--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Pavlík Vladimír
Název: Keď sa arcibiskup Sokol zoprel Mečiarovi
Zdroj: NN Ročník........: 0005/035 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

KEĎ SA ARCIBISKUP SOKOL VZOPREL MEČIAROVI V NN č. 22/1995 som uverejnil článok pod nadpisom - SLOVENSKÍ BISKUPI POVEDALI DIABLOVI - NIE! Vyjadril som v ňom súhlas s postojom troch slovenských biskup ov, ktorí odmietli konfrontačnú politiku Vladimíra Mečiara. To, že medzi nimi boli aj podpisy arcibiskupa Sokola a biskupa Tkáča, ma pomerne veľmi prekvapil o. Veď pokiaľ mi je známe, žiadne noviny na Slovensku si nedovolili tak tvrdým spôsobom skritizovať dotyčných cirkevných predstaviteľov, tak, ako som to uro bil v priebehu troch rokov niekoľkokrát ja osobne. Vtedy som taktiež pred viac erými priateľmi z bývalej podzemnej cirkvi vyslovil názor, že je pre mňa omnoh o menším zlom takýmto spôsobom napísať o arcibiskupovi Sokolovi, ako je jeho m ožné vydieranie Vladimírom Mečiarom, čo medzi zasvätenými nebolo neznámym pojm om.

Najprv ho chválili, teraz naňho kydajú (podnadpis) Zakonšpirovaná "agentúra" pre evidovaných spolupracovníkov bývalej ŠtB denník SLOVENSKÁ REPUBLIKA asi nervovo neuniesol, že arcibiskup Sokol sa už nespráva podľa réžie zlého ducha Mečiara. Donedávna ospevovaný, sa zrazu dostal do úloh y zatracovaného. Samozrejme, že k tomuto všetkému používajú argumenty nielen v ymyslené, (napr. o banskobystrickom biskupovi Balážovi, že je členom slobodomu rárskeho ROTARY klubu), ale aj argumenty kompromitujúce z našich novín. Škoda len, že toto nedokázali použiť vtedy, keď naše noviny to urobili ako prvé, a t ým vlastne porušili cirkevné tabu. Samozrejme, že vtedy to nebolo vhodné prebe rať, skôr utajovať a nevyjadrovať sa k tomu, lebo vtedy ešte Mečiar používal a rcibiskupa Sokola pre svoje protislovenské plány.

Čarnogurský, Baláž, Sokol a slobodomurári (podnedpis) V druhej polovici júna 1995 uverejnil denník SLOVENSKÁ REPUBLIKA na pokračovan ie tri celostránkové dokumenty pod názvom - ANATÓMIA POZITÍVNEJ A NEGATÍVNEJ K ARIÉRY. Priznám sa, že pokiaľ v prvých dvoch častiach sa hovorilo o kauze vyná lezcu a konštruktéra Andreja Proka kontra prednovembrového právnika Jána Čarno gurského v časoch komunistickej diktatúry, kde vlastne terajší predseda KDH ak o podnikový právnik slúžil komunistickým zločincom pri likvidácii nepohodlného jedinca, očakával som, že táto kauza bude pokračovať aj v záverečnej časti. Lenže, autor sa rozhodol túto kauzu rozšíriť o slobodomurárstvo, arcibiskupa S okola a ďalšie "pikantnosti", ktoré tu ešte uvediem na pravú mieru. Citujem: - "Až vo svetle súčasných udalostí, teda vyše tri roky "potom", keď sa činnosť niektorých biskupov na Slovensku nápadne ponáša na činnosť KDH, možno jasnejši e uzrieť kontúry, ktoré zjavne modeluje Ján Čarnogurský. Aj pomocou biskupov s priaznených s politikou KDH sa dnes UDRŽIAVA NA SLOVENSKU PERNAMENTNÁ POLITICK Á KRÍZA POD HESLOM: ČÍM HORŠIE, TÝM LEPŠIE!"

Potom podľa kréda politbyra ÚV HZDS - Podľa seba súdim teba - pokračoval: - "N egatívne dôsledky tejto zhubnej činnosti budú samozrejme pociťovať len sociáln e najslabšie skupiny obyvateľstva, ktoré majú v tomto protinárodnom scenári úl ohu murínov pri vyslovovaní nespokojnosti s politikou súčasnej vládnej koalíci e na námestiach i v uliciach slovenských miest!

Nie je tiež náhoda, že arcibiskup Ján Sokol, ktorý pripojil svoj podpis pod "V yhlásenie katolíckych biskupov a predstavených rehoľných spoločenstiev k hlaso vaniu poslancov NR SR o nedôvere prezidentovi SR" bol svojho času v Necenzurov aných novinách (NN) označený ako (údajne) bývalý agent ŠtB pod krycím menom Sv ätopluk s viacerými evidenčnými číslami. Len v samotnej trnavskej arcidiecéze bolo podľa NN 96 spolupracovníkov ŠtB!

TIETO FAKTY SÚ JÁNOVI ČARNOGURSKÉMU ZNÁME PRAVDEPODOBNE UŽ OD ROKU 1990, KEĎ M AL POPRI M. ČALFOVI A W. KOMÁRKOVI POD SVOJIM RIADENÍM REZORT FEDERÁLNEHO MINI STERSTVA VNÚTRA, A TÝM AJ MOŽNOSŤ VSTUPU DO DATABANKY ŠtB!"

(Tu ako autor musím konštatovať, že na rozdiel od Vladimíra Mečiara Ján Čarnog urský NEVYDIERAL pozitívne evidovaných spolupracovníkov ŠtB tak, ako sa to hov orí o Vladimírovi Mečiarovi. Ale aby som bol spravodlivý, tak musím konštatova ť, že jak Čarnogurský, tak aj Mečiar vedome nechávali na funkciách evidovaných spolupracovníkov ŠtB, hlavne takých, kde to vyhovovalo ich straníckym a osobn ým záujmom. - Pozn. V.P.)

Opieranie o Pražský Večerník (podnadpis)

V závere dotyčného článku sa SLOVENSKÁ REPUBLIKA "oprela" o dve otázky Pražské ho Večerníka z apríla tohto roku, položené v článku "Nepohodlný generál", citu jem:

"Vydal v roku 1967 JUDr. Gustáv Husák "glejt" nedotknuteľnosti pre rodinu Čarn ogurských, platný i pre KGB - GRU?

Bol politicky zneužitý poklesok kresťanskodemokratického politika Pittnera pre jeho ovládnutie? Bolo ním skutočne vedomé zvedenie príslušníčky rehoľného rád u?"

Touto druhou otázkou som sa na stránkach našich novín niekoľkokrát zaoberal. K eďže prvá otázka je omnoho zaujímavejšia, dovolím si ju nielen upresniť, ale a j doplniť mojimi informáciami.

Približne 7. 11. 1969 na chate pána Bišťana, ktorý bol zaťom Šaňa Macha, v Mod re, kde býval aj L. Novomeský, (žena Š. Macha a L. Novomeského boli sestry), v tedy člen predsedníctva ÚV KSS, BOL ODOVZDANÝ OTCOVI JÁNA ČARNOGURSKÉHO PAVLOV I ČARNOGURSKÉMU LIST, KTORÝ MAL V OBDOBÍ NORMALIZÁCIE TÚTO RODINU OCHRÁNIŤ. V období rokov 1974-1976 bol tento list zaistený pri domovej prehliadke u Pavla Čarnogurského, ktorý bol mimochodom za bývalého Slovenského štátu v spojení s otcom terajšieho kresťanskodemokratického politika Ladislava Pittnera. Pri tejto domovej prehliadke boli taktiež zabavené materiály, za ktoré by bol podľa vtedajších zákonov Pavol Čarnogurský odsúdený. Tieto boli sústredené na prokuratúre Bratislava-3. Tu robil prokurátora jeden katolík z vtedajšieho kat olíckeho disentu, známy Pavla Čarnogurského, ktorý celú noc vyberal závadné ma teriály, ktoré by menovaného mohli usvedčiť. Keď ráno došli vyšetrovatelia ŠtB tieto materiály spisovať, tak tie závadné už medzi nimi neboli.

Tu by som chcel ešte trochu odbočiť a pripomenúť ešte jednu perličku. Po novem bri 1989, niekedy v rokoch 1990-1992 (presný dátum by som uviedol po preštudov aní niektorých materiálov ktoré sú mimo Slovenska), sa Ján Čarnogurský v rozho vore pre denník Práca pochválil, ako niekoľkokrát prešiel príslušníkom ŠtB cez rozum. Vraj, ako tesne pred novembrom 1989 sa napriek ich sledovaniu dostal d o Brezovej pod Bradlom, aby tam mohol realizovať jednu akciu disentu ohľadom o soby M. R. Štefánika. To sa ovšem nezakladalo na pravde, lebo tí príslušníci Š tB ktorí ho mali vtedy na starosti PRESNE VEDELI, U KOHO SA SKRÝVA. Že si to n echali pre seba, to bude neskôr súčasť faktografie o skutočnej jeho činnosti. Ale vráťme sa k dotyčnej domovej prehliadke. Podľa mojich informácii sa dopis od L. Novomeského dostal po novembri 1989 k Vladimírovi Mečiarovi. Preto je na príklad skutočne paradoxné, keď tento denník slúžiaci politbyru ÚV HZDS neustá le sa snaží z neho robiť prenasledovaného martýra. Keby boli len trochu objekt ívni, tak by si mali napr. posvietiť na istého príslušníka bývalej 12. Správy v Bratislave D.P., prepusteného v rokoch 1987-1988 z ŠtB pre defraudáciu agent úrnych peňazí a umelého vyrábania agentov. Tento pán má vysokú školu KGB v Mos kve a jeho manželka je dcérou buď vysokého funkcionára KGB, alebo armády. Pred novembrom 1989 robil ešte na ministerstve kultúry, po novembri 1989 sa prihlá sil do VPN. Niektorí vrabci čvirikali, že mal robiť pre Mečiara a vytvoriť fun gujúcu spravodajskú skupinu.

Slovo na záver (podnadpis)

Niektorí ľudia mi vyčítali, že veci, ktoré som zverejňoval o arcibiskupovi Sok olovi, poškodili cirkev. Ja som oponoval aj tým, že mimo iného blokujem aj int enzitu jeho možného vydierania Vladimírom Mečiarom. Preto už ani nepovažujem z a prekvapenie vyjadrenie niektorých priateľov z bývalého katolíckeho disentu, že verejne priznaný odpor arcibiskupa Sokola voči diablosatanským silám na Slo vensku je jeho prvým krokom oslobodenia sa od tých, ktorí ho vydierali za jeho minulosť. A súhlasím aj s ich ďalším vyjadrením, hlavne z pragmatického hľadi ska priklonenia sa k omnohu menšiemu zlu, že by mal zažalovať tých príslušníko v ŠtB ktorí ho zaevidovali, pokiaľ to bolo v rozpore so zákonom.

Vladimír PAVLÍK