--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Pavlík Vladimír
Název: Quo vadis Slovensko ?
Zdroj: NN Ročník........: 0006/002 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1996
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Quo vadis, Slovensko Už první dny v novém roce naznačují, že na Slovensku se demokratické principy mění v diktaturu. Jako první krok k realizaci těchto plánů komunisté a naciona listé vidí v odstranění prezidenta Michala Kováče, jeho novoroční projev je do hnal přímo k zvířecímu šílenství a to jen proto, že podle pravdy dokázal pojme novat současnou Slovenskou realitu. Rok 1995 nazval rokem politické odplaty, v e kterém bylo plno nenávisti a zloby. Vyjímečná atmosféra po návštěvě Svatého Otce trvala jen krátce. Zlý duch konfrontace se přenáší i na pracoviště a do r odin, co je vlastně na škodu celé této společnosti. A toto všechno se událo v roce který Organizace Spojených národů označila za rok tolerance. Politická situace

"Obraz o situaci na Slovensku vyjádřený v novoročním projevu prezidenta SR pov ažuje Maďarské Křesťansko - Demokratické Hnutí za pravdivý", píše deník Národn á obroda ze 4.ledna. Sdělil to Béla Bugár a dodal, že prezidentem vyslovená př ání, aby se i opoziční názory respektovaly jsou správné, ale v součastnosti ne splnitelné. MKDH předpokládá, že v novém roce budou privatizovat jen přisluhov ači vládní koalice. Počítá se s dalšími čistkami ve státní správě. Podle jeho názoru se Slovensko - Maďarská základní smlouva nedostane na rokování první sc hůze Národní rady SR v tomto roce. MKDH očekává, že ministerstvo kultury SR do končí vykonávací předpis, který má přesvědčit, Zákon o státním jazyku nesměřuj e proti jazyku národnostních menšin.

***

Úplně opačný názor na prezidentův projev mají přívrženci a představitelé koali ční většiny, kteří svoje výhrady prezentovali v deníku Slovenská republika ze 4.ledna.

-Projev neměl rozměr politika ani rozměr lidský se hned v úvodě píše :"Vnímavě a citlivě sledovali občané na Slovensku novoroční projev prezidenta Michala K ováče. V dopisech, stanoviskách, telefonátech, které jsme do redakce dostali a dostáváme netají své rozčarování a nevůli nad obsahem jeho vystoupení. Neoček ávali chvalospěv, ale ani nihilistický nátěr na všechno, čím jsme žili v uplyn ulém roce.

V dalším obsáhlém článku se v dotyčném deníku vyjadřuje i Dušan Slobodník, kte rý jako jeden z mála současných občanů Slovenska sloužil dvěma zločineckým sys témů. V mladosti fašistickému a po listopadu 1989 komunistickému. Ten na adres u prezidenta mimo jiného řekl i tuto větu : "V dějinách součastného světa, nej en toho našeho, co se probírá z nespravedlivé minulosti pro nás slováky osobyt ně nespravedlivé, není takového, není jiného aktivně činného prezidenta, který by se tak nespravedlivě choval ke své pomlouvané a očerňované vlasti jak to d ělá M. Kováč.

***

Rok 1996 bude podle předsedy Demokratické unie Josefa Moravčíka významný z poh ledu procesu evropské integrace píše deník Pravda z 5.ledna. V jeho průběhu čl enské státy budou rozhodovat o tom, kdo bude v první skupině států, s kterými se začnou rozhovory o přidružení. Kdybychom v této skupině nebyli znamenalo by to oddálení o několik roků.Pokud politika v současné koalici nedává dostatečn é záruky na integraci Josef Moravčík naznačil dvě možnosti řešení. Jedna z nic h spočívá ve změně koaličního seskupení, druhým řešením jsou npodle něho předč asné volby. Nevyloučil však ani případné referendum o tom, jestli má koalice d ostatečnou důvěru občanů v procese integrace. Jak sdělil, žádná ze stran nedos tala mandát na marevie historické části Slovenska. Demokratická unie bude podl e Moravčíka bojovat proti krokům, které jsou zaměřené protiintegračně - jako j e Zákon na ochranu republiky, nový zákon o vysokých školách, nadacích i myšlen ky měnit způsob hlasování Ústavního soudu.

***

Všechny deníky z 5.ledna o podepsání smlouvy mezi Českou a Slovenskou republik ou o vymezení státních hranic na zámku v Židlochovicích u Brna, kterou podepsa li ministři vnitra Jan Ruml a Ľudovít Hudek. Podle deníku SME se společná hran ice zkrátí po osmnácti částečných změnách z původních 180km o 33km. Smlouva vs toupí v platnost 30 dní po schválení parlamentmi obou krajin v podobě Ústavníh o zákona a ratifikací prezidentmi. Smlouva předpokládá výměnu 452 hektarů územ í mezi oběma státy, aby se dosáhl "logický" průběh hranice. Vzhledem na k tomu připadne česká osada U Sabotů Slovensku naopak osada Sidonie bude Česká. "His torie dobrodských států nezná případ, aby nová státní hranice byla vytvořena v průběhu tak krátké doby jako jsou necelé 3 roky", řekl ministr Hudek. Smlouva neřeší majetkoprávní a vlastnické vztahy, které zůstávají nedotknutelné. Obyv atelům osad U Sabotů a Sidonie, kteří nebudou se změnou území souhlasit nábídn e Česká i Slovenská vláda pomoc při stěhování do "původní vlasti", potvrdili o ba ministři.

(Jak je vidět Havel, Klaus, Mečiar a jim podobní po splnění první fáze zhanobe ní ideálů Masaryka a Štefánika, dělají vše proto, aby se tyto dva národy defin itivně odcizily. Jak je vidět i z historie o národu bez národa nerozhodovali j en Hitler, Stalin, Gottwald, Miloševič, Karadžič a jim podobní politici, ale i vícero českých a slovenských polistopadových politiků.)

***

"Kolektivní práva a z toho vyplývající územní autonomie, kterou na jihu Sloven ské republiky požadují vytvořit maďarské politické strany nenajdou podpory ani u prezidenta republiky, ani v parlamentě, ani ve vládě, ba ani u jednotlivých politických stran", píše deník Práca z 5.ledna. O tomto problému se už dlouhý čas diskutuje v souvislosti s reformou veřejné zprávy a tím i novým územně - právním členěním SR. Místopředseda Spolužití Árpád Duka Zolyomi řekl, že sice požadují územní autonomii, ale nakonec to neznamená odtrhnutí od Slovenské rep ubliky "tento požadavek nezohledňuje zájem slovenského obyvatelstva jižního Sl ovenska a nevědět do jaké míry zohledňuje představy maďarského obyvatelstva to hoto území", tlumočil stanovisko KDH jeho předseda Jan Černogurský i předseda Demokratické unie Josef Moravčík řekl, že "teritoriální autonomie by nebyla do brým řešením národnostní otázky na Slovensku. Narušila by to, co máme a čeho s i musíme nesmírně vážit a to je spokojené spolužití našich občanů". Všeobecně se předpokládá, že opakované vyhlášení Spolužití před lednovou schůz í parlamentu, na které má pokračovat projednání o ratifikaci Slovensko - Maďar ské základní smlouvy

přišlo nevhod a toto projednávání podstatně negativně ovlivní. KDH už dnes tvr dí, že by bylo předčasné dobředu hovořit jak budou jeho poslanci o smlouvě hla sovat. Demokratická unie otevřeně hovoří, že smlouvu nepodpoří, dokud z jejího textu bude možné dedukovat, že se připouští změna hranic.

(Pokud si dáme do souvislosti prvopočátky konfliktů v Jugoslávii, ze kterého n akonec vznikla několikaletá krvavá vojna. Může později i na Slovensku nastat p odobná situace. Vždyť většina slovenských a maďarských nacionalisticky laděnýc h politiků má mnoho společného s Miloševičem a Karadžičem. Jejich politika je založená na konforntaci, nenávistihledání nepřátel a slibování nesplnitelného. )

* * * *

Jeslitže Strana demokratické levice není doskud v kolaici s HZDS, ta to není p roto, že by se HZDS před ní uzavíralo, konstatoval premier Mečiar na adresu ot ázek občanů na prvním letošním bratislavské mítingu HZDS 4.ledna. Podle Mečiar a je problém v tom, že předseda SDL se dostal do závěsu presidenta, píše deník Národná obroda z 8.ledna. svoji prognozu staví na tom, že politika se bude dě lat prostřednictvím hlavy státu, která všechno vyřeší. Pokud se toho v SDL nez baví, dopředu se nedostanou, zdůraznil Mečiar.

( Radikální komunisti ze strany SDL cítí poslední možnost jak se dostat k priv atizačnímu balíkua to i za cenu kladného hlasování k odvolání presidenta Kováč e. Pro toto křídlo, které se sdružuje kolem poslanců Fogaša a Kanisa je už prv ním vítězstvím odchod Petra Weissa z funkce předsedy SDl, který se dosud odmít al podřídit konforntační politice HZDS. )

* * *

Slovensko v zahraničí

Ve středu 3.ledna se televizní stanice CNN vyjadřovala k vývoji slovenské ekon omiky. Deník Národná obroda z 5.ledna přinesl některé zajímavé pasáže. Podle m oderátora CNN je Slovensko zemí, která má dvě tváře. Po ekonomické stránce jso u čísla stabilní a ekonomické reformy se pohly kupředu. V polické oblasti však zahraniční investoři zůstali před branami. Slovensku se podařilo za čtyři rok y od "rozvodu" s Českou republikou mnohé překvapit, podařilo se mu dosáhnout e konomické reformy, ale nemá dostatek investorů. Vladimír Mečiar změnou privati začních pravidel odstrašil mnohé potencionální investory, ktejně jako varování o porušování lidských práv na Slovensku. Avšak slovenská ekonomika jde i nadá le vpřed. Očekává se, že inflace se poprvné sníží pod hranici 10%, zatím co ne zaměstnanost se bude pohybovat kolem 13%. Export by měl stavět na obrovském sk oku, který zaznamenal v loňském roce. Bohužel, zatím co v minulosti čtvrtinu v šech akcií vlastnili zahraniční investoři, dnes tento údaj střemhlav klesl na 2%. Pokud bude současná garnitura u moci, bude zájem zahraničních investorů kl esat při pokračování současné politiky, která ponechává otevřené dveře vazalsk ým vztahům a údajné korupci především v privatizačním procesu.

* * *

Že konfornatce bude jednou ze základních zbraní koalice v roce 1996 je zřejmé už z prvních deseti dnů. Stupňující se útoky HZDS proti církvi a těm představi telům, kteří se nechtějí přizpůsobit, nabírají takovou intenzitu, kterou je mo žné přirovnat k 50tým letům. Nejvíc vadí banskobystrický biskup Rudolf Baláž, které se současná koalice snaží dokonce kriminalizovat. Kdo zná minulost mnohý ch vládních činitelů a politiků, dobře ví, že mnozí z nich mají ze své komunis tické minilosti v tomto bohaté zkušenosti.

Vladimír Pavlík