--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Šimůnek Michal
Název: Hledání a tušení souvislostí
Zdroj: NN Ročník........: 0006/011 Str.: 005
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1996
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Hledání a tušení souvislostí Poslední dny se pozornost většiny sdělovacích prostředků upírala k jediné události, návštěvě britské královny Alžběty II. a jejího chotě, prince Philipa v naší zemi. Je nesporné, že tato návštěva je velkou poct ou pro Českou republiku, ale na zřetel je třeba brát i některé její stin né stránky. Jak například hodnotit chování předsedy parlamentu soudruha Milana Uhdeho, který odmítl projev Jejího Veličenstva ve sněmovně, obávaje se (jistě podpořen svojí čtyřletou zkušeností) malého počtu zúč astněných zákonodárců. Takovéto jednání je neomluvitelné. Jen těžko si l ze představit nějakou jinou civilizovanou zemi, kde by se něco podobného mohlo stát, aniž by následoval jakýkoliv trest. Druhým důkazem de mokratičnosti našich vládních činitelů bylo nepozvání představitelů dvou parlamentních stran, Komunistické strany Čech a Moravy a Sdružení pro r epubliku - republikánské strany Československa, na slavnostní recepci na počest Jejího Veličenstva. Ne, že bych snad byl příznivcem jedné či druhé strany, ale když byli pozváni činitelé ostatních parlamentních stran včetně soudruhů z Levého bloku, nevidím důvod, nevidím důvod pro v yřazení právě oněch dvou.

Ve stínu této návštěvy zůstalo několik událostí, které však stojí za připomenutí.

Nejprve se zastavme u osoby našeho "milovaného světového dramatika " soudruha Václava Havla. Na toho se v poslední době průšvihy jen "lepí" . Nejprve to bylo jeho přiznání, že ještě coby federální prezident nabíd l v roce 1991 sudetským Němcům možnost získání státního občanství ČSFR, čímž by zároveň získali možnost podílet se na naší privatizaci. Toto jednání snad ani komentář nepotřebuje. Jmenovatelem druhého problému jsou peníze, a to ne peníze ledajaké - rovnou pět milionů korun. Tuto čá stku totiž odmítá zaplatit Nadace Václava Havla pro rozvoj Pražského hra du firmám, které pro ni uspořádala show při inauguraci nového osvětlení svatovítské katedrály. Prezident Havel tvrdí, že show nadaci věnov ala agentura LISA CONCERTS, jejíž majitel Hansjörg Müller je nyní za mří žemi. Byl zadržen naší policií 3. ledna 1996 (tedy tři týdny po show) na žádost německé policie, jelikož je v Německu stíhán za podvody ve výši více než jeden milion marek. Ačkoliv policie měla příkaz k jeho za držení již od 6. prosince 1995, nezabránila setkání tohoto taky podnikat ele s prezidentem na banketu, pořádaném těsně po oné show. Jak vidno, so udruh Havel si své hosty pečlivě vybírá. Po bratřích Helbigových je to d alší zločinec hledaný Interpolem. Pokud zavrhneme možnost, že Havlovi po radci jsou tak hloupí, že nevědí, s kým se prezident stýká, napadá mě jediné rozumné vysvětlení. Propojení některých osob z okolí preziden ta s osobami, živícími se organizovaným zločinem.

Velkou vlnu nevole vyvolala mezi lidmi zpráva o tom, že již od min ulého září platí u nás zákon, podle kterého bude všem stávajícím ministr ům a poslancům vyplaceno tučné odstupné. Celkově by se mělo jednat o čás tku dvacet milionů korun, přičemž předseda vlády obdrží 233 450 korun, k aždý místopředseda vlády po 182 950 korunách a ministři 152 950 ko run. Poslanci budou honorováni sumou 80 500 korun. Tento zákon v době je ho schvalování podpořili všechny strany s vyjímkou KSČM a SPR-RSČ. Posle dně jmenovaná strana také jako jediná oznámila, že její poslanci věnují své odchodné ve prospěch zdravotnických zařízení v Ústí nad Labem. Někoh o toto jednání jistě zaujme a přiláká, ale většina si patrně řekne , že je to jen laciný předvolební trik. Já se však ptám: Proč právě těmt o extremistickým stranám nahrává současná vládní koalice svým jednáním k jejich zviditelnění? Myslím, že za špatně odvedenou práci (viz děravá l egislativa či privatizační podvody) by současní mocní neměly dostat vysoké odstupné, ale trochu odlišnou výplatu.

Trochu jako blesk z čistého nebe na mne zapůsobila zpráva ze sobot ní celostátní konference Občanské demokratické aliance, kde byla oznámen a jména některých kandidátů této strany do Senátu. Staly se jimi mimojin é první polistopadový ministr zdravotnictví ČR Pavel Klener, bývalá míst opředsedkyně ČNR a velvyslankyně v Austrálii Jaroslava Moserová, bývalý mluvčí prezidenta Havla a současný velvyslanec v USA (který se svého času proslavil mj. i tím, že chtěl nechat zavřít každého novináře, kt erý přinesl některé údaje o bývalých agentech StB) Michael Žantovský, pr ezident České stomatologické komory Jiří Pekárek, zpěvák Pavel Bobek a d ěkan 3. lékařské fakulty UK Cyril Höschl. Svého času jsem považoval Obča nskou demokratickou alianci za perspektivní stranu, ale po této ud álosti ztratila v mých očích veškerý kredit. Pokud pominu připomínky k v ětšině těchto osob, nemohu tak učinit u posledních dvou jmenovaných "oso bností". Jaké asi pravicové hodnoty vyznává normalizační zpěvák a signat ář tzv. Anticharty Pavel Bobek (k dokreslení jeho osoby napomůže i úryvek z rozhovoru, který poskytl 2. září 1994 Špíglu gen. Carda. Mj. v něm uvádí, cituji: "Nevím, proč vám některý váš čtenář poslal fotografi i pana Gotta a jeho kolegů s příslušníky správy SNB. Určitě ne ze zlého úmyslu, ale chtěl ukázat, že vztahy umělců a pracovníků byly dobré a nav zájem si vážili své práce. Při oslavách účinkovali nejen umělci uv edení na fotografii, ale pokud si pamatuji, vystupovali tam pan Růžek, Š imek, Bek, Lipský, manželé paní Galatíková a pan Frej. Vzpomínám si na g esto paní Pilarové, která přišla zpívat na pohřeb generála SNB Ripla") č i Cyril Höschl, jehož jméno a datum narození se shoduje se jménem a date m narození, vedeným dvakrát v dokumentaci StB v kategorii agent, k rycí jméno KOCH, registrační čísla 8013 a 801304. Myslím, že nejen já js em tímto vývojem zklamán a znovu mne napadají vtíravé otázky: Copak pan Kalvoda tyto skutečnosti o svých kandidátech nezná a nebo je zná a nevad í mu, stejně jako nomenklaturní kádr Vladimír Železný? Anebo jde zde o něco většího, co my, obyčejní občané, nemůžeme nikdy pochopit? V posledním týdnu došlo k personálním změnám také na ministerstvu vnitra. Novým šéfem Inspekce ministerstva vnitra ČR se od 1. dubna stal dosavadní ředitel Úřadu vyšetřování ČR soudruh JUDr. Václav Picka. Na je ho místo nastoupil jeho bývalý náměstek (soudruh?) plk. JUDr. Jan Kuběnka. Oba pánové jsou již zkušení policisté, vždyť k policii nastoupi li oba na přelomu 60./70. let, tedy v době právě se rozbíhající se norma lizace. Soudruh Picka je znám mj. i jako člen kolegia posledního komunis tického ministra vnitra před listopadem 1989, o jeho nástupci se p ak šušká něco o jeho údajných problémech s malými chlapci. Jak vidno, ne mohl pan ministr volit lépe, oba dva do jeho "grupy" na ministerstvu zap adnou jedna báseň.

Ale abych nevybíral stále jen špatné zprávy, nabízím i několik poz itivních. Není tomu tak dávno, co byl v NN zveřejněn příspěvek našeho čt enáře, který upozorňoval na to, že hledači pokladu ve Štěchovicích hleda jí zbytečně, protože tam již nic není, a jako jedno z možných nalezišť u váděl okolí Konopiště. Proto také nepřekvapilo, že právě minulou s obotu započal jeden z hledačů, Josef Mužík, s pracemi právě v této lokal itě. Vypadá to, že pan Mužík našel místo, kam nacisté na konci války ukr yli 900 beden s dokumenty o německém raketovém výzkumu, s historickými p ředměty a dalšími cennostmi v rámci akce Fuchsberg čili Liščí hora. Podle našich informací by zde měl být ukryt též kompletní archiv říšsk ého protektora z let 1940-45, záznamy K. H. Franka z téže doby, archiv H eydrichův a písemnosti pražského gestapa, včetně seznamu jeho konfidentů . Pokud by se podařilo tyto dokumenty nalézt, vedlo by to jistě v mnoha věcech k přehodnocení naší novodobé historie.

Druhou pozitivní událostí se stala čtvrteční protestní akce proti genocidě Čečenského národa, kterou u ruské ambasády v Praze uspořádalo H nutí občanské svobody a tolerance a několik dalších organizací. Asi 200 účastníků vyjádřilo svůj naprostý nesouhlas s teroristickým jednáním Mos kvy vůči civilnímu obyvatelstvu Čečenska a dali tak najevo, že mají více rozumu, než většina našich nejvyšších představitelů, kteří jen v obavě ze zdvihnutého prstu Adolfa Vissarionoviče Jelcina k tomuto bezprá ví jen trapně mlčí.

V pátek 29. března byla na ministerstvu vnitra zaregistrována nová politická strana, PRAVÝ BLOK. Již při svém vzniku jasně deklarovala, že hodlá oslovit především ty občany, kteří buď k volbám jít nechtějí, ane bo volit chtějí, ale nemají koho. Na sobotním celorepublikovém setkání b yly sestaveny kandidátky podle primárních voleb v jednotlivých kra jích. Jména jako Přemysl Vachalovský, JUDr. Jaroslav Anděl, JUDr. Jiří Š etina, John Bok nebo Jiří Mesicki dávají tušit, že to nebude další podvo d na voličích. Jsem rád, že už konečně vím, koho budu volit a doufám, že nebudu sám.

S blížícími se volbami začíná boj politických stran o hlasy voličů . Prostředky k jejich získání jsou přitom dosti podobné. Nyní se např. v eřejnost začíná dovídat, která slavná osobnost podporuje tu či oonu stra nu. Výber však padá většinou na osoby, které jsou známy svou aktivní kol aborací s komunistickým režimem. Co si má volič myslet o spojení J iřiny Bohdalové, Karla Gotta nebo Marie Rottrové s ODS, podobně jako Pav la Bobka s ODA. Bojím se, abychom místo problémů koho volit, neměli poto m problémy s žaludkem.

Naopak kladným znaménkem bych hodnotil rozhodnutí senátu nejvyššíh o soudu ČR, který zrušil rozsudky proti "babickým vrahům" Antonínu Mitys kovi, Antonínu Plichtovi, Václavu Drbohlavovi ( všichni trest smrti - po praveni 3.1.1951). Byl tak učiněn první krok k jejich úplné rehabilitaci . Jak známo, jednalo se o rozsáhlou provokaci StB, která ve snaze o zničení tzv, kulaků, neváhala použít svého agenta k zabití tří funkcio nářů KSČ v Babicích.

Další positivní zprávou je, že urchlý vězeň a bývalý pracovník Obč anského fora Miloš Dražil začíná při výslechu vypovídat. Pokud mu brzy n ěkdo neporadí, aby toho nechal, můžeme se zaneslouho stát svědky nejedno ho překvapení. Jak známo, Dražil tvrdí, že vlastní videokazetu kompromit ující některé české politiky a dále seznam 600 nejvýkonějších agen tů StB, jejichž jména nejsou vedena v žádném registru, protože tito spol upracovníci byli řízeni přímo orgány KGB a hráli prý hlavní úlohu při tz v. "Sametové revoluci" v listopadu 1989. Tož, jen tak dál, pane Dražile! !!!!

Neméně zajímavá je i zveřejněná volební smlouva mezi Svobodnými de mokraty Liberální stranou národně sociální a Baránkovou stranou podnikat elů, živnostníků a rolníků. Striktní zákaz kandidatury jejich členů za j inou stranu či nucený příspěvek 8,1 milionů Kč od Baránka do kapsy SD - LSNS nesvědčí o četnosti jejich představitelů, spíše naopak. Vrcho lem všeho je pak znovuzavedení cenzury ve Svobodném slově. Jak vidno, so udruh Diensbier v listopadu 1989 tolik proklamovanou svobodu slova již d ávno hodil za hlavu.

Soudruh Petr pithart, který narozdíl od všech ostatních smrtelnůků slyší občas trávu růst, se rozhodl pro kandidaturu do senátu. Opět kuri osně nikoliv za jednou, ale rovnou za dvě strany. Kromě jeho domovské SD - LSNS, ho za svého kandidáta považuje i KDU - ČSL. Myslím, že se naplň ují Sládkova slova pronesená z obrazovky TV Nova , kde přirovnal K DU - ČSL k "sociální pracovnici na E 55, tak jde s každým."

Zlatá slova.

Michal Šimůnek