Texty

 

Naš materiál je směrován Naprostá většina smrtelníků České tajemství
Návštěvník Dárek Spojař
Sousedé Okno Technika se rozvíjí
Jak se bránit odposlechům

 

! Další texty, které by jste si neměli nechat ujít !

! OBRANA PROTI PRŮMYSLOVÉ ŠPIONÁŽI !

! OSOBNÍ PRŮMYSLOVÁ ŠPIONÁŽ !

! CO ZVEŘEJNILA FIRMA ASIS !

! TELEKOMUNIKAČNÍ TAJEMSTVÍ !

! UTOČNÍCI POZOR !

!!! PRÁVNÍ STRÁNKA A INFORMACE O POUŽÍVÁNÍ ODPOSLECHŮ V ČR !!!

!!! MAJITELE MOBILU LZE SNADNO SLEDOVAT !!!

! ZABEZPEČENÍ TELEFONNÍCH HOVORŮ !

CALLBACK [ZPĚTNÉ VOLÁNÍ] - ANEB JAK TELEFONOVAT LEVNĚJI !!!

JAK ZAMEZIT ZNEUŽITÍ MOBILNÍCH TELEFONŮ

LASEROVÉ OSPOSLECHOVÉ ZAŘÍZENÍ

 

Naprostá většina smrtelníků se ve svém životě pravděpodobně nikdy nesetká s prací bezpečnostních složek, které mají za určitých předem stanovených podmínek oprávnění používat zpravodajskou techniku. Ale prudce se zvyšuje pravděpodobnost, že jejich podnikatelské, politické nebo osobní aktivity budou monitorovány nelegálním způsobem.

Náš materiál je směrován k posílení Vaší možnosti ochrany před vyzrazením vašich osobních nebo podnikatelských zájmů i jiných, pro vás nebo vaši firmu důležitých, informací. Ztráty způsobené zcizováním informací jsou (dle některých odborných časopisů): 90% obchodního tajemství je tajně zachycováno pomocí telefonních, telegrafních a počítačových sítí  tajnými službami, nesvědomitými konkurenty a zločinnými elementy, kteří se zabývají vydíráním nebo podvody. Průměrná škoda, způsobená jedním informačním zločinem, dosahuje v rozvinutých zemích 450 000 USD. Ztráty, spojené se zcizováním informací, činí ročně v USA 100 miliard dolarů, v západní Evropě 35 miliard dolarů. Ať chceme nebo nechceme, na tomto faktu nic nezměníme: "Nejdražší produkt na konci 20. století je informace". Kdo chce v tržní ekonomice přežít, své informace chrání a od ostatních se je snaží získat.

Odhady o velikosti tuzemského trhu s nelegálními informacemi o výši ztrát způsobených instalací nelegálních odposlechových zařízení tuzemských podnikům nejsou k dispozici.

Proto si dovolíme uvést některá fakta z dnes pravděpodobně nejvyspělejší ekonomiky světa. Konkrétně budu citovat oficiální zprávu americké vlády z března 1997, ve kterém se praví: "Výroba, prodej, instalace a používání ilegálních odposlechových zařízení je multimialiardový nelegální průmysl uvnitř Spojených států. Vláda Spojených států odhaduje, že každodenně je nainstalováno do společností ilegálních štěnic a dalších odposlechových zařízení v hodnotě nejméně 800 miliónů dolarů. Nejčastější země původu jsou Francie, Německo, Libanon, Kanada, Izrael, Japonsko, Tchaj-wan a Jižní Afrika. Kromě toho, kdokoliv s pájkou a základními znalostmi z elektroniky je schopen vyrábět a instalovat jednoduché odposlechové zařízení. Většinu materiálu může získat z vyřazených rádií a použitím elektronických součástek z výrobků spotřební elektroniky (např. bezdrátové telefony a televizory). Pro nezasvěcené uvádíme zlomek přehledu naší sbírky ověřených i neověřených schémat (která se však pro profi oblast z různých technických důvodů "nehodí").Ve Spojených státech je denně prodáno občanům (nikoliv společnostem) odposlechové zařízení za více než 6 milionů dolarů. Většina těchto výrobků je prodávána přes obchody a přes soukromé detektivní kanceláře, především v New Yorku, Miami, Los Angeles a v mnoho dalších. Tato čísla však vůbec neobsahují miliardy, za které jsou každoročně nakoupeny odposlechové prostředky pro ochránce zákona a pro vojenské potřeby. Sledování a průmyslová špionáž představuje vážný problém, který může mít velmi vážné dopady na vaše společnosti a na vaše občanské svobody." Tolik znepokojená vláda Spojených států. Naštěstí vláda České republiky je naprosto klidná...  Vždyť u nás sledují občany až na vyjímky zatím pouze represivní orgány státní moci. Tak čeho by se měla česká vláda bát...

Stejný zdroj odhaduje, že každoročně je úspěšně odposloucháváno více než 6 5000 společností a u každé z nich představuje ztráta způsobená ilegálním odposlechem částku 1,25 milionů dolarů.

České tajemství

Do tohoto stavu máme naštěstí ještě daleko, ale už dnes je možno si i u nás přečíst inzeráty typu: "Jednoduchý odposlechový vysílač pracující v pásmu VKV na cca 106 MHz prodám i s poštovným za Kč 400,--." Známe několik případů, kdy již bylo takové ale i profesionální zařízení použito v praxi. Riziko nelegálního odposlouchávání hrozí především úspěšným podnikatelům a dále společnostem podnikajícím v lukrativních oborech nebo disponujících silnou distribuční sítí, právním a advokátním kancelářím, redakcím sdělovacích prostředků a makléřským společnostem. Tedy všem kteří jsou ve styku s důvěrnými informacemi jakéhokoliv druhu.

Nebezpečí úniku, ztráty, zcizení nebo úmyslného poškození či zkreslení zprávy jsou dnes zcela reálná a žádná společnost by neměla brát jejich ochranu na lehkou váhu. Existuje mnoho opatření, která mohou informace ochránit. Je však nutno na rovinu říci, že neexistuje princip, metoda ani technika, které by zaručily 100procentní ochranu informací. Určitému ideálu je možné se přiblížit kombinací všech možných opatření, ale jistotu nezískáte nikdy. Nejlépe je možno tento stav vystihnout známou odpovědí na dotaz, zda existuje zaručený způsob ochrany proti odposlechu? "Ano, existuje - mlčet." Obdobně by šlo odpovědět i na dotaz na 100procentní ochranu informací. "Ano, existuje - žádné nemít."

Návštěvník

Do návštěvní místnosti obchodní společnosti vchází elegantní mladý muž v tmavém přesně padnoucím obleku, typický představitel mladého dravého managera. Zdraví se s přítomnými představiteli obchodní firmy. Vzápětí vchází sekretářka s kávou a sodou, vlastní jednání začíná. Průběh jednání má spád, obě strany mají na uskutečnění obchodu zájem. Náhle se však při projednávání cenových a platebních otázek jednání zadrhne. Host požádá s omluvou o krátkou přestávku s tím, že nutně potřebuje na toaletu. Složí si svůj poznámkový blok a uloží jej do svého kufříku. Hned za dveřmi sepne v kapse saka ukrytý dálkový ovladač a odposlechový vysílač skrytý v kufříku je aktivován. Na toaletě pak zapne přijímač, sluchátko s reproduktorem vloží do ucha a v klidu si vyslechne rozhovor zbývajících účastníků jednání, kteří se zcela přirozeně připravují na pokračování jednání o cenových a platebních podmínkách uzavíraného obchodu. Za chvíli manager vypne vysílač a skryje přijímač. Na jednání se však vrací s informacemi, které mu umožní dokončit jednání a dohodnout velice výhodné podmínky pro svoji společnost. Spokojená je však i druhá strana, netuší však, že vše pro ni mohlo dopadnout daleko lépe, kdyby.....

Kdyby využívala ultrarychlý paměťový radiový analyzátor, který pracuje na principu neustálého načítání a porovnávání radiového spektra se záznamem radiového spektra uložených v paměti. Pak by její pracovníci byli neprodleně informování o skutečnosti, že se v místnosti změnilo toto spektrum, což svědčí o tom, že je v činnosti nový radiový vysílač. Tyto přístroje jsou vysoce spolehlivé, některé nové typy umožňují obsluze okamžitý poslech nové frekvence a zároveň je přístroj bráněn před zásahem nepovolanou obsluhou tím, že každý zápis do paměti je doprovázen vytvořením 4místného jedinečného kódu, čímž je znemožněno přihrání nové "nebezpečné" frekvence do paměti přístroje.

Dárek

K řediteli společnosti se objedná na obchodní schůzku nový zákazník. Při osobním jednání společně probírají nové společné možnosti například možnou spolupráci při dodávkách do zahraničí, kde má zákazník několik velmi významných přátel. I jednání o cenových, platebních a dodacích podmínkách jsou velice rychle a úspěšně hotova a oba pánové se rozcházejí s tím, že si v nejbližší době zavolají, jak se vyvíjí situace. Úplně na závěr zákazník ještě jednou poděkuje za vstřícné jednání a jako pozornost předá řediteli krásný dárek. Pan ředitel je velmi potěšen z takto jednoduchého a úspěšného jednání a přemítá o dalším perspektivním podniku. Netuší však, že.....

Že v předaném dárku (a tím může dnes být prakticky cokoliv - od psacího pera, přes stolní kalkulačku až po sošku) byl umístěn nelegální vysílač. Současně špičkové miniaturní vysílače mohou pracovat až 1 800 hodin (neboli více než 2 měsíce) a po tuto dobu předávají zachycené zvukové signály dále k vyhodnocení. Vzdálenost na jakou mohou být tyto signály předávány je kolem 100 metrů (dle podmínek šíření a umístění). Cena takového dárku je oproti získaným informacím směšná.

A obrana proti této formě odposlechu? Je naprosto stejná jako v předchozí ukázce.

Spojař

Do obchodní společnosti zavolá pracovní spojů a oznámí, že na ústředně vyvolávají firemní telefony neustále poruchy a je třeba je opravit. Proto chce na další den umožnit přístup k telefonům, aby je mohl zkontrolovat a opravit. Druhý den skutečně přijde a začne opravovat. Všichni pracovníci společnosti jsou rozhořčeni, že nemohou pracovat, a proto vedení firmy svolá alespoň operativně pracovní poradu, aby spojař mohl v klidu a rychle dodělat svoji práci. Ten však očekával přesně takovou reakci a ke každému vedení připojil ještě ilegální odposlech. Takto zajistil objednateli informace nejen od ředitele, ale od všech pracovníků společnosti, včetně záznamu jejich telefonických hovorů. Po dokončení práce oznámil, že telefony jsou již v pořádku a spokojeně odešel (kdo by přece sundával zásuvky a kontroloval, co se v nich změnilo).

Na telefonní vedení nainstaloval miniaturní vysílač, který nejen že monitoruje obě strany vedení, ale zároveň i místnost, ve které je umístěn. Tím, že byl umístěn přímo na vedení, je doba, po kterou může předávat informace, prakticky nekonečná. Vzdálenost, na kterou může vysílat je až 200 metrů. A riziko odhalení? Naprosto minimální.

Jako velice účinný obranný prostředek poslouží opět paměťový radiový analyzátor, který po 10 minutách provozu nelegálního vysílače vyhlásí radiový poplach a obsluha je schopna poměrně jednoduše a přesně dohledat zdroj vysílání.

Sousedé

Do kancelářské budovy se nastěhovali do těsné blízkosti obchodní společnosti noví nájemci. Pracovníci obchodní společnosti marně zjišťovali předmět činnosti jejich firmy a vůbec si kladli otázku, z čeho je tato firma živa - nikdo je totiž nenavštěvoval, nikdo netelefonoval, nikdo se na ně neptal. Asi po měsíci se tato firma vystěhovala. "Zřejmě již zkrachovali", říkali si v obchodní společnosti. V průběhu několika málo měsíců odešli ti nejlepší zákazníci ke konkurenci, která jim nabídla jen o něco málo lepší podmínky než jejich dosavadní dodavatel. Přesvědčit tyto zákazníky, aby se vrátili zpátky ke svému původnímu dodavateli dalo mnoho práce a některé se již přesvědčit nepodařilo. Ekonom společnosti vyčíslil ztráty způsobené změnou cenových i platebních podmínek na několik milionů korun ročně. Spojitost se sousední firmou nikoho ani nenapadla.

Samozřejmě tušíte správně: Tito sousedé však byli objednání právě konkurenční společností a přes spojovací zeď se jim podařilo provádět odposlech obchodních prostor sousední firmy. Po měsíci nahrávání rozhovorů již měli všechny potřebné informace a mohli tedy ukončit svou práci. Stejnou dobu analyzovala konkurence výsledky jejich práce, a pak jí zbylo jen přesvědčit zákazníky, že jejich podmínky jsou přeci výhodnější než od jejich dosavadního dodavatele.

Odhalení této nelegální činnosti by při využití stejného paměťového radiového analyzátoru trvalo jen 10 minut.

Okno

Tentokrát můžeme zopakovat situaci z předchozí ukázky, jen bych posadil tyto sousedy do sousední budovy.

Výsledky jejich práce budou naprosto stejné. V tomto případě použijí dálkového odposlechu pomocí směrového mikrofonu, který pracuje naprosto spolehlivě na vzdálenost 250 metrů a je schopen odposlouchávat hovor z místnosti i přes dvojitá nebo izolační skla a tento hovor okamžitě nahrávat.

Proti tomuto druhu odposlechu slouží inteligentní šumový generátor, který v automatickém režimu analyzuje zvuky z místnosti a zajišťuje jen takovou úroveň zašumění, která je nutná v závislosti na hlasitosti konverzace. Zašumění probíhá pomocí piezokeramických měničů a nizkoimpedančních reproduktorů, které jsou umístěny na oknech, popřípadě na zdech chráněné místnosti. Tento generátor spolehlivě ochrání místnost proti odposlechu využívajícího všech forem snímání zvuku z oken a zdí.

Technika se rozvíjí

Tolik tedy nejběžnější způsoby odposlechu. Zkušený pracovník však v praxi používá kombinaci těchto metod. Občas se objeví i odposlech automobilu, v bytě vrcholového managera, na vzdálenost až 1 kilometr může být odposloucháván hovor v přírodě, data se dají zachycovat i z faxů, počítačů a dnes již i mobilních telefonů (v tomto případě může každého uživatele mobilního telefonu těšit cenová nedostupnost tohoto zařízení pro menší firmy). Poměrně časté a naprosto legální je zjišťování interních informací pomocí najímání zaměstnanců konkurenčních firem, přeplácení zaměstnanců apod. Proti těmto případům je však jakákoliv technika bezmocná, zde pomůže jen profesionální personální politika a úspěsné vykonávání řídící práce.

Proti odposlechům v jejich elektronické podobě je možno se velmi úspěšně bránit a to realizací několika opatření:

a) Uvědomění si co a kde chci chránit (zde si dovolím citát předního specialisty pro informační bezpečnosti pana Johna Bryana z Kalifornie: "Pokud nevíte, kam se chcete dostat, je jedno, kterým směrem jdete. Podobně ani bezpečností opatření nemají smysl, pokud nevíme, co a před čím chceme chránit.")

b) Instalace obranně-technických zařízení

c) Provedení obranně-technické prohlídky prostor, které jste se rozhodli chránit. Tato prohlídka má za cíl odhalit stávající možný odposlech

d) Zaškolení obsluhy pro správné využití všech funkcí instalovaných prostředků

e) Servis a kontrola funkčnosti zařízení

Jako v každé podnikatelské činnosti i zde platí zásada, že je lepší problémy předvídat a chránit se před nimi, než řešit jejich následky. Protože je však činnost firem zabývajících se ochranou informací velice choulostivá, doporučuji každému, kdo vážně uvažuje o ochraně informací, aby si důkladně zvážil, které firmě dá důvěru, protože v tomto oboru existují lepší a horší společnosti.

 

Pozn. Texty označené ** uveřejnil 23.12.1997 Českomoravský Profit č. 52/97 ve své přípoze speciál. Autory jsou M. Pachman a Jiří Schmidt, Probin s.r.o.