--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Kolář Vladimír
Název: Zabejčená odéeska
Zdroj: NN Ročník........: 0005/052 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

ZABEJČENÁ ÓDÉESKA. Jako nejvyšší stupeň tvrdohlavosti bývá považována takzvaná " z a b e j č e n o s t ". Jako taková postihuje tradičně naše politiky, zejména ty, kteří jsou tak říkajíc "na koni".

A na koni je ODS, jak ve vládě, tak v Poslanecké sněmovně. Pro tuto její zabejčenost váznou věci mnohé, nejvíce však causa jíž lze označi t nejvýstižněji slovem "S e n á t".

Nejprve to byl zákon o naplnění Senátu. Tam se zabejčila nejen ODS, ale jako z abejčenci se chovali svorně všichni poslanci kdysi druhořadého zákonodárného s boru federace, nyní členové Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. To, co bylo dohodnuto mezi národními radami a zakotveno v ústavním zákoně fede race, který byl základem pokojného rozdělení státu se nerealizovalo právě pro tu zabejčenost.

Dalším projevem zabejčenosti byl spor o podobu volebního zákona do Senátu. Prá vě jen zabejčenec může trvat na 81 volebních obvodech při doplňování sboru sen átorů rotací, tedy volbou jedné jejich třetiny vždy po dvou letech. Aby byl Se nát vůbec nějak ustaven, ustoupili zabejčenosti ODS ostatní její koaliční part neři. Budou tedy volby do Senátu sice každé dva roky, ale vždy jen na 1/3 územ í České republiky. Je to sice politologický paskvil, ale budiž. A je tu nová zabejčenost. ODS požaduje, aby volby do Senátu proběhly současně s volbami do Poslanecké sněmovny. Prý se tím ušetří. Co, kolik a kdy ? Možná s nad v těch prvních volbách do Senátu. Ale budou snad i další senátní volby, a to vždy po dvou letech. Takže ty následující se budou konat vždy, když budou v olby do obecních zastupitelstev. A bude tedy stejná argumentace pro jejich spo jení. Proč tedy vytvářet spojením voleb do Poslenecké sněmovny s volbami senát ními jakousi tradici, která nepřežije než právě ty první volby do Senátu? Vole bní kampaň senátních voleb bude přeci vázána na volební obvody v nichž budou p áni senátoři kandidovat. V ní se budou prezentovat osobnosti, nikoliv volební programy politických stran za něž případně budou páni senátoři kandidovat. Odd ělení senátních voleb od voleb do Poslanecké sněmovny současně lépe zdůrazní o dlišnost způsobu jejich volby neboť mají být voleni většinovým volebním systém em. Proč tedy ona zabejčenost? Jen a jen z čisté kalkulace ODS, která věří, že jí to takto spíše vyjde, že takto získá nejvíce mandátů v Senátu. Není tedy zabejčenost ODS ve věci termínu voleb do Senátu zabejčeností samoúče lnou. Mnoho totiž současných poslanců a jiných činovníků ODS o místě v Senátu uvažuje. Je tedy třeba si takové místečko zajistit trochu předem. Rovněž zabej čenosti předcházející byly vedeny úmyslem učinit ze Senátu to co by vyhovovalo tomu, kdo o Senátu hovořil vždy s despektem. Tím byl vždy pan premiér Klaus, kterému se, dle jeho vlastních slov, "nepodařilo pro Senát nějakou úlohu najít ". Dík zabejčenostem ODS bude asi Senát odkladištěm jejích čelních funkcionářů a poslanců.

V Praze dne 15. prosince 1995, pro NN Vladimír Kolář