--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Pavlík Vladimír
Název: Quo vadis Slovensko ?
Zdroj: NN Ročník........: 0005/052 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Quo vadis Slovensko Jak jsem naznačil v posledním politickém kometáři o Slovensku, ratifikace Slov ensko - Maďarské smlouvy se pro některé poslance Národní rady Slovcenské repub liky stala nástrojem nejen k naplnění jejich neukojených ambicí, ale také ke s tupňování nového chaosu a hledání dalších nepřátel Slovenska. V tom vynikají h lavně poslanci Slovenské národní strany, ale i někteří jejich kolegové z HZDS. Když se ovšem podíváme do minulosti těchto, v současné době tzv. nejslovensšt ějších Slováků, s hrůzou zjistíme, že se většinou jedná o předlistopadové obča nské zbabělce, sloužící KSČ a StB. Začínám mít neblahé tušení, že hledání nepř ítel ve vlastních řadách, bude dalším silným signálem k politickým čistkám. ****

Politická situace

Provládní deník Slovenská republika z 18.12.1995 se zabývá Slovensko - Maďarsk ou smlouvou, jak ji presentoval Vladimír Mečiar na zasedání republikového před stavenstva HZDS v Bratiskavě dne 17.12.1995. Uvedl důvody, pro které by poslan ci koalice měli podpořit ratifikaci smlouvy. Při hodnocení vnitropolitické sit uace Mečiar konstatoval, že oposice se stále nedokáže smířit s tím, že rok 199 5 přinesl stabilizaci postavení HZDS u veřejnosti, že poslanecký klub je pevný a poděkoval všem, kteří se podíleli na tom, že Slovensko dnes patří mezi nejd ymaničtěji se rozvíjející země Evropy.

****

Pod nadpisem "Velkomaďarský šovinismus ještě žije" uveřejnil deník Slovenská r epublika z 19.12. úvahu "Před ní" polistopadové bojovnice místopředsedkyně Mat ice Slovenské Evy Kristýnové, vyjadřující odpor k podpisu Slovensko - Maďarské smlouvy.

Podle ní je třeba dát důstojně celému světu navědomí, že velmi litujeme, ale : ... dokud se maďarská strana nezbaví svého velikáštví a sním souvisejícího ne respektování práva sousední suverení slovenské republiky spravovat si svoje vn itrostátní záležitosti podle společných potřeb všech svých občanů, pokud bude nadále klást bezohledné požadavky, které jsou nadrámec už i tak nadstandartníc h práv maďarské národnostní menšiny žijící ve Slovenské republice, nemůžeme si dovolit ratifikovat smlouvu, kterou v dobré víře v upřímnost maďarské strany podepsal v Paříži premier slovenské republiky....

Jde o oficiální projev nedůvěry v upřímnost maďarských snah ukončit nebezpečí konfliktu, které defakto vytváří svým ustavičným zasahováním do vnitřních zále žitostí Slovenské republiky. Už je skutečně nejvyšší čas odhodlat se k tomuto kroku.....

minulosti - velkomaďarský šovinismus, který nám i v tomto století ve více příp adech přinesl své krvavé ovoce ( např. po Vídeňské aritráži), Národní rada Slo venské republiky si nemůže dovolit nezodpovědně riskovat a ratifikovat za těch to okolností Slovensko - Maďarskou smlouvu....

****

Od roku 1993, kdy Slovensko podepsalo Evropský pakt o lidských právech a jeho dodatkové protokoly, registrují ve Štrasburku přibližně 200 podání proti naší republice, píše deník Pravda z 19.12., citujíc JUDr Roberta Fitze, agenta pro zastupování Slovenské republiky před Evropskou komisí a Evropským soudem pro l idská práva.

Okolo 45ti z nich mezinárodní soud vůbec nepřijal (protože byly z rozných příč in neoddůvodněné, nesplňovaly některou z podmínek, např. netýkaly se práv gara ntovaných Evropským paktem, stěžovatelé nevyčerpali všechny vnitrostátní oprav né prostředky, nebo nesplnili šestiměsíční lhůtu od posledního právoplatného r ozhodnutí slovenského justičního nebo státního orgánu.).

Poprvé se ústní jednání před Evropskou komisí pro lidská práva proti Slovenské republice uskuteční v březnu 1996. Podobně jako v dalších čtyřech kausách půj de o komplikovaný spor majetkové restituce. V tomto případě stěžovatel napadl samotný zákon o mimosoudních rehabilitacích, podle kterého se majetek může vrá tit jen občanům s trvalým pobytem na území Slovenské republiky. ****

"Sociální partneři se na konečném znění generální dohody na rok 1996 nedohodli ", řekla tisková mluvčí místopředsedy vlády SR J.Kalmana, píše deník SME z 19. 12. Sociální partneři se však dohodli, že na přípravě Generální dohody se bude nadále pracovat. V lednu 1996 se sejde předsednictvo Rady hospodářské a sociá lní dohody na novém jednání. Rozpory se objevily v oblasti politiky zaměstnano sti a pracovních příjmů. V návrhu generální dohody vládní strana nesouhlasila, aby se případné rozpory mezi odbory a zaměstnavateli projednávaly s příslušný m členem vlády. Vldání strana argumentovala tím, že tento návrh je zásahem do kompetence resortů a doporučila, aby všechny nedorozumění mezi vládou, odbory a zaměstanavateli projednali na úrovni tripartitních rozhovorů. V oblasti poli tiky zaměstanosti vláda a zaměstnavatelé prosazují hranici nezaměstnanosti na úrovni 13%, příčemž Konfederace odborových svazů SR prosazuje míru nezaměstnan osti maximálně 12%.

***

Odporuje současná privatizace ústavě? Pod tímto nadpisem informuje deník práca z 2.12. o jednání Ústavního soudu SR o dluhopisech, ke kterému dalo podnět 40 oposicních poslanců NR SR o nesouladu zákona NRSR č. 190-1995 Sb o podmínkách převodu majetku státu na jiné osoby, s některými články Ústavy SR. Skupina po slanců vyslovila požadavek, aby Ústavní soud SR řešil tento návrh, podaný 25.9 .1995, jako naléhavý. Ústavní soud této žádosti vyhověl. Na veřejném zasedání zastupoval odpůrce - R. Fico a NR SR B. Kunc. Poslanec R.Fico připomenul, že o tázka privatizace je velmi citlivá, o čemž svědčí fakt, že zákon 92-1991 se už 12x novelizoval. Zpochybnil též rozsah možností nakládání s cenými papíry, kt eré předpokládá Národní rada SR. Kromě toho je Fond národního majetku právnick ou osobou, na kterou vláda přenáší zákonem pravomoci, avšak neexistuje právní podklad ke kontrole postupu prodeje státního majetku.

Podle něho by bylo nejvhodnější, aby se právní stav vrátil do mezí zákona 92-1 991 Sb. Poslanec B. Kunc naopak zdůraznil, že poslední novelizací zákon nabyl takový tvar, jaký měl mít napočátku privatizačního procesu a vyslovil předpokl ad,, že by se už neměl novelizovat. Podivil se též nad tím, že skupina poslanc ů nedocenila komplexnost této formy privatizace a vyslovila námitku. Podle jeh o slov přijetím zkona 1990-95 sb nedošlo k porušení člonku Ústva Sr a dluhopis y, jako cené papíry, mají širší použití právě zásluhou nové právné úpravy. Jak informoval slovenský rozhlas ve večerních zprávách 2.12., Ústavní soud SR náv rh oposičních poslanců zamítl.

****

Mezi čtyřmi přednostmi Okresních úřadů, které na včerejším zasedání odvolala S lovenská vláda, jsou dva, kteří projevili loayální vztah k presidentovi (další dva byli podle komuniké vláda odvolánikvůli neslučitelnosti funkcí), píše den ík SME z 20.12.1995. Přednosta Okresního úřadu v Nitře Ing Milan Rajčan, před časem přijal jako představitel státních orgánů presidenta repuliky v době jeho návštěvy v okrese. PHDr Martin Hajšel, okresní přednosta v Žiari nad Hronom, byl jediný na Slovensku, který nepodepsal výzvu na odstoupení presidenta. Ofic iální dekret o jeho odvolání však zatím na okresní úřad nedorazil. Jak pro SME uvedl zdroj z Okresního úřadu v Žiari nad Hronom, bylo jen otázkou času, kdy dojde k odvolání přednosty. Přednosta Hajšel se totiž snažil být ve své funkci apolitický, což nevyhovovalo okresním strukturám HZDS, mezi kterými je i prem ierům bratr Milan Mečiar.

***

Klub poslanců NR SR za Křesťansko - demokratické hnutí s rozhořčení a obavami pozoruje množící se útoky proti představitelům katolické církve ze strany vlád ou podporovaných novin, ale i oficiálních orgánů vládní moci, píše deník Národ ná obroda z 20.12. V prohlášení, které klub poskytl Tiskové agentuře Slovenské republiky, se dále uvádí, že v létě vykonaly policejní orgány domovní prohlíd ku v sídle předsedy Biskupské konferece Slovenska bez náležitého dodatečného v ysvětlení. Nedávno zahájily orgány činné v trestním řízení trestní stíhání pro ti vedoucímu úřadu Bansko - Bystrického biskupství Josefu Hrtúsovi, co podle v yjádření zástupců KDH připomíná metody politického zastrašování komunistického státu v minulosti. Poslanci prohlašují, že do veřejného života Slovenska, jak o křesťané i jako očané vstoupili proto, aby se tyto metody už nevrátily. Vladimír Pavlík.

Quo vadis Slovensko

Slovensko v zahraničí

Za kolísavé ozančil v Budapešti Maďarsko - Slovenské vztahy Maďarský premier G yula Horn, který příčinu tohoto vývoje vidí v pokusech využít menšinovou probl ematiku pro vnitropolitické cíle. Na účet Maďarsko - Sloveských vztahů uvedl, že by se rád vyhl tomu, aby práce uplynulých 18ti měsíců vyšla nazmar, píše de ník Pravda z 2.12. Neznamná to však, že bychom upustili od našich mezinárodníc h diplomatických snažení v souvislosti s jazykovým zákonem, sděli. V Gyula Hor n opět zvlášť zdůrazl význam včasné připravenosti Maďarska na rozhovory o vstu pu do Evropské unie. V zájmu toho zřídí strategickou skupinu, která bude působ it na Úřadě předsednictva vlády a Ministerstvu zahraničních věcí. ****

Ve středu 2.prosince Slovenský rozhlas oznámil, že Slovensko - Mďarská smlouva nebyla schválena a bude se o ní jednat až na příští schůzi Národní rady Slove ské republiky. Tím byllo vyhověno nejn ortodoxním nacionalistům a hledačům tzv . nepřátel Slovenska, ale zároveň se i ukázalo, že HZDS je jako politický part ner až na několik výjmek nespolehlivý. Jakým silám tato situace nahrává, si ka ždý dokáže domyslet.

Vladimír Pavlík.