--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Pilous Jiří F.
Název: Události a komentáře týdne
Zdroj: NN Ročník........: 0005/042 Str.: 001
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

UDÁLOSTI A KOMENTÁŘE TÝDNE Příroda se sice pomalu, ale jistě, začíná připravovat na zimní spánek, politic ké dění v České republice však má spíše opačný trend: Dalo by se říci, že udál osti našeho občana přímo zavalují. Důkazy? Například ministerská rošáda v Klau sově kabinetu a odvolání Luďka Rubáše z resortu zdravotnictví, postoje odborů k těmto změnám, pokus o "atentát" na premiéra, jednání výkonné rady Občanské d emokratické strany v Třešti na Jihlavsku, rozporuplné výsledky z pravidelného zasedání vlády... A nelze pochopitelně zapomenout ani na naše specifikum, na a féry a skandály. I těch je totiž stále více než dost. Připomeňme třeba tu z BI NGEM či se zásahem policie v pražské restauraci U holubů, znovu ožívá causa Ma rta Chadimová, fingovaný "pokus" o pumový atentát na Hlavním nádraží v Praze č i obvinění socilně demokratického poslance Michala Krause, podle něhož manželk a ministra hospodářství Karla Dyby participovala na podvodech s lehkými topným i oleji...

Lze říci, že nejvíce rozruchu vzbudilo ve veřejném mínění odvolání ministra zd ravotnictví Luďka RUBÁŠE, k němuž došlo v pondělí 9. října. Nejenom kvůli onom u aktu, ale hlavně proto, že na tenhle "rizikový" post přešel dosavadní minist r dopravy Jan STRÁSKÝ, na jeho místo pak předseda hospodářského výboru Poslane cké sněmovny Vladimír BUDINSKÝ. A také proto, že ještě koncem předminulého týd ne, tedy pár dní před zmíněnou "akcí", premiér Václav KLAUS vyjádřil Luďku Rub ášovi svou podporu, odmítl volání po jeho odvolání a větší část členské základ ny Občanské demokratické stranytak popudil proti sobě: Dalo by se říci, předse da vlády postupoval přesně ve stylu někdejších komunistikých mocipnů, ale o to m podrobněji v komentáři.

(Další událostí, kterou stojí za to v téhle části našeho přehledu zaznamenat, je pravidelné zasedání vlády, které se uskutečnilo ve středu 11. října. Po něk olikerém odkladu totiž konečně schválila své nařízení umožňující rozjezd hypot éčním úvěrům: Proti původním návrhům však rozhodla tak, že podmínky pro mnohé klienty, především právnické osoby a fyzické osoby podnikající ve stavebnictví , budou horší. Pro letošek je na státní podporu hypotéčního úvěrování uvolněno 200 miliónů korun, na příští rok se počítá s částkou půl miliardy, přičemž vl áda podpoří pouze ty úvěry, jejichž doba splatnosti nepřesáhne dvacet let... M imo to kabinet těsnou většinou nepřijal poslanecké návrhy Občanské demokratick é aliance a lidovců na vytvoření vyšších územních celků, ministr vnitra Jan RU ML dostal naopak za úkol na příštím zasedání vlády předložit informaci o perso nální situaci v Inspekci ministerstva vnitra...)

* * *

Klausův kabinet ovšem také konečně schválil už dlouho toužebně očekávaný parag rafovaný návrh zákona proti praní špinavých peněz, který by měl vstoupit v pla tnost 1. dubna 1996, tedy zhruba dva měsíce před parlamentními volbami. Podle zmíněného návrhu by finanční instituce, například banky a pojišťovny, měly pov innost pod hrozbou sankce až deseti miliónů korun oznamovat tzv. neobyklé obch ody či identifikovat účastníky finančních operací nad půl miliónu korun. Vzhle dem k tomu, že se nepočítá se zpětnou platností, je ale sporné, zdali zmíněná právní norma bude účinná, když většina "špinavých" peněz ze státních resp.komu nistických zdrojů je už "vyprána". A ten zbytek se "rychle" vypere do 1. dubna . Hlavně však, že je tady už předvolební propaganda!

(V týž den, tedy ve středu 11. října, zasedalo v Brně plénum Ústavního soudu, a za přítomnosti presidenta Václava HAVLA nevyhovělo jeho návrhu zrušit daňové zvhodnění malých pivovarů, zrušilo však vyhlášku ministerstva zemědělství z l etošního roku o právních a ekonomických podmínkách malých a nezávislých pivova rů. Čímž tedy vzalo zmíněnému ministerstvu možnost určovat, kdo je malý a nezá vislý...)

ČESKÉ AFÉRY A SKANDÁLY

Těch, tak jak už obvykle uvádíme každý týden, je v životě téhle země přímo nad bytek. Přičemž nejvíce místa v těchto dnech zabírají zjištění o podvodech kole m sázkové hry "Nová šance", zařazené do populárního programu TV BINGO NOVA. Ps ali jsme o tom už minule, takže jen doplňujeme, že ministerstvo financí provoz ování zmíněné hry už pozastavilo, policejní vyšetřovatel obvinil první dva pod ezřelé a předpokládá se, že jich bude daleko víc. Navíc se také objeviy první žaloby: Například televizní stanice NOVA se hodlá soudit, údajně pro křivé nař čení, s Českým týdeníkem.

(Další senzační zpráva pochází z pátku 13. října, kdy byl na předsednictvo vlá dy doručen balíček s výhružným dopisem a amatérsky zhotovenou výbušninou. Adre sát? Sám premiér Václav Klaus. Další tzv. pokus o atentát se odehrál o dva dny dřív, 11. října, tentokrát na pražském Hlavním nádraží: Anonym ohlásil umístě ní bomby, policie však nic nenašla, škody na odklonění vlakových spojů ale byl y dost velké. Pikatní přitom je, že nový ministr dopravy Vladimír Budinský se o tom dozvěděl jako poslední, až z masmédií...)

* * *

"Nevěřím tomu, že několik tisíc kiogramů knih bylo Kavanem propašováno do tuze mska bez vědomí StB," prohlásil před Městským soudem v Praze ve středu 11. říj na Václav EMINGER, kterého zažaloval ve sporu na ochranu osobnosti Jan KAVAN, údajný agent, jehož před časem soud osvobodil prý pro nedostatek důkazů. Svůj názor Václav Eminger opřel o tvrzení, že mezi členy pašerácké organizace byl p odle něj důvěrník StB Petr UHL, čtyři agenti radiorozvědky ÚV KSČ, bývalí disi denti - novináři Karel KYNCL, Jiří RUM, exministr obrany a nynější vedoucí Kan celáře presidenta republiky Luboš DOBROVSKÝ a exministr zahraničí Jiří DIENSTB IER, kteří měli prý být řízeni prostřednictvím tehdejšího Rudého práva. Jednán í soudu bylo odročeno na 31. ledna 1996 a dnešní sociální demokrat Jan Kavan k uvedené cause řekl, že celé obvinění považuje za absurdní: "Ale že Eminger ze spoluráce s StB obviní nejkvalitnější lidi českého disentu a politické vězně minulého režimu, to by mě nenapadlo ani v nejfantastičtějším snu...", dodal.) (A další aféry či skandály? Sociálně demokratický poslanec Michal KRAUS a posl éze i předseda této strany Miloš ZEMAN obvinili manželku ministra hospodářství Blanku DYBOVOU, která pracovala v minulosti pro firmu AWT, že se podílela na obchodování s lehkými topnými oleji a přinesla do uvedené firmy několik desíte k miliónů nelegálně získaných korun. Manželé Dybovi nařčení odmítli, žádají po obou sociálních demokratech omluvu ve všech sdělovacích prostředcích a zvažuj í žalobu. V jiných z caus, obhjce Marty CHADIMOVÉ Pavel RYCHEKÝ předložil soud u důkazy, jež mají prokázat nevinu oné dámy, obviněné z restitučních podvodů a omilostněné nedávno presidentem Václavem Havlem. V případu tzv. neoprávněného zásahu speciálních policejních jednotek v pražské restauraci U holubů odvolán í šéfa inspekce Vladimíra NECHANICKÉHO trvá, státní zastupitelství oznámilo, ž e ze čtyř podezřelých policistů navrhlo dva z nich obvinit, nikoliv však náměs tka ministra vnitra Martina FENDRYCHA a zástupce policejního presidenta Jana Z ÁTORSKÉHO: Tedy pokud někdo půjde před soud, tak jen "malé ryby". Ani s tím vš ak není ministr vnitra Jan Ruml spkojen, kritizuje pro toto rozhodnut státního zástupce pro Prahu 3 Karla BRÜCKLERA, a spolu s policejním presidentem Oldřic hem TOMÁŠKEM tvrdí, že k trestnému činu nedošlo. Ba víc: Všichni policisté, zú častnění na zásahu, mají jejich důvěru...)

STRANY A HNUTÍ: JAK DÁL?

Volby do Parlamentu se blíží, a aktivity většiny politických subjektů v téhle republice nabírají na síle. Koncem minulého týdne a o posledním víkendu napřík lad zasedala Třešti na Jihlavsku výkonná rada Občanské demokratické strany. Do st atypicky, protože v první fázi se vše odbývalo za nepřítomnosti předsedy a premiéra Václava Klause, který dlel, jak uvádíme v zahraniční rubrice, v Basil eji. A o čemže se jednalo? V prvé části o organizačních záležitostech, poté o návrhu volebního programu, který má být schválen na prosincovém kongresu stran y. Výkonná rada se rovněž vyslovila pro konání voleb do Poslanecké sněmovny a Senátu ve stejném termínu, většina jejích členů se přiklonila také k názoru, a by Senát sídlil v Praze: Zroveň bylo posouzeno status quo ve slučovacím proces u Občanské demokratické strany s KANEM a Křesťanskou demokatickou stranou, kte rý byl naznán jako velmi uspokojivý.

(Určitou senzaci ve sférách politických stran vzbudila pak v polovině minulého týdne informace, podle níž ministr životního prostředí František BENDA, vedou cí činitel Křesťanské demokratické strany, by měl v brzké budoucnosti přestoup it do Občanské demokratické aliance. Vedení ODA jakési kontakty tohoto druhu p řiznalo, František Benda zatím nikoliv. Ale lze předpokládat, že cosi na tom b ude: Už proto, že například pan ministr dosud, přestože je jedním z volebních lídrů Občanské demokratické strany, nedostal v žádném volebním kraji od integr ujícího se vládního subjektu de facto žádnou šanci. Ostatně, například severom oravská organizace KDS se proti sloučení postavila rovněž, tvrdí se, že po odc hodu pěti poslanců do lidové strany víc než polovina stávající členské základn y směřuje rovněž k lidovcům nebo do Občanské demokratické aliance...) * * *

K poslední fázi spěje pak také další slučovací proces,tentokrát u Svobodných d emokratů Jiřího DIENSTBIERA a Liberlní strany národně sociální Vavřince BODENL OSE: Dikutovaly o tom v sobotu 14. října předsednictva obou politických stran, dohoda o spojení je v podstatě už hotová. Zbývá tedy jen schválení stranickým i orgány, k němuž dojde koncem tohoto roku. Nová politická strana má být střed ová a bude prosazovat otevřenou občanskou společnost, princip trvale udržiteln ého rozvoje a aktivní roli České republiky v Eropě. Jen na okraj je ale nutné konstatovat, že Svobodní demokraté neuspěli s údajně liberální politikou v čel e státu v letech 1990 až 1992, mají však dosud mezi sebou atraktivní osobnosti , socialisté, dnes tedy Liberální strana národně sociální, se zase nedokázali po 17.listopadu 1989 přenést přes hřích čtyřicetiletého působení v Národní fro ntě, mají ovšem zase peníze, v Praze vydavatelský dům Melantrich a neoficiálně v rukou deník Svobodné slovo. Zda to ale pomůže v nastávajících volbch, je ot ázka, na níž lze v současné době těžko odpovědět kladně. I když Jiří Dienstbie r a Vavřinec Bodenlos doufají, že společnost, unavená šarvtkami mezi Klausem a Zemanem, uvítá jimi proklamovanou poitiku středu...

(Konečně, zajímavé informace se týkají i Občanské demokratické aliance: Koordi nátorem jejich volebního týmu se totiž v uplynulém týdnu definitivně stal někd ejší tajemník hlavní kanceláře Občanské demokratické strany Petr HAVLÍK. Tedy člověk, jenž se velkou měrou v roce 1990 zasloužil o zvolení Václava Klause po slancem Federálního shromždění na Ostravsku a stál coby manažér u volebního ús pěchu Občanské demokratické strany v roce 1992, později však musel ze své funk ce odejít a nakonec vystoupil také ze strany. V poslední době Petr Havlík byl jednatelem firmy KJD, která provozovala zkrachovalou Českou lotynku...) Z DOMÁCÍ POLITICKÉ SCÉNY

Lze říci, že pozornost z tohoto hlediska zaslouží zejména schůzky presidenta V áclava Havla s představiteli poslaneckých klubů Parlamentu, k nimž došlo v pon dělí a úterý 9. a 10. října. President je seznámil s důvody, které ho vedly k nepodepsání novely tzv. lustračního zákona, zajímal se o přípravu nastávajícíc h parlamntních voleb, vyslovil se též k termínu konní voleb do Senátu, kde by dal, na rozdíl od Občanské demokratické strany, přednost podzimu příštího roku , pokud jde o sídlo Senátu, preferoval by naopak spíš zase Prahu. Václav Havel se též nechal poslaneckými kluby informovat o nejbližším programu Poslanecké sněmovny, v této souvislosti pak vyslovil přání, aby některé důležité zákony, například o vyšších územních celcích či o státní službě, byly přijaty ještě v tomto volebním období: Představitelé koaličních poslaneckých klubů naopak pres identa upozornili, že o odmítnuté novele budou hlasovat znovu na nejbližší, mi mořádné schůzi Parlamentu a že s největší pravděpodobnosti jeho veto přehlasuj í.

(Vedle oněch setkání, která jsou více méně standardní, je na nich však přece j en cosi zajímavého. Totiž, že president si nepotrpí na oficiální protokol a pr avidla slušného chování. Proč? Pozval ke "konzultacím" všechny poslanecké klub y s výjimkou komunistického a repulikánského s tím, že s posledně jmenovanými se bavit nebude. Bez ohledu na programy těchto dvou politických subjektů, na d estruktivní politiku, kterou prosazují či na přímou souvislost neokomunistů s někdejší KČS a její odpovědností za čtyřicetileté období totality v naší vlast i, je ovšem postup Václava Havla dost problematický. Jako president by měl nas louchat všem, i když s nimi třeba bytostně nesouhlasí. Jinak se vystavuje pode zření, že více než deset procent voličů tohoto státu, kteří jsou příznivci či členové obou nepozvaných stran, staví do pozice druhořadých občanů. Navíc, ve stejné pozici se třeba zítra mohou ocitnout také jiné politické subjekty. Hlav ně však, je toe kupodivu dost v rozporu s jeho negativním stanoviskem k lustra čnímu zákonu či s nesouhlasem se zveřejněním seznamů agenturní sítě Státní bez pečnosti. A ještě něco: I presidenti Tomáš G. Masaryk a Edvard Beneš, k nímž s e Václav Havel tak rád přirovnává, přijímali komunistické či henleinovké posla nce, přestože měli ve svém programu destrukci, rozbití státu či revoluci a pře stože s nimi zásadně nesouhlasili...)

* * *

A co domácí politická scéna přinesla minulý týden dalšího? Jistý pohyb zazname naly například odbory, zejména ty "železniční". Totiž v okamžiku, kdy odešel z fukce Jan Stráský a nastoupil po něm Vladimír Budinský, okamžitě zrušily stáv kovou pohotovost, která trvala od letošního července. Budinskému prý železničá ři věří stoprocentně, navíc jejich kandidáta na funkci generálního ředitele Če ských drah Dalibora ZELENÉHO jmenoval ve čtvrtek 12. října svým náměstkem pro železnici. Poněkud jiná situace je pak u tzv. lékařského odborového klubu resp . České lékařské komory: Oba subjekty sice spontánně přivítaly odvolání Luďka Rubáše a příchod Jana Stráského coby ekonomaa manažera, prohlásily však, že je to teprve první krok k řešení nahromaděných problémů. Takže "lékařští odborář i", na rozdíl od svých "železničních" kolegů, stávku zatím neodvolávají a vyčk ávají, co jim nový ministr nabídne: Vzhledem k tomu, že Jan Stráský už prohlás il, že nemíní neúměrným platovým požadavkům lékařů ustupovat, můžeme tedy 1. l istopadu stávku lékařů očekávat. A to i přesto, že bude de facto nelegální. (Konečně, nelze ani pominout to, že president Václav havel podepsal v pátek 13 . října novelu zákona o soudech a soudcích, a to i přes protest Soudcovské uni e, sdružující přes polovinu soudců v republice: Ta tvrdí, že možnost překládat ministrem spravedlnosti soudce v určitých přpadech bez jeho souhlasu na jiné pracoviště může být politicky zneužita. Za zmínku pak ještě stojí vyhláška min isterstva vnitra, podle níž cizinci, přijíždějící na návštěvu, jedno už, zda s lužební či turistickou, musejí disponovat částkou 500 korun na den při pobytu do deseti dnů a pevnou částkou 7000 korun při pobytu delším než deset dnů. Pův odně vyhláška stanovila minimální částku 7000 korun na jakýkoliv pobyt, byla v šak pozastavena, v novém znění by měla začít platit od konce minulého týdne: N avíc se prý předpokládá, že se částka nebude požadovat odobčanů sousedních stá tů...)

NĚCO ZE STATISTICKÝCH ÚDAJŮ

V souvislosti s "rádoby" rostoucími hrozbami stávek či "politizující" se aktiv itou odborových organizací, se pohotově objevily příslušné průzkumy veřejného mínění. A jsou vskutku zajímavé. Podle Institutu pro výzkum veřejného mínění j e v odborech celkem zapojeno 31 procent občanů ve věku od 15 let: Zástupcům od borů napracovišti důvěřuje 62 procent členů, 26 procent vyjádřilo nedůvěru a 1 2 procent se nedokázalo rozhodnout. Vrcholnému vedení odborů v čele s Richarde m FALBREM důvěřuje pak 58 procent členů, nedůvěřuje 26 procent a 16 procent ne ví.

(Agentura DEMA provedla v Praze hned po odvolání ministra Luďka Rubáše z funkc e také další průzkum, podle nějž s odvoláním ministra souhlasí 71 procent dotá zaných, pouze 10 procent považuje rozhodnutí premiéra Václava Klause za nesprá vné a 19 procent Pražanů nemá na věc vlastní názor...)

* * *

Vzhledem k diskusi o oprávněnosti tzv. novely lustračního zákona, kterou odmít l president Václav Havel podepsat, jsou zajímavá i následující čísla: Do červe nce letošního roku podalo žádost o lustraci celkem 270.000 občanů, z nichž byl o lustrováno pozitivně 8 tisíc: Z oněch osmi tisíc pak 535 "postižených" podal o na ministerstvo vnitra žalobu a většina jich uspěla. A co z uvedených čísel vyplývá? Přinejmenším fakt, že 7500 agentů si je vědomo své nečisté totalitní minulosti a podle lustračního zákona nebude smět nejméně do konce roku 2000 do státních či jiných důežitých funkcí.

------------------------------------------------------------ Redakce Necenzurovaných novin pro své čtenáře komentuje

------------------------------------------------------------ PŘEDVOLEBNÍ MINISTERSKÉ ROŠÁDY

Za necelé tři a půl roku trvání současné vládní koalice celkem šest změn na kř eslech ministrů o čemsi svědčí. A to přesto, že premiér Václav Klaus všude, ať už doma nebo při svých zahraničních cestách, zdůrazňuje, jakouže to máme poli tickou stabilitu v zemi a jakouže to máme stabilní vládu. Údajně prý nejlepší ze všech postkomuistických zemí střední a východní Evropy. Zdá se však, že opa k je spíš pravdou. Ministři totiž vždy "padají" v okamžiku, kdy na svůj resort nestačí, čili až potom, co napáchali dost morálních, a v mnoha případech i ma teriálních škod, nikoliv tedy pro neshody s předsedou vlády jak bývá jinde obv yklé. To za prvé. A za druhé, vždy je navrhovali šéfové koaličních stran, potv rzoval všemocný premiér, jmenoval president a k obsazení postů se vyjadřovala také Poslanecká sněmovna.

(Jen pro úplnost si připomeňme některé z oněch zmíněných výměn: Už 22. června 1993 byl odvolán ministr zdravotnictví Petr Lom z Občanské demokratické strany a nahrazen bývalým ředitelem kolínské nemocnice a poslancem Parlamentu za tut éž stranu Luďkem Rubášem. Dne 17. ledna 1994 rezignoval ministr kultury za lid ovce Jindřich Kabát a jeho místo zaujal "nezávislý" Pavel Tigrid. Později, 27. dubna, podal demisi ministr školství za Křesťanskou demokratickou stranu Petr Piťha a jeho nástupcem se stal předseda téže strany Ivan Pilip. Konečně 21.zář í téhož roku "padl" lidovecký ministr obrany Antonín Baudyš a vyměněn lidovcem Vilémem Holáněm...)

* * *

A poslední dvě změny? O nich jsme už psali v textu tototo přehledu. Pokud se k nim vracíme i v komentáři, tak pro jejich jistou "výjimečnost". Totiž, minist r zdravotnictví Luděk Rubáš musel odejít pro více méně neschopnost, byť premié r tvrdí něco jiného, a na jeho místo přišel ministr dopravy Jan Stráský, který zase v podstatě neuspěl v komunikaci s železničáři. Pikantní přitom je, že Ja n Stráský nabídl neschopnému Rubášovi funkci svého náměstka, po odmítnutí pak post poradce ministra... Ještě pikantnějším se však jeví výše už zmíněný fakt, že železničáři včetně části "zbývajících dopraváků" uvítali odchod Stráského, zdravotníci naopak příchod v dopravě neúspěšného ministra přivítali. Možná pr oto, že Jan Stráský vystřídal ve své krátké politcké kariéře už několik postů: Od místopředsedy české vlády za Petra Pitharta přes předsedu "rozvodové" fede rální vlády až po ministra dopravy. A možná také proto, že Jan Stráský je býva lým komunistou a ještě před vstupem do Občanské demokratické strany se se svým i levicovými názory nijak netajil, o čemž svědčí i některé jeho články v tisku .

(Zajímavou se však jeví také jiná skutečnost. Václav Klaus do poslední chvíle odmítal odvolat například Petra Loma, dnešního velvyslace v Paříži. Rovněž tak Antonína Baudyše a Luďka Rubáše. Všechny tři přes evidentní chyby hraničící a ž s evidentní neschopností úporně bránil a tvrdil, že to vše jsou fámy vymysle né novináři. Prostě, přesně ve stylu Antonína Zápotockého či Gustáva Husáka, k teří pár dní před měnovou reformou či zdražením benzínu dokazovali opak a svád ěli vše na imperialistickou propagandu. Inu, staré metody se někdy hodí. Jde v šak o to, zda zmíněné ministerské rošády v konečném účtování ve volbách koalic i prospějí...)

(dvoustránku domácích událostí připravil)

Jiří F. PILOUS