům naš í privatizace, ale zejména občanské veřejnosti seznámení s materiály profesora Fordhamské univerzity v USA, českého exulanta Milana Zeleného. Ten v dostateč ném časovém předstihu na závady naší privatizace upozornil a navrhl jiná racio nálnější řešení. Jak v této zemi bývá pravidlem nebyl vyslyšen, komunisty byl označen za levičáka. profesor Zelený dokonce nastínil výsledky a důsledky naší privatizace, které se rovněž přesně naplňují. Nejen to, zpracoval i návrh jak se ze současné situace, do které jsme byli zavedeni cílenou politikou bývalýc h komunistů, agentů KGB, Stb a jejich konfidentů dostat.

Závěr si musí udělt každý občan sám. Neopomeňme si však vždy položit otázku, komu to slouží. Přihlédneme-li k tomu, že nomenklatura KSČ byla z cca 80% tvořena zavilými komunisty a pouze cca 20% z ní mělo předpoklady pro vedou cí funkce, zhodnoťme, jak je možné, že 90% z ní nejen zůstalo na svých místech , ale mnohonásobně si polepšilo a převzalo hospodářskou moc ve státě. Při fund amentální změně režimu, by zbyl podíl bývalých komunistů ve vedení maximálně 2 0% zůstali by jen ti, kteří mají skutečné schopnosti. Ti, kteří získali své po sty jen díky členství v KSČ by byli odstraněni. "Odplevelení" hospodářské sfér y by nastartovalo rychlý hospodářský růst. proč k tomu nedošlo je zřejmé. otáz ka komu to slouží jasně vymezila o co v tomto politiku jde. Jedná se o systémo vou transformaci komunistické moci do nových podmínek s dialekticky změněným n ázvem. Musíme prověřit, zda takové řešení nesouvisí s novou ekonomickou politi kou vědeckého komunismu s cílem zahájit prostřednictvím infiltrace do evropský ch struktur řízenou demoralizaci a destrukci západních demokracií. Je historic kou zkušeností, že negativní jevy i nemoci se přenášejí v kuturách snadněji, n ež jevy pozitivní. Činnost mafií z Východu již nyní ohrožuje celou Evropu. Při pomínám, že s kauzou kuponová privatizace souvisí i články zveřejněné v necenz urovaných novinách č. 22/95 na straně 24 a 25 "Poznámky k ekonomické reformě" a č. 3/95 na straně 26 "velká hra, nebo shoda okolností".

Na závěr. Byly zveřejněny seznamy malé části důstojníků a konfidentů StB, které se doporučuje i v souvislosti s privatizací operativně využívat. O další seznamy je třeba usilovat včetně fondu Z, aby se příčiny současného stav u ozřejmily veřejnosti.

20. 7. 1995 Jan Porcal