--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Pilous Jiří F.
Název: Události a komentáře týdne
Zdroj: NN Ročník........: 0005/041 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

UDÁLOSTI A KOMENTÁŘE TÝDNE Česká republika je ve "zrychleném" pohybu. Tak můžeme totiž charakterizovat si tuaci, jež v poslednídobě v naší zemi dost atypicky nastala. Avšak, posuďte sa mi: Lékaři se chystají stávkovat, a to i když jsou téměř všichni proti nim. Na víc sílí hlasy, žádající odvolání ministra zdravotnictví. Odbory a vláda se ne dohodly na generální dohodě pro rok 1996. President nepodepsal novelu tzv. lus tračního zákona. Politické strany, například Občanská demokratická aliance, se chystají k parlamentním volbám. Aféra kolem květnového policejního zásahu v r estauraci U holubů a současného odvolání šéfa inspekce ministarstva vnitra vrc holí. Objevilo se podezření velkých podvodů v TV Bingo NOVA... Což je jen malý , byť nejdůležitější výběr toho, co se v uplynulých dnech stalo. Nebo také pol itické a panoptikální zrcadlo...

Lze říci, že snad nejvíce pozornosti sdělovacích prostředků a představitelů ko alice či opozice vzbudil president Václav HAVEL, který odmítl v pátek 8. října podepsat novelu "lustračního" zákona, jímž se doba lustrací produžovala do ro ku 2000. A to přesto, že řada politiků byla přesvědčena o tom, že Václav Havel zmíněnou novelu nakonec bude akceptovat. A presidentovo zdůvodnění? Podle jeh o tiskového mluvčího Ladislava ŠPAČKA spočívá v přesvědčení, že "je předčasné tuto revoluční normu prodlužovat a že takové prodloužení může být známkou rezi gnace na naši schopnost včas přijmout takové právní normy, které natrvalo budo u definovat předpoklady k výkonu různých funkcí..." Takže novela se teď znovu vrací v nezměněné podobě před poslance, kteří ji, pokud by měla být presidento va negace anulována, musí schválit nejméně 101 hlasem...

(Je logické, že veto Václava Havla vyvolalo dost velký ohlas. Halasně s jeho k rokem souhlasili komunisté a sociální demokraté, koalice naopak vyjadřovala ne spokojenost. Předseda Poslanecké sněmovny Milan UHDE tvrdí, že zákon při novém hlasování bez problému projde, premiér Václav KLAUS zase prohlašuje, že sám o sobně proti novele byl, ale musel při svém rozhodování akceptovat názory koali čních partnerů, Ivan PILIP sice postoje presidenta chápe, podepsat však prý mě l, Jan KALVODA je ze zákona dost rozpačitý...)

ČESKÉ AFÉRY A SKANDÁLY

Obligátně už uvádíme prakticky každý týden, že událostí, registrovaných v této rubrice neubývá, spíš naopak. Důkazem toho budiž rozruch, který se rozpoutal kolem snad nejoblíbenější televizní sázkové hry "Nová šance", zařazené do popu lárního programu TV BINGO NOVA. Podle informací z konce minulého týdne zde doc hází k miliónovým podvodům: Údajně proto, že "výherci" jsou předem určeni, výh ru však musí vrátit skupině osob, jež celou záležitost organizuje, a dostanou od nich pouze odměnu 10.000 korun. Vedení TV NOVA se od záležitosti distancova lo s tím, že společnosti TV BINGO NOVA poskytuje pouze čas a místo na obrazovc e, zmíněná společnost TV BINGO NOVA manipulace rovněž odmítla, přesto však pož ádala policii o vyšetřování.

(Další z afér, která právě vrcholí a jejíž konec je, zdá se, zatím v nedohledn u, se týká ministerstva vnitra. Přesněji podezření, že jeho vysocí funkcionáři , náměstek ministra Martin FENDRYCH, zástupce policejního presidenta Jan ZÁTOR SKÝ, velitel zásahu v pražské restauraci U holubů Zdeněk MACHÁČEK a pravděpodo bně i šéf útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jan KUBICE při zásahu v uvedené restauraci porušili své pravomoce. Obšírněji o tom všem informujeme v předešlém čísle Necenzurovaných novin, věnován tomu bude i komentář na konci téhle dvoustránky, proto jen stručně nejnovější fakta. Ten, kdo celou záležito st vyšetřoval a upozornil na podezření ze spáchání trestných činů uvedených fu nkcionářů, ředitel inspekce ministerstva vnitra Vladimír NECHANICKÝ spolu se s vými dalšími pěti podřízenými byl odvolán a postaven mimo službu. Údajně proto , že umožnil únik informací. Přesto však policejní vyšetřovatel na příkaz stát ního zástupce případ šetří, a prosakují informace, že závěry inspekce byly spr ávné. Ostatně, sám Vladimír Nechanický o nich nepochybuje. Pokud se prokáže, ž e měl pravdu, chce se vrátit zpět do své funkce. Což asi ministr vnitra Jan RU ML těžko připustí: Martin Fendrych je totiž jeho chráněnec...)

* * *

A další "zajímavosti" v "oboru" skandálů a afér, zaplavujících českou společno st jak "houby po dešti"? Za pozornost například stojí nálezy zavražděných osob zamotaných do drátěného pletiva či zalitých v sudech ze dna Orlické přehrady: Obviněni zatím byli čtyři nájemní vrahové, v současné době jsou ve vazbě. Sli bně se rovněž rýsuje zřejmě budoucí causa České banky, kolem níž se točí prý p odivné aktivity. Do tohoto peněžního ústavu totiž mají zájem vstoupit někteří zahraniční investoři, kteří usilují o získání většinového podílu akcií: A exis tuje podezření, že mezi asi deseti zájemci jsou i ruské společnosti disponujíc í penězi, jež pocházejí z organizovaného zločinu.

(Ostatně, v Necenzurovaných novinách jsme o České bance už jednou psali. Napří klad v souvislosti s jistou bankou v Rize, která má už dlouhodobě finanční pot íže a jejíž kapitál není rovněž zrovna moc "čistý". Nebo v souvislosti se skut ečností, že v České bance našlo své "útočiště" pár bývalých příslušníků I. a I I. správy Státní bezpečnosti, několik agentů StB a někdejší pracovníci Bezpečn ostní informační služby. Tenkrát ovšem ono psaní bylo bez odezvy. Že by ta ode zva přišla teprve teď...?)

STRANY A HNUTÍ: JAK DÁL?

Zdá se, že politické spektrum České republiky pomalu, ale jistě, spěje k parla mentním a volbám, jež by se měly konat v průběhu příštího roku. Některé strany už své konference, sjezdy či kongresy měly, jako například Občanská demokrati cká strana, Křesťanská a demokratická unie - ČSL a sociální demokracie, jiné, třeba Občanská demokratická aliance zasedaly v uplynulém víkendu. V posledním případě se jednání konalo v Srbech na Kladensku a týkalo se nejen oněch voleb, ale i fungování současné vládní koalice či krize ve zdravotnictví. Tam je tot iž situace podle Občanské demokratické aliance neudržitelná: Vinu prý nese hla vně ministr zdravotnictví Luděk RUBÁŠ. Buď tedy Občanská demokratická strana t ohoto svého člena donutí, aby změnil své chování a dal resort do pořádku, nebo ať navrhne jeho odvolnání, hovoří se v oficiálním stanovisku z jednání. (Jenomže nejsilnější vládní strana zatím Rubáše odvolat nehodlá, dokonce dává najevo, že za ním stojí, což k velké nelibosti členské základnyprohlašuje sám Václav Klaus. Proč si přece před volbami přidělávat další starosti, když těch stávajících je i tak dost. Na vnitru to není v pořádku, a i ve vlastních polit ických špičkách je var. Poslední dobou například někteří chtějí odstavit předs edu Poslanecké sněmovny Milana UHDEHO a "šoupnout" ho do Senátu. Což on nechce , podle rozhodnutí jihomoravské výkonné rady ODS je dokonce postaven coby lídr své strany v tomto regionu. Zdali nakonec podlehne, kdo ví: Obecně se však tv rdí, že mezi Uhdem a Klausem zrovna moc přátelské vztahy nejsou, takže nakonec možná k rošádě třeba i dojde. Už je prý i vyhlídnut jehonástupce, kterým má b ýt Jiří VLACH...)

* * *

Lze říci, že přesunem Milana Uhdeho do Senátu a jeho nominace na funkci předse dy by asi dost "našvala" koaličního a integračního partnera Občanské demokrati cké strany, Křesťanskou demokratickou stranu. S funkcí předsedy Senátu se toti ž "v kuloárech" počítá pro Václava BENDU. Jenomže, politika je poliika, a v je jím rámci například "ostrouhali" také Pilipovi "věrní hoši". Sice dva lídry Kř esťanská demokratická strana v ODS má, ale nikde "neuplacírované", a zdá se, ž e v regionech o politiky KDS je zájem pramalý...

(A co nám před blížícími se parlamentními volbami říkají statistiky, třeba o s tranických pokladnách? Vezmeme-li v úvahu předpokldané preference, tak Občansk á demokratická strana při 26 procentech podpory a dluhu 50 miliónů korun hodlá na kampaň vynaložit méně než 90 miliónů, jako příspěvek za získané hlasy by p ak měla dostat 138 miliónů korun. Sociální demokracie při 21 procentech a dluh u 8O milónů vynaloží na volby 70 až 90 miliónů korun by mohla vydělat 113 mili ónů, Křesťanská a demokratická unie - ČSL a komunisté mající shodně preference po 6 procentech, dluh v prvním případě 27 milionů, ve druhém nic, na volební kampaň vynaloží kolem 30 miliónů resp. 4,5 miliónu korun a vydělat by měly sho dně po 32 miliónech korun, Občanská demokratická aliance pak při preferencích 5,5 procenta a dluhu 52 miliónu výdaje na volby tají a dostat by měla 29 milió nů korun. A republikáni? Při očekávaném zisku 4 procent hlasů by obdrželi 21 m liónů korun, dluhy a náklady na volby tají... Při předpokládané účasti 6 milió nů voličů by tedy politickým stranám, které získají více než 3 procenta hlasů, stát vyplatil 450 miliónů korun, celkově pak by volby stály nejméně 1,6 milia rdy, tedy 160 korun na občana...)

Z DOMÁCÍ POLITICKÉ SCÉNY

Lze říci, že tady, vedle už zmíněného presidentova odmítnutí podepsat novelu l ustračního zákona, dominuje několik důležitých záležitostí. Například chystaná stávka lékařů, která má začít 1. listopadu. Ministr Luděk Rubáš vyzval ředite le nemocnic, aby ty lékaře, kteří se stávky účastní, na hodinu propustili ze z aměstnání. Což pochopitelně ředitelé odmítli nejen z hlediska nezákonnosti, al e také proto, že pak by vlastně v nemocnicích doktorů zbylo dost málo. Posledn í údaje totiž říkají, že lékařů v nemocnicích bude stávkovat víc než polovina, zbytek včetně obvoďáků a privátních doktorů stávku podporuje morálně, podporu vyjadřují také zdravotní sestry a podle výsledků sněmování z konce minulého t ýdne všichni bez rozdílu požadují odchod ministra Luďka Rubáše z funkce, sjedn ání pořádku v resortu a konečně vytvoření rozumné koncepce vývoje zdravotnictv í.

(Veřejnost však byla v minulých dnech vzrušena i sporem odborů a vlády, který vyvrcholil ve čtvrtek 5. října kdy jednání Rady pro dialog sociálních partnerů o podpisu generální dohody na příští rok skončilo nezdarem: Vláda i zaměstnav atelé totiž odmítli jednat o kategorickém požadavku odborů na stanovení minimá lní mzdy na 2700 korun, odbory zase odmítly vládní návrh na zvýšení z dosavadn ích 2200 na 2500 korun. "Skončili jsme bez dohody pro zbytečné excesivní požad avky odborářů. V této poloze je to určitý druh vydírání," vyjádřil se na toto téma ministr průmyslu a obchodu Vladimír DLOUHÝ. A ministr financí Ivan KOČÁRN ÍK k tomu dodal: "Jsem hluboce zklamán přístupem odborů, které jsem nazval čis tým vydíráním..." Předseda odborové komory Richard FALBR naopak tvrdí, že byl zmocněn k podpisu Generální dohody pouze za předpokladu, že minimální mzda bud e stanovena na 2700 korun. A tvrdí, že minimální mzda je nižší než životní min imum, čímž se podle jeho názoru zvyšuje nezaměstnanost, protože lidem se nevyp latí jít pracovat. Poukazuje také na daňový únik způsobený údajně tím, že někt eří zaměstnavatelé vyplácejí zaměstnancům oficiálně pouze částku v hodnotě min imální mzdy a zbytek jim dávají nezdaněný "na ruku"... A veřejné mínění? Ve čt vrtek 5. října vysílal Český rozhlas, stanice Radiožurnál, ve 12.30 pořad O ko m se mluví. Právě s Richardem Falbrem: Drtivá většina posluchačů tohoto pána a jeho "excesy" odsoudila. S poukazem, že bývalý "estébák" tam nemá co dělat... )

* * *

Důležitou událostí týdne se stala, tak jako už obvykle, pravidelná schůze vlád y, konaná ve středu 4. října, tentokrát v lednickém zámku na jižní Moravě. Vlá da zde přijala pravidla pro rozdělení návratné půjčky těm vybraným nemocnicím, které se v důsledku zpomalených plateb zdravotních pojišťoven ocitly ve finan čních obtížích. Schválila také návrh novely zákona o konkursech. Důvod? V roce 1993 byl podán návrh na vyhlášení konkursu v celkem 1100 případech bankrotují cích podniků, v následujícím roce už v 1800 případech a letos tento trend rapi dně vzrůstá. Kabinet také rozhodl o rychlejší restrukturalizaci a útlumu uheln ého hornictví, naopak odložil o týden vydání nařízení, které má stanovit podmí nky státní podpory hypotéčnímu úvěrování bytové výstavby.

(Jednání vlády pak předcházely tzv. "ministerská" ochutnávka burčáku, návštěva některých zemědělských družstev, setkání s představiteli příhraničních okresů a fotbalové utkání mezi vládou a novináři. To dopadlo pro ministerský kabinet dost nepříznivě. "Kapitán" vládního mužstva Václav Klaus se zase, pochopiteln ě jako vždy při sportovních úkonech, zranil a kulhá, jeho mužstvo před 2000 di váky "skandálně" prohrálo 4:2, když branky stříleli Josef LUX a Igor NĚMEC...) NĚCO ZE STATISTICKÝCH ÚDAJŮ

Výzkumy veřejného mínění a zveřejňování statistických údajů zaměřených právě n a to, co zrovna naše občany zajímá, se už stalo, zdá se, v českých masmédiích pravidlem. A protože se do popředí stále více tlačí nadcházející parlamentní v olby, podívejme se na srovnávací tabulku důvěryhodnosti politiků, tak jak ji p řipravil Institut pro výzkum veřejného mínění v první polovině minulého týdne. Podle ní všichni, až na Miloše Zemana a Petry Bukové, ztratili, nejvíce Jan K alvoda, Václav Klaus a Josef Zieleniec. Stále tedy vede Vladimír Dlouhý (ODA) s 68 procenty (v září 1994 měl 78 procent), následují Václav Havel rovněž se 6 8 procenty (74 procent), Jiří Dientsbier (SD) s 55 procenty (55 procent), Václ av Klaus (ODS) s 52 procenty (64 procent), Josef Zieleniec (ODS) s 50 procenty (62 procent), Jiří Stráský (ODS) se 43 procenty (52 procent), Ivan Kočárník ( ODS) se 42 procenty (48 procent), Miloš Zeman (ČSSD) rovněž se 42 procenty (38 procent), Petra Buzková (ČSSD) s 37 procenty (O procent), Jan Kalvoda (ODA) s 37 procenty (55 procent), Richard Falbr s 33 procenty... Pavel Tigrid s 29 pr ocenty, Milan Uhde (ODS) s 25 procenty, Miroslav Sládek (SPR-RSČ) se 16 procen ty, Luděk Rubáš (ODS) s 12 procenty, Jaroslav Ortman s 11 procenty a Miroslav Grebeníček s 10 procenty...

(Ke sporu vlády a odborů o stanovení tzv. minimální mzdy na rok 1996 je zajíma vé porovnat jaký je podíl minimální mzdy ke průměrné hrubé mzdě v jiných státe ch: Tak například v USA to činí 40 procent, v Kanadě 35 procent, ve Španělsku 34 procent, v Maďarsku 33 procent, v Polsku 39 procent, v Estonsku 30 procent, v Rusku 10 procent... A v České republice už po zamyšleném zvýšení z 2200 na 2500 korun? Pouze 31 procent, což však zase není nijak tragické, protože přípa dy, kdy onen minimální plat představuje jediný příjem občana, prakticky neexis tují. Tedy údajně prý neexistují...)

* * *

Průzkmy veřejného mnění však reagují také na situaci ve zdravotnictví. Podle I nstitutu výzkumu veřejného mínění si z 991 dotázaných občanů plných 63 procent myslí, že finanční obtíže zhoršují lékařskou péči. Podle stejného výzkumu tři čtvrtiny dotázaných letos alespoň jednou navštívily lékaře a 84 procent jich bylo s lékařskou péčí spokojeno...

------------------------------------------------------------ Redakce Necenzurovaných novin pro své čtenáře komentuje

------------------------------------------------------------ MINISTERSTVO VNITRA, "STRACHU", NEBO "KRACHU"?

Psali jsme v Necenzurovaných novinách o situaci v policii mnohokrát. Stejně ta k o tom, co se vlastně děje, skryto pod pokličkou na ministerstvu vnitra. Neje n my, ale i jiný tisk v podstatě bezvýsledně. Nic se nedělo, ministr Jan Ruml a jeho nejbližší či oblíbení zůstávali dál, často dokonce pod ochrannými křídl y samotného premiéra Válava Klause či presidenta Václava Havla. A to přesto, ž e excesy policie při různých akcích jsou dostatečně známy a nejednou plní strá nky našeho tisku resp. obrazovky televizí. Že vyšetřovatelé často vyšetřují do st "podivným" způsobem, většinou tak, aby nic nevyšetřili, nebo naopak, aby um lčeli a zastrašili kritiky. Že mnohokrát se objevilo reálné podezření na spolu práci jistých policejních či "vnitráckých" špiček s podsvětím, případně se pro kázalo, že díky zřejmě úmyslné liknavosti, ba přímo z důvodu nadržování, mohl uniknout "podivným" způsobem majetek do rukou "podivných" lidí. Že na vnitru d odnes působí mnoho bývalých příslušníků Státní bezpečnosti, kteří dostali neje n za Rumlova předchůdce Tomáše Sokola, ale též i přičiněním samotného Jana Rum la, výjimku z lustračního zákona.

(Důkazy? Jak již bylo řečeno, bylo jich v masmédiích sneseno od poloviny roku 1992 víc než dost. Stačí v knihovnách zalistovat v patřičných novinách, a to n ejen v těch Necenzurovaných. Lidové noviny, Mladá fronta Dnes, do nedávna ješt ě nezávislý Telegraf, Český deník a další toho jsou nesporným dokladem. Přesto však některé causy připomeňme: Dodnes nikdo například nevyšetřil obrovské daň ové úniky spojené se skandálem kolem lehkých topných olejů. Rumová aféra našla své obětní beránky, nahoru, na vnitro, však nikdo neměl odvahu "šáhnout", a t ak to bylo zahráno do "autu". Případ podvodu s hotelem Ambasador je už, pokoli káté, odložen: Nejen díky státnímu zástupci, ale též přičiněním policejních vy šetřovatelů. Causa Slušovice, kde se rozkradl mnohamiliardový majetek, byla ta ktéž díky "vzorné spolupráci" údajně "speciálního" vyšetřovacího týmu a tehdej ší generální prokuratury odložena ad acta. Policistům "utekli" bratři Helbigov é, dodnes nebyli vyšetřovatelé schopni shromáždit proti nim důkazy, o nichž si vrabci štěbetají na střechách, a dodnes je celý případ obestřen "mlhou utajen í". Rovněž tak dodnes vlastně nebyla veřejnost seznámena s pozadím případu něk dejšího pražského policejního ředitele Pavla Hofmana či s tím, jak vlastně dop adla "aktivita" pracovníků městské hospodářské kriminálky v oblasti podnikání s hracími automaty. Nota bene, je jejich šéf a spolupodnikatel major Nikl stál e ve funkci?)

* * *

Ano, je toho víc než dost a pokud bychom měli všechno vyjmenovat, prostor vyhr azený tomuto komentáři by zdaleka nestačil. Přičemž čtenář se pochopitelně zep tá: Proč tmu tak je? Je kolos ministerstva opravdu tak nezvládnutelný, že si p olicie obecně a špičky na presídiu či přímo v centru mohou dělat, co chtějí? N ebo zde dodnes působí někdejší struktury Státní bezpečnosti? Nebo snad jsou mi nistr Jan Ruml a jeho chráněnci včetně Martina Fendrycha tak neschopní? Odpově ď na položené dotazy nebude zřejmě jednoduchá: Zdá se, že v sobě zahrne tak tr ochu ze všeho kousek. Například, většina zmíněných případů resp. skandálů a af ér se vyšetřuje v Praze a tam, jak ostatně přiznává sám ministr Jan Ruml, ve f unkci policejních vyšetřovatelů působí prakticky z jedné třetiny bývalí příslu šníci Státní bezpečnosti. Podle informací redakce pak v tzv. ekonomické kontra rozvědce pracuje též mnoho "odborníků" z někdejší I. či XI. správy StB. Minist r Ruml a jeho náměstek Martin Fendrych ovšem také zavinili, že většina "civiln ích" polistopadových policistů odešla z vedoucích funkcí a až na výjimky na vn itru už nepracují, protože s tím, co se tam děje, nesouhlasí. Zákonodárci, z d ůvodů celkem nepochopitelných, zase způsobili, že vnitrácký a policejní establ ishment díky institutu procesní nezávislosti získal neotřesitelné postavení. B a naopak, je na tom líp, než za bolševiků: Zbavil se ideologické podřízenosti a získal volnost, nemyslitelnou před rokem 1989. Oba pánové pak také díky reor ganizacím zavedli přílišnou centralizaci policejních pravomocí, která však nen í v rukou policie, ale vybraných ministerských úředníků. Svým vlažným a více m éně pouze "formálním" přstupem Jan Ruml také způsobil, že navrhovaný zákon o o bčanské policejní kontrole, byť byl ve volebním programu Občanské demokratické strany, ve vládě neprošel. Otázka o neschopnosti ministra vnitra v kontextu v ýše uvedeného už snad nepotřebuje komentáře. Naopak vyvstává otázka jiná: Proč premiér Václav Klaus tohoto svého ministra podporuje? Proto, že se ho bojí, n ebo proto, že požívá neotřesitelné ochrany ze strany presidenta Václava Havla? (Co dodat nakonec? V podstatě nic. Snad jen konstatování, že to, co je napsáno v titulu tohoto komentáře, uvedená fakta potvrzují: Na ministerstvu vnitra, č i spíše "strachu", to opravdu krachuje a bojuje tam dnes o moc každý s každým. Poslední případ kolem vyšetřování "podivného" zásahu v "podivné" pražské rest auraci U Holubů toho budiž zářným příkladem. A aniž bychom chtěli hájit šéfa i nspekce Vladimíra Nechanického, pokud někdo na něco přijde, musí být odstraněn . Možná proto už je po čtvrté za necelé tři roky toto křeslo volné. Vždy, když inspekcena cosi odhalila, tudíž plnila, alespoň "částečně", svou povinnost. N mělo by však spíš být volné křeslo ministra vnitra a jeho náměstka? (dvoustránku domácích událostí připravil)

Jiří F. PILOUS