--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Hnutí DUHA
Název: Sebeobrana občana proti UV záření
Zdroj: NN Ročník........: 0006/011 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1996
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Sebeobrana občana proti UV-záření Předně jedna neradostná zpráva: Bude hůř.

Z freonů, které jsme již vypustili do atmosféry, mají totiž někter é životnost až přes sto let a budou tedy ničit ochranný ozonový deštník ještě pěkně dlouho. Odhad budoucího vývoje přitom není nijak jednoduchý. Většina studií hovoří o zvýšení počtu nových rakovin kůže o 1-2% na kaž dé 1% zvýšení UV-B záření. Protože ztenčení ozonové vrstvy v příšt ích 20 letech, podle odhadů NASA, dosáhne až 25%, přibyde zřejmě 30-50% rakovin kůže (v roce 1990 to bylo v ČR asi 7 400 nemocí, objeví se tedy 2 200 - 3 700 nových případů každý rok). Každé 1% přírůstku UV-B také vy volá vzrůst výskytu šedého zákalu oční čočky o 0,5%.

Co nás čeká

UV-B a UV-C záření obsahují mnoho energie. Dokáží ji předávat mole kulám, ze kterých se skládají živé buňky. Tím je poškozují a mohou způso bit až smrt buněk. Je-li postižených buněk hodně, vzniká u člověka úpal, známý při nadměrném opalování. Při poškození oční čočky může pak vzniknout šedý zákal.

Mnohem nebezpečnější ale je, že UV záření stejným způsobem zasahuj e a mění i genetickou informaci v jádrech buněk a způsobuje tak rakovinu . Buňka se potom může stát sobcem. Rychle se dělí, vytváří nádor, který se rozšiřuje po celém těle, spotřebovává většinu živin, až organismus za hyne.

Jak se ale konkrétně projeví ztenčení ozonové vrstvy? Postižen bohužel nebude jen člověk, který se může, jak uvidíme dál e, poměrně účinně chránit. Rostliny a zvířata se před sluncem ukrýt nemo hou. Slepnoucí ovce v jižním Chile jsou nejkřiklavějším příkladem. Poško zení rostlin může vést u některých druhů až ke 25% snížení úrodnosti. Ze jména v povrchové vrstvě oceánů hrozí významné snížení intenzity f otosyntézy, z ovzduší bude filtrováno méně CO2 a Země se bude intenzívně ji ohřívat. Méně vodních rostlin znamená i snížení výnosů z rybolovu. Díky zvýšenému pronikání UV záření vzniká více ozonu v povrchových vrstvách atmosféry, zejména v podobě letního fotochemického smogu nad v ětšími městy. Ten poškozuje významně dýchací soustavu lidí, zvířat i ros tlin. Je jednou z nejvážnějších příčin současného odumírání lesů. Kdy a kde je záření nejvíce

K největšímu ztenčení ozonové vrstvy dochází vždy v jarních měsící ch, v době, kdy na to lidský obranný systém není vůbec připraven. Nejriz ikovější je v této době pobyt na horách, kde je záření nejvíce. V létě z ase slunce svítí mnohem intenzivněji, proto je i malý úbytek ozonu v čer vnu dosti nebezpečný.

Dále záleží na počasí (zatažená obloha je bezpečná) a denní době. Větší nebezpečí také hrozí u vody, na písku a na sněhu (odraz paprsků) a na horách (blíže zdroji). Velmi účinně pohlcují a rozptylují záření mra ky jedovatých aerosolů a prachu, které stále častěji dusí obyvatele velkých měst v době inverzí.

Možnosti ochrany vycházejí z vlastností UV-záření. Bavlněné obleče ní je obecně lépe zachytí než umělá hmota. Oči chráníme brýlemi s tzv. U V-filtrem (lze objednat dioptrické i normální).

Zejména kolem poledne lze doporučit slaměný klobouk s širokou krem pou. Nechráněnou pokožku je třeba natírat opalovacím krémem s dostatečný m ochranným faktorem (alespoň 15). Nátěr je potřeba po každém smytí obno vit. Rty můžeme pokrýt tenkou vrstvou pomády s UV filtrem. Pečlivě dbáme především o ochranu dětí, které jsou ke vzniku rakoviny i očních chorob citlivější. Více ohroženi jsou také jedinci světlé pleti, kteří s ami ze zkušenosti vědí, že se snadno spálí. Obecně lze pak doporučit ome zení pobytu na přímém slunci zejména v době nejitenzivnějšího slunečního svitu (mezi 10. a 15. hod.). Průměrnému Evropanovi nehrozí nedost atečná tvorba vitamínu D. Opalování je tedy v každém případě nepřirozené , zbytečné. Pouze ve vyjímečných případech může pomoci nemocným lidem (n apř. solárium pod lékařským dohledem).

Věnujte pozornost každé změně normální podoby kůže Rakovina kůže má většinou podobu bradavičnatých útvarů, uzlů, příp adně květákovitých výrůstků, často se svěděním, strupy a mokváním. Velmi nebezpečná je pak rakovina vycházející z hnědých až černých plochých sk vrnek, kterých najdeme na svém těle až desítky. Známkou vzniku rakoviny je u těchto skvrnek především změna barvy (tmavnutí, ale i odbarvení), zvětšování, zdrsnění povrchu a svědění. Při takovémto vývoji okamži tě vyhledáme odborného kožního lékaře.

Co můžeme udělat pro druhé

Pro nás, pro rostliny a živočichy, a především pro naše děti, může me udělat jediné - zásadně nepoužívat výrobky, uvolňující freony. Patří sem všechny spreje, které nejsou výslovně označeny jako bezfreonové nebo které nepoužívají k rozprašování mechanickou pumpičku. Rozhodneme-li se koupit novou ledničku, žádáme stroj s bezfreonovým chlazením. Starý exemplář nevyhazujeme, dokud se neobjeví firmy schopné odčerpat z jeh o systému freony a zlikvidovat je. Vyhýbáme se polystyrenu a molitanu, d okud nebude výrobcem deklarována jejich výroba bez použití freonů. Pokud to jde, používáme jiné než halonové hasicí přístroje.

Hnutí DUHA vypracovalo návrh "Zákona o zákazu výroby, dovozu a uží vání ONL". Většina poslanců náš návrh podporovala. Po zásahu vlády byl v šak schválen zcela odlišný návrh, který paradoxně umožňuje dále zvyšovat výrobu, dovoz i vývoz ONL! Vaše pomoc a podpora může pomoci snaze co ne jrychleji zákon novelizovat.

DVV, Hnutí DUHA, 1993