--------------------------------------------------------------------------------
Autor: MO DEU
Název: DEU ? Hořkost a zklamání
Zdroj: NN Ročník........: 0005/049 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

DEU? - HOŘKOST A ZKLAMÁNÍ Do DEU jsme vstupovali s nadšením a přesvědčením, že právě toto je ta pravá st rana. Heslo "nejen prosperita, ale i morálka a právo" vyjadřovalo úplně vše, c o jsme cítili. Rychle jsme se pustili do budování místní organizace. Komunální volby 1994 se kvapem blížily a to nás nutilo k horečně činnosti. Podařilo se nám z vlastních peněz (někteří věnovali tisícové částky, jeden z nás dokonce 1 5OOO Kč) zajistit úspěšnou předvolební kampaň, včetně řady setkání s občany v jednotlivých městských čtvrtích. Dělali jsme vše, co bylo v našich silách, pro propagaci DEU a úspěch se dostavil - 9,2% hlasů v Kutné Hoře. 3. místo v pořa dí politických stran společně s KDU-ČSL. Následovalo složité vyjednávání o obs azení křesel v městské radě. Přes tuhý odpor vítězné ODS, po několikahodinovém hlasovacím maratonu a dohodovacím jednání, na křeslo radního usedá náš člověk ! Obrovský úspěch! Jsme na vrcholu spúokojenosti. Máme bezvadnou partu, která táhne za jeden provaz. Všichni jsme přesvědčeni, že v parlamentních volbách 19 96 tento úspěch patřičně zúročíme.

V zápětí však přichází ledová sprcha - na prvním zasedání městské rady náš rad ní oficiálně odstupuje z funkce. Má pro své rozhodnutí pádný argument - manžel ka si to přeje! Rázem jE DEU vc Kutné Hoře v roli obecního šaška. Na následují cím zasedání zastupitelstva naprosto hladce zaujímá uvolněné místo v radě dalš í zástupce ODS. ODS triumfuje, DEU však také nevychází s prázdnou - drží primá t, má ve svých řadách držitele titulu "týdenní radní" a rázem ztrácí veškerou pracně budovanou autoritu.

Uvnitř MO DEU nastávají první vážnější rozpory. Diskutuje se o dalším postupu a o tom, zda aktéra blamáže vyloučit ze strany či nikoli. Postupně převcládá u mírněný názor. Dochází k rozhodnutí pokračovat v nastoupené cestě a dob rou pr ací našich poslanců v zastupitelstvu utrpené ztráty eliminovat.

Další období probíhá celkem v klidu. Vzniká další organizace v rámci okresu, j e utvořena okrasní rada a zvoleni příslušní funkcionáři. V rámci Středních Čec h je dobudována komplení struktura okresních rad. středočeská krajská rada zač íná pracovat na přípravě orbganizace volební kampaně pro nadcházející parlamen tní volby.

V této době však na jdnáních krajsé rady dochází k ostřejším výměnám názorů me zi předsednictvem a některými členy, kteří kritizují republikové předsednictv o, krom jiného, za nedostatečnou aktivitu při dalším budování strany, za nesch opnost nabídnout v té době váhajícím stranám KDS a KAN přijatelná východiska k vzájemné integraci. Republikové vedení je často kritizováno za autoritativní vystupování vůči členům DEU s poněkud jiným názorem na řešení problémů. Vzniká frakce "iniciativních členů DEU", kteří se několikrát scházejí mimo oficiální strukturu DEU a formulují své názory. Ze strany republikového vedení je vyvíj en silný tlak na potlačení těchto aktivit. Místním organizacím jsou zasílány d opisy s žádostí o vyloučení rozvracečů z řad DEU a na předsedu krajské rady je vyvíjen tlak na odvolání hlavního aktéra z předsednictva a na vyloučení z kra jské rady. předsedovi krajské= rady se však nedaří v rámci platných stanov eli minovat "rozvratníky" podle představ republikového vedení a tak je neustále, k rok za krokem, talčen do jejich pozic, kde také po pozastavení členství v repu blikovém předsednictvu končí. (Pozastavení členství v orgánech strany, do kter ých je funkcionář volen nižším orgánem, orgánem vyšším, je v této době jasným porušením stanov.) Nutno je ještě podotknout, že krajská rada několikrát zvala na své zasedání představitele republikového vedení ve snaze spory urovnat, ti se však odmítli jednání zúčastnit. Předsedkyně strany dokonce porhlásila, že dokud bude hlavní aktér "iniciativní skupiny" členem krajské rady, ona se odmí tá účastnit všech výjezdů v rámci středních Čech. V řádách členů krajské rady se začíná utvářet militantní skupina, která ve stylu středověké inkvizice útoč í na řadu poctivých členů DEU, které označuje za rozvraceče jen proto, že jsou tito lidé schopni svobodně projevit na některé věci poněkud odlišný názor. Mí stní organizace se začínají účelově štěpit v e snaze zajistit si převahu v poč tu zástupců v krajské radě. Řada poctivých členů, mnohdy doslova vyštvána prak tikami, které si v ničem nezadají s neslavně známými čistkami v KSČ. Pod hesle m útoku proti rozvracečům zasazují militantní horlivci těžké rány, ani ne tak domnělým nepřátelům z vlastních řad. jako spíše samotné podstatě demokracie a tedy i DEU zvlášť.

Situace ve Středočeské krajské radě, tak jak je ve velmi hrubých rysech popsán a v předchozím odstavci, má samozřejmě dopad i na situaci v místní organizaci v Kutné Hoře. Dochází zde k názorovému štěpení, které v náší neklid mezi členy a značně omezuje schopnost účinné politické práce. Z těchto důvodů je předsed nictvo místní organizace, na jedné ze schůzí, pověřeno pozváním hlavního předs tavitele "iniciativní skupiny DEU", předsedy Středočeské krajské rady a republ ikové předsedkyně DEU do Kutné Hory, aby se vyjasnila situace a zabránilo se d alší eskalaci různých nedorozumění a sporů. Na pozvání přijíždí nejprve předst avitel ůiniciativní skupiny" společně s bývalým předsedou krasjké rady, který však shodou okolností přechozího dne odstoupil ze své funkce. Tito pánové před náší na schůzi místní orgnaizace své výhrady k činnosti republikového vedení a nezřídka ostře útočí přímo na předsedkyni DEU. Po odchodu hostů ukončuje před sednictvo místní organizace druhé pozvané strany. Na následující schůzi se dos tavil místopředsedy strany spolu s novou předsedkyní Středočeské krajské rady. Zhodnotili situaci v rámci celé DEU a přednesli svá stanoviska, která byla v naprostém protikladu ke stanoviskům hostů předchozí schůze.

Členská základna místní organizace se rozhodla podporovat republikové vedení a nové vedení krajské rady s tím, že další závěry o své činnosti udělá až po II . sněmu DEU, který se kvapně blíží. Z důvodu vytvoření předpokladů pro uklidně ní situace a zachování jednoty strany, se rozhodl předseda místní organizace, společně s předsedou okresní rady, na nadcházející členské schůzi odstoupit ze svých funkc9: K velkému překvapení většiny přítomných však na samém úvodu tét o schůze vystoupil "týdenní radní" s kategorickým prohlášením, že se 7 členů m ístní organizace, po přčedchozím projednání s místopředsedou republikového ved ení strany, rozhodlo utvořit v Kutné Hoře druhou místní organizace MO KH 2. Ne mohou prý nadále setrvávat ve stjené skupině společně s rozvratníky, protože v žádném případě nejsou oni, pravověrní, schopni při hlasování získat nadpolovi ční většinu hlasů. Toto je podle jejich názorů porušování stanov rozvratníky a svědčí to o jejich spiknutí. Na adresu předsednictva MO KH1 a nekterých další ch členů vypustily spoustu smyšlenek, polopravd, lží a závažných obvinění. Na nadcházející okresní radě "týdenní radní", spolu s předsedou MO KH2, toto blát o opět nakydal na zástupce MO KH1, na předsedu okresní rady a nějaké jim dokon ce zbylo i pro předsedu MO Zruč nad Sázavou. Přesto, že jednání okresní rady p ředčasně opustili, neváhal "týdenní radníů vypracovat zápis z této schůze ověř ený předsedou MO KH2 a rozeslat ho na příslušná místa. Vyšší inkvizitoři určit ě plesali nad učenlivostí svých žáků.

Přestože byl výše uvedenáý zápis napsán zcela jednostranně, vlastně jako stano visko dvou zástupců MO KH2, obsahoval řadu lží a nebyla v něm uvedena stanovis ka ostatních členů okresní radcy, dala mu Středočeská krajská rada přednost př ed zápisem pořízeným řádně určeným zapisovatelem a ověřeným zástupci všech zúč astněných MO. Na základě údajsného porovnání dvou výše uvedených zápisů, bez o věření faktů a poskytnutí možnosti jakéhokoli vyjádření nebo obhajoby, navrhla krajská rada předsedu okresní rady a předseDU MO Zruč nad Sázavou k vyloučení z DEU. Tento návrh však přichází po hodině dvanáctě. Po zkušenostech z dění v MO, OR, KR a po vhyodnocení prběhu 2. sněmu DEU, kde b ěhem celého jednání ne byl dán, kromě úplného závěru, žádný prostor pro diskusi, neb yl umožněna obha joba napadeným a vzláště po tom, co byla sněmem odmítnuta zprávca rozhodčí kom ise svědčící o porušování stanov na různých stupních veden9 DEU, se MO KH1 a M O Zruč nad Sázavou naprosto svobodně )každý člen zvlášť rozhodly ukončit činno st a rozpustit svou členskou základnu.

Nabyli jsme přesvědčení, že heslo "nejenom prosperita ale i morálka a právo" s louží pouze jako vějička pro občany, protože je při jednání uvnitř samotné str any, která se tímto heslem pyšní, neustále pošlapáváno!

V tomto textu nejsou záměrně uváděna žádná jména, protože jsme přesvědčeni, že v řadě okresů je situace dosti podobná a jména, protože jsme přesvědčeni, že v řadě okresů je situace dosti podobná a jména si může dosadit každý sám, podl é své vlastní zkušenosti.

Po počátečním nadšení se s trpkostí v duši a se zklamáním podvedených upřímně loučíme se všemi bývalými i dosud aktivními členy DEU, kteří vědí o čem je řeč .

Kde prohrála demokracie, prohráli především ti, kteří si myslí, že zvítěžili!! Za výbalou MO DEU KH1:

Ing. Milan Mašin - bývalý předseda OR

Ing Jaroslav Hedánek - bývalý předseda MO KH1

Jiří Marušák - býv. člen OR

Jiří Henoruch - býv. místopředseda MO OKU KH27 Ing. Stanislav Šimek - bývalý člen předsednictva MO KH1