--------------------------------------------------------------------------------
Autor: NN
Název: Referendum - základ přímé demokracie
Zdroj: NN Ročník........: 0005/049 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

REFERENDUM _ ZÁKLAD PŘÍMÉ DEMOKRACIE V tomto článku přinášíme čtenářům NN další informace týkající se přímé demokra cie, tentokráte na příkladu bavorského zákona o místním referendu. Zákon svobodné země Bavorsko o referendu na komunální úrovni Ústava svobodné země Bavorsko z 2. prosince 1946, naposledy měněna 20. června 1984 bude následně změněna:

1. Čl.7 ods. 2 získá doplněním slov: " občanský požadavek a občanské rozhodnut í následné znění: "Státní občan naplňuje svá práva účastí na volbách, občanský ch požadavcích a občanských rozhodnutí, taktéž při lidových požadavcích a lido vých rozhodnutích."

2. Čl. 12 bude rozšířen o: " Státní občané mají právo regulovat záležitosti v rámci obce a okresu prostřednictvím občanského požadavku a občanského rozhodnu tí.Bližší regulace je dána zákonem."

Zákon svobodné země Bavorsko o správě obcí ve znění z 6. ledna 1993, Naposl edy změněn zákonem z 10. srpna 1994 bude následně změněn: 1. Po čl. 10 bude následovat čl. 18a tohoto znění:

Čl.18a

(1) Občané mohou k záležitostem v rámci jejich obce požádat o občanské rozhodn utí prostřednictvím občanského požadavku.

(2) Obecní rada může dvoutřetinovou většinou hlasu svých oprávněných členů roz hodnout o tom, že některé záležitosti v rámci jejich obce bude vypsáno občansk é rozhodnutí.

(3) Občanské rozhodnutí se nemůže uskutečňovat v záležitostech ze zákona nálež ejících starostovy, o otázkách vnitřní organizace obecní zprávy (radnice) o pr ávních vztazích členů obecní rady. O starostovy, o zaměstnancích obce a o stan ovách k obecnímu rozpočtu.

(4)Občanský požadavek musí být předán starostovy písemnou formou, tato žádost obsahuje otázku k rozhodnutí možnostmy ANO nebo NE, odůvodnění požadavku a tři zástupkyně nebo zástupce, kteří jsou oprávněni podepsaného zastupovat. (5) Občanský požadavek může být podepsán pouze osobami, které v den podání žád osti jsou občany této obce. Pro zjištění počtu platných podpisů je určující se znam voličů v obci v den podání žádosti.

(6) Občanský požadavek vstupuje v platnost, pokud ho podpoří následný počet ob čanů v obci, kteří jsou oprávněni volit (Quorum):

Obytné obce Quorum občanského požadavku do 10 000 10 %

do 20 000 9 %

do 30 000 8 %

do 50 000 7 %

do 100 000 6 %

do 500 000 5 %

přes 500 000 3 %

(7) Pokud se některé město podle čl. 60 ods. 1 (Bavorské ústavy) rozděluje na několik městských částí a některé opatření v obci obzvlášť postihuje, tak může občanské rozhodnutí o tomto opatření zažádáno občany této čtvrti. Takového ob čanského rozhodnutí musí být podepsáno nejméně 25 ze sta občanů této městské č ásti. Předpisy odstavců 1 až 5 nachází patřičné použití. (8) Po odevzdání jedné třetiny požadovaných podpisů podle odstavce 6 musí být po čas dvou měsíců pozastavena všechna rozhodnutí, která jsou v rozporu s obča nským požadavkem, vyjmo případu, kdy byly právní povinosti obce v platnosti př ed podáním požadavku. Tato právní účinnost platí od doby podání požadavku až p o provedení občanského rozhodnutí.

(9) O přípustnosti občanského požadavku rozhoduje obecní rada během dvou měsíc ů po předání žádosti. Při odmítnutí občanského požadavku mohou zástupkyně a zá stupci občanského požadavku podat stížnost.

(10) Je-li občanský požadavek přípustný, tak se do tří měsíců provádí občanské rozhodnutí. Finanční náklady občanského rozhodnutí hradí obec.Hlasovací právo má každý občan obce. Možnost volby dopisem je zaručena. (11) Při občanském rozhodnutí na úrovni městských okrsků mají hlasovací právo občané obce bydlící v tomto okrsku. Předpisy odstavců 2. až 16. jsou patřičně použity.

(12) Při občanském rozhodnutí je položená otázka rozhodnuta v tom smyslu, v ně mž byla odevzdána většina platných hlasů. Při rovnosti hlasů platí odpověď NF pro otázku.

(13) Občanské rozhodnutí má účinnost stejnou jako rozhodnutí obecní rady. V pr ůběhu tří let může být změněno pouze novým občanským rozhodnutím. (14) Občanské rozhodnutí odpadá, když obecní rada provede opatření požadovaná občanským rozhodnutím.

(15) Pojetí obecní rady a pojetí zástupkyň a zástupců občanského požadavku k p ředmětu občanského rozhodnutí smí být představeny ve zveřejnění a uspořádány j en ve stejném objemu. K informaci občanek a občanů budou ze strany obce všem z ůčastněným dány stejné možnosti jako při komunálních volbách. (16) Výsledek občanského rozhodnutí bude občanům obce oznámen způsobem v obci obvyklým.

2. V čl. 60 ods.2 vyhlášky o obcích se zavádí následná věta :" Obecní rada můž e předat záležitosti ke konečnému rozhodnutí okrskovým výborům s přihlédnutím k potřebám obce."

Tento zákon vstupuje v platnost 1. listopadu 1995 Vysvětlivky k překladu :občanský požadavek / touha Burgerbegehren má stejný vý znam jako v češtině žádost podpořená občany - jejich podpisy. Ve znění bavorsk ého zákona nebylo použito výrazu referendum ale zdomácnělého - občanské rozhod nutí. Občanem obce se rozumí státní občan SRN, který má trvalé bydliště v míst ě, kde se koná referendum. (Již existuje návrh podle kterého by směli v SRN vo lit na komunální úrovni i cizinci)

Zákon o referendu na okresní úrovni je identický se zákonem o místním refer endu, pouze místní orgány nahrazují okresní, statut městských čtvrtí přebírají jednotlivé obce v okrese. Quora platí od 30 000 obyvatel v okrese (menší okre sy v Bavorsku neexistují) se stejnými procenty jako při místním referendu.