--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Pavlík Vladimír
Název: Neradostné perspektivy
Zdroj: NN Ročník........: 0005/035 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Slovenský tisk začátkem tohoto týdne událostí uveřejnil v úterý 22. 8. 1995 po měrně obsáhlý materiál na téma Slovenská populace. Příliš radostné čtení to ne bylo, fakta a argumenty jsou neúprosné a hlavně patřičně podložené. NERADOSTNÉ PERSPEKTIVY

Deník SME z 22.8. v rozhovoru s Borisem Faňom, pracovníkem oddělení makroekono mických analýz, institutu, informatiky a statistiky v Bratislavě,uvedl, že obd obí po listopadu 1989 se stalo předmětem mnohých úvah a analýz. Jde především o úvahy politické, ekonomické, sociální a sociologické. Zcela chybí hodnocení demokratické. Z výzkumů vyplývá, že po roce 1989 vstupuje do manželství stále méně slovenských občanů, mají méně dětí a rozvádějí se stále stejně. Ekonomick ý tlak nutí mladé lidi důkladněji zvažovat rozhodnutí o vstupu do manželství. Rodičovská pomoc je už minimální, a pomoc státu mladým rodinám prakticky neexi stuje. Ceny bytů jsou pro mladé manžele nedostupné. Počet narozených dětí kles l na Slovensku v roce 1994 poprvé v historii pod hodnotu 70.000 tis. Zatím co v roce 1989 se narodilo 80 116 dětí, v minulém roce to bylo jenom 66 370. Výra zný úbytek narozených dětí můžeme považovat za nejvýraznější charakteristiku s oučasného populačního vývoje ve Slovenské republice. Ve vyspělém světě úmrtnos t už delší čas klesá. Na Slovensku dlouhodobě stagnuje a u mužů vzrůstá. Naše ženy žijí o 5 let méně v poměru k ženám z vyspělých zemí, muži o 7 let. V okre se Žiar nad Hronom už prakticky neexistuje přirozený přírustek obyvatelstva. R ozhodující podíl na této negativní statistice má nejenom vysoká potratovost, a le i značná nemocnost obyvatelstva.Tyto demografické statistiky jsou burcující charakteristikou hospodářských reforem na Slovensku. Mečiarově vládě bohužel občané Slovenska na srdci přes všechny volební proklamace neleží. Nastupuje persekuce občanů ČR na Slovensku ?

Závažnou informaci přinesl deník PRÁCA, 22. 8.1995 z kulturní oblasti,pod titu lrm "Kde bude bydlet od září šéf světoznámého tělesa " Mimo jiného se zde píše : "Sbormistr Slovenského filharmotického sboru Ján Rozehnal má podle rozhodnut í Ministerstva kultury SR vyprázdnit do 31. srpna zkušební bratislavský byt, k terý mu přidělilo před 5 lety. Ředitel slovenské filharmonie Karol Fajth oznám il 15. srpna dopisem sbormistrovi, který má české státní občanství, že Ministe rstvo kultury SR trvá na zrušení užívacího práva na služební byt, bez udání dů vodu. Přesto, že mu ředitel slovenské filharmonie 3. února t.r. prodloužil pra covní smlouvu na další tři roky, ministr kultury SR Ivan Hudec 14. února rozho dl, že mu po 31. srpnu užívací právo na byt neobnoví. Svůj verdikt opětovně po tvrdil dopisem z 25. června řediteli slovenské filharmonie, ve kterém trvá na svém původním rozhodnutí. (pozn. : Je zajímavé, že iniciály ministra kultury s lovenské republiky Ivana Hudce shodují s iniciálami uvedenými v seznamu spolup racovníků StB v Necenzurovaných novinách v kategorii "důvěrník", ev. číslo 216 12, krycí jméno IVAN. Protože jsou známy přátelské vztahy Ivana Hudce s evidov anými spolupracovníky StB Matice slovenské, hlavně s jejím předsedou Josefem M argušem, jehož iniciály se opět shodují s evidovaným agentem StB, ev. číslo 20 489, krycí jméno EKONOM, je nasnadě předpoklad, že bývalé nebo současné zpravo dajské služby se snaží témto - i když zcela neprofesionálním postupem,získat k onspirativní byt.)

SLOTA třikrát soudně trestaný

Podle deníku Národní obroda z 23. srpna 1995, byl nynější předseda Slovenské n árodní strany (SNS), poslanec Národní strany a předseda Komise pro analýzu a b oj proti kriminalitě Ján Slota, v minulosti třikrát soudně trestaný. Tuto skut ečnost dotyčný před členy komise zatajil. Informace Národní obrodě poskytl pře dseda KDH Ján Čarnogurský. Podle Národní obrody byl Slota trestaný za rvačky, napadnutí veřejného činitele a ublížení na zdraví. Podle Jána Čarnogurského by la vyvrácena tvrzení Jána Sloty, že v minulém režimu byl stíhán za pokus o pře chod státních hranic.

CO VYVOLÁVÁ STIHOMAM PODZIMNÍHO PUČE?

Pod tímto titulkem uveřejňuje komentátor Národní obrody Julius Genpický z 23. srpna svou úvahu fámách o údajném připravovaném puči opozice na září tohoto ro ku. Julius Genpický konstatuje,že pravděpodobně fámy o opozičním puči vypouští přes národnostní bublifuk záměrně nejsilnější vládní seskupení. V dezinformac ích se hrozí odstoupením předsedy vlády Vladimíra Mečiara a jeho kabinetu. Pod heslem "Buď já a nebo on" by měl společně s výzvou národní rady SR, požadujíc í demisi prezidenta, definitivně přinutit k abdikaci Michala Kováča. V této dý mové cloně dezinformací se objevují i úvahy o tom, že Mečiar počítá po svém od stoupení vytvoření vládní odborníků v čele s Júliusem Tóthem, přičemž by vládn í kabinet řídil ze stranického pozadí. Tento politický manévr by Mečiarovi umo žňoval zbavit se zodpovědnosti za případné hospodářský debakl téměř ročního vl adaření, zvýšení cestovného, nájemného, telefonních poplatků i odkládané zvýše ní cen ropy a plynu, kterému se jakákoliv vláda Mečiarova ražení sotva ubrání po 1. lednu 1996, kdy bude Slovensko Rusku platit ropu za dnes světové ceny v tvrdé valutě.

ZAHRANIČÍ O SLOVENSKU

Denník SME z 23. srpna otiskl článek z rakouských novin Der Standart "Dárek Vl adimíra Mečiara Slovensku: Singapurská demokracie". Citujeme: "V Evropě vzniká nový typ státní struktury - Singapurská demokracie. Se značně liberální ústav ou, ale ze silně autoritativními znaky. Takovýto typ demokracie se vyskytuje č astěji mezi východoasijskými "tygry". Parlamenty jsou sice relativně volené sv obodně, ale mnoho šancí nemají. Noviny, v prodloužených rukách vlády, jsou de facto cenzurované, národnostní menšiny jsou na tom zle a ekonomika prožívá boo m. Tento stav se zamlouvá mocným ze zemí bývalého Sovětského svazu. Pokusy o z výšenou kontrolu - mimo tisk a televizi - i umění a vědy oslabují regenerační síly právě v ekonomice. Opakované výpady proti americkému finančníkovi Georgov i Sorosovi jsou důkazem toho, že vláda si nepřeje žádné privátní iniciativy an i v ekonomice, ani na poli vědy."

PREZIDENT PŘEDNESE ZPRÁVU O STAVU SPOLEČNOSTI Podle deníku PRAVDA z 24. srpna prezident Michal Kováč vystoupí na zářijové sc hůzi parlamentu se zprávou o stavu společnosti. Potvrdil to jeho mluvčí Vladim ír Štefko. Prezident výslovně 22. srpna požádal Ivana Gašparoviče o zařazení t ohoto bodu na program zasedání. V této souvislosti přinesl denník SME závažné argumenty předsedy poslaneckého klubu maďarského křesťansko-demokratického hnu tí Czákyho, který se obává, že vládní koalice využije vystoupení prezidenta na revanč za události, které následovaly po jeho vystoupení v březnu 1994. Czáky upozornil na snahu vládních stran zařadit už na tuto schůzi návrh nového jedn acího řádu Národní rady SR. Podle připravované verze by na postavení prezident a před soud bylo potřebných ne 90, ale jen 76 poslaneckých hlasů. Poslanci postrádají informace

Podle deníku PRAVDA z 24. srpna poslanci zahraničního výboru v Národní radě sl ovenské republiky žádali přítomného ministra zahraničních věcí Juraje Schenka, aby se zlepšila i informovanost o činnosti ministerstva, aby byly o důležitýc h věcech informovaní včas. Žádali, aby byli seznámeni i s odpovědí na notu, za slanou na Ministerstvu zahraničních věcí SR vládě USA, v souvislosti s vyhláše ními, které odezněly v průběhu neoficiální návštěvy prezidenta Michala Kováča a o kterém jsme informovali v minulém čísle Necenzurovaných novin. PREZIDENT BY DEMISI VLÁDY NEPŘIJAL

Všechny slovenské deníky z 25. srpna komentují setkání předsedy KDH Jána Čarno gurského s Michalem Kováčem. Konzultoval s ním možné vyostření konfliktu Vladi míra Mečiara vůči hlavě státu. V rozhovoru pro Národní obrodu Čarnogurský tvrd il, že vycházel ze signálů s radou HZDS a z politologických úvah. Když si jako autor toho výběru položím otázku, zda slovenská opozice má šance na úspěch, o dpovídám že ne. Vždyť vlastně nemá šanci v parlamentě ani prosadit obyčejný po změňovací návrh. V Národní obrodě jsou zaznamenané i výroky M. Duraye, že zása dy zákona o státním jazyku jsou fašistické. Podle něho neobsahoval rozbor v dů sledcích na zákony o jméně a příjmení o matrikách a označovaných v jazyku náro dnostních menšin. Na návrh poslance HZDS Jána Smolce, koaliční poslanci podali podnět na Generální prokuraturu slovenské republiky na přešetření jeho výroků .

POSLANCI NEVÍ, CO DĚLAJÍ ?

Deník PRÁCA z 21. srpna zaznamenává výrok V. Vaškoviče, poslance národní rady SR a ekonomického experta demokratické unie, že: "stát, který změnil pravidla privatizačního procesu a nedokázal by rehabilitovat ani metodu dluhopisů, kter ou současná vládní koalice nahradila kupónku, tak takový stát může občan s kli dným svědomím označit za gangstra." Dále podle jeho slov si současná vládní ga rnitura zahrává s důvěrou občanů tím, že změnila pravidla hry druhé vlny kupón ové privatizace, na což občan, který do ní investoval vlastní peníze, nemohl b ýt připraven.

SLOVENSKÝ FAŠISMUS SE LEGALIZUJE

Většina slovenský novin z 26. srpna komentuje přejmenování ulice v Povaríně, o kr. Žilina, po antifašistovi Ladislavu Pfliégelovi na ulici doktora Josefa Tis a. Podle Národní obrody odpůrci tohoto aktu citují jaké důkaz spisovou odpověď na protest papeže Dia XII. z 28. 11. 1944 proti řešení židovské otázky na Slo vensku, kde mimo jiné uvedl: "Vykonané akce proti čechům a židům nevykonala vl áda slovenské státu kvůli národnosti a nebo důvodu, ale v povinnosti ochraňova t národ před nepřáteli, kteří proti němu staletí destruktivně působili." Já, j ako autor tohoto výběru doplňuji, že by to byla slovenská tragédie, kdyby Meči ar se Slotou dokončili to, co Tiso už s Hitlerem nestačili realizovat. Vladimír PAVLÍK