--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Pavlík Vladimír
Název: Sonda do Košických masmédií
Zdroj: NN Ročník........: 0005/049 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

SONDA DO KOŠICKÝCH MASMÉDIÍ Na území mesta Košíc, ktoré sa hrdí tým, že je metropolou východu, vychádzajú štyri denníky, je tu regionálne štúdio Slovenského rozhlasu a Slovenskej telev ízie. Z denníkov je potrebné spomenúť najmä SLOVENSKÝ VÝCHOD, ktorý patrí medz i najstaršie vychádzajúce denníky na území mesta, jeho nevydarené dvojča LÚČ s regionálnym poslaním, KOŠICKÝ VEČER, ktorého úroveň v ostatnom čase poklesla i vzmáhajúce sa KORZO, najmladší košický denník.

SLOVENSKÝ VÝCHOD (podnadpis)

Najčítanejšie noviny v bývalom krajskom sídle, dnes regióne, BOLI DONEDÁVNA NE ZÁVISLÝM DENNÍKOM. Čitateľom bolo sympatické, že jeho tvorcovia mali vytýčenú líniu, Z KTOREJ NESKĹZLI ANI VTEDY, KEĎ SA K MOCI DOSTALI MEČIAROVCI. Mali svo j ustálený okruh čitateľov, na ich čele donedávna stáli fundovaní rehabilitova ní novinári, šéfredaktor Dušan KLINGER a jeho zástupca Tibor FERKO. PRÁVE ONI BOLI TŔŇOM V OKU SÚČASNEJ VLÁDY I PROTISLOVENSKÉHO POLITICKÉHO SUBJEKTU HZDS. Profesionálne mal ich noviny zničiť v Košiciach vychádzajúci denník LÚČ. Keďže sa tak nestalo, snažili sa ich zraziť na kolená ekonomicky, čo sa im čiastočn e aj podarilo. Neustále sa zvyšujúce ceny výroby novín, zákon obmedzujúci rekl amu spôsobil, že tieto noviny museli uvažovať o predaji svojich akcií. Akciová spoločnosť Cassoviainvest, ktorú ovláda mamutí najvýnosnejší podnik na Sloven sku - Východoslovenské železiarne, odkúpila od Slovenského východu 67 percent akcií. Situácia po tomto akte nie je v redakcii ružová. Šmahom ruky odvolali v edenie a redakcia sa čistkám nevyhne. Zostanú len tí, ktorí vedia rýchle obrát iť kabáty. Na post šéfredaktora vymenovali Jána Pállaia-Bíleho, donedávna zást upcu šéfredaktora amatérskych novín LÚČ. A tak jediné periodikum v regióne, kt oré písalo pravdivo a nebojácne, už stratilo smer svojej orientácie. LÚČ (podnadpis)

Nevydareným dvojčaťom Slovenského východu boli noviny LÚČ, poznačené tvrdou am atérštinou a 80-percentnou remitendou. Nedávno veľkolepo oslávili svoje tretie narodeniny. Na chate v Smolníku sa vraj hodovalo tri dni. A bolo čo "oslavova ť". Vydržať s takou úbohou obsahovou i grafickou úrovňou novín tri roky - je t en najväčší "úspech"! Noviny s bazárovou cenou dve koruny kupujú len duchovne a ekonomicky najchudobnejší čitatelia. Na čele tohto periodika je jeho zaklada teľka Edita Pačajová-Kardošová, bývalá súdružka z odborárskeho denníka Práca. Ako keby pri ich zakladaní sledovala dva ciele. Konečne v penzijnom veku sa st ať šéfredaktorkou a finančne sa zaopatriť, samozrejme za primerané služby poli tickému spolku, ktorý vedie prednovembrový komunisticko-eštebácky prisluhovač, ponovembrový ochranca ekonomických komunistických zločincov a známy protislov enský rozvratník Vladimír Mečiar. V totalite ju všetci poznali ako vernú dcéru komunistickej ideológie, ktorú by ani tri hrubé reťaze neboli udržali k preja vom tejto lásky, ak mám parafrázovať.

Od novembra 1989 bola zástancom viacerých línií - KDH, SNS, SDĽ a v súčasnosti presadzuje tzv. najslovenskejšiu líniu HZDS. Prečo asi? Povráva sa, že jej ži votným krédom sú peniaze. Nakoniec, "chuderka utrápená", nie je sama. Viacerí politickí zločinci zo súčasnej koalície sú ďaleko pred ňou. V redakcii, kde je ekonomické oddelenie obsadené jej rodinnými príslušníkmi /Eva Zacharová, sest ra atď./, by sa dalo bačovať vcelku dobre, hlavne, pokiaľ by si brala príklad z politbyra zlodejskej organizácie ÚV HZDS.

No ctižiadostivá exsúdružka by mala aj väčšie ambície. Šepká sa o možnej fúzii so Slovenským východom, o čom svedčí aj novovymenovaný šéfredaktor. Jej snaha o priazeň ministra Rezeša ktorý ovláda Cassoviainvest o čomsi svedčí. Nakonie c je možné aj to, že sa z dvoch regionálnych novín urobia jedny. Že sa nebudú čítať a Východoslovenské železiarne alias Cassoviainvest na ne BUDÚ DOPLÁCAŤ M ILIÓNY ROČNE, to protislovenských politických rozvratníkov zo súčasnej koalíci e asi nezaujíma. Veď z miliardy zisku, ktorú VSŽ v minulom roku vyprodukovali, je čo rozdávať. PODSTATNÉ JE OVPLYVŇOVANIE VEDOMIA OBČANOV!

KORZO (podnadpis)

Medzi najmladšie denníky na území Košíc patrí KORZO. Denník, vychádzajúci aj v sobotu, chcel položiť na lopatky KOŠICKÝ VEČER. Založili ho s pomocou prosper ujúcej košickej firmy SAS bývalí redaktori KOŠICKÉHO VEČERA. I keď sa im spoči atku veľmi nedarilo, v letnom období nabrali kurz a vďaka dobrému manažmentu i obsahu novín začal ich náklad povážlivo stúpať. Sympatická bola nielen cena n ovín, ale aj to, že v informáciach predčili KOŠICKÝ VEČER a nebáli sa ísť prob lémom pod kožu. Na mušku si vzali nejednu známu košickú osobnosť. Žiaľ, urobil i vo svojom napredovaní taktickú chybu - zo dňa na deň zvýšili cenu denníka o 100 percent. Pre čitateľa už z časti zvyknutého na toto periodikum, to bol šok . KORZO sa dnes už tak nepredáva, znížil sa jeho náklad. Hovorí sa, že sa blíž i jeho koniec, a že sa mu jeho stratu nepodarí vyrovnať, dokonca, že sa strata ešte zvýši. Bola by škoda, keby nové, sľubne sa vyvíjajúce periodikum zaniklo .

KOŠICKÝ VEČER (podnadpis)

Donedávna sa pýšil najväčšou čítanosťou. Svojho konkurenta KORZO - dôkladne po dcenil. Vedenie redakcie nepochopilo, že obsah novín už nemôže tvoriť iba inze rcia a čas pohrebov, ale rozhodujúce je spravodajstvo a publicistika s kritick ým podtónom. Jednoducho, zaspali na vavrínoch. Tomuto faktu sa nemožno čudovať . Veď kto stojí na čele týchto pretransformovaných novín na akciovú spoločnosť ? Bývalý veľký komunista Štefan NÉMETH, riaditeľ vydavateľstva. Noviny ako jed iné periodikum má svojho riaditeľa i šéfredaktora. V tiráži si súdruh riaditeľ uvádza titul doktor, ale verejnosť nevie, že je to TITUL DOKTOR POLITICKÝCH V IED. Tento hrdý titul získal ešte v časoch, keď bol redaktorom komunistického Rudého práva. Keď začiatkom sedemdesiatych rokov začínal vo Večeri ako športov ý redaktorík a čerstvý maturant /bolo to v časoch normalizácie/, netušil, že r az tu bude suverénnym pánom.

Súdruh Németh, ktorý neskôr presedlal na ČSTK, potom na Rudé právo, sa usadil v Banskej Bystrici. Žil tu svorne s dvoma deťmi, kým ho jedného dňa nezviedla dievčina z blízkej dediny. A tak súdruh redaktor zanechal manželský prístav a z Banskej Bystrice doslova ušiel aj so svojou milenkou. Jeho cesta viedla do r odných Košíc. Mal tu svoje zázemie i svojho priateľa Miroslava Křížka, ktorý i stý čas ako vyučený obuvník Košickému večeru šéfoval. V Klube novinárov na Šme ralovej ulici 11 v Košiciach strávili nejednu hodinu. Tu mali ukuť miesto riad iteľa akciovej spoločnosti, hoci je to funkcia úplne zbytočná, odčerpávajúca a j tak už tenké bankové konto novín. Strach, ktorý v redakcii panuje, nedovolí pracovníkom prehovoriť. Šušká sa aj o zlom hospodárení. Súdruh riaditeľ bol te n, ktorý inicioval vydanie publikácie o Ústavnom súde. Kniha, ktorá takmer fin ančne zruinovala akciovku, sa dnes povaľuje po kútoch redakcie. Aj takýmto gaz dovaním sa redakcia dostala do finančných problémov. Ktovie, či aj ich časom n ekúpia Východoslovenské železiarne, že ich zhltnú ako pes malinu. SLOVENSKÝ ROZHLAS (podnadpis)

Posty vedúcich redakcií ovládajú taktiež bývalí komunisti /Marta Szattlerová/ a spolupracovníci ŠtB /Milan DESIATNIK, v NN evidovaný ako TAJNÝ SPOLUPRACOVNÍ K - AGENT, ev. č. 20512, kr. meno VILO/. Najvyšší post však patrí ani nie 30-r očnému riaditeľovi, ktorému sa donedávna o tejto stoličke ani nesnívalo. Dokto r Jaroslav Rezník, bývalý pedagóg, pôsobí dojmom nepoznačeného minulosťou. Ako je možné, že obsadil tento dôležitý post? Postaral sa o to Rezník senior, ver ný a horlivý člen rozvratnej a protislovenskej organizácie HZDS, ako sme sa mo hli nedávno dozvedieť aj z jeho vystúpenia na STV 1.

SLOVENSKÁ TELEVÍZIA (podnadpis)

Najviac rozruchu v novinárskej obci, ale aj vo verejnosti vyvolalo v ostatnom čase vedenie štúdia Slovenskej televízie v Košiciach. Poniektorí hodnotia situ áciu ako tragikomickú. Od novembra 1989 si tu totiž riaditelia a námestníci po dávajú kľučku. V televízii možno na prstoch zrátať tých, ktorí ešte vo vedúcej funkcii neboli. Najväčšie pohoršenie, u niektorých smiech, vyvolalo posledné menovanie riaditeľa štúdia. Stal sa ním DUŠAN KONČEK, V NN EVIDOVANÝ AKO SPOLU PRACOVNÍK ŠtB V KATEGÓRII TAJNÝ SPOLUPRACOVNÍK - AGENT, EV. Č. 9465. A čo tomu predchádzalo?

Pán Konček nastúpil do televízie ešte v čase hlbokej totality. Pomohol mu k to mu vtedajší programový námestník Jozef GONDA. Pán Konček sa spriatelil s telev íznym redaktorom Ladislavom Fajčíkom a spolu sa postarali o to, že po novembri 1989 pána námestníka z televízie vypoklonkovali. Z pána Fajčíka sa stal šéf s pravodajstva, z pána Končeka jeho zástupca.

Jedného dňa sa pri poháriku pohádali a pán Fajčík vyhodil z televízie pána Kon čeka, netušiac, akú partiu za jeho chrbtom rozohráva. Pán Konček sa po čase do televízie vrátil a vyhodil pána Fajčíka. Zblížil sa s Ing. Michalom Magurom, ktorý sa onedlho stal novým riaditeľom štúdia. Post programového námestníka ob sadil kto iný, ako pán Konček. Po piatich mesiacoch, ešte sa na stoličke ani n ezohrial, postaral sa o vyhodenie Michala Maguru a sám sa stal korunovaným ria diteľom štúdia. Dnes si tu vykračuje ako pyšný páv! Bodaj by nie! V televízii sa však pošuškáva, že ani pán Konček nie je konečným riaditeľom. Ako je z napísaného vidieť, protislovenské koaličné kruhy majú masmédia v Koši ciach, ale i vo východoslovenskom regióne pod kontrolou. Pre vyhratie ďalších volieb, hlavne za pomoci masírovania mozgov, klamstiev a ďalších zákerných tri kov majú prisluhovači ortodoxného komunizmu a nacionalizmu tie najpriaznivejši e podmienky. Aj to je jedna z vizitiek nevysporiadania sa s komunistickými zlo čincani a spolupracovníkmi ŠtB.

Vladimír PAVLÍK