--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Fuxa Karel
Název: Milá redakce NN
Zdroj: NN Ročník........: 0005/042 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Milá redakce NN, dlouho jsem se rozmýšlel, jestli ten tzv. bývalý čtenář (NN36/95 str. 21 a 22) vůbec stojí za nějaký komentář. Jenže mám dojem, že jde o značně let itého komunistického páprdu, který se rafinovaně snaží čtenářům vydávat za čle na SPR-RSČ. A tímhle zppůsobem dr. Sládka a jeho republikány shodit. Prozradit se tím, že pravil, že Mašínové chtěli hodně žvýkací gumy, coca colu, auťáky, jazz i holky. Ten termín jazz se totiž do počátku 60 let používal pro veškerou zábavnou hudbu, co neměla rytmus polky, valčíku, pochodů nebo častušek. Tedy dokonce i pro tango. Teprve, když se jazz počal odklánět do směrů be-bop, cool , west coast a td. zatímco populár přecházel do rocku a jeho směrů, pak se tep rve názvy těch směrů začly víc prosazovat. Pro komunisty byl ovšem jazz nadále vše jak v 50. letech. Žvýkačka se zde prosadila až do roku 1963, když redakto ři Mladé Fronty doporučili všem, co ostatním rádi pořád něco zakazují, aby rad ši bojovali proti kouření. Coca cola pronikla koncem 60. let. Nejprve na zkouš ku pronikla Kofola, po ní Aro-cola a pak už se to rozběhlo.

Jinak celá společnost trpí vůči bratřím Mačínům komplexem méněcennost i, protože jsme se na ozbrojený odpor nezmohli hned v únoru 1948. Ale i to byl o problematické, jak už jsem se zmínil dřív. Navíc měli lidé v paměti slova mi nistra informací Václava Kopeckého, který už před volbami 1996 hrozil, že poku d nedostane KSČ většinu hlasů, přijde opravit výsledky voleb Rudá armáda. Napr oti tomu i když po zabití nějakého komunisty následoval hrdý postih proti pach atelům, na druhé straně režim přeci jen polevil, protože ostatní dostali strac h. Polevilo honění na brigády a bylo víc tancovaček. Nebýt toho pak jsme slyše li prád, že jen dobře pracovat - to nestačí! Komunisti prostě chtěli honit lid i v jednom kole (brigády, přesčasy, školení, schůze), aby lidi kromě práce už nic jiného v životě neměli. Je ovšem otázka, jestli lidi odsouzení za vraždu n apříklad funkcionářky Marie Kváčové ji skutečně zabili. StB přec mohla sebrat sedláky a živnostníky z její obce, a pak je zpracovávat tak dlouho, dokuse "ne přiznali". V procesu s dr. Miladou Horákovou bylo nápadné, že obvinění odpovíd ali ještě dřív, než žalobce položil otázku (v pímém rozhlasovém přenosu!). A k orunu všemu nasadil obhájce, když politicky zvolal: "Něco takového já obhajova t ani nemohu". Bylo odhaleno, že v Babicích si StB tamní funkconáře dodělala s ama, aby bylo možné někoho zavřít a pověsit. Není mi dodnes jasné, jaká byla v lastně činnost funkconářky Marie Kováčové, že si vykoledovala odstřel. Jenže p ořady "Vzkazy domovů" ze Svobodné Evropy odhalovaly svinskou činnost komunistů tehdy denně, takže na druhé straně nebylo nic divného, že lidem došla trpěliv ost. Zatím jsem se nidke od listopadu 89 nedověděl, jestli Marii Kváčovou skut ečně zabili lidé, co za to byli odsouzeni. Studenti Choc a Šádek taky nezabili mjr. Schramma a přesto je pověsili. Není mi také jasná činnost jistého Mirosl ava Vacha, kterého ukazovali na snímcích na nejrůznějších výslavách SNB od 50. let. Zřejmě byl i v muzeu SNB, jenže tam jsem nikdy nebyl, i když jsem to měl v úmyslu.

"Bývalý čtenář" má sice pravdu, pokud se týče demonstrací KSČ, vezmem e-li v potaz informace z knihy Věry Kistlerové "Sladké putování". Naskýtá se j en otázka, máme-li ve všem kopírovat USA. Američané by taky byli nejspíš méně toleranstní, kdyby si nacistickou okupaci a komunistický režim museli prožít n a vlastní koži. Je jen skandální, jestliže se komunisti po všech těch odhalení ch nestydí ještě demonstrovat tu v Brně, tu ve Vyškově za brigády a paragraf t restného činu pobuřování, pro kteréžto nejvyšší socialistické vymoženosti úspě šně přivolali sovětskou armádu 21. srpna 1968.

Radši už končím. Je nspornou zásluhou komunistů, že jsem došel k závě ru, že čím jsem starší, tím víc porovnávám, jak je svět bez některých lidí krá snější.

Karel Fuxa