--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Pavlík Vladimír
Název: Ako sa ubíjajú drobní živnostníci
Zdroj: NN Ročník........: 0006/006 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1996
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

AKO SA UBÍJAJÚ DROBNÍ ŽIVNOSTNÍCI Už súdruh Jakeš v blahej pamäti sa vyjadril v tom zmysle, že na južnom Slovens ku existuje elitná skupina občanov, ktorí tým, že pestujú zeleninu a predávajú ju iným občanom, podozrivo bohatnú a treba sa im pozrieť na prsty a túto neka lú činnosť treba obmedziť. Keďže si tento názor do povedomia zafixovalo dostat očný počet súdruhov, ktorí po novembri 1989 pretransformovaní na tzv. pánov, z novu svojimi baraními rozhodnutiami úspešne dokončili dielo súdruha Jakeša. Je paradoxné, že občania ktorí boli schopní existovať pred novembrom 1989 aj b ez pomoci štátu pri uživení seba a svojej rodiny, hlavne v poľnohospodárstve, sa teraz stávajú príťažou štátu, ktorý sa ich snaží likvidovať. Robí to rafino vane, pod zámienkou maximálnej možnej kontroly, na zamedzenie údajných daňovýc h únikov, za účinnej podpory médií, pri masírovaní mozgov ostatných občanov. S ú presvedčovaní o mnohomiliardových daňových únikoch zo strany malých a stredn ých podnikateľov a súkromne hospodáriacich roľníkov, medzi ktorých patria aj p estovatelia zeleniny, ktorých celkový príjem častokrát nedosahuje ani životné minimum.

Podľa hesla, komu dal Boh úrad tomu dal aj rozum, rozhodli sa niektorí vládnuc i byrokrati nanútiť registračné pokladnice aj tým najmenším podnikateľom za pú hych 15-20 tisíc Sk, aby od týchto životom bitých občanov neprišiel štát náhod ou o korunové hodnoty na daniach. Na strane druhej politicko-ekonomickí zločin ci a im zaviazaní najvyšší podnikatelia, pripravujú tento štát na daniach o de siatky a stovky miliárd korún. Svojou zločineckou sabotážnou činnosťou pri sle dovaní svojich straníckych cieľov tieto politicko-zločinecké tlupy likvidujú a uvrhujú do biedy drobných a stredných podnikateľov.

V nemom úžase som sa nedávno na južnom Slovensku presviedčal, aký je rozdiel m edzi legálnym podnikateľom v oblasti pestovania zeleniny a tou istou profesiou , ktorá to ovšem vykazuje ako mimopracovnú činnosť popri svojom zamestnaní. Te n súkromný roľník alebo živnostník, ktorý to robí v rámci svojho živnostenskéh o listu, žije zväčša na hranici životného minima, z ktorého ho ešte zdierajú n ezmyseľné zákony politicko-legislatívnych tupcov a nehorázne dane. Naproti tomu sú rodiny, kde napr. zo šiestich dospelých členov dvaja pracujú, a popri zamestnaní pestujú zeleninu. Samozrejme, na tomto sa podielajú aj ich štyria nezamestnaní členovia rodiny, berúci ešte podporu v nezamestnaní. Takýt o klan dokáže napr. dopestovať a predať za sezónu 200-250 bedničiek zeleniny, na rozdiel od manželov ktorí toto majú ako živnosť a dopestujú okolo 150 bedni čiek za sezónu.

Koho likvidujú ponovembrové zákony? (podnadpis) A teraz prichádzajú zarážajúce paradoxy. Zatiaľ čo súkromne hospodáriaci roľní k alebo pestovateľ zeleniny, ktorý to má ako svoju živnosť, musí predávať s tz v. registračnou pokladnicou, za každú prkotinu je tvrdo od daňového úradu tres taný, tí, ktorí pestujú tieto produkty akože popri zamestnaní, pričom ich výno sy sú aj o polovicu vyššie ako u tej prvej skupiny, NEMUSIA POUŽÍVAŤ REGISTRAČ NÉ POKLADNICE!! HOCI ICH ROČNÉ FINANČNÉ ZISKY SÚ NIEKOĽKONÁSOBNE VYŠŠIE AKO U REGISTROVANÝCH PODNIKATEĽOV V PESTOVANÍ ZELENINY, ODVOD ICH DANÍ ZO ZISKU V PR OSPECH ŠTÁTU JE MINIMÁLNY. Aj toto je jedna z realít južného Slovenska, o ktor ej som mal aj ja osobne skreslené predstavy, čo sa týka tejto témy. A čo je na jsmutnejšie na celej veci, ako mi niektorí z nich potvrdili, častokrát sú ešte terčom posmechu zo strany tých, ktorí zásluhou politických a legislatívnych š kodcov sa stávajú milionármi na účet iných.

Vladimír PAVLÍK