--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Kolář Vladimír
Název: Radar na silnicích
Zdroj: NN Ročník........: 0006/010 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1996
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

RADAR NA SILNICÍCH. Je konec února. Ač se říkává - březen, za kamna vlezem, za kamna nevlezem, ale začneme jezdit na chalupy a zahrádky. Protože příroda žádá své jak po zahrádk ářích, tak po milencích, z garáží, ba i ze stodol začnou vyjíždět auta, která tam přezimovala. Na silnicích začne nával.

Starší řidiči si jistě dobře pamatují na akce - březen měsíc bezpečnosti silni čního provozu. Anebo že by to byl duben ? Ať tak či onak, nepříliš zakrývaným smylsem onoho měsíce bylo hrábnout řidičům do kapsy. Majitelé starších škodove k raději ani nevyjížděli z obav před zadržením osvědčení o technickém průkazu pro nevyhovující technický stav, který byl ponejvíce zapříčiněn nedostatkem ná hradních dílů, pneumatik a Bůh ví čeho ještě. Na ty, kteří se přeci jenom odvá žili v měsíci bezpečnosti silničního provozu vyjet, číhal kdesi ukrytý radar. V počátcích nesnadno přehlédnutelná bedna s typickou anténou, později menší ne nápadný přístroj, jejž bylo lze schovat za patník u silnice.

Zákon o SNB se příliš nezabýval takovými problémy, jakými je určení prostředků operativní techniky a jejich použití. To až doba polistopadová zamotala kdysi příslušníkům, nyní policistům hlavu. Policisté totiž jsou personifikovanou st átní mocí, kterou lze podle Listiny základních práv a svobod uplatňovat jen v případech a v mezích stanovených zákonem, a to způsobem, který zákon stanoví. Rovněž tak musí být zákonem vymezeny prostředky, které stát k uplatnění své mo ci používá.

Je nepochybné, že radar slouží k odhalování přestupků v silniční dopravě a ke stíhání jejich pachatelů. Je tedy radar prostředkem používaným při pořizování záznamů. Takovými prostředky je policie vybavena za zákona. Konkrétně v ustano veních čtvrtého oddílu Zákona o Policii ČR se hovoří o prostředcích operativní techniky. Touto technikou jsou podle tohoto zákona prostředky a zařízení použ ívaná utajovaným způsobem při pořizování záznamů.

Avšak týž zákon určuje, že operativní techniku lze utajeným způsobem použít po uze pro potřeby odhalování trestných činů. Znamená to tedy v konečném důsledku , že radar sloužící ke kontrole rychlosti jízdy utajeným způsobem za účelem od halování přestupků není operativní technikou ve smyslu Zákona o Policii ČR. A protože o něm není v Zákoně o Policii ČR zmínka, vymyká se jeho použití i usta novení čl. 2 odstavce 2 Listiny základních práv a svobod. Policie ČR je zákone m pověřena dohlížet na bezpečnost a plynulost silničního provozu a spolupůsobi t při jeho řízení.

Má též za úkol odhalovat přestupky v silničním provozu a objasňuje je. Smyslem takové činnosti policie však není a nemůže být pouhé odhalování přestupků a u dělování pokut za ně. Pokuty mají být logicky až tím posledním, způsobem uplat nění státní moci policistou dopravní služby jako představitelem státní moci. Má-li policie spolupůsobit při řízení provozu, ať je jakkoliv tato formulace n epříliš vhodná, musí být její dohled nad bezpečností a plynulostí silničního p rovozu preventivní povahy. Pak i radar může takovéto činnosti policie napomoci . Ne však utajeně umístěný, ale včas a zřetelně oznámený. Je známou zkušeností , že radarová kontrola rychlosti jízdy prováděná tam, kde to bezpečnost a plyn ulost silničního provozu vyžaduje, pokud je všas a řádně řidičům oznámena, je tím nejlepším prostředkem prevence dopravních nehod.

V Praze dne 29. února 1996, pro NN Vladimír Kolář