--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Vaněk J.L.
Název: Bytová politika - jeden z komunistických výdobytků
Zdroj: NN Ročník........: 0005/035 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Bytová politika - jeden z komunistických vý-dobytků Naše postkomunistická situace měla být hodnocena jako poválečný stav - by tový stav tomu určitě odpovídal. Kdyby nebyl "SAMET" komunistickým spiknutím, určitě bychom přijali odpovídající prgram, nějaký rozumný a hlavně účinný PROJ EKT OBNOVY.

Nekoncepčnost a následná živelnost nás vede do slepé uličky, což kompeten tním politikům a úředníkům nikterak nevadí - naši potomkové a vnuci si už něja k poradí...Na jedné straně se čile opravuje a staví, ale na straně druhé to ja ksi postrádá konečný efekt.

Průzkumy a statistiky

Četné průzkumy a statistiky nás přesvědčují, že bytů je dostatek, že chyb a je v bytové politice. S tímto závěrem se kryje i prohlášení organizací majit elů bytů. Prý - díky neobyčejně nírkému nájemnému nejsou lidé ochotni uvolnit luxusní byty a přestěhovat se do menších. Tomu odporuje názor Sdružení na ochr anu nájemníků, podle kterých je bytů zoufalý nedostatek a kteří si stěžují na zlovolnost majitelů bytů a také na nedostatečnou bytovou politiku - však z dru hé strany pohledu. Podle nich je příčinou této tristní situace absence kvalitn ích a přiměřených zákonů k danému stavu. ----Kde tedy heldat pravdu? Jedna velká bytová anabáze.

(Na naší redakci se obrátila se svým případem redaktorka časopisu TULÁK a pracovnice Katastrálního úřadu v Brně, paní Jiřina Třešková. Tato paní pracuj e současně se Sdružením na ochranu nájemníků - její causa o lecčem vypovídá... )

Rodina Třeškova vyměnila dva byty v družstevní výstavbě - třípokojový a č tyřpokojový - za tříapůlpokojový byt druhé kategorie v nájemním domě v Klecanc ové ul. č. 4 v Brně.

V domě bydlel majitel a s ostatními byty hospodařil tehdejší Národní výbo r. Mezi státním bytem a nájemním bytem tehdy rozdíl neexistoval, ne tak po lis topadu 89. Majitelé domu - MUDr. František Melichar a učitelka ve výslužbě Mi lada Melicharová se rozhodli získat byt do svého hospodaření a projevili snahu o jeho vyprázdnění. Proč ne - řekla si rodina Třeškova - proč nebydlet tejně kvalitně jinde, i když je stěhování nepříjemné. Stejně by to nedělalo dobrotu, což dávali majitelé velmi jasně svým chováním najevo. Zákon určuje taxativně vyjmenované důvody, na jejichž základě lze dát nájemníkům výpověď. Jak se náje mníků zbavit? - položili si otázku majitelé Melicharovi a dali své učené halvy dohromady...Máme syna v Americ, kam kdysi emigroval a zákony jsou dobré tak l eda pro lůzu. Podali žalobu, ve které uvedli potřebnost svého sysna, který v U SA "strádá" a hodlá se vrátit do vlasti. Později se ukázalo, že syn se do bytu trvale přihlásil, avšak - dojíždí jen velmi sporadicky na návštěvy. Při první výzvě k soudnímu jednání ohlásila rodina Třeškova měsíční nepřítomnost v míst ě bydliště.

Navzdory tomu, že se rodina Třeškova vystěhování nebránila a souhlasila s přidělením náhradního bytu - v posledním týdnu před návratem do místa bydlišt ě, aby bylo učiněno byrokracii zadost, docházely obden výzvy k soudnímu jednán í. Po návratu čekali Třeškovi další výzvu - ale ouha... Přišel jim rovnou rozs udek.

Odhlédneme-li od té skutečnosti, že rodina Třeškova nebyla přizvána k sou dnímu jednání a přihlédneme-li k tomu, s jakou ryhclostí se vše odehrálo, jak pilně a v neobyčejné hojnosti docházely obsílky, neopomenouc přetíženost soudů - lze konstatovat, že se celý průběh jeví přinejmenším podezřele... Dlouhé prsty Melicharových,

aneb - za dobrotu na žebrotu.., hyenismus.

Až sem by to byl příběh banální. Dle toho, co nám k celému případu vypově děla paní Třešková, se o banalitu už tolik nejedná. Čtenář ať posoudí sám....A ť mluví ověřená fakta.

...Mladí američtí Melicharovi před soudem vypověděli, že se tísní s rodič i v jednom bytě. Jak se při našem ověřování ukázalo, důvody vyjádřené k vypově zení Třeškových z bytu, byly vykonsturovány. Jde o ten moment merita věci, že Melicharovi neohli potřebovat účast Třeškových u soudního projednávání. Vyšlo by totiž najevo - a na veřejnost - že dům má více pater a bytů než majitelé u soudu uvedli, a Melichaorvi by byli přištiženi u LŽI. Ukázalo by se, že v uved enách bytech sídlí soukromá firma, a také to, že synek Melicharových emigroval z třípokojového bytu, který módně vycizeloval až po pokojový krb. Křevěné a n ákladné obložení zřejmě studilo - etážové topení chladilo....Proto byl byt zru šen (vyjmut z bytového fondu) a to z důvodu - "Spatné tepelné izolace". Vyšlo by najevo, že se nehlásí o své bydlení, že chce byt jiný - státní, protože v j eho bytě úřaduje soukromá firma. (Zřejmě to jsou laponci - těm zima není...poz n. aut.)

Nicméně, rodina Třeškova výpověď z nájmu za určených podmínek přijala. Vy vrcholením celé nepříjemnosti však bylo přidělení bytu majestátem (pardon) - M agistátem města Brna. Nabídnutý byt byl sice ve stejné kategorii, ale o celých 44 metrů čtverečných menší. Plocha bytu nedosahovala rozlohy ani jednoho ze d vou bytů, na které rodiny čekala 20. let. Vícesměně věnovala více jak rok živo ta, protože, velké byty se mění nelehko. Nabídnutý byt Třeškovi (mladá a stará rodina) odmítli.

Soudružka učitelka v roli Makarenka

Protože rodina Třeškova magistrátní krcálek odmítla a žádala věc přehodno tit a výsledek opravit - učitelka Melicharová se už řádně namíchla...! S nájem níky začala jednat jako se svými žáky v době výchovy nových soudruhů a kádrů, stylem - "už jsem řekla a dost! a nebudu opakovat..." Pokud bylo kam ustoupit, nájemníci ustoupili. Ale...

Později už neznala žádné hranice - diktovala předražené částky za úkolid, za chodbové osvětlení, na které jedou elektrospotřebiče z jejich dílny (sekač ka, ostřikovač zeleniny, a další). Účtovala si do nájmu částky za plynový spor ák, který si nájemníci zakoupili za své, zavedla pronájem televizní antény, kt erou si pořídili nájemníci ze společných prostředků, zbývalo již jenom zaplati t za hluk...projíždějících aut v ulici...Námitky nájemníků nazvala - "nekázní" . MUDr. Melichar se od této grotesknosti poněkud distancoval, pouze poslušně p odepisoval to, co manželka - soudružka učitelka předložila.

Dalším peripetiím nasadil korunu Úřad města Brno - sever, který bez zaváh ání vydal Melicharovým potvrzení, že byt je rovnocený...Šlo samozřejmě o ten n abídnutý Magistrátem - ten však na další námitky Třeškových odpověděl stručně: "Jiný nemáme a tečka"! Jaká platí na Magistrátu pravidla se asi nedozvíme, ne b na naše dotazy telefonem bylo odpovídáno úřednicemi vždy stejně - "nejsem ko mpetentní cokoli sdělovat".

Exekuční soud rozhodl opět bez přítonosti odsouzených ve prospěch Melicha rových. Třeškovi se odvolali k Vyššímu exekučnímu soudu, ten exekuci zastavil, protože uznal právo ve věci požadovaného bytu Třeškových za oprávněné. (Viz. 712 O.z. odst. 2 Bytové náhrady) (....Náhradním bytem je byt, který podle veli kosti a vybavení zajiťuje lidsky důstojné ubytování nájemce a členů jeho domác nosti. (Causa byla vrácena Exekučnímu soudu I. stupně k novému vyřešení.... Právo - neprávo,

ať rozhodnou známosti a nervy.

Kdo by si myslel, že se vše začalo ubírat ke spokojenossti obou stran ak šťastnému konci, velice by se mýlil....Informace o mnohých causách jiných obča nů mluví o tom, že tyto hyeny bez skrupulí, kteří si říkají vlastníci nemovito stí, jsou harpagoni nevidící, neslyšící, necítící...Jsou to zplozenci komunist ického teroru, kteří se nikdy neučili morálce a co ovládají dokonale - je šika na.

------- Ve výčtu zvrhlostí, které jsou v některých případech trestnými činy, k terými byla rodina Třeškových častována, bych mohl dlouho pokračovat a musím k onstatovat, že mi nad tím zůstával rozum stát. Nebudu tím čtenáře unavovat, ne b mnoho z nich zná podobná zvěrstva z vlastní situace. Proto v krátkosti - tel egraficky - jak si Makarenkova učednice Melicharová na rodinu Třeškových došlá pla...

Nájemníci musí prostě pryč - a to za každou cenu! Třeškovým doma narůstal sběr papíru, kdy nosili ze schránky nařízení, rozkazy a výzvy od semetrické u čitelky Melicharové. Byt se bude prý rekonstruovat...Vypíná se elektřina, plyn a voda... (pouze u Třešků) a dělají se další podobná opatření. Věc se dostává znovu ke Krajskému soudu a Magistrát města Brna, nereaguje a nekomunikuje...B ojovná bakalářka Melicharová dál obelhává úřady a soudy, které jí naslovo věří ....Další a další provokace -např. den před Velikonocemi v bytě zima, není mož nost vařit, prát, žehlit...Synové - vysokoškolák a středoškolák, zůstávají bez možnosti studovat a to v období zkouškovém...atd., atd. melicharová jde přes mrtvoly.

......A soudy jsou dál liknavé, Policie pasivní - odmítavá, kompetentní ú řady mlčící - nekomunikující. Jenom všichni odchovanci komunistického teroru a celé zločinecké bratrstvo - jsou drzejší, zlovolnější a bezohlednější. Parkinsonovy zákony a P.S.

Nejsou byty, nejsou sociální byty a nejsou ani socialistické, betonové kr álíkárny - paneláky. narůstá počet nových a nových stavebních firem. Dováží se moderní technika, která by měla sloužit člověku a usnadnit mu jeho práci. Vzn ikají nové a nové úřady a nové a nové administrativní budovy se staví. Vznikaj í navá úřednická místa a kanceláře praskají ve švech. Hlavně musíme dokázat SV ĚTU, že máme malou nezaměstnanost. Již nyní je u nás nezaměstnanost - mínus 30 %. ALespoň co do počtu úředníků...

Čekalo se, že ti nejbohatší si postaví, nebo honosné vily koupí, uvolní b yty obecní a státní, ty lepší koupí lépe situovaní občané a že se toto rozvrst vení v sociální oblasti promítná až k nejprostšímu občanovi. nestalo se tak - a proč? Protože by ti jmenovaní úředníci museli začít pracovat. Museli by ty k rálíkárny spočítat a museli by přísně dohlédnout na to, aby si zločinci za stá tní peníze nepočínali jak chtějí. Nemohlo by se stát to, že si někdo postaví d ům, ještě čtyři koupí a drží k tomu jeden nebo dokonce více státních bytů, s k terými kšeftuje, nebo v nich podniká. Už slyším, jak ti kompetentní na lesy hu lákají "není legislativa...a nejsou zákony!...." Tak se ptám raději hned -na c o máme Parlament?"" Aha, pravda - jako mi na jedné tiskovce odpověděl poslanec a člen branně bezepčnostního výboru Miroslav Výborný na všechny mé otázky: "P olitik nemůže zasahovat do nezávislých institucí." Pravda - máme samé nezávisl é instituce a nikdo nikam nemůže zasahovat, nikdo nikomu nemůže nic nařídit a nikdo nikoho nemůže nutit něco dělat. Je to dobrá vůle každého politika, státn ího úředníka a každé nezávislé instituce - jestli chce něco dělat...jestli chc e v pracovní době např. třeba... pracovat

L. J. Vaněk