--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Smutek Zdeněk
Název: Chvála ovádství
Zdroj: NN Ročník........: 0005/035 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Chvála ovádství "Všechny svobody jsou určeny a preformovány jsouce podrobeny ani ne tak politi ckému násilí jako racionálním požadavku aparátu....Tím však zasahuje aparát do nitra osoby samotné, do jejích pudů a inteligence, a to jinak, než se dělo na dřívějších vývojových stupních: totiž ne primárně jako brutální vnější, osobn í nebo přírodní násilí, ani již jako svobodné působení konkurence, nýbrž jako dokonale zvěcnělý technický rozum, který jakožto technologický rozum je dvojná sobně rozumně a metodicky kontrolován a ospravedlňován. Proto masy již nejsou prostě opanovanými, ale opanovanými, kteří již nekladou odpor, protože jejich odpor nám je zase začleňován do positivity jako kalkulovatelný a manipulovatel ný kolektiv, který vyžaduje vylepšení aparátu: (H. Marcuse: Psychoanalyza a po litika.)

Jak kdyby šlo o reportáž ze současného Česka. Liberalismus j bez vady . Svoboda tisku, svobody osobní jsou rozsáhlejší než za první republiky. Jsou respektováni komunističtí bankrotáři i republikánší křiklouni. Ale demokracie je pouze v den voleb. Mezi volenými obecním zastupitelstvem a parlamentem je o brovský prostor nekontrovatelné úřednické samovlády, lyšejnikovitá symbiosy st arých struktur a věrozvěstné pravice. Charakteristika těchto mocenských zbohat líků, kteří ztratili komunistické pány a demokratické konetrole nejsou podrobe ni, byla podána dříve, než se narodili: "Poslouchali obhájce radikálních směrů a přitákali jim. Slyšeli rádi vtipy o nářezech, které dostávala rakouská armá da, nepovažovali ji za svou a přáli ji spíš neúspěchy než vítězství...neodmíta li také beze všeho stanovisko oportunistů, prohlašujících názory a naděje radi kálů za přepjaté, se skutečnostmi se nesrovnávající...Nepříjímali za své ani t oto mínění. především byli opatrní. Kdyby se události vyvinuly jinak, byli by se stejným valsteneckým zápalem a layalně sloužili Rakousku, jako se stali hor livými obhájci republiky a soudci rakušenaství. Šli nejraději s většinou, byla -li zjevná a nikdy si zbytečně nepřipalovali prsty." (G. Habrman: Vzpomínky z války)

Typické pro totalitu byly domovnice, z Učení marxlenismu vědoucí neom ylně dobré izlé, píšíčí "ribi plavali", ale přesto nositelky nezpochybnitelné historické mise změnit společenský řád i myšlení lidí. Pro klausismus je typic ký úředník, který sice s myslí rouhavou leč hlavou sehnutou navštěvoval lenins ké mše: a tento aktuár Roubínek pozbyl vrchnost, získal sebevědomí, neztratil strach. Kocouři jsou v nedohlednu, myši dělají. Rozkrádání národního majetku n azývají hospodářskou liberalizaci, rozparcolování republiky mezi loby a mafie veřejnou zprávou, vymiškovanému opatrnictví vůči bolševickým zločinům a zločin cům smíření a humanita. Brání se konkurenci. Demokratické levici. Té části pra vice, která chce čisté ruce, čistý štít. Antikomunistům, kteří si přinášejí ze světa rozhled. A veškerému omezení své moci. Regionální samosprávě. Ombudsman ovi. Nejvíc ze všeho, jak kočka koupání, se brání institucionalisovaným občans kým kontrolám: taky jak ta kočka by svedli běhat po stropě, aby se jím ubránil i. A pořád nás přesvědčují, že co je dobré pro byrokracii, je dobré i pro lid. K tomu byrokraté potřebují spojence. Jak to říct, abych neplatil mili on? Řekněme geology s citem pro hledání zlatých žil. Tito geologové jsou z růz ných materiálů: nekteří kožení, druzí železní, jiní mackovití. Pak potřebují i služby namočených s režimem. Nekdy i přímé účastníky totalitních zločinů, drz é a bez svědomí, jako třeba soudci Klár a Horvátová.

I ulil Klasu zlaté tele, aby se mu lidé klaněli, tele spokojeně přežv ykuje knihy von Hayeka, mrská ohonem po ovádech rušících bohoteleslužbu. Ale n epřestaňme ovádovat. Máme proč. "Skutečně zásadním úkolem dneška je vylepšit n aše chápání politiky tak, aby snesla vyšší poměr inteligence k penězům." (Al G ore: Země na misce vah.)

Zdeněk Smutek, Brno