--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Smutek Zdeněk
Název: O bezpečnosti občana
Zdroj: NN Ročník........: 0006/002 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1996
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

O bezpečnosti občana Současné zákony /ústavní č. 82/ dává soudcům všechny záruky nezávislosti bě žné v civilisovaných zemích. Tuto samotnou skutečnost vítáme. Mezi soudci však nadále působí účastníci porušování lidských práv a svobod ve smyslu zákona o protiprávnosti komunistického režimu, resp. stihatelní podle čl. 7 Úmluvy o oc hraně lidských práv a základních svobod Rady Evropy, protože jejich jednání by lo trestné podle obecných zásad práva uznávaných civilisovanými národy. Tato s kutečnost, že represemi podle totalitního práva se dopouštějí porušování civil isovaného práva, jim musela být známa. Je naivní předpokládat, že osoby porušu jící vědomě civilisované právo, samotnou politickou porážkou totalitního režim u se stanou důvěryhodnými etickýmí osobnostmi. Soudci, kteří se podíleli na po litických represích a porušování lidských práv, nevyhovují předpokladu judikat ury Evropského soudu, že nezávislost soudce musí být spojena s jeho důvěryhodn ostí. U těchto soudců není splněna podmínka, že soudce rozhoduje podle zákona a svědomí, protože při politických represích v prospěch totality se svědomí u nich nevyskytovalo a nelze je tedy předpokládat ani do budoucnosti. Z dosavadn ích zkušeností se soudci, kteří se podíleli na politických represích, musíme p ředpokládat, že statut veřejného činitele použijí, aby zabránili připomínání s vé spoluúčasti na totalitním porušování lidských práv, v případě možnosti také k navyklé totalitní svévoli a k zaujatosti vůči odpůrcům totalitního systému. Dále, že důležitější než zákon i loajalita vůči demokratickému státu bude pro ně osobní sebezáchova a kastovní solidarita.

Pro ochranu občana je potřebné

1/ Aby byl zveřejněn seznam všech soudců a státních zástupců u nichž lze dokum entovat jejich účast na represích, které byly prohlášeny za protiprávní podle zákona o protiprávnosti komunistického režimu.

2/ Aby každý účastník trestního řízení nebo občanskoprávního sporu mohl jejich účast odmítnout pro mravní nedůvěryhodnost. Toto odmítnutí by mělo konečnou p latnost.

3/ Účast na totalitních politických represích chráněná statutem veřejného čini tele, ani v případě, že účastník represe nadále statut veřejného činitele poží vá. Hodnocení osoby v souvislosti s jejím podílem na totalitních represích net voří trestný čin urážky veřejného činitele.

Absurdita plodí absurditu. V různých státech existují soudci prozatimní a d efinitivní, ale ne důvěryhodní. Kodifikovat tento stav znamená vytvořit právní kuriositu, na kterou se budou chodit dívat černoši z Ugandy. Ale tato kodifik ace znamená jenom uznání faktického stavu, ketrý je kdykoliv objektivně ověřit elný. Lze proti ní argumentovat posvátnosti úřadu: že císař z Milosti Boží a g enerální tajemník KSČ nemohou být slaboduší, i když Ferdinand Dobrotivý a jede n kůl v plotě ověřitelně slaboduší byli. Chceme žít v pravdě: ne v dvojí pravd ě - skutečné proti úřední Chceme žít v bezpečí a důvěře demokratickým, civilis ovaným úřadům: ne v ohrožení amorálními soudci a jinými "veřejnými činiteli". Pokud někdo nesouhlasí, nechť argumentuje: ale ne právnickým purismem- ať u vede, jakou vyhodnotitelnou mravní katarsí porušovatelé lidských práv a služeb níci hochštaplera Husáka prošli, abychom je, my s totalitou nezašpinění, mohli pokládat nejenom za věrohodné úřední osoby, ale i za slušné lidi, a ne za to, čím dosud byli: opovržení hodný odpad národa.

Zdeněk Smutek, Brno P. S. Ti co zvolili zločince soudu. Nakolik uvažovali logicky- t. j. příjde ře těz konfliktů, a natolik magicky: pomazáním svátostí se příčinnou ruší.