--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Kolář Vladimír
Název: Volební právo
Zdroj: NN Ročník........: 0005/049 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

VOLEBNÍ PRÁVO. Jedním z napadaných nedostatků volebního zákonodárství v České republice byla diskriminace těch našich spoluobčanů, kteří se v den voleb nezdržují na území České republiky. Toto nesporné omezení výkonu volebního práva se netýká jenom těch z nich, kteří jsou mimo republiku krátkodobě, například na dovolené či na služební cestě. V daleko největší míře se to týká těch našich spoluobčanů, kt eří nemají trvalý pobyt na území České republiky. Jde povětšinou o lidi, které minulý režim v republiky tak či onak vyhnal.

Nově vyhlášený volební zákon sice hovoří o zvláštních volebních seznamech vede ných též pro voliče nemající trvalý pobyt na území České republiky, ale z dalš ích ustanovení volebního zákonma není patrno, jak stát zajistí výkon volebního práva pro takové občany.

Toto vše je možná vedeno jakýmsi filosofickým názorem, že tito spoluobčané, tr vale v republice nežijící a daně neplatící, se přeci nemohou podílet na správě veřejných věcí v zemi, v níž nežijí. Budiž. Také názor. Ale co na to řící z p ozic základních lidských a občanských práv? Proč už by měl být někdo občan, kd yby neměl možnost výkonu toho nejzákladnějšího práva občanského, jakým je práv o volební? Může být výkon jednoho základního lidského, ale též občanského práv a, jakým je právo na svobodu pohybu a pobytu na překážku právu jinému? Vše může být viděno i z pragmatičtější motivace, jíž mohl být zákonodárce vede n. Naši spoluobčané, kteří museli odejít z tehdejšího Československa jak po ro ce 1948 tak i po roce 1968 nejsou u toho, kdo návrh volebního zákona předkláda l právě moc v oblibě. Jsou to totiž zejména oni, kdož mohou na základě svých v lastních zkušeností zhodnotit náš polistopadový vývoj jako vývoj demokratický nebo rádobydemokratický.

Ač tedy nový volební zákon umožnil občanů, žijícím mimo republiku zápis do vol ičského seznamu, ve skutečnosti volit nebudou nadále moci, pokud se za tímto ú čelem nedostaví v den voleb do republiky osobně. V minulých volbách se sice na šlo dost takto občansky uvědomělých voličů s trvalým pobytem mimo území republ iky, ale to je spíše symbolické gesto, nežli něco, s čím by současná politická scéna musela počítat.

Zákon č. 152/1994 Sb., o volbách do obecních zastupitelstev jednoznačně určuje kde jsou vytvářeny volební okrsky, a to i pro volby do Poslanecké sněmovny. O čekávaná možnost volit například v prostorách zastupitelských úřadů České repu bliky v zahraničí nebyla do nového volebního zákona pojata. Možná že těm, co j sou venku závidíme přesto, že patříme nyní, po přijetí do OECD mezi nejbohatší státy světa. Možná si říkáme na adresu našich spoluobčanů žijících v zahranič í "co by ještě chtěli ?" .

V Praze dne 30. listopadu 1995, pro NN Vladimír Kolář