--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Hošek Vilém
Název: Kontrola moci zdola v praxi
Zdroj: NN Ročník........: 0006/009 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1996
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Kontrola moci zdola v praxi Občanská iniciativa "Více demokracie v Bavorsku" hodnotila prvních 100 dní od zavedení nového zákona o referendu.

Zákon, který vstoupil l.11.1995 v platnost byl doposud devětkrát apliková n a dalších 47 referend již bylo podpořeno dostatečným počtem podpisů, takže b udou v nejbližší době uskutečněna. Při těch devíti již uskutečněných referende ch se v pěti případech jednalo o stavební projekty, ve třech třech o názvy uli c či náměstí a v Coburgu o povinnosti psích vodítek (stoupající počet pokousan ých občanů nepřiměl radní k rozhodnutí, muselo se tomu učinit referendem). Pět stavebních referend nepotvrdilo obavy CSU, že občané budou utrácet finančn í prostředky rozpočtu obcí. Naopak bylo ušetřeno 30 miliónů DM, protože daňoví poplatníci se rozhodli pro méně nákladné varianty staveb. Například v Kilzing enu miliónů DM zamítnutím výstavby druhého a zcela zbytečného mostu, v Landsbe rg se mělo dokonce bourat kus historického náměstí pro výstavbu parkoviště a v centru Ausburgu měla firma Walter (sponzor CSU) stavět podzemní garáže. Pozitivem dosavadních referend byla také vysoká účast voličů, v průměru 57 pro c.,čímž se nepotvrdilo tvrzení CSU o diktatuře menšin. Vládní CSU se vyjádřila , že se pro ni stává komunální politika nevypočitatelnou.

Zajímavý je i faktor, že referenda probíhají těsně před termínem komunálních v oleb (15. března), v ČR se podle platného zákona nesmějí 6 měsíců před jakýmik oliv volbami uskutečňovat referenda, důvod v zákonu není uveden, ale určitě bu de pragmatický.

Jak tomu již v životě bývá, největší nepřátelé přímé demokracie (CSU) dne s samo iniciují referenda, samozřejmě. že ty finančně nejnákladnější, např. 3 mnichovské tunely, o kterých nejsou schopni říči kolik budou stát a kde na to vezmu finanční prostředky. Vím o jednom docentu ekonomie z Prahy, který přes n ecelou pětiletkou neznal špinavé peníze a dnes je hrdý na nový zákon proti pra ní špinavých peněz. Tento pán je i zásadně proti přímé demokracii, že to bude právě tento pán a jeho partaj, kdo bude iniciovat první referendum, NATO vsadí m tričko NN i s podpisem (třemi křížky) vydavatele ČD.

Vilém Hošek, politilog Mnichovská universita, SRN