--------------------------------------------------------------------------------
Autor: NN
Název: Policie
Zdroj: NN Ročník........: 0006/010 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1996
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

POLICIE (pokračování)

Tentokrát trochu vybočíme z okruhu Zákona o Policii ČR. Přesněji řečeno, zablo udíme také do tajemných vod Obecní či Městské policie, respektive Zákona o obe cní policii.

B O T I Č K Y.

Jistě jste již byli mnozí z vás svědky nasazování botičky na kolo parkujícího či odstaveného vozidla, nebo jste alespoň takto zajištěné vozidlo viděli. Ti, kteří byli toho svědky či ti na jejichž vozidlo byla botička nasazena vědí, že se to dálo a nadále děje za asistence policistů nebo obecních strážníků. Ve s myslu článku 2 odstavce 2 Listiny základních práv a svobod (LZPS), jde nepochy bně o způsob uplatňování státní moci. A týž článek stanoví, že se tak může dít pouze v případech a mezích stanovených zákonem, a to způsobem, který zákon st anoví.

O B O U V Á V Á S P O L I C I E ČR.

Zákon o Policii ČR je, co se týče botiček, poměrně chudičký. V ustanovení ş 38 hovoří o technických prostředcích k zabránění odjezdu vozidla jako u jednom z donucovacích prostředků. Všechna ustanovení Zákona o Policii ČR, týkající se použití donucovacích prostředků dopadají plně i na nasazování botičky, s vyjím kou povinnosti vyzvat osobu, vůči níž použití donucovacího prostředku směřuje, aby upustila od protiprávního jednání.

Platí tedy pro nasazování botiček zejména i povinnost policisty dbát, aby použ itím donucovacího prostředku, (nasazením botičky) nezpůsobil osobě újmu zřejmě nepřiměřenou povaze a nebezpečnosti jejího protiprávního jednání. Rovněž tak je policista Policie ČR povinen nasazení botičky bezodkladně ohlásit nadřízené mu.

Více se o nasazování botiček v Zákoně o Policii ČR nedozvíte. O B O U V Á V Á S O B E C N Í P O L I C I E.

Blíže, než zákon o Policii ČR pojednává o botičkách zákon č. 553/1991 Sb. o ob ecní policii ve znění novely č. 153/1995 Sb. Zmíněná novela přiznala obecní po licii právo používat jako donucovací prostředek technické prostředky k zabráně ní odjezdu vozidla - tedy botičky.

Strážník je oprávněn nasadit botičku pouze na vozidlo, které bylo ponecháno na místě, kde je ponechání vozidla zakázáno, zákazem vyplývajícím z místní úprav y silničního provozu - tedy dopravní značkou, nebo stojí-li na chodníku, kde t o není povoleno dopravní značkou, nebo je-li vozidlem proveden neoprávněný záb or veřejného prostranství a řidič se v blízkosti vozidla nezdržuje. Někdy však botička může napáchat více škody než užitku. Vozidlo jí znehybněné může vytvořit nebezpečnou překážku silničního provozu, proto zákon o obecní po licii určuje, aby při použití botičky byly současně zajištěny podmínky pro jej í neprodlené sundání bez zbytečných průtahů po případném projednání přestupku v blokovém řízení nebo zjištění totožnosti osoby, která vozidlo na místě ponec hala, nebo po provedení úkonů nezbytných ke zjištění totožnosti takové osoby. V Í C E N E Ž P O K U T A J E B E Z P E Č N O S T.

Aby se nevytvářela znehybněním vozidla botičkou nebezpečná překážka silničního provozu, nesmí být botička nasazena tehdy, tvoří-li odstavené vozidlo překážk u silničního provozu ve smyslu příslušných ustanovení pravidel silničního prov ozu. Ta považují za překážku silničního provozu vše co by mohlo ohrozit bezpeč nost a plynulost silničního provozu. Ve vztahu k odstavenému vozidlu je překáž kou i vozidlo ponechané na silnici. V takových případech však pravidla silničn ího provozu stanoví povinnosti tomu, kdo překážku silničního provozu v daném p řípadě odstavením vozidla, vytvořil. Není-li totiž možno odstavené vozidlo nep rodleně odstranit, musí ji její původce označit a ohlásit.

Současný stav vytvořený existencí Policie ČR a obecní policie napovídá, že je lépe ohlásit překážku silničního provozu vytvořenou odstaveným vozidlem jak po licistovi PČR, tak i obecnímu strážníkovi. Že se ale budou asi divit! Pro označení motorového vozidla tvořícího překážku silničního provozu určují p ravidla silničního provozu způsob, jakým má být označení provedeno. Předně je třeba použít výstražného trojúhelníku a za snížené viditelnosti osvětlit vozid lo alespoň ke straně přivrácené ke středu vozovky.

Co však dál s takovým vozidlem. Ať je nebo není řádně označeno, pravidla silni čního provozu umožňují policistům rozhodnout o odtažení vozidla. Avšak pozor, toto oprávnění je dáno pravidly silničního provozu pouze policistům Policie ČR , nikoliv obecním strážníkům.

Že odtah i botička jde svými náklady k tíži toho, komu je vozidlo takto zajišt ěno nebo odtaženo, nemusíme zdůrazňovat.

J A K J E T O S P R A V I D L Y.

Nejednou byla zmínka o rozporu vyhlášky o pravidlech silničního provozu s čl. 4 odst. 1 Listiny základních práv a svobod, dle něhož mohou být povinnosti ukl ádány toliko na základě zákona a v jeho mezích a jen při zachování základních práv a svobod.

Toto ustanovení LZPS, jako ostatně celá Listina, je součástí našeho právního ř ádu již od roku 1991, kdy byla ústavním zákonem 23/91 Sb. LZPS uvozena jako so učást ústavního pořádku o čemž jsme již na stránkách NN podrobně informovali. Pravidla silničního provozu, totiž zcela nezpochybnitelně ukládají každému kdo se jej účastní povinnosti - viz základní povinnosti účastníků silničního prov ozu a jiná ustanovení vyhlášky, která ukládají účastníkům silničního provozu p ovinnosti v konkrétních situacích.

Že jsou pravidla silničního provozu podzákonnou normou vyplývá již z té skuteč nosti, že jsou dána vyhláškou ministerstva vnitra. To bylo zmocněno k vydání " pravidel" vládním nařízením č. 54 z roku 1953, tedy opět podzákonnou normou. T akovýto způsob ukládání povinností je v rozporu nejen s citovaným článkem LZPS , ale i se zcela běžnými právními úpravami zemí, do jejichž společenství chcem e vstoupit - EU.

Ústavní zákon č. 23/91 Sb., přijatý dne 9. ledna 1991, dal lhůtu k uvedení zák onů a jiných právních předpisů do souladu s LZPS, nejpozději do 31. prosince 1 991. Tímto dnem pozbyly účinnosti ta ustanovení zákonů a jiných právních předp isů, která nejsou s LZPS v souladu. V praxi to znamená, že veškerá ustanovení pravidel silničního provozu, ukládající jeho účastníkům povinnosti pozbyla dne m vyhlášení účinnosti.

Vznikla tedy anarchie? Ano vznikla, ale jejím původcem nejsou účastníci silnič ního provozu, protože ti tak jako tak, alespoň ve své většině pravidla, s nimi ž byli v autoškolách a následných zkouškách seznámeni a na něž jsou zvyklí dod ržují.

Tím kdo pravidla nedodržuje je vláda a Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR. Jist ěže nejde v jejich případě o pravidla silničního provozu, jde o nedodržení pov inností vyplývajících z ústavního zákona, což je podstatně společensky nebezpe čnější, než například překročení vyhláškou nejvyšší povolené rychlosti o pět k ilometrů.

DOBŘE MÍNĚNÉ RADY

Dnes bude naše dobře míněná rada poněkud lakonická. Vzhledem k nutnosti přežit í ve stále houstnoucím a těžko zvladatelném silničním provozu doporučujeme vše m čtenářům NN, aby pravidla silničního provozu, tak jak jsou uvedena ve vyhláš ce č. 99/89 Sb. dodržovali a chovali se k ostatním účastníkům ohleduplně. Jako lakonické se však již zřejmě nebude jevit naše doporučení, týkající se tzv. b otiček.

Je totiž zcela evidentní, že při jejich používání dochází k několikanásobnému porušování nadzákonných norem (LZPS), a proto jakékoliv sankce s těmito úkony související jsou protiprávní. Například samotná skutečnost, že na základě jaké hosi přestupku proti jakési vyhlášce, která není v souladu s LZPS, dochází k o mezení vašeho pohybu, zaručeného shodou okolností právě Listinou - viz čl. 14 odst. 1 - svoboda pohybu a pobytu je zaručena.

Navíc dle článku 2. odst. 3 LZPS - každý může činit, co není zákonem zakázáno a nikdo nesmí být nucen činit, co zákon neukládá.

Není pochyb, že občan postižený tímto protiprávním jednáním, by zcela jistě př i určité vytrvalosti a neohroženosti svůj nesouhlas prosadil soudní cestou, na jejímž konci by měl být rozsudek Ústavního soudu ČR, jehož verdikt by zněl na prosto jednoznačně v jeho prospěch.

A co s těmi, kteří anarchii v silničním provozu sami způsobili? Jednoduchý rec ept. V nastávajících volbách je prostě nevolte!

(pokračování příště)

*redakce*