--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Pilous Jiří F.
Název: Události a komentáře týdne
Zdroj: NN Ročník........: 0006/010 Str.: 001
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1996
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

UDÁLOSTI A KOMENTÁŘE TÝDNE Blížící se termín parlamentních voleb: Tak lze nazvat hybnou páku dění v minul ém týdnu u nejsilnějších politických stran. Na své výkonné radě jednala o kand idátkách např. Občanská demokratická strana, která však, přes snahu některých neuspěvších současných poslanců nechala vše tak, jak rozhodly kraje. Sociální demokracie naopak své "primárky" v Praze teprve odstartovala, stejně tak jako Miloš Zeman "pokřtil" v Pardubicích před posledním víkendem svého dopravního p ředvolebního "Zemáka". A konečně, o blížících se volbách jednali též lidovci. Jinak zasedala pravidelně vláda a většinou hlasů ODS schválila návrh této stra ny na snížení daní fyzických a právnických osob, před další nadcházející schůz í Poslanecké sněmovny jednaly též parlamentní výbory... Znovu se pak nechali s lyšet doktoři z Lékařského odborového klubu a následně i zdravotnický personál ohledně připravované stávky, ti kolem MUDr. Ratha však o posledním víkendu sp íš zatím pořádali svůj prý "nejreprezentaqční " ples, jaký se kdy v Praze kona l. A aféry či skandály? Jaroslav Lizner nastoupil minulý pátek výkon trestu, b yla zatčena další "parta" nájemních vrahů, někdejší estébáci, příslušníci Voje nské kontrarozvědky a politruci nebudou dostávat při odchodu do důchodu "výslu žné", Stehlík odcestoval na své "turné" po zemích Evropské unie... V minulém týdnu sice nezasedal Parlament, zato však netradičně, po dlouhé době , se konal porada ekonomických ministrů: Ti jednali o současném stavu naší obc hodní bilance. Na následné tiskové konferenci pak Václav Klaus vytkl novinářům , že dostatečně nezdůraznili "velmi pozitivní výsledek" zahraničního obchodu l etos v ledenu. Premiér je prý "trošku smutný" z toho, že údaje o lednovém defi citu zahraničního obchodu (6,7 miliardy korun, což je asi o 1,5 miliardy víc n ež v lednu 1995), jsou vždy interpretovány "se záporným znaménkem". Za pozitiv ní tendenci označil skutečnost, že jestliže loni rostl vývoz asi o 10 a dovoz o 28 procent, tak letos v lednu se vývoz ve srovnání s loňským lednem zvýšil s hodně s dovozem o 26 procent.

(Jak již bylo řečeno výše, Parlament sice nejednal, přesto je tam ale dost zaj ímavých věcí. Předseda Sněmovny Milan Uhde totiž v úterý 27. února vyzval při jednání gremia poslanecké kluby, aby zvážili "vyznamenat" všechny poslance pře d koncem volebního období pamětní medailí či pamětním listem. Vedle tohoto "sy mbolického" ocenění, které by poslanci převzali začátkem června na slavnostním setkání v pražském Lichtenštejnském paláci, dostanou členové Sněmovny i tzv. "odchodné": To činí podle zákona o platu ústavních činitelů 80.500 korun. Bohu žel, předseda Parlamentu ale jaksi zapomněl říct, za co ty peníze a medaile po slanci obdrží. Zdá se totiž, že za uplynulé čtyři roky moc kvalitní práci neod vedli. Spíš naopak...)

* * *

Vláda dne 28 února na svém pravidelném středešním zasedání jednala hlavně o ná vrhu zákona o snížení daní. Tedy, o návrhu, který předložila Občanská demokrat ická strana a jež také schválil kabinet jen díky tomu, že "odeesáčtí" ministři v něm mají převahu. Občanské demokratické alianci, která navrhla svoji vlastn í novelu a proti té z ODS velmi tvrdě vystupovala, se tedy nepodařilo ovlivnit zbývající členy vlády ve svůj prospěch. A jaké jsou hlavní schválené daňové z měny? Zvýšení základní roční nezdanitelné částky z 26.000 na 30.000 korun; úpr ava daňových pásem tak, aby stejný reálný příjem (po odpočtu inflace) nebyl v roce 1997 daněn víc než v roce 1993; snížení maximální sazby daně u nejvyšších příjmů fyzických osob osob ze 40 na 30 procent a u právnických osob z 39 na 3 5 procent. Podnikům by se pak měl i snížit příspěvek na sociální pojištění - n a politiku zaměstnanosti - ze 4,2 na 3,9 procenta...

ČESKÉ AFÉRY A SKANDÁLY

Tzv. "většinový" majitel Poldi Ocel Kladno Vladimír Stehlík odcestoval na třím ěsíční "turné" po zemích západní Evropy a ministr průmyslu a obchodu Vladimír Dlouhý se odvážil do "vroucího kotle", tedy mezi kladenské odboráře: Tak lze c harakterizovat aktuální vývoj skandálu, jež už několik týdnů v našich masmédií ch zabírá přední mésto. Prostě, Stehlík odjel do zahraničí, a jak vyplývá z ku sých zpráv, například z jeho pobytu v Německu, zaměřil se na destrukci. Na dru hé straně se pak Dlouhý snažil uklidnit zaměstnance. "Cítíme nutnost co nejryc hleji nastartovat práce, jež povedou ke konsolidaci Poldi. Stehlík by se však mohl vrátit jen k tomu vlastnictví, co zaplatil, tedy nanejvýš 38 procent...", řekl ministr průmyslu a obchodu při jednání s krizovým štábem poldovky. Zárov eň vyloučil, že by podnik měl skončit v konmkursu, i když na druhé straně bude nutné omezit některá sociální populistická opatření páně Stehlíka, na něž zad lužená Poldi Ocel Kladno prostě neměla a nemá.

(Jinak řečeno, "pobuřovací" scénář Vladimíra Stehlíka, k němuž stále více použ ívá vedle různých "extempore" i svůj nedávno zakoupený odborářský deník PRÁCE, se jaksi nevyvedl. Zatím. Do parlamentních voleb ale zbývají ještě necelé tři měsíce a stát se může cokoliv. Nejen tady. Pan Stehlík totiž po celé předvole bní období bude jezdit po cizině a agitovat. A ví Bůh, kdy, koho a jak ze zahr aničních podnikatelů ze msty - anebo z dopředu připravovaným záměrem - třeba n ehodlá přesvědčovat, aby s námi přestal obchodovat, odebírat české zboží. Lze předpokládat, že to, co se mu do jisté míry nepodařilo doma, hodlá zkusit venk u. Protože destabilizovat lze všude. Možná dokonce ze zemí Evropské unie účeln ěji...)

* * *

A další aféry? Někdejší předseda centra kupónové privatizace Jaroslav Lizner, nedávno odsouzený za braní úplatků na šest let do vězení, v pátek 1. března na stoupil výkon trestu do věznice v Praze - Pankráci. Zajímavá pak je i zpráva z 29. února, podle níž Vrchní soud v Olomouci 20. února zrušil v celém rozsahu rozsudek Krajského soudu v Ostravě ve věci tzv. rumové causy a věc vrátil k no vému projednání. O co že v tomto případě šlo? Senát Krajského soudu v Ostravě minulý rok v září odsoudil 8 obžalovaných k trestům odnětí svobody od 3 do 8 l et. Všichni byli tehdy uznání vinnými z trestného činu zkrácení daně a poplatk u: Téhle činnosti se dopustili tím, že od ledna do března 1992 odebrali 600.00 0 litrů alkoholu, deklarovaného jako zboží na vývoz, bez daně, rozprodali jej však v tuzemsku, čímž stát poškodili o 53 miliónů korun. Odsouzen byl i vysoký činitel policie, podezření ze spoluúčasti dalších se "prý" neprokázalo. (Na závěr pak jednu pikantérii: Začátkem minulého týdne se ve většině sdělovac ích prostředků objevila informace, podle níž v červnu 1986 pobýval jistou dobu v Praze jeden z nejnebezpečnějších a nejhledanějších teroristů té doby, Illic h Ramíres Sánches, řečený Carlos. Přijel tehdy spolu s těhotnou milenkou a svý m pistolníkem z Maďarska a úkolem kontaktovat jej byl pověřen důstojník StB a polistopadový pracovník Federální bezpečnostní informační služby Václav Wallis , později souzený za údajný prodej informací Viktoru Koženému. Na Carlosův pří jezd prý československé orgány upozornili Maďaři, Wallis měl pak zajistit jeho urychlený odjezd z republiky: Což se mu po několika dnech vyjednávání v pražs kém hotelu Inter-Continental, kde byl Carlos s doporvodem ubytován, podařilo a hledaný terorista odcestoval do Moskvy. V roce 1994 jej v Súdánu zatkli a pře dali Francii, kde byl obviněn za zabití více než osmi desítek lidí: Zatím je p ořad ve vyšetřovací vazbě...)

STRANY A HNUTÍ: JAK DÁL?

Lze říci, že stranické předvolební spory minulý týden ustoupily mírně do pozad í, naopak pozornost se zaměřuje na definitivní podobu krajských kandidátek. Na toto téma jednala například o posledním vákendu ve Svinčicích na Mostecku výk onná rada Občanské demokratické strany: A lze říci, že proti původním předpokl adům se prakticky nic nezměnilo: Kandidátky totiž byly schváleny v takové podo bě, jak je navrhly jednotlivé krajské organizace ODS před dvěma až třemi týdny , tudíž i s totálním propadem části neúspěšných resp. voliči neoblíbených dosa vadních poslanců. Stejně tak se i nic nezměnilo v kandidátních listinách po li doveckém sněmování, které se uskutečnilo koncem minulého týdne v Jihlavě. Všic hni navržení krajští lídrové zůstávají na svém místě, pořadí kandidátů rovněž tak.

(De facto předvolební kampaň ovšem rozjeli také sociální demokraté. Nejprve tí m, že 29. února v Pardubících za přítomnosti svého předsedy Miloše Zemana "sla vnostně pokřtili" jeho volební "obytný" autobus s příznačným názvem ZEMÁK: V n ěm také Miloš Zeman následující den v Brně předvolební kampaň zahájil svou prv ní "pojízdnou" tiskovou konferencí. Pokračování pak bylo o minulém vákendu v P raze, kde sociální demokraté pořádali městské primárky. Členská základna tamní organizace totiž volila své kandidáty a jejich pořadí do pražské kandidátní l istiny. Se známých činitelů téhle strany se o důvěru ucházeli například Petra Buzková, bávalý národně frontovský socialista Jiří Paroubek, federální exminis tryně kontroly za OH Květoslava Kořínková, exnáměstek ředitele Federální infor mační služby Jaroslav Bašta, František Ringo Čech, někdejší disident Jan Kavan , který byl teprve nedávno podivným způsobem soudem očištěn s podezření z vědo mé spolupráce se Státní bezpečnosti A všichni byli bezezbytku coby kandidáti p otvrzeni...)

* * *

Podle průzkumu agentury FACTUM skok k pětiprocentní hranici volitelnosti do Po slanecké sněmovny zaznamenal ve volebních preferencích Levý blok - proti ledno vým 1,7 procenta získal v únoru 4,7 procenta. Svého nejlepšího výsledku od pos ledních voleb dosáhli také lidovci (v lednu 8,1 a v únoru 9,4 procenta přízniv ců), vzestup ze 6,7 na 8,3 procenta zaznamenala také Občanská demokratická ali ance. Podíl Občanské demokratické strany ze vzorku 1983 dotazovaných nad 18 le t se pak zvýšil na 27,5 procenta (v lednu 26,6 procenta), naopak u sociálních demokratů klesl o 1,5 bodu na 17,3 procenta: Komunisté klesli o čtyři desetiny na 6,6 procenta a republikáni o tři desetiny na 5,9 procenta. Jinak, Důchodci za životní jistoty dosáhli v únoru 4,4 procenta, Zelení 4,2, Svobodní demokra té - Liberální strana národně sociální setrvali na dvou procentech, Demokratic ká unie má 1,9, Moravská národní strana 1,3 a Českomoravská unie středu pouhýc h 0,7 procenta podporovatelů...

(Ukazatelem jisté stability před parlamentními volbami je však i současný stat us quo poslaneckých klubů ve Sněmovně v porovnání s rokem 1992. V té době měla například koalice Občanské demokratické strany s křesťanskými demokraty 76 po slanců, dnes jich má jen 72 (z toho 6 křesťanských demokratů), lidovci z původ ních 15 stoupli na 24 křesel, Občanská demokratická aliance ze čtrnácti na šes tnáct, sociální demokraté jich pak místo původních 16 dnes mají 22. V Levém bl oku, do něhož patřilo 35 členů, se sdružuje jen 23 poslanců, odtrhli se od něj s 19 poslanci komunisté, republikánské barvy, které zastupovalo 14 poslanců, hájí necelé tři měsíce před volbami poslanců jen pět. Konečně, rozpadla se s 1 6 poslanci Liberálně sociální unie a se 14 poslanci Hnutí za samosprávnou demo kracii - Společnost pro Moravu a Slezsko a vznikly naopak kluby Českomoravské unie středu, kde je dnes 15 poslanců a Svobodných demokratů - Liberální strany národně sociální se 6 poslanci. Ti poslední však před několika dny ze strany všichni vystoupili a dali se prý do služeb Občanského márodního hnutí... Ostat ně, tihle posledně jmenovaní zástupci lidu jsou také největšími "turisty": Měn ili své dresy už několikrát...)

Z DOMÁCÍ POLITICJÉ SCÉNY

Lze říci, že vedle již zmíněných událostí zaslouží velkou pozornost hlavně roz hodnutí České národní banky, týkající se úpravy devizového kursu koruny: Nebud e už pevný, ale od 28. února má povolenou odchylku nahoru a dolů od koše měn v rozmezí 7,5 procenta. Dosud se od zmíněného koše měn, tvořeného z 65 procent německou markou a z 35 procent americkým dolarem, mohl kurs odchýlit pouze o p ůl procenta. Opatření bude mít dopad na všechny subjekty v ekonomice, které ji ž napřáště nemohou počítat s tím, že za dovážené suroviny a polotovary zaplatí poměrně stabilní ceny v korunách. Stejně tak se mohou měnit korunové splátky úvěrů přijatých v zahraničních měnách. A konečně, opatření může mít dopad i na turistiku: Člověk, chystající se na dovolenou totiž neví, zda za své peníze, které mu nyní stačí na tisíc marek, dostane jen 925 nebo až 1075 marek. (Ekonomického sektoru se pak týká ještě další zajímavá informace: Po neúspěšné m jednání šéfa Škody Plzeň Lubomíra Soudka s kladenskou poldovkou přece jen šk odovácký koncern dosáhl svého rozšíření. Počátkem minulého týdne totiž Lubomír Soudek odkoupil od společnosti Cimex Holding 43 procenta akcií Tatry Kopřivni ce. Takže 29. února se stal na tatrovácké vlané hromadě jednak předsedou předs tavenstva akciové společnosti, jednak prosadil plán Komerční banky na přeměnu jejích půjček na akcie. Navíc díky těmto transakcím se základní jmění Tatry sn ížilo o miliardu 104 milióny korun a cena jedné akcie klesla z tisice na 259 k orun. Nutno podotknout, že Lubomír Soudek vedle Škody Plzeň a teď Tatry Kopřiv nice má silný vliv také v LIAZU Jablonec, ovládá tedy celou výrobu nákladních automobilů. Podle poslednmích zpráv však usiluje i o koupi podílu v televizní stanici NOVA...)

* * *

Vraťme se ale z ekonomiky zpět do politických sfér. Ve čtvrtek 29. února, po s končení sněmu Lékažského odborového klubu, vyhlásil jeho jménem MUDr. David Ra th na pondělí a úterý 25. a 26. března dvoudenní lékařskou stávku: Důvodem jej ího vyhlášení je fakt, že prý nebyl splněn ani jeden z požadavků Lékařského od borového svazu. "Financování zdravotnictví je pořád ve velmi špatném stavu jak o bylo před rokem, dluhy neustále narůstají, tím roste i nespokojenost. Systém čím dál víc poškozuje pacienta, frustruje zdravotníky," tvrdí MUDr. David Rat h. Že však nejde o pacienty, ale hlavně o lékaře, dokazují jejich požadavky: Z výšení průměrných platů od 1. dubna na 9.000 v 9. třídě, 18.000 v 19. třídě, 2 3.000 v 11. třídě a 28.000 korun ve 12. třídě. Pokud to nebude splněno, přisto upí Lékařský odborový svaz od 1. dubna na jinou formu protestu. Zároveň bylo p řerušeno ze strany Klubu jakékoliv vyjednávání s ministerstvem zdravotnictví a odmítnuty smluvní platy.

(Se stávkou pochopitelně souvisí také zvýšení hodnoty bodu. Všeobecná zdravotn í pojišťovna, na níž ministerstvo zdravotnictví požaduje od 1. dubna zmíněný n árůst hodnoty bodu z 53 na 61 haléřů, to však může učinit pouze tehdy, když st át dodá také od 1. dubna do systému zdravotního pojištění víc peněz. Opatřením i, kterými Všeobecná zdravotní pojišťovna podmínila růst hodnoty bodu, jsou da lší zvýšení platby státu za tzv. státní pojišťence a provedení sezónního přesu nu plateb z 2. pololetí do 2. čtvrtletí. "Jestliže tato opatření nebudou k 1. dubnu realizována, nebude ani zvýšena hodnota bodu, " konstatoval ředitel Všeo becné zdravorní pojišťovny Jiří Němec. A ministr financí Ivan Kočárník? Zatím striktně odmítl...)

* * *

Ve středu 28. února také projednával Ústavní soud v Brně stížnost skupiny opoz ičních poslanců zastupovaných Jaroslavem Ortmanem z Levého bloku: A zamítl ji. Takže napříště bývalí vnitráčtí a vojenští politruci, příslušníci Vojenské ko ntrarozvědky a Státní bezpečnosti nemají nárok na tzv. výsluhový příspěvek, kt erý se vyplácí některým státním zaměstnancům jako určitá kompenzace po skončen í jejich služebního poměru. A zdůvodnění? Je nemorální, kdyby daňoví poplatníc i finančně přispívali těm, kdož se represívně podíleli na potlačování demokrac ie.

NĚCO ZE STATISTICKÝCH ÚDAJŮ

Zajímavý ukazatel v poměrně krátkém předvolebním údobí je také průzkum veřejné ho mínění, týkající se obliby jednotlivých ústavních institucí. Jak vyplývá z šetření Institutu pro výzkum veřejného mínění, tak v únoru presidentu Václavu Havlovi důvěřovalo 76 procent dotázaných (před rokem 8O, letos v lednu 73 proc ent). Mírný nárůst zaznamenal také Parlament, jemuž věří 31 procent (před roke m 29 a v lednu 27 procent), naopak výraznější plusový posun je vidět u vlády: Té věří už 58 procent, což znamená roční nárůst o 8 procent a proti lednu zvýš ení o 7 procent.

(Tři roky po rozdělení federace se většina občanů České republiky, tedy 56 pro cent, domnívá, že naše vztahy se Slovenskem jsou dobré. Za velmi špatné je pov ažují dvě procenta a za spíše špatné 35 procent lidí: Konstatuje to únorový pr ůzkum Institutu pro výzkum veřejného mínění, který zahrnul celkem 996 responen tů. Polovina z dotázaných pak uvedla, že spolupráce se má rozvíjet stejně jako s kterýmkoliv jiným státem, 43 procent soudí, že daleko víc. Příznivé hodnoce ní vztahů převládá u stoupenců ODA - 63 procent, ODS - 60 procent a sociálních demokratů - 53 procent, zatímco stejné hodnocení sdílí 45 procent syppatizant ů s komunisty a dalšími levicovými silami. Nejvíce podporují nadstandartní spo lupráci mezi oběma zeměni stoupenci komunistů - 60 procent, nejméně sympatizan ti ODA - 30 procent a ODS - 37 procent...)

------------------------------------------------------------ Redakce Necenzurovaných novin pro své čtenáře komentuje

------------------------------------------------------------ ZHRZENÁ "ČEST" POSLANCE SYKY

Je to nanejvýš logické a každému normálnímu člověku zřetelně pochopitelné. Všu de v demokratických zemích jsou poslanci voleni do Parlamentu jako vyslanci ob čanů, které by měli reprezentovat, zástupně naplňovat jejich vůli a jim se tak é ze své činnosti následně zpovídat. A pokud náhodou volič uzná, že ten který poslanec nesplnil jeho očekávání, prostě není příště volen. Což převedeno do v olebního systému platného v České republice znamená de facto totéž: Delegáti, zastupující členskou základnu té které politické strany rozhodují o tom, kdo a v jakém pořadí se bude v daném regionu za ni ucházet o důvěru voličů. A kandi duje-li náhodou už po druhé či po třetí, berou hlavně v úvahu, do jaké míry se osvědčil či splnil očekávání občanů resp. členů politické strany, kteří jej n avrhli a posléze i volili.

(Vskutku, logika nanejvýš pochopitelná a zřetelná. Avšak, jak pro koho! Takový předseda parlamentního zdravotního a sociálního výboru poslanec Martin Syka m ěl smýšlení spíše opačného rázu. Reprezentoval v Praze, a přestože své spoluob čany jež ho ve Znojmě a na Znojemsku volili, údajně pro nedostatek času hluboc e přehlížel, osoboval si právo býti znovu navržen a zvolen. Ostatně, patřil př ece k "elitě" nejsilnějšího vládnoucího politického subjektu, k Občanské demok ratické straně, tak proč ne? A občan či řadový člen resp. nižší funkcionář ODS ? Poslanec Martin Syka, jak se sám nedávno vyjádřil, měl přece "vyšší politick é poslání", než se starat o blaho a veřejné potřeby svých voličů či svých pros tých stranických kolegů, z jejichž řad kdysi vyšel...)

* * *

Jenomže, svět se točí jaksi jinak, zdaleka ne podle představ zatím ještě posla nce za ODS Martina Syky. Ve Znojmě sice tzv. "primárky" vyhrál, na okrese však skončil až pátý a v rámci jihomoravského kraje dokonce až na 31. místě. Prý p letichy, nechal se slyšet "zhrzený" poslanec. Nepřejícnost a spiknutí proti je ho osobě. Jenomže, výkonná rada ODS dne 1. března 1996 výsledek potvrdila. Pře sto že Martin Syka na nedávném stranickém plese v Brně obletoval kolem předsed y Parlamentu a jihomoravského volebního lídra Milana Uhdeho jak nevěsta kolem ženicha. Přesto že se snažil ještě před hlasováním o kandidátkách přemluvit ně které členy výkonné rady, aby zvrátili výsledek v jeho prospěch. Nadarmo. Zapl ať Bůh, zdravý rozum převládl a čest ODS byla v případě poslance, který za dob u svého poslancování nepředvedl prakticky nic kloudného, zachráněna. (Zdálo by se, že tím celá causa jednoho neúspěšného, ba dokonce nepovedeného p oslance a funkcionáře Parlamentu skončila. Tedy, měla by skončit, protože přec e Martin Syka má své civilní zaměstnání. Je lékařem. Sice, jak tvrdí většina o byvatel Znojma, MUDr. "na baterky", ale je. Jenomže, zatím ještě poslanec Syka , zdá se, léčit nechce. Možná si je vědom toho, že to moc neumí. Spíš se však domnívá, že má zkušenosti, kterých by bylo škoda nevyužít. Takže zpochybňuje v edení znojemské nemocnice, zpochybňuje vedení okresního úřadu ve Znojmě. Nikol iv teprve teď, ale již delší dobu. Pro strýčka příhodu: Co kdyby "náhodou" něc o nevyšlo podle jeho představ: Ředitelování v nemocnici či přednostování na ok rese se může přece docela dobře hodit. Bohužel, ku škodě pacientů a ku škodě o bčanů znojemského okresu. Občanská demokratická strana má své ministry vnitra a zdravotnictví. Lze tedy jen doufat, že oba pánové budou mít tolik zdravého r ozumu, co měla členská základna ODS na Znojemsku či na jižní Moravě a tolik ro zvahy jako vedení strany. Pokud ne, tak se také může stát, že díky Martinu Syk ovi Očbanská demokratická strana na Znojemsku ztratí vše. Je zde však ještě je dno řešení: Třeba pan Syka přestoupí do jiné politické strany. Příkladů by naš el víc než dost...)

(dvoustránku domácích aktualit připravil)

Jiří F. PILOUS