--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Vachalovský Přemysl
Název: Svět chce být sice klamán, trošku informací ale neuškodí
Zdroj: NN Ročník........: 0006/004 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1996
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Svět chce být sice klamán, trošku informací ale neuškodí kauza "Kavan - Kato"

Minulý týden proběhlo soudní líčení u Městského soudu v Praze, jehož aktéry by lo Ministerstvo vnitra ČR a spolupracovník Státní bezpečnosti Jan Kavan - kryc í jméno KATO. Předpokládám, že čtenáři znají výsledek tohoto líčení. Málokdo v šak již ví, že rozsudek, ač se zdá, že hovořil ve prospěch KATO, byl pouze kon statováním faktu, že Jan Kavan se Státní bezpečností spolupracoval, údajně vša k nevědomně, a že soud se nezabýval závěrem Nezávislé komise při FMV, neboť ta to záležitost nebyla obsažena v petitu žaloby. Nezávislá komise při FMV, totiž ve svém nálezu ze dne 16. října 1992 jednoznačně prokázala na základě materiá lů Státní bezpečnosti tzv. vědomou spolupráci Jana Kavana - KATO. Cituji z části nálezu komise, tzv. odůvodnění: " Zachované materiály i šetření jasně prokázalo, že jmenovaný byl evidován v materiálech Státní bezpečnosti. Komise došla k závěru, že Jan Kavan vzhledem ke své intelektuální úrovni musel vědět o tom, že JUDr. František Zajíček je pracovníkem StB. Tomuto podával zp rávy formou utajeného styku a plnil jím uložené úkoly."

Tolik citace z nálezu Nezávislé komise, které v té době šéfoval dnešní stranic ký kolega Jana Kavana a šéf bezpečnostní komise ČSSD Jan Bašta, jehož podpis n echybí pod tímto nálezem. Na základě rozhodnutí Nezávislé komise při FMV bylo Janu Kavanovi pozměněno původní negativní lustrační osvědčení a vydáno "osvědč ení" pozitivní. O tom, že KATO plnil nejen vědomě, ale také svědomitě úkoly St B, zcela jasně dokazuje svazek reg. č. 12402/332, v němž se o Janu Kavanovi do slovně hovoří jako o tajném spolupracovníkovi důvěrného styku a kde se objevuj í například i následující informace. Ve spisu je mimo jiné založen materiál s názvem "Návrh na styk s Janem Kavanem", kde je uvedeno následující: " V důsled ku spolupráce pracovníků StB s Janem Kavanem došlo k ovlivňování čs. studentů ve Velké Británii, díky čemuž došlo k zamezení demonstrace před čsl. zastupite lstvím v Londýně, konaném u příležitosti I. výročí sebeobětování Jana Palacha" .

V předmětném svazku (reg.č.12402) jsou mimo to uvedeny následující skutečnosti , z nichž opět jednoznačně vyplývá, že Jan Kavan - KATO, byl vědomým a poměrně výkonným spolupracovníkem se Státní bezpečností.

Svědčí o tom např. již zmiňovaný návrh na styk s Janem Kavanem ze dne 21. ledn a 1969 vypracovaný mjr. Pavláskem. KATO je označen za osobu ochotnou poskytova t informace.

Materiál označený jako "záznam", ze dne 8. dubna 1969, sepsaný mjr. Zachystale m, hovoří o způsobu styku s Kavanem a objevuje se v něm i krycí jméno "KATO". V tomto materiálu s objevuje i další dokument ze dne 3. listopadu 1969 nadepsa ný jako "Návrh na další postup DS KATO" (DS _ důvěrný styk).

V dokumentu, nesoucím název "Vyhodnocení spolupráce s KATO za rok 1969", vypra covaném 3. dubna 1970 je konstatováno, že se za pomoci KATO podařilo zabránit spojení Sdružení čs. studentů v Anglii s Naardenským hnutím a s britským stude ntským svazem. Dále pak se díky KATO podařilo po rozpuštění Svazu vysokoškolsk ých studentů v ČSSR podařilo rozpustit i Sdružení čs. studentů ve Velké Britán ii.

Ve spisu je dále dokument ze dne 27. ledna 1970, označený "KATO - záznam o sch ůzkách", v němž je konstatováno, že to byl právě KATO, kdo vyvinul rozhodující m způsobem iniciativu k tomu, že se nekonala před čsl. zastupitelstvím v Londý ně již zmiňovaná studentská demonstrace k I. výročí upálení Jana Palacha. Dne 9. března 1970 byl vypracován v předmětném svazku založený dokument "Rozbor a návrh na další postup v případě DS KATO". Z něj jednoznačně vyplývá, že KATO b yl nadále ve velmi úzkém styku se Státní bezpečností a plnil její úkoly. Podobných dokumentů, jako jsou výše uvedeny, je ve svazku reg. č. 12402/332 za loženo podstatně více. Je třeba ještě upozornit na následující fakt. Kavanův s vazek není běžného agenturního charakteru, jaké jsou vedeny na spolupracovníky StB, ale jedná se o svazek tzv. objektový, které vedla tehdejší I. správa StB - rozvědka. Ta měla pro svoji síť zcela jiná pravidla včetně kategorizací jed notlivých zařazení, než jaká byla běžně používaná ostatními složkami StB. Svěd čí o tom např. i Kavanova kategorie DS - důvěrný styk, kterou stejně jako osta tní používala pouze I. Správa StB. - kontrarozvědkou. Je zajímavé, že v tzv. l ustračním zákoně č. 451/91, nejsou kategorie používané I. Správou StB vůbec uv edeny. Nejednalo se zcela evidentně o opominutí, ale o záměr, neboť jak známo agenturní síť I. Správy StB, nejenže nebyla rozkryta ale spolupráce s ní nebyl a ukončena, naopak je nadále využívána polistopadovými zpravodajskými službami . Stejný osud, tedy nerozkrytí potkal ještě III. Správu StB, tzv. VKR - Vojens kou kontrarozvědku a agendu Vězeňské služby. Ty, stejně jako síť I.Správy StB jsou nadále využívány a zcela znepřístupněny.

Na závěr je třeba se zamyslet nad výrokem soudu v kauze Kavan - KATO a nad pří padným úspěchem "socdemáků", kde KATO zastává funkci předsedy zahraničního výb oru a je adeptem na funkci ministra zahraničí.

Rozsudek soudu je třeba respektovat, ale je nutno si uvědomit, že soud není to u institucí, která by mohla kompetentně posuzovat veškeré niance jednotlivých případů, souvisejících s touto problematikou. Pro soud bývá vesměs rozhodující svědectví osob, které spolupráci agentů či důvěrníků řídili. Je otázkou, zda lze považovat tento postup za dostatečný, o čemž svědčí právě případ Kavana - KATO.

V jeho kauze, zcela jednoznačně a nezpochybnitelně rozhodla čtrnáctičlená tzv. Nezávislá komise, zřízená při FMV ČSFR. V této komisi měly zastoupení téměř v šechny kompetentní instituce - Federální ministerstvo vnitra, České a Slovensk é ministerstvo vnitra, ministerstvo obrany, ministerstvo zahraničí, Federální shromáždění a Česká a Slovenská národní rada a Federální bezpečnostní a inform ační služba. Bezpochyby fundované a profesně reprezentativní složení, obzvlášt ě pak proto, že v něm měli převahu polistopadoví pracovníci zmiňovaných instit ucí (Část členů komise pocházela z tzv. disentu, a ta byla nálezy v Kavanových materiálech doslovně šokována). Vycházela mimo jiné i z materiálů, které jsou v tomto článku uvedeny.

Ponechávám na každém jednotlivci, aby posoudil nejen rozhodnutí Nezávislé komi se a soudu, ale i záměry vedení ČSSD, které při případném volebním úspěchu své strany, bude usilovat o ministerské křeslo pro významného spolupracovníka I. Správy StB z let 1968 až 1971, Jana Kavana - KATO.

Jak koresponduje Zemanovo klukovské hašteření s premiérem o tom, kdo co na "pr ognosťáku" před listopadem 1989 podepsal či nepodepsal s aktivitami a jeho str anického kolegy Kavana, nechávám na úvaze každého čtenáře. Jsem však toho názo ru, že by si měl každý zamést nejen před svým prahem, ale i za ním. Přemysl Vachalovský