--------------------------------------------------------------------------------
Autor: NN
Název: Jak se pozná demokratický stát od totalitního ?
Zdroj: NN Ročník........: 0005/052 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Jak se pozná demokratický stát od totalitního. (posuďte sami podle toho kam patří dnešní Česká republika)

1. Při zavádění demokracie po totalitě jsou soudně potrestáni bez pardonu a vy jímek hlavní aktéři a vládci totalitního režimu.

2. Totalitní představitelé státu a vysocí funkcionáři totalitní vládnoucí poli tické strany nejsou ani v převlečených kabátech připuštěni do demokratické vlá dy.

3. Státní moc připouští v hlavních otázkách řízení státu, které výrazně ovlivn í život občanů ve státě co největší míru účasti občanů. t.j. přímou demokracii (např. referendum o rozdělení státu).

4. Korupce politiků a státních úředníků, daňové úniky jsou po vraždě hodnoceny jako nejhorší zločiny ve státě. A podle toho jsou trestány velkými tresty odn ětím svobody.

5. Ústavní činitelé- president, členové vlády a poslanci parlamentu v případě zveřejnění jejich jen nepatrného podílu na korupci, daňových únicích, obohacov ání na úkor státu, podvodech a jiných nepravostech bez bohapustých výmluv sami okamžitě odstupují.

6. Politická strana v zájmu své věrohodnosti u voličů nestaví znovu do popředí ty, kteří byli účastni skandálů, afér a nemorálních jednání. Rovněž je nestav í ve volbách na svých kandidátkách.

7. President, vládní činitelé, poslanci parlamentu a vysocí státní úředníci js ou si vědomi, že jsou placeni z daní občanů. A proto se snaží maximálně šetřit na výdajích například na svých platech, reprezentaci a režii svých úřadů. Zás adně nepřipouštějí marnotratné okázalosti.

8. Je-li nutné vést z důvodu ekonomiky státu občany k úsporným opatřením. Tak president, členové vlády a poslanci parlamentu jsou jim příkladem. 9. Demokratická moc zásadně nepřipustí zakotvení takových ş v zákonech státu, které chrání hlavu státu a ostatní ústavní činitele před veřejnou kritikou z ř ad občanů a před jejich veřejně projevenými názory na ně.

10. Vláda demokratického státu rozlišuje zásadně špinavé peníze od čistých. A velmi účinným způsobem brání jejich vstupu do hospodářství státu.