--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Pavlík Vladimír
Název:
Zdroj: NN Ročník........: 0005/047 Str.: 003
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Poslanci Národní rady Slovenske republiky přijali ve středu 15.listopadu v poz dních večerních hodinách zákon o státním jazyku Slovenské republiky. Po celode nní rozpravě a posouzení více než 160 pozměňujících návrhů, hlasovalo 108 posl anců za přijetí návrhu, 17 bylo proti a 17 se zdrželo hlasování. Ještě před of iciálním zahájením schůze, která se konala za přísných bezpečnostních opatření , místopředseda parlamentu A.M.Húska informoval o své návštěvě Evropského parl amentu v Štrasburgu, kde liberální a socialistická skupina předložily na přije tí návrh rezoluce o problematice Slovenské republiky.

Politická situace

Deník Práca z 16.listopadu přinesl celý text návrhů obou rezolucí o Slovensku. Vyjadřuje znepokojení nad opakovaným pokusem předsedy vlády Mečiara vyloučit členy Demokratické unie z parlamentu. Se znepokojením konstatuje vzrůstající ú silí určitých politických stran na vytlačení prezidenta Slovenské republiky z úřadu. Vážné znepokojení vyjadřuje ze zavedení zákona o státním jazyku, který zbaví 11 procent populace hovořících maďarsky jejich rodného jazyka. Rezoluce vítají iciativu Evropské unie a USA vyjadřující znepokojení nad vývojem plural ismu a demokracie ve Slovenské republice. Dále varují slovenskou vládu před po kračováním v politice, která ukazuje jen malý respekt vůči demokracii, lidským a menšinovým právům a právnímu řádu.

Podle Národní obrody ze 17.listopadu HZDS přirovnalo rezoluci Evropského p arlamentu k praktikám nacistického Německa. "V souvislosti z rezolucí Evropské ho parlamentu vůči Slovensku připomíná HZDS nedávnou historii, když vůdce naci stického Německa posílal nejdříve státům demarše a potom je obsadil tanky", uv ádí se ve vyhlášení HZDS, které ČTK poskytl tiskový mluvčí HZDS Stanislav Hábe r. "Taktéž vůdce Sovětského svazu posílal v roce 1968 demarše Československu a potom naši zemi obsadil okupačními vojsky Varšavské smlouvy", uvádí se ve vyh lášení. Zároveň se v něm upozorňuje na ty politiky, kteří schvalují takové cho vání mocností současného světa. "Ti by si měli vážně sáhnout do svědomí, nebo "veřejnosti vysvětlit jestli také očekávají vojenské obsazení Slovenska". * * *

Všechny deníky ze 17.listopadu se vracejí nejen k schválenému zákonu o státním jazyku, ale přinášejí i vyjádření samotných poslanců. Národna obroda cituje v ýroky některých z nich.

V. Vaškovič (DU) : "Já jsem se rozhodl zdržet hlasování, protože nesouhlasím s tím, aby za jazyk , který považuji za základní kulturní hodnotu, byl někdo tr estaný."

M.Ftáčnik (SDL) : "Hlasování jsem se zdržel proto, že sice jsem pro ochranu st átního jazyka, ale ne takovým způsobem, aby to bylo v rozporu z ústavou a uzav řenými závazky Slovenské republiky. Tedy ne tak, abychom jedněm dávali a druhý m součastně brali. Je to v rozporu i s tím, co řekl premier Mečiar v rámci hod nocení návrhu jazykového zákona v Berlíně, když kromě jiného uvedl, že tento n ebude ubírat žádné práva menšinám".

Ján Slota (SNS) : Osobně si myslím, že přjetí tohoto zákona po třech letech ex istence samostatného státu, bylo samozřejmostí. Naznačuje to i výsledek hlasov ání - 108 poslanců bylo pro. Maďarští opoziční poslanci jednoznačně ukázali, ž e nepokládají Slovenskou republiku za svoji vlast a domov. A KDH - mě je těch lidí už líto. Jsou to asi chudáci.Co se týká národnostních jazyků myslím si, ž e pokud bude přijatá Evropská charta bude to úplně dostatečné a nevidím důvod, proč bychom měli přijímat osobitný zákon.

" S velkým pohoršením jsem se seznámil s prohlášením vlády Maďarské republiky, které na tiskové konferenci dne 16.listopadu tlumočil můj maďarský kolega Lás zló Kovács v souvislosti s přijetím návrhu zákona o státním jazyku Slovenské r epubliky v Národní radě SR dne 15.listopadu 1995." Tímto úvodem cituje deník S lovenská republika z 18.listopadu, postoj Juraje Schenka ministra zahraničních věcí SR k vyhlášení vlády Slovenské republiky. "Ministerstvo zahraničních věc í SR je velmi překvapeno tím, že vláda Slovenské republiky si přivlastňuje prá vo poučovat orgány suveréního státu a nařizovat jim, které otázky a vjakém roz sahu si mohou ve vnitrostátním měřítku upravovat : z hlediska respektování ele mentární zásady mezinárodního práva o nezasahování do vnitřních záležitostí ji né země je to přinejmenším nekorektní co si Slovenská republika ve vztahu k Ma ďarské republice nikdy nedovolila ani v budoucnosti nedovolí a to také očekává od svého partnera. Zákon o státním jazyku Slovenské republiky byl v Národní r adě přijatý jednoznačnou většinou hlasů poslanců koaličních a opozičních stran , co dokumentuje faktický konsenzus na politické scéně Slovenské republiky", h ovoří se ve stanovisku ministra zahraničních věcí Slovenské republiky. * * *

U příležitosti 6. výročí listopadových událostí roku 1989 se v některých měste ch konaly protestní shromáždění, o kterých informuje Národní obroda ze 18.list opadu "před 6 lety jsme se sešli na náměstích, protože jsme se odmítli bát. Dn es tu stojíme, protože strach je zase v nás". Těmito slovy začal včerejší shro máždění občanů při příležitosti listopadových událostí v Bánské Bystrici býval ý redaktor Slovenského rozhlasu Luboš Motyčka. Přítomni byli nejen Milan Kňažk o a Ján Langoš, ale i další představitelé současné opozice - Josef Moravčík, I van Šimko, Béla Bugár a další.

"Slovenský premiér Vladimír Mečiar překročil rubikon a zřejmě si uvědomuje, že návrat k demokracii pro něho znamená v podstatě trestní postih". Prohlásil to včera slovenský sociolog Fedor Gál, který se v Košicích účastnil shromáždění k výročí 17.listopadu. Na otázku ČTK, co si myslí o vnitropolitické situaci na Slovensku, Fedor Gál vyjádřil obavy, že "Vladimír Mečiar a jeho lidé budou ov ládat Slovensko ještě dlouhé roky", přičemž dodal, že "to všechno bude možné j en za cenu stále tvrdších represív".

* * *

Týdeník Plus 7 dní č.48 komentuje cynické prohlášení Vladimíra Mečiara, který vyzval obyvatele v roce 1996 na rok skromnosti:"Zázrak se nekoná". Kromě jinéh o píše: - čeká nás rok skromnosti, prohlásil nedávno premiér Vladimír Mečiar v souvislosti s nastávajícími 12 měsíci. Nevím koho tím slůvkem "nás" myslel, nejsou to náhodou členové vládního kabinetu? Nebo funkcionáři HZDS? Nebo tu hr stku privatizérů, kteří se za neuvěřitelně výhodných podmínek dostávají k mili onovým hodnotám ze státního majetku? Asi ne. On třejmě mluvil o těch zbývající ch normálních občanech Slovenské republiky. Předseda HZDS nám už dříve slibova l pot a slzy a je třeba uznat, že slovo dodržel. Proto nepochybuji, že zařídit ten nastávající rok skromnosti mu nebude dělat žádné velké starosti. Navzdory hospodářskému zázraku, který právě nyní údajně prožíváme, se tedy i v blízké budoucnosti se musí Slovak pořádně uskromnit. Je pravda, že jak kdo, protože j e nemožné nevidět, že vedle stále chudobnější většiny se vytváří hrstka novodo bých multimilionářů. Bylo by to v pořádku, pokud by své majetky získali za ste jných podmínek, jaké mají podnikatelé, kteří nejsou úzce spojeni s vládní mocí .Podniky se nyní dostávají do rukou diletantů, kteří je ještě víc zdevastují, aby je potom tak i prodali třeba i těm zahraničním zájemcům, kterých se nynějš í vláda tak obává. Rozdíl bude pouze v tom, že peníze za prodej nepůjdou do ch udé státní poklady, ale na soukromé konta pravověrných.

* * *

Deník Národná obroda z 20.listopadu přináší informace ze sněmu KDH, který se k onal v Nitře ve dnech 18. a 19.listopadu. Sněm potvrdil dosavadní politickou l inii hnutí a do jeho čela zvolili opět dosavadního předsedu Jána Černogurského .

Z vážnou kritikou politiky vládní koalice jako i premiéra Mečiara vystoupil v sobotu ve svém projevu Ján Černogurský. Vrátil se i k únosu syna prezidenta SR , ve kterém jak zdělil, důkazy nasvědčují, že ho připravila Slovenská informač ní služba ( SIS ), "pokud však únos zosnoval Ivan Lexa, těžko věřit, že by o n ěm nevěděl i Vladimír Mečiar", konstatoval. Vyjádřil též přesvědčení, že sice byli odvoláni už dva vyšetřovatelé, pachatelé únosu budou odhaleni a usvědčeni .

V neděli přijal sněm i prohlášení k politické situaci, ve kterém "varuje Slove nsko před politikou HZDS, SNS a ZRS. Politikou, která vážně porušuje ústavu SR , její zákony. Šlape po osobních svobodách a právách, hroutí demokracii..." Jak se dále uvádí v prohlášení "Slovensko stojí před velkým nebezpečím našeho století. Po nacismu, komunismu je jím nacionalismus. Zachraňme Slovensko před touto hrozbou. Vlastenectví ano, nacionalismus ne".

* * *

Slovensko v zahraničí

Národní obroda z 18.listopadu, přináší ohlasy zahraničních deníků na přijetí j azykového zákona. Na Slovensku ve středu stoupla nacionalistická horečka. Po b ouřlivé rozpravě v parlamentě, poslanci přijali zákon, ve kterém se slovenský jazyk stává jediným administrativním jazykem v krajině. Tím se vyloučí dosud p ovolený bilingvizmus v jižních částech krajiny, kde žije 600 tisíc obyvatelů m aďarské národnosti. Napsal o tom deník LE MONDE. Přijatý zákon hned kritizoval a vláda v Budapešti a Rada Evropy. I když znění zákona nezpochybňuje přímo prá va maďarské menšiny, přeci jen posilňuje výlučné postavení slovenštiny ve všec h administrativních krocích. Podle Maďarů, píše LE MONDE, zákon - silně inspir ovaný Toubonovým návrhem zákona o ochraně francouzského jazyka - nebude v soul adu s ústavou SR s konvencemi o lidských právech, právech menšin a s Chartou o jazycích menšin Rady Evropy.

"Slovensko má nový jazykový zákon, který diskriminuje jak maďarskou tak i česk ou menšinu. I když bratislavská vláda reagovala dotčeně na mezinárodní protest y a znovu hovoří o štvavé kampani, lze pouze konstatovat, že začala nebezpečný kulturní boj", napsal vídeňský deník DIE PRESSE . Podle periodika zákon sice v jeho nejtvrdších pasážích dostatečně zmírnili, avšak jeho cíl je jasný. Jde o uspokojení slovenského nacionalismu, který se zdá být jedinou ideologickou p ůdou, na které nová seskupení dostávají hlasy voličů. Tak je možno vysvětlit p roč za kontraverzní zákon hlasovala významná většina poslanců.

* * *

O dalším obraze Slovenska v zahraničí se bude rozhodovat tento týden při návšt ěvě poslanců Evropského parlamentu. Je jen samozřejmé, že o své pravdě je bude chtít přesvedčit jak koalice tak i opzice. Realita ovšem jednoznačně hovoří, že Slovensko ovládají komunisté, nacionalisté a evidovaní spolupracovníci STB a ti mají k demokracii asi tak daleko, jako kdyby Hitler zakládal protifašisti cké organizace a Stalin s Gottwaldem organizace protikomunistické. Vladimír Pavlík