NECENZUROVANÉ NOVINY
Občasník pro kontrolu moci zdola a shora
Číslo 1/1997

Naše zásada:
MINIMUM SLOV, MAXIMUM INFORMACÍ a MYŠLENEK...

KORUPCE V ČR
ZPRÁVA FBI


            Ministerstvo spravedlnosti
      Federální úřad pro vyšetřování
      Portland, Oregon, 97207
18. června 1996

      Thomas Clifford Stewart, podnikající ve společnosti Cort Mackenzie and Thomas, a. s., sídlo firmy je 1000 Southwest Broadway, suite 2150, Portland, Oregon.

      Věc: Podvod

      Bruno Amicci, se stálým bydlištěm v Portlandu ve státě Oregon, je prezidentem společnosti Triad Technology Group, která sídlí v 10200 Southwest Greenburg Road, suite 350, Portland, Oregon. Amicciho manželka, Marie Amicciová, původem Češka, je honorární velvyslankyní České republiky v Oregonu. Bruno Amicci je zapojen do místních investic v Oregonu, stejně tak jako do zprostředkovávání obchodů amerických firem, které mají zájem o investování a podnikání v České republice. Přibližně před rokem založil Amicci spolu se svým českých obchodním partnerem mezinárodní pobočku své společnosti Triad International. V srpnu 1994 se Amicci setkal s člověkem jménem Thomas Steward. Steward řekl Amiccimu, že vlastnil investiční společnost v Portlandu Cort MacKenzie and Thomas, ale že sídlo firmy přestěhoval do New Yorku, kde dříve několik let pracoval pro společnost Stanley Morgan Investment Company. Stewart také řekl Amiccimu, že je bývalý pilot americké armády a že ve válce v Perském zálivu létal se stíhacím letounem F-15. Zdálo se, že Stewart se pohybuje ve vlivných kruzích. Jednou ve Washingtonu Amicciho představil údajnému současnému izraelskému vojenskému přidělenci a také mluvil o svých obchodních stycích s obchodním partnerem generála Alexandra Haiga. Při jednom setkání Stewarta doprovázel muž jménem Sherwood "Woody" Goldberg, který měl údajně spolupracovat s Haigem. Stewart se chlubil, že byl poradcem britského premiéra a čínského "politbyra" v záležitostech týkajících se armády.
      Stewart vyjádřil zájem o obchodní spolupráci s Amiccim, hlavně co se týkalo investic v České republice. Amicci v dubnu 1996 představil Stewarta českému poslanci Otakarovi Vychodilovi, což byl bratr jeho obchodního partnera v České republice. Vychodil měl zájem o nákup útočných vrtulníků pro ministerstvo obrany ČR a požádal Amicciho, zda by mu pomohl zprostředkovat tento obchod. Stewart přesvědčil Amicciho, aby podepsal exkluzivní smlouvu se společností Cort MacKenzie Thomas o zprostředkování prodeje vrtulníků, aby nemusel jít rovnou za Sikorským. V říjnu 1995, během jednoho setkání mezi Stewartem, Vychodilem a Amiccim, vymyslel Stewart speciální dorozumívací kód, aby jejich korespondence zůstala utajena. Stewart se již dříve vyhýbal zasílání faxů a telefonním hovorům pro ten případ, kdyby byl odposloucháván. Stewart hovořil o tom, že získá "zabezpečené telefonní zařízení" pro jejich hovory a také jim dal instrukce ohledně toho, jak poznat, nejsou-li v jejich automobilech uložené nálože a dále předpokládal, že projdou zvláštním výcvikem, kterým již Stewart dříve sám prošel.
      Jednou se Stewart dozvěděl, že český ministr vyvíjel nátlak na amerického velvyslance ohledně toho, aby Spojené státy prodaly České republice stíhací letouny F-16 za sníženou cenu. Stewart řekl Vychodilovi, ať přestane činit nátlak, neboť by to mohlo uškodit jeho (Stewartově) snaze prodat stíhací letouny F-18. Stewart se dočetl v novinách, že McDonnel Douglas vyslali do České republiky svého zástupce, aby tam prodal jejich letouny. Ihned zavolal Timu Morelandovi, zástupci společnosti McDonnel Douglas, a řekl mu, že jestli chce jednat s českou vládou, musí vše proběhnout přes Stewartovu společnost Cort MacKenzie.
      V říjnu 1995 přicestoval Stewart společně s Amiccim do České republiky a setkali se se zástupci české vlády. Stewart neustále hovořil o vojenských strategiích a začal mluvit o nákupu i dalších položek do české vojenské výzbroje. Na Stewartovo naléhání domluvil Amicci schůzku s českými vojenskými poradci, včetně dobře známého generála Pezla. Na tomto setkání obecně probírali, co potřebuje česká armáda .... domy, výcvik, terénní vozidla a nákladní automobily. Stewart později řekl Amiccimu, aby řekl generálu Pezlovi, že společnost Cort MacKenzie má otevřená "zadní vrátka" do Pentagonu. Amicci řekl Stewartovi, že by všechny záležitosti měli prodiskutovat s americkým vojenským atašé v České republice, generálem Pottsem, ale Stewart to odmítl. Amicci se začal trochu s nedůvěrou dívat na Stewartův obchodní styl a na to, že trval na obchodování s vojenským zařízením. Dne 18. prosince 1995 zavolal Stewart veřejnou telefonní linkou Vychodilovi domů a řekl mu, že "by (Češi) měli připravit raketové základny pro střely Patriot" a že by se Čechové měli "zeptat Američanů, jak modernizovat české letectvo a jak vylepšit přistávací dráhy, aby odpovídaly normám NATO". Skutečnost, že Stewart mluvil o těchto záležitostech přes nezabezpečenou telefonní linku vyděsila jak Vychodila, tak i Amicciho. Oba věděli, že zvláště po nedávných volbách v Rusku, kdy vyhráli komunisté, udělají Rusové cokoli, aby se Česká republika nemohla zařadit do NATO a že je možné, že Rusové odposlouchávají telefony a že Stewartův hovor mohl ohrozit jejich životy. Stewartovy iracionální kroky přesvědčily Amicciho, že Stewart nejedná ve jménu americké vlády a rozhodl se, že s ním přeruší styky. Amicci pak také řekl Stewartovi, že mu FBI nepotvrdila, že je zmocněncem americké vlády a že se na něj FBI ptala. Stewart řekl Amiccimu, že agent, který hovořil s Amiccim, měl příliš malou funkci na to, aby věděl o jeho, Stewartově postavení.
      Amicci měl pocit, že Stewart takřka porušuje Zákon o poškozování zahraničních vztahů a že pokud k tomu nedošlo, tak alespoň oklamal Amicciho, Sikorského a ostatní tvrzením, že jedná ve jménu vlády Spojených států. 29. prosince 1995 zaslal právní zástupce Stewarta Amiccimu dopis, ve kterém mu oznamoval, že s ním přerušuje styky a právní zástupci Amicciho a Stewarta si vyměnili korespondenci, která se týkala omezení činnosti a defamačních poznámek.
      Amicci se později dozvěděl, že Stewart 30. ledna 1996 odcestoval do České republiky, aby zde osobně představil svou společnost Cort MacKenzie and Thomas plus ještě společnost Smith Barney, protože chtěl nabídnout finanční prostředky české společnosti Škoda. Amicci již takovou nabídku učinil skrze společnost Triad a Stewart to moc dobře věděl. Amicci se také dozvěděl, že Stewart se nadále stýkal s bratry Vychodilovými, aby zprostředkoval prodej vrtulníků se Sikorským.
      Bruno Amicci přicestoval do České republiky 25. ledna 1996 kvůli vlastním obchodům a také proto, aby si z bytu, ve kterém bydlel spolu s Luďkem Vychodilem, odnesl své osobní věci. Luděk Vychodil byl jeho obchodní partner a bratr poslance Otakara Vychodila.
      V bytě však našel vzkaz, ve kterém se uvádělo, že byly vystaveny faktury, které ukazují, že Thomas Stewart zaplatil v lednu a únoru 1996 poslanci Vychodilovi patnáct tisíc a že tyto platby budou pokračovat každý měsíc. (Není však známo, zda oněch patnáct tisíc bylo v korunách nebo v dolarech.) Za tyto peníze Stewart po Vychodilovi žádal, aby činil nátlak na prvního náměstka ministra obrany Nečase, aby určil Paula Davida Millera jako poradce české armády a aby doporučil nákup stíhacích letounů Blackhawk a F-18 skrze Stewartovu společnost Cort MacKenzie.
      Amicci se také pokoušel seznámit s účetnictvím společnosti Triad, jejím jedním ze spolumajitelů byl i Luděk Vychodil. Ten však odmítl účetní knihy Amiccimu ukázat... (zde je nečitelný řádek) ... Amicci si našel českého právního zástupce a podařilo se mu získat část účetních záznamů. V těchto záznamech bylo uvedeno, že bylo poslanci Otakaru Vychodilovi za jeho "služby" vyplaceno devětset tisíc (36 000 dolarů).
      Luděk Vychodil nevěděl, že Amicci tyto záznamy zná. Když Luděk Vychodil zjistil, že Amicci chce doklady o tom, jak se naložilo s prostředky, které obdržela společnost Triad, tak řekl Amiccimu, že Otakar Vychodil vypovídal na policii v tom smyslu, že se Amicci vloupal do bytu, který společně sdíleli.
      Amicciho právní zástupce řekl Amiccimu, že by měl v České republice podat trestní oznámení jak na Luďka Vychodila, tak i na jeho bratra Otakara. ... (jeden nečitelný řádek) ... Ve stejný den, kdy se měl Amicci setkat se svým českým právním zástupcem, tedy 29. ledna 1996, obdržela jeho žena, honorární velvyslankyně v Portlandu v Oregonu, fax ve formě dopisu, který byl psán na oficiální hlavičkovém papíru Otakara Vychodila jako místopředsedy zahraničního výboru parlamentu České republiky. V tomto dopise Vychodil píše ... "Vážená paní Amicci, s lítostí vám musím oznámit, že některé aktivity vašeho manžela v České republice ve mě vyvolávají velké znepokojení. Tyto aktivity a jejich možné následky ohrožují zájmy České republiky a proto považuji za nutné, abych o těchto aktivitách uvědomil příslušné orgány. Zdraví Otakar Vychodil."
      Když se Bruno Amicci vrátil z České republiky, poskytl kopii tohoto dopisu českému velvyslanectví ve Washingtonu, D.C. Zástupce velvyslance Vančura řekl Amiccimu, že považuje za velmi nepravděpodobné, aby Vychodil zaslal jeho manželce Marii Amicci takovýto dopis. Sdělil mu též, že český velvyslanec Žantovský poletí příští týden do Prahy a že má v záměru celou věc oficiálně řešit. Amicci Vančurovi také řekl o údajných dokladech údajných finančních prostředků a ten řekl Amiccimu, aby na bratry ychodilovi podal v České republice trestní oznámení. 1. března 1996 se Thomas Stewart dozvěděl od bratrů Vychodilů, že se o něj zajímá FBI. Stewart se ihned pokusil zjistit, zda FBI vyšetřuje jeho aktivity. Stewart řekl FBI, že existuje jisté státní "vyhrazené" telefonní číslo, na které mohou lidé zavolat a ověřit si Stewarta, ale ono číslo odmítl říci.
      Přes svého českého právního zástupce se Amicci stále snažil získat účetní doklady o utracených financích, ale přístup k nim mu byl znemožněn Luďkem Vychodilem.
      Poté 14. března 1996 sdělil Amicci vedení společnosti Unisys, že bez jeho vědomí došlo k vyplacení peněz, které získala společnost Triad International na podporu zajištění kontraktu pro Unisys v České republice, a že tyto peníze byly vyplaceny poslanci Vychodilovi. Amicci sdělil Unisysu, že tyto peníze byly zpronevěřeny a že možná nejsou legální. Amicci požadoval, aby na základě Kodexu společnosti Unisys o etickém chování, který zakazuje platy politikům, byla zrušena smlouva mezi Unisysem a společností Triad International. 17. března 1996 Unisys oznámil Luďkovi Vychodilovi, že smlouva byla zrušena. 30. března 1996 ses setkali právní zástupci Stewarta a Amicciho, aby diskutovali o urovnání. 28. května 1996 obdržel sekční šéf ředitelství FBI ve Washingtonu anonymní fax, jehož původ je neznámý. Píše se v něm ... "Podvody a uplácení ve Spojených státech se rozšířily i do střední Evropy".
Ve faxu se dále psalo o tom, že díky Amiccimu došlo k poškození a narušení vztahu mezi Spojenými státy americkými a Českou republikou. V onom faxu se též tvrdí, že se Amicci pokusil uvést v činnost podvodný finanční program za pomoci partnera Josepha Whitlowa. (Amicci zvažoval možnost obchodního spojení s Whitlowem, ale zjistil, že je podvodník a vše oznámil FBI v srpnu 1995.) Fax také obviňoval Amicciho, že vydíral české občany a americkou společnost Unisys. Dále se v něm uvádělo, že to vše by mohlo mít negativní dopad na americké obchody, na obnovování České republiky a na celou střední Evropu. Ve faxu byl požadavek, aby se FBI zajímala o "toto rozvratné individuum". 4. června přišel druhý anonymní fax. Začínal slovy ... "Možná, že je tohle to, čemu se říká nevybuchlý sud prachu."
Fax obsahoval: 1. anglický překlad faxu na hlavičkovém papíru společnosti Triad International, který byl datován 22. červnem 1996 a který zaslali Marie a Bruno Amicci Luďkovi Vychodilovi, 2. rukou psaný fax od Marie a Bruna Luďkovi Vychodilovi (originál), ve kterém je zmínka o ochraně společnosti Triad a o tom, že jim bude povoleno, aby získali provizi za prodej vrtulníků bez toho, aby to bylo bráno jako korupce nebo protekcionářství (datováno 22. července 1996), 3. na stroji psaný dopis od Otakara Luďkovi s kopií pro Stewarta, datovaný 30. července 1996, ve kterém se píše o "naivních Američanech Marii a Brunovi, kteří se pokoušejí obejít české zákony"
a ve kterém Otakar žádá Luďka, aby je vyvedl z jejich špatného myšlení a jejich požadavků. Otakar v dopisu dále uvádí, že "důvěřuje" Thomasovi Stewartovi a chce, aby mu Stewart pomohl, 4. ručně psaný dopis od Stewarta panu Vychodilovi (s datem 31. července 1996), ve kterém vyjadřuje překvapení nad záměry Amicciových obejít české zákony a kde dále probírá americký zákon o porušování zahraničních vztahů.
      Když tyto faxy přišly, ihned bylo zřejmé, že první dopis týkající se podvodu spáchaného Amicciovými a překlad dopisu Otakara Vychodila svému bratrovi z 30. července 1996, obsahují písmena stejného počítačového fondu, jaký byl použit i při korespondenci ve Stewartově kanceláři. Následným faxem oznámila Marie Amicci, že onen česky psaný fax je z většiny psán její rukou, ale že má pocit, že část byla změněna. Marie Amicci sdělila, že faxy byly zasílány v době, kdy vyjadřovala znepokojení, aby se nedostala do střetu zájmů. Anglický překlad nebyl od ní. Jméno společnosti Cort MacKenzie bylo špatně napsáno jako Court.
      Znepokojeni faxovou korespondencí mezi bratry Vychodilovými a Stewartem, jež probíhala ve dnech 30. a 31. července 1995, věří manželé Amicciovi, že ony dopisy jsou jen podvrhem, který je má zdiskreditovat. Jednalo se o období července 1995, předtím se Vychodilové krátce sešli se Stewartem v červnu 1995 v Portlandu, když se otevřela Česká rada, a na hodinu a půl ve Stewartově kanceláři. Stewart a Vychodil neměli žádnou možnost si soukromě pohovořit. 21. července 1995 se Otakar Vychodil zúčastnil setkání Stewarta a Amicciho ve Washingtonu, kde se probírala záležitost vrtulníků. V soukromí se však nesešli. Ve dnech 14. - 28. července 1995 cestoval Otakar do Portlandu. Spolu se svou ženou bydleli u Amicciových a několikrát se viděli se Stewartem. Osobní vztah, o kterém se v dopise mluví, v té době ještě neexistoval. Jak Otakar, tak Luděk se nevyjádřili o problémech s Amicciovými a jejich obchodováním.
      FBI sdělila, že i když měl Stewart jisté omezené styky se zpravodajskými službami, nikdy žádným způsobem nereprezentoval vládu USA při jejích jednáních ohledně vrtulníků firmy Sikorský nebo při jeho pokusu dodávat schválené vojenské zařízení NATO do České republiky. Stewart má mnoho kontaktů v armádě a pravidelně se stýká s bývalými kolegy z Pentagonu. Ačkoli nereprezentuje ministerstvo obrany USA a nikdy nejednal ve jménu vlády USA v žádném z jeho pokusů obchodovat s Českou republikou, jistí vládní činitelé charakterizovali Stewarta jako člověka, který se všem chlubil, že zná všechny, ale zároveň jako člověka, který si pletl letecké výrazy.
      Na základě výše uvedených informací se Thomas Stewart jeví jako člověk, který nepřetržitě prodává informace, které mají firemní charakter a jež prohlašuje, že má kontakty na vysokých místech jen proto, aby z toho měl osobní zisk. Stewart se dozvěděl, že FBI ví o jeho aktivitách ohledně zprostředkovávní prodeje vojenského zařízení do České republiky a o tom, že platil současného člena českého parlamentu a proto se nyní snaží spolu s bratry Vychodilovými zatáhnout Amicciovy do trestné činnosti. Tyto informace jsou předkládany jen proto, aby se vyšetřilo, zda výše uvedenou činností nedošlo k porušení zákonů České republiky.
Ministerstvo spravedlnosti
Federální úřad pro vyšetřování
Portland, Oregon, 97207

* * * * *


Zpět na OBSAH 1/1997

Zpět na stránku NECENZUROVANÝCH NOVIN nebo HLAVNÍ STRÁNKU
inzerat
HTML design Connected by