--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Smutek Zdeněk
Název: Presumpce špinavosti
Zdroj: NN Ročník........: 0005/040 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Presumpce špinavosti "Ptají se nás: komu máme věřit? Straně větte, soudruzi!" (K. Gottwald k procesu se Slánským 1952).

Dostali-li se disidenti do konfliktu s totalitní mocí, zvykli jsme si předpokládat, že mravní a leckdy i zákonná pravda je na straně disidenta. U k aždé, sebeméně politicky motivované represe režimu jako samozřejmost vznášeli jsme presumpci špinavosti. Stojí-li znovu dnes v jakékoliv kauze proti sobě od půrce režimu a provaděč politických represí režimu, vznášíme presumpci špinavo sti zas. Máme čtyřicet let zkušenosti s "lidmi zvláštního ražení." K tomu je z apotřebí predisponovaná osobnost: dělat to, čeho se jiní mravně štítí, postavi t se za ideologický blábol proti kritickému rozumu, za útlak proti svobodě, za okupanta proti národu: žít s vědoím opovrženosti a nenáviděnosti. Kdo podepsa l jednou politický rozsudek či jiný represivní akt, podepsal svoji vlastní mra vní méněcennost. Defraudanta nenecháváme na místě skladníka: proč účastníka út laku necháváme na místě soudce? poraženého a poníeného, motivovaného, aby zbyt ky své moci využil k pomstě.

Že prošli prověrkami? Byl jsem zástupce ČSSD v Občanské bezpečnostní komisi v Brně. Předseda Dr. Drobný a místopředseda P. Cibulka byli velmi dobe informovaní a vysoce kvalifikovaní: přesto nám estébáci lhali do očí, my jsme to věděli, leč neměli protidůkazů. Byli jsme kádrovací tělese bez skutečných v yšetřovacích možností. Jiné komise asi na tom nebyly lépe: dědečka nesmíte zlo bit, ale nemusíte jej dbát.

Tato země neudělala zkušenost, kterou měly po válce Itálie a Francie: že mnoho fašistů zůstalo ve státních funkcích a použivali toho proti antifaši stům - byť skrytě. Každá revoluce je nesena různorodými silami. A revoluce dět í krom toho byla i převratem Darlánů, Cianů, Čatlošů, lidí svazaných s režimem , ale uvědomujících si jeho bezvýchodnost: snažili se svrhnout dosavadní veden í, ale zachovat co nejvíce své osobní moci ve změněných podmínkách. Pro naše " války policajtů" je historická analogie: jak si v ALžíru 1942 - 43 šli po krku darlanisté a gaullisté, na obou stranách vysocí hodnostáři používající k tomu své úřady.

Ale občan má nárok na právní jistotu: že o něm a jeho záležitostech b udou rozhodovat bezúhonní lidé, kteří nepotřebují zatajovat minulost, zastrašo vat při jejím připomínání (jak činí soudce Klár), vytvářet mafie a mstít se. I pro běžného čtenáře novin je zřejmé, že tento stav nenastal, že stále u části "veřejných činitelů" musí vznášet presumpci špinavosti - nebo "straně věřte, soudruzi!"

Zdenek Smutek, Brno