--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Pavlík Vladimír
Název: Kraj pod tatrami - podvodníkov to raj
Zdroj: NN Ročník........: 0006/004 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1996
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

KRAJ POD TATRAMI - PODVODNÍKOV TO RAJ O tom, že komunisti si s plnením zmlúv nikdy nerobili ťažkú hlavu, svedčí množ stvo príkladov z minulosti. A že sa v tomto kurze pokračuje veselo ďalej, vďak a postkomunistickým praktikám na hony vzdialených právnemu štátu, sa má možnos ť na vlastnej koži presvedčiť čoraz viac slovenských občanov. Súčasný stav, ak ý panuje v rezortoch, ktoré by mali byť garantom dodržiavania zákonov a ochran y práv občanov, kuriózne DÁVA ZELENÚ PODVODNÍKOM VŠETKÝCH KALIBROV. Neplatenie úverov a korupčné praktiky pri ich získavaní, sa v podnikateľských kruhoch st ali už módnym trendom a súťažením, kto bude úspešnejší v okradnutí štátu a to v takom rozsahu, aký nemá v civilizovaných štátoch obdobu. Bankám tak ostávajú väčšinou len pofiderné záložné zmluvy s nadhodnoteným znaleckým odhadom a nás ledne problémovým odpredajom. Pretože vymáhanie finančných požiadaviek sa dnes na Slovensku, právnou cestou, stáva fantasmagóriou.

Keď je obeťou podvodu radový občan (podnadpis)

V oveľa horšej, ak nie beznádejnej situácii je radový občan, ktorý uzavrel zml uvu o pôžičke a dôverčivo sa nazdáva, že štát a jeho právne inštancie mu pomôž u pri uplatnení jeho nároku. Momentálne sa o tom môže presvedčiť aj pán Franti šek Bednár z Popradu, spolu s rodinnými príslušníkmi, ktorý to má horšie o to, že bol v roku 1984 odsúdený pričinením ŠtB na 14 rokov za tzv. protisocialist ickú činnosť. Napriek súdnej rehabilitácii však ostáva v istých kruhoch "persó nou non grata". Mal smolu v tom, že prakticky do roku 1995, kvôli prieťahom pr i zahladení spomínaného odsúdenia, nemohol získať živnostenský list a podnikať .

Pod tlakom tejto okolnosti urobil osudnú chybu, keď v roku 1994 uzavrel zmluvu o pôžičke s Miroslavom STEIGAUFOM a jeho spoločníkmi, ktorí mali prevádzkovať záložňu V.S. SILVER v Poprade, na čo mali úradné oprávnenie. Týmto sa priprav il o rehabilitačné odškodnenie, jeho manželka o peniaze za predaj bytu a rodič ia o celoživotné úspory. Zmluva o pôžičke bola so všetkými náležitosťami uzavr etá 9. 9. 1994 advokátom JUDr. M. Jančíkom a bola krytá záložnou zmluvou na ro dinný dom spoločníkov M. Steigaufa, manželov Jána a Márie OROLÍNOVCOV, pre prí pad nevrátenia peňazí.

Prvé problémy (podnadpis)

Všetko sa začalo úplne náhodne, keď sa Steigaufovi nepodarilo získať úver 1 mi lión Sk., o ktorý žiadal Investičnú rozvojovú banku vo Svite. Krytie úveru mal o byť zabezpečené rodinným domom manželov Orolínovcov, ktorí mali dostať za ru čenie províziu 100 000 Sk. Preto sa Steigauf, KTORÝ PRACOVAL PREDTÝM AKO VYŠET ROVATEĽ PRI ŽELEZNIČNEJ POLÍCII, snažil získať peniaze od fyzických osôb a med zi iným navrhnul pôžičku aj Františkovi Bednárovi o ktorom vedel, že má peniaz e, pretože ten mu už predtým peniaze požičal. Keďže toľko, koľko požadoval Ste igauf pán Bednár sám nemal, oboznámil s návrhom svoju manželku, ktorá poznala Steigaufových rodičov ako slušných ľudí, učiteľov na škole kde sa učila, ako a j svojho otca a švagra. Tí sa poradili s právnikom a keď ich ten ubezpečil, že všetko je právne v poriadku, pristúpili k zmluve.

Nikto z nich však nemôhol vedieť, ŽE QUASI PODNIKATEĽ M. STEIGAUF SO SVOJOU O NIČ MENEJ NEVYDARENOU MANŽELKOU TATIANOU SA PUSTILI DO VEĽKEJ HRY O VEĽKÉ PENI AZE. Celková suma pôžičiek, ktoré uzatvárali ako na bežiacom páse, dosiahla vy še 6 miliónov Sk, s ktorými pribudol aj počet podvedených osôb. Sľúbené 15 per centné úroky najprv riadne platil a keď vtáčkov nalapali, peniaze sa vyparili. Keď podvodník ukončil aktivity (podnadpis)

Na nový rok 1995 ukončil M. Steigauf svoju činnosť vo veľkom štýle, SAMOUDANÍM NA POPRADSKEJ POLÍCII, kde požiadal dokonca o policajnú ochranu a označil sa za poškodeného, ktorého vydierajú jeho veritelia. Okresný súd v Poprade nepova žoval spolu s orgánmi činnými v trestnom konaní za potrebné umiestniť Steigauf a, obvineného z podvodu, kde je trest až 12 rokov, do vyšetrovacej väzby A BLA HOSKLONNE MU UMOŽNIL MANIPULOVAŤ VYŠETROVANIE. Steigauf, ako bývalý policajt d obre vedel, že lietať v daňových únikoch a kšeftoch s alkoholom je oveľa horši e, AKO BYŤ SÓLO OBVINENÝ Z PODVODU.

Z uliatých peňazí a z úrokov z nich nie je problém zaplatiť dobrého advokáta, zariadiť nízky trest na ktorý sa nemusí hneď nastúpiť. A tak sa stalo, že pošk odeným ostali len oči pre plač. Steigauf sa teší dobrému zdraviu a stále čaká na odsúdenie. Jeho manželka, ktorú na nátlak a sťažnosti poškodených formálne obvinili zo spoluúčasti na podvode sa odmieta priznať. Za asistencie JUDr. RAD AČOVSKÉHO z Okresného súdu v Poprade a JUDr. STRAKOVEJ, obhájkyne obvinených z podvodu, SA UŽ V NOVOM ČASE OBJAVIL VHODNE UPRAVENÝ ČLÁNOK, V KTOROM SA STEIG AUF VYKRESLIL AKO CHORÝ ČLOVEK, trpiaci hráčskou mániou, v ktorej prehral všet ky peniaze, ktoré nestačil minúť na dovolenke v Španielsku a nákupom automobil ov Mitsubischi a Audi. Pritom je však dostatok svedkov ktorí by mohli potvrdiť , že Steigauf nikdy nehral o veľké sumy a v roku 1995 už vôbec nehral. Z uvede ného autoparku vlastnil len staré Audi, ktoré kúpil za 130 000 Sk. Kde sa ovše m podelo 6 miliónov Sk, nie je pre orgány činné v trestnom konaní zaujímavé a snažia sa poškodeným nahovoriť, že ostali v kanceláriach NIKÉ. Veci išli dokon ca až do takej absurdity, že podľa JUDr. Radačovského z Okresného súdu v Popra de by sa orgány činné v trestnom konaní mali zaoberať aj tým, odiaľ veritelia tieto sumy mohli získať, lebo on zo svojho platu by toľko ušetriť nemohol. Čo hrajú manželia Orolínovci? (podnadpis)

Manželia Orolínovci, ktorí dali svoj dom do zálohy, sú postavami vskutku zaují mavými. Ťažko uhádnuť, či sa jedná o hlúposť, alebo vychytralosť. Ručiť vlastn ým domom nie je naozaj všedná vec, najmä ak sa jedná o úplne cudzích ľudí. Keb y sme sa pozreli niekoľko rokov dozadu, tesne pred november 1989, zistili by s me, že nový dom manželov Orolínovcov sa stal vtedy predmetom žaloby, v ktorej sa poukazovalo na to, že otec pani Orolínovej, pán Černaj, onoho času vedúci s tavebnej údržby v Chemosvite, využíval súdruhmi danú funkciu, či už pomocou st avebných mechanizmov alebo materiálu, na výstavbu rodinnej vily pre svoju dcér u na tzv. "Zbojníckom vŕšku" vo Svite. Bolo by však "zamatovou" ilúziou si nam ýšľať, že sa niečo dokáže. Pán Černaj má svoje konexie vďaka svojím staviteľsk ým aktivitám. Okrem iných "vypomohol" pri stavbe domu aj dnešnému riaditeľovi úspešne pretransformovaného Chemosvitu Ing. M. Ľachovi, blízkemu terajším koal ičným kruhom. Ten zas po novembri 1989 vypomohol p. Černajovi na dobre platenú funkciu. Pochopiteľne na súde sa všetko zahralo do autu a vec upadla do zabud nutia.

Keby neboli manželia Orolínovci špekulovali ako prísť ľahko k peniazom a neuza vreli dohodu s M. Steigaufom, pričom ho splnomocnili ako konateľa vo veci vyba vovania úveru v banke. Ešte predtým však uzavreli vďaka rodinným konexiám zmlu vu R. III 957/89 na poskytnutie štátneho príspevku 145 000 Kčs, čo sa už v rok u 1990 málokomu podarilo. Pritom sa v novembri 1990 zmluvne zaviazali, že dom nesmú 10 rokov predať, ani inak previesť na iného. A v tom je vlastne pointa, prečo tak ľahko dali do zálohy svoj vlastný dom za sľúbených 100 000 Sk. De fa cto robili podvod súčasne na Steigaufa a na banku. A Steigauf neostal nič dlžn ý - robiac podvod na všetkých. Keď to nevyšlo s bankou, skúsili to na p. Frant iškovi Bednárovi.

Keď v januári 1995 vyšlo najavo, že Steigauf záložňu síce otvoril, ale peniaze zašil a udal sa polícii, začali sa veritelia domáhať plnenia záložnej zmluvy, v prípade potreby aj súdnou cestou. Kupodivu Orolínovci v snahe predísť súdne mu sporu sa rozhodli pre podielový prevod na veriteľov. Stalo sa však to, čo n epredpokladali. Zákon o zmluvách vo veci štátnych príspevkov a následné 10-roč né obmedzenie prevodu bol po rozpade ČSFR zrušený a ich kalkulácia, ŽE PREVOD NEBUDE PRÁVOPLATNÝ, NEVYŠLA. Dňa 15. 2. 1995 uznal Katastrálny úrad v Košiciac h-správa katastra v Poprade prevod zo záložnej zmluvy za právoplatný A MAJITEĽ OM DOMU SA STALI VERITELIA.

Tí v snahe pomôcť Orolínovcom v ich situácii im umožnili v dome bezplatne býva ť a pokúsili sa využiť dom na získanie úveru. Keď zistili aká by mala byť prov ízia na získanie úveru a úrokové sadzby, pochopili, že by takto síce mohli zís kať peniaze, ale neboli by schopní úver splácať a nakoniec by dom pripadol ban ke. Pretože nechceli na manželov Orolínovcov urobiť podraz, oznámili im aká je situácia a navrhli ako najprijatelnejšie riešenie predaj domu za sumu, z ktor ej by mohli pre nich kúpiť trojizbový byt, dať im ešte nejaké peniaze naviac a navyše hradiť trovy súdneho vymáhania im spôsobenej škody od Steigaufa. Pomáhaj nehodnému človeku (podnadpis)

Na túto ponuku, akú by im sotva dala nejaká banka, reagovali tak, že odpoveď d ajú po týždni, keď sa poradia. Ohľaduplnosť sa veriteľom nevyplatila, pretože onedlho dostali prekvapujúcu odpoveď - návrh žaloby na súd, ktorou majú byť zr ušené všetky zmluvy s odôvodnením, ŽE K PREVODU BOLI MANŽELIA DONÚTENÍ A ZMLUV Y IM NEBOLI DANÉ PRED PODPISOM K NAHLIADNUTIU. Veritelia neveriac vlastným oči am, čoskoro zistili s kým majú do činenia. Staré nomenklatúrne bratstvo a.s. C hemosvit dalo hlavy dohromady a za províziu 40 000 Sk si najali primeraného ad vokáta, JUDr. M. Piskoríka z Popradu, bývalého vedúceho právnickej straníckej organizácie a bývalého vedúceho advokátskej kancelárie.

Ten sa prípadu ujal s o to väčšou vervou keď zistil, že medzi poškodenými je a j pán Bednár, bývalý protisocialistický živel, ktorý si dovolil v minulom reži me postaviť sa proti jeho bossovi - vedúcemu tajomníkovi OV KSS v Poprade. Pán Bednár ho navštívil a snažil sa mu vysvetliť, že jeho postup nahráva jedine S teigaufovi, ktorý sa bude zabávať, ako sa jeho obete navzájom súdia. JUDr. Pis korík ho vyhodil s tým, že ho nepovažuje za politického väzňa, so zločincami ž e sa nebaví a môže sa sťažovať aj do Štrasburgu. Veritelia na základe písomnej žaloby vypracovanej JUDr. Piskoríkom, v ktorej uviedol, že jeho mandanti boli k prevodu donútení, podali okresnej prokuratúre podnet z podozrenia trestného činu navádzania na krivú výpoveď JUDr. Piskoríkom a podnet z podozrenia brani a úplatku, nakoľko J. Orolín sa pred svedkami vyjadril, že JUDr. Piskoríkovi z aplatil 40 000 Sk. Súčasne podali podnet pre podozrenie z pokusu podvodu na ma nželov Orolínovcov, pretože pred podpisom zmluvy zatajili, ŽE NAKLADANIE S NEH NUTEĽNOSŤOU JE PODĽA ZMLUVY Z ROKU 1990 NA 10 ROKOV OBMEDZENÉ. Skutočnosť, že tento zákon bol medzičasom zrušený na ich úmysle nič nemení, pretože to v tom čase nevedeli. Zhodou okolností sa veriteľom od istého známeho JUDr. Piskoríka podarilo zistiť jeho reakciu, keď údajne prehlásil, že tento súd musí vyhrať, aj keby mal ísť za svojím dobre známym spolužiakom Gašparovičom, s ktorým štu doval 10 mesiacov na právnickej stáži v Moskve.

Ako sa ordinuje v Slovenskej komunisticko-eštebáckej republike (podnadpis) Nedávno prokuratúra veriteľom oznámila, že Ján Orolín, ktorý pred svedkami pre hlásil, že zaplatil advokátovi 40 000 Sk, pri vypočutí uviedol, že si to zámer ne vymyslel. Ale JUDr. Piskorík pre istotu preukázal doklad, že sumu zaevidova l dňa 18. 5. 1995. K časti podnetu o navádzaní na krivú výpoveď sa prokuratúra v Poprade nevyjadrila, rovnako ani k pokusu podvodu. Z toho dôvodu podali ver itelia sťažnosť proti uzneseniu na prokuratúru do Košíc. Tá im oznámila, že po dľa zákona sťažnosť bola podaná neoprávnenou osobou, ALE NAPRIEK TOMU UZNÁVAJÚ , ŽE PODNET NEBOL OKRESNOU PROKURATÚROU V POPRADE PREŠETRENÝ ÚPLNE. Od 8. januára 1996 sa začína po nezvyčajne dlhom časovom odstupe od podania ná vrhu 19. 5. 1995, súdny spor proti veriteľom, KTORÍ MALI SMOLU V TOM, ŽE POŽIČ ALI VLASTNÉ PENIAZE. Navrhovatelia Orolínovci žiadajú súd zrušiť všetky zmluvy , oslobodiť ich 50 percentami od platenia súdneho poplatku a hradenie všetkých súdnych trovov veriteľmi. Proti M. Steigaufovi sa od jeho samoudania 2. 1. 19 95 dodnes nezačalo súdne konanie a jeho manželka sa pred nedávnom zamestnala v a.s. Chemosvit. Kraj pod Tatrami - podvodníkov to raj!

Vladimír PAVLÍK