--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Pilous Jiří F.
Název: Bůh ochraňuj Polsko
Zdroj: NN Ročník........: 0005/047 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

BŮH OCHRAŇUJ POLSKO aneb nekrolog nad ztrátou svobody a v budoucnu možná i demokracie

Vlastně, téměř celý svět s napětím očekával výsledky druhého kola presidentsk ých voleb u našich severních sousedů, které proběhly v neděli 19. listopadu. Varšava totiž, snad s výjimkou České republiky a někdejšího východního Němec ka, patřila k posledním zemím, kde se post či lépe řečeno neokomunistům, nepo dařilo opětně znovuuchopit stoprocentně moc do svých rukou. Jistě: V parlame ntních volbách před dvěma roky vyhráli bolševici přetransformovaní do údajně "moderní" sociální demokracie a získali jak v Sejmu, tak i v Senátu, spolehli vou většinu. Ve spolupráci s další postkomunistickou formací, levicovou Lido vou stranou Waldemara Pawlaka, pak vytvořili, poprvé po čtyřech letech od roz padu sovětské zóny, v roce 1993, opět "rudou" vládu. Pouze úřad presidenta ji m už scházelo obsadit, aby spolehlivě znovu ovládli celou zemi a mohli jí zn ovu diktovat svou vůli: Možná i proto ona úvodní věta. Ano, vlastně, téměř ce lý svět s napětím minulou neděli očekával, zda se jim to podaří či nikoliv: Z da legendární antikomunistický vůdce a dosavadní president Lech Walesa odolá náporu dravého komunisty Aleksanda Kwasniewského...

Neodolal, byť se zpočátku zdálo, že opak bude pravdou. Už brzy večer, 19. list opadu, se totiž stalo zřejmým, že postkomunisté, srocení kolem Aleksandra Kwas niewského, někdejšího nomenklaturního svazáckého funkcionáře a ve druhé polovi ně osmdesátých let pak i ministra v totalitních vládách Rakowského a Messnera, zvítězí. A následující den, v pondělí 20. listopadu, se ona chmurná předpověď potvrdila. Lech Walesa získal pouze 48,3 procenta hlasů a prohrál tak o 3,4 p rocenta s těmi, proti nimž od roku 1980 bojoval, kteří ho věznili a které v ro ce 1989 slavně porazil. Bohužel, jak se ukázalo minulou neděli v plné své naho tě, porážka měla pouze zdánlivý a dočasný charakter.

(Jistě, komunisté jsou v "zastřené" podobě znovu u moci takřka ve všech postko munistických zemích střední a východní Evropy. Takže samo o sobě by onen fakt nemusel být zas tak moc velkou tragedií, kdyby... Kdyby se nejednalo o Polsko a nebyli to právě polští komunisté. Obecně řečeno titíž komunisté, kteří v roc e 1981 v téměř čtyřicetimiliónovém Polsku postavili mimo zákon desetimiliónovo u Solidaritu, vyhlásili výjimečný stav a desetitisíce, ne-li statisíce lidí in ternovali v novodobých koncentračních táborech. Kteří způsobili, že polská eko nomika se v osmdesátých letech prakticky zhroutila. A kteří se ještě předtím, v roce 1968, podíleli na intervenci zemí Varšavské smlouvy v tehdejším Českosl ovensku a v roce 1970 nechali v Gdaňsku střílet do stávkujících dělníků a hezk ých pár desítek jich zabili...)

* * *

Co se to stalo, ptá se v kontextu s výše uvedeným s úžasem nezaujatý pozorovat el dění v Polsku a v této části Evropy vůbec: Zbláznila se snad víc jak polovi na polských voličů? Nota bene převážně těch mladších a nejmladších, která odev zdala svůj hlas post či neokomunistovi Kwasniewskému a umožnila tak bývalým no menklaturním silám uchopit moc v zemi i na postu presidentském, který dosud ne ovládali? Zbláznil se snad svět, i ten západní, který na to v neděli 19. listo padu koukal a lze říci, že s dost velkým pochopením kvitoval obrovský úspěch o něch neokomunistických sil? Zbláznili se snad čeští političtí představitelé, a to i ti pravicového až superpravicového ražení, kteří, místo aby přinejmenším s rozpaky pohlíželi na další vítězné tažení postkomunistů v Polsku, málem mu aplaudovali. Kam se poděla realita rozumného uvažování? Strach z reminiscence minulosti? To všichni, v Polsku, u nás i na Západě zapomněli, co to byl komuni smus? To všichni věří v jeho reformovatelnost? To se vskutku všichni zbláznili ?

(Ne: Zdá se, že vysvětlení je mnohem prostší, než by kdo očekával. Západ usilo val o rozbití "ostbloku", a když se mu to v letech 1989 až 1990 konečně podaři lo, státy, které se z vlivu Sovětského svazu a svých vládnoucích komunistickýc h stran vymanily, nechal na holičkách. Kde jsou sliby o hospodářské pomoci zbí dačeným ekonomikám středo a východoevropských zemí? Kam se poděly sliby o otev řených trzích Západu pro polské, české, slovenské, maďarské, rumunské a bulhar ské zboží? A kde jsou sliby o rychlém začlenění těchto zemí do Severoatlantick é aliance a Evropské unie? Dalo by se odpovědět slovy jednoho českého pořekadl a: Vítr je odvál, voda odnesla. A dnes si na ně nikdo ze Západu ani nevzpomene . Ba víc, ani nechce vzpomenout...)

* * *

Diví se pak někdo, že střední a východní Evropa se stále více potýká s problém y, které sama není schopna řešit? Že díky špatně nebo vůbec neprovedené dekomu nizaci tady pod vlivem komunistického podzemí "pravicové" vlády a parlamenty p adají jako tráva pod kosou? Že komunistické podhoubí, živené nezájmem Západu a neúspěchy či neschopností resp. nemohoucností nastupujících demokratických si l znovu začíná růst? A že v mnoha případech pod demagogickými hesly a sliby o "zářných zítřcích" opět přebírá moc? Často dokonce nezakuklené do "líbivého há bitu", ale s přímou návazností na svou minulost? A že lidé, třeba zrovna ti Po láci, znechuceni současným vývojem ve své zemi, jim věří?

POST SCRIPTUM:

Je smutné, co se stalo v Polsku. O to smutnější, že tenhle stát patřil k oněm zemím, které se nejvíce zasloužily o pád komunismu ve střední a východní Evrop ě. O to smutnější, že vítězství post či neokomunistů u našich severních soused ů v globále oslabí i Českou republiku. Ba vlastně celý Západ. A naopak posílí ruské ambice v zemích své bývalé mocenské sféry. Heslo "Komunista zůstane komu nistou, i kdyby trakaře padaly", jež Necenzurovaní noviny dlouho měly coby svů j podtitul, totiž stále platí. A zapomínat na ně se nevyplácí.

Jiří F. PILOUS