--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Pavlík Vladimír
Název: Politická situace
Zdroj: NN Ročník........: 0005/042 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Prodloužené ruce tak zvané nejslovenštější národní elity z HZDS, SNS a SRS pomocí tzv. jemnějších metod (přes ekonomiku) přistoupili k likvidaci deníku SME. Ve čtvrtek, 12. 10. 1995 na titulní

straně deníku SME oznámil ředitel bratislavské tiskárny Concordia s.r.o. František Mana, zastavil výrobu z ekonomických důvodů. Paradoxní ze strany tisk árny je, že deník SME na nic předem neupozornili, to znamená, že ani nedodržel i podmínky uzavřené smlouvy. I když má deník SME vůči tiskárně dluh milion kor un, je toto jednání v přímém v protikladu s postupem vůči všem jiným zákazníků m, kteří tiskárně dluží 8 až 12 milionů korun. Vůči těm tyto sankce nepoužili. V úterý, 10. října vytiskl deník SME státní podnik DANUPIAPRINT, jehož pracov níci obětavě zvládli tuto náročnou úlohu. Druhý den ale i vedení této tiskárny zrušilo s deníkem SME spolupráci a to i přes to, že jim byli nabídnuty platby předem za každé číslo. Čtvrteční vydání museli tisknout v Komárně, 100 kilome trů od Bratislavy s redakční uzávěrkou už v 16 hodin. V pátek, 13.10.1995 se d eník SME na většině území Slovenské republiky neexpedoval. V sobotu 14. 10. 19 95 byl deník SME v prodeji ale jen nadměrnou zásluhou redakce a PNS. * * *

Politická situace

Předseda slovenské vlády V. Mečiar a ředitel SIS I. Lexa postavili svůj vztah na tom, že mají v rukou usvědčující materiály jeden proti druhému, cituje dení k SME z 12. října, poslance Františka Javorského z KDH z rozhovoru pro ČTK. Po kud se Mečiar v kauze okolo SIS a jejích zásahů do politického dění státu dost ane do situace, že bude nucený někoho obětovat, potom podle jeho názoru obětuj e v první řadě příslušníky policejního sboru a ne tajné služby. "Víme, že býva lí příslušníci StB, které jsme v roce 1990 a 1991 vyřazovali, protože neprošli prověrkami, dostavají teď v jednotlivých okresech nabídky nastoupit do SISu. Tato garnitura může být pro Mečiara nejhodnověrnější i nejoddanější", řekl Jav orský.

Pracovníci daňových úřadů se při náročných pracovních úlohách musí zabývat i t ěmi nepříjemnými záležitostmi, souvisejícími se změnami na postech ředitelů, p íše deník PRÁCA z 12. října. Podle názoru ředitele Ústředního daňového ředitel ství SR v Banské Bystrici Štefana Jagerského, je on s prací lidí spokojen a ne má důvod je odvolávat. Změny dělá podle seznamu, který dostal z ministerstva f inancí SR. Důvody personálních výměn nepzná, je to na základě koaličních dohod . "Myslím si, že jde o poslední změny ve vedení daňových ředitelů", dodal. Pro ti odvolávání ing. Štefan Jagerský vážnější výhrady k současným dvanácti odvol aným vedoucím pracovníkům nemá.

O tom, že slovenský národ se stále více dostává do pozice poníženého stáda dob ytku, svědčí i příspěvek z deníku PRAVDA z 13. října pod nadpisem - Slovenská pojišťovna se připojuje k výzvě vlády - cituji: - Představenstvo slovenské poj išťovny a.s. Bratislava nám včera poslalo text výzvy na odstoupení prezidenta republiky. Mimo jiné se v něm uvádí, že jako představitelé významné finanční i nstituce pociťují nevhodnost některých kroků působení pana prezidenta, které s vým neuváženým jednáním narušuje stabilitu slibně se rozvíjejícího finančního sektoru. "Chtěli bysme mu připomenout, že sám, jako bývalý ekonom, by měl velm i dobře vědět, jak bankovní a finanční kruhy citlivě vnímají každý projev nest ability politického systému, který má negativní dopad na příliv investicí ze z ahraničí. Jsme toho názoru, že veškerá vystoupení pana prezidenta v zahraničí, jako i jeho působení na domácí scéně , vyvolávají neúnosnou konfrontaci mezi nejvyššími orgány státní moci, což má přímý dopad i na finanční sektor". (pozn . autor - musím konstatovat, že i užitkový dobytek má v sobě více hrdosti, než vedení slovenské pojišťovny). Pod titulkem "Lump nebo psychopat" přináší tent ýž deník komentář z tiskové konference demokratické unie. Na margo premiérů vy slovených tvrzení na mítinku HZDS v Banské Bystrici (že prezidentův syn nebyl unesen, ale sám utekl), poznamenal místopředseda DEU Milan Kňažko: - "Jak někd o označí zbití opozičního poslance za pokus o znásilnění a únos občana, kteréh o našli v cizině v bezvědomí, za opuštění republiky je lump a nebo psychopat. Můžete si vybrat".

KDH se obává, že jeho partnerovi v opozici straně demokratické levice (SDL), h rozí rozpad, který by poškodil zápas o demokracii v zemi, píše deník Nový čas z 13. října. Jak uvedli místopředsedové KDH Ivan Šimko a František Mikloško, p otlesk Vladimíra Mečiara za neúčast poslaneckému klubu SDL na společném jednán í opozičních klubů i výrok Lubomíra Fokaše, že Petr Weiss dohrál svou historic kou úlohu svědčí o tom, kam směřuje vývoj SDL. Rozpad SDL je podle Františka M ikloška vychýlil váhy v neprospěch demokracie a zpomalil její zakotvení o něko lik roků.

* * *

Slovenský prezident Michal Kováč odjel 12. října na dvoudenní oficiální návště vu německé metropole Bonnu, kam ho pozvala konzervativní nadace Konráda Adenau era, informuje deník Národní obroda z 13. října. Prezident se ve své přednášce - Cesta SR do evropských struktur - se zabýval problémy účasti Slovenska na i ntegračních procesech v Evropě. Má naplánovanou schůzku s neměckým prezidentem Romanem Herzogem. Prezident nemá v úmyslu se zmiňovat o vnitropolitických pro blémech na Slovensku. M. Kováč už navštívil Německo neoficiálně před dvěma rok y. Taková prestižní cesta se podle ČTK zatím nepodařila z předsedů vlád zemí s třední evropy vlastně jen premiérovi Mečiarovi.

Negativní tón nad touto návštěvou vyjádřil deník Slovenská republika z 14. říj na pod nadpisem - Obhajoval prezident zájmy republiky a nebo se angažoval v os obních věcech? Z dobře informovaných kruhů se údajně redakce dozvěděla, že při rozhovoru slovenského a německého prezidenta nebyl přítomen ani slovenský vel vyslanec v Německu. Německá strana označila jeho účast za nepotřebnou. Deník z a pozoruhodné považuje i to, že režii pobytu Michala Kováče měl ve svých rukou vedoucí pobočky Nadace Konráda Adenauera pro Prahu a Bratislavu K. Stuth. Tlu močení zabezpečovali Češi, trvale žijící v Německu a tak jako obyčejně, zřejmě bude Praha v dostatečném předstihu vyčerpávajícně informovaná na rozdíl od Br atislavy, kde se kompetentní místa dozvědí zřejmě jen to, co "prezidentovi muž i" uznají za vhodné.

* * *

"První várka velvyslanců je připravená na odvolání", oznámila ve čtvrtek 12. ř íjna večer při setkání s bratislavskými politiky HZDS, ředitelka personálního odboru slovenského ministerstva zahraničí Mária Klímová. Jak o tom informuje d eník PRAVDA z 14. října - tento krok by měl být důsledkem neplnění úloh, které byly velvyslancem stanovené na dubnovém soustředění v Bratislavě. Měli usilov at o zlepšení pověsti Slovenska v zemích jejich působení a to především v míst ním tisku. V odpovědi na otázku s řadou několika desítek přítomných stoupenců vládního hnutí, převážně penzistů, Klímová připustila, že někteří velvyslanci nereagují na otřesné články proti Slovensku. "Svolám tiskovku, nebudu lakomý, koupím jim párek a pivo a z těch 40-ti novinářů myslím, že jeden napíše poziti vně o Slovensku", doporučila.

* * *

Místopředseda vláda a ministr financí Sergej Kozlík se 13. října sešel po delš ím čase s novináři. Podle Národní obrody ze 14. října informoval o jednáních s lovenské delegace s představiteli Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Světové banky ve Waschingtonu. Ekonomický vývoj SR hodnotili představitelé MMF celkem pozitivně. Polemika byla orientovaná zejména na změnu privatizace, konkrétně na možné negativní účinky emise privatizačních dluhopisů fondu národního majet ku SR na růst inflace. Představitelé MMF přijali naše vysvětlení - dodal k tom u S. Kozlík. Potvrdil též, že MMF navrhuje svým členům zvýšení členských kvót na dvojnásobek.

Deník PRÁCE ze 14. října pod nadpisem - Dluhopisy obce nenadchly - přináší zpr ávy z jednání o zrušení měst obcí Slovenska (ZMOS) politickými a ústavními par tnery. Na programu byli především otázky ekonomiky a financování obcí a měst j eště v tomto roce, zdaňování obcí, státní rozpočet na rok 1996 a otázky reform y veřejné zprávy. Výměna názorů se týkala především dluhopisů při prodeji obec ních bytů. Předsednictvo ZMOF setrvává na svém názoru, že rozhodnutí parlament u, aby občané za koupi obecních bytů platili dluhopisy, není pro obce a města přijatelné. Tento problém se neprojeví momentálně, ale v průběhu několika let. Jak obce nebudou mít dostatek finančních prostředků, nebudou schopné udržovat bytový fond a technickou infrastrukturu.

* * *

Sociální otázky

V počtě bytů na 1000 obyvatelů je Slovensko na posledním místě v Evropě. Od ro ku 1990 se výstavba obecních bytů téměř úplně zastavila, píše deník Národní ob roda, z 12. října. V součastnosti se u nás v přepočtu na 1000 obyvatelů postav í do konce roku jen 0,7 bytů, což je oproti vyspělým zemím několikanásobně mén ě. K tomu, aby se podařilo uspokojit zejména mladé rodiny, by se muselo v SR v krátkém období postavit několik 100 tisíc nových bytů. Do roku 2000 je však r eálná výstavba zhruba 100 tisíc bytových jednotek. Mladé a sociálně slabé rodi ny se proto častěji obracejí o pomoc na samosprávné orgány, disponující tzv. o becními byty. Jak se však ukazuje, jejich naděje je i v těchto případech miziv á, i když v hlavním městě SR je dnes až 70 tisíc obecních bytů. Současně tady evidují okolo 10 tisíc nevyřízených žádostí o jejich přidělení. Od roku 1990 t u nepřibyl ani jeden obecní byt a tak některé rodiny se kladné odpovědi nedočk ali ani po 10 letech. Město bude rádo, když se mu v tomto roce podaří najít fi nanční prostředky na 150 bytových jednotek.

* * *

Slovensko v zahraničí

Národní obroda z 13.10. přináší vyjádření dvou předních evropských deníků na d ění na Slovensku. Podle švýcarského Neue sürcher Zeitung už měsíc je slovenská veřejnost v kleci aféry spojené s únosem prezidentova syna. Podezření, že na únosu se zúčastnila tajná služba SIS a překážky, které kladou oficiální místa vyšetřování do cesty, vrhají na vládu špatné světlo. Vzhledem na slovenské moc enské struktury jsou určitě na místě pochybnosti,zda mají oficiální místa skut ečný a nejenom deklarovaný zájem na objasnění aféry okolo únosu. Německé novin y Frankfurter Allkemeise Zeitung: "Despotismus na Dunaji" mimo jiné píšou: - T isíc dní po vyhlášení prvního suvereního demokratického národního státu Slovák ů se ozývají ze samostatné země v zahraničí výrazy, jako "despotismus na Dunaj i", nebo "balkanizace Bratislavy". Vinu na případném úpadku politických mravů a tím i mezinárodní vážnosti země má především onen politik který se cítí být tvůrcem a ochráncem slovenské státnosti: Vladimír Mečiar. Talentovaného taktik a a populistu vede přesvědčení, že on sám je schopný zabezpečit přežití Sloven ska, údajně oklopeného vnějšími nepřáteli a vnitřními sabotéry. Jednou z mála institucí, které se vzepřeli v Mečiarové mánii nároku na kontrolu, je preziden t. Spoluzakladatel HZDS Michal Kováč přerostl v odporu proti autokratickému šé fovi vlády v sám sebe.

* * *

Zdravotnictví

Deník PRÁCE z 16. října přináší obsáhlý dokument pod nadpisem Lékarny bez léků i peněz - V Bánské Bystrici chybějí základní léky. Na hrozící kolaps zásoby l éků upozornil minulý týden poslance parlamentního výboru pro zdravotnictví slo venské lékařské komory. Například situace v bánskobystrických lékárnách je sku tečně kolapsová. Všeobecná pojišťovna zaplatila za léky do konce června. Dnes je už polovina října a většina lékáren je bez peněz i léků. Lékárníci i pacien ti se však nevzdávají. Když nemocní lidé obíhají lékárnu s receptem jednu za d ruhou a marně hledají ten svůj lék, lékárníci zase prosí distributéry léků, př edstavitelů všeobecné zdravotní pojišťovny i ministerstvo zdravotnictví. Všich ni jsou zatím neúspěšní.

* * *

Pokud slovenská vláda tvrdí, že děláme první kroky k prosperitě, tak toto se n evztahu minimálně na 90% obyvatelů. Blahobyt a prosperitu pociťují akorát priv atizační protekcionáři a podvodníci, věrní Vladimíru Mečiarovi. Ten jim na opl átku za podhodnocené ceny dává do vlastnictví majetky nebývalé hodnoty. A tito mu jako protihodnotu odvádějí miliónové hodnoty tak, jak to Necenzurované nov iny publikovali v čísle 25/1995 na stranách se slovenskou tématikou. Vladimír PAVLÍK