Odvolání bruntálského přednosty nebylo politickým
aktem, ale trestem za jeho působení ve zdravotnictví

Jedním z dvanácti přednostů okresních úřadů, které letos v lednu odvolal z jejich postů ministr vnitra Václav Grulich, byl i přednosta bruntálského Okresního úřadu Stanislav Navrátil. Jediným oficiálním důvodem pro jeho odvolání bylo nezvládnutí situace v okresní nemocnici. Protože novináři o tomto případu nebyli schopni informovat objektivně, naopak Navrátilovi připisovali zásluhy, které nikdy neměl, chceme vás seznámit s jeho rolí, kterou v problematice zdravotnictví v bruntálském okrese sehrál. Navrátil se dopustil přinejmenším chyb i v jiných oborech, avšak ve zdravotnictví bylo jeho negativní působení do nebe volající. Datuje se nejméně od roku 1991.

1. Okresní úředníci byli odpovědni už za špatně připravenou delimitaci Okresní ústav národního zdraví Bruntál roku 1991 - nebyly delimitovány všechny závazky a nedošlo k inventarizaci. Důsledkem toho byla bruntálská nemocnice v začátku dalšího hospodaření znevýhodněna.

2.V rozporu s vyhláškou při rozvolnění OÚNZ vyčlenil okresní úřad část budovy polikliniky, tu přidělil Sdružení lékárenských služeb (SLS), které ji pak následně mimo privatizační proces privatizovalo a poté navrhlo k prodeji. Ředitel SLS a vedoucí lékárník privatizované lékárny byl jedna a tatáž osoba.

3. K 1. dubnu 1992 změnil okresní úřad v rozporu s vyhláškou ministerstva financí rozpočtovou organizaci SZZ na příspěvkovou, aniž tuto skutečnost následně finančně vypořádal.

4. V důsledku neřešení problémů v nemocnici bylo zařízení ztrátové. Jakmile ji tehdejší ředitel Josef Novák dostal z dluhů, přednosta ho vyhodil. Na jeho místo byl okamžitě a bez výběrového řízení dosazen současný člen správní rady IN Brumeda, Pavel Šatura. Při odvolání Nováka nebyla provedena inventura a nedošlo k žádnému písemnému předání funkce ředitele SZZ Bruntál.

5. Za půl roku nový ředitel SZZ Pavel Šatura pronajal prosperující SZZ kromě neatraktivní kotelny a dvou léčeben dlouhodobě nemocných soukromé společnosti Brumeda. Šatura jako ředitel přitom podle organizačního řádu právo pronajmout nemocnici neměl, to mohl učinit pouze okresní úřad. Brumeda se navíc procesu účastnit nemohla, protože v době závazného podávání konkurenčních privatizačních projektů neexistovala. Přednosta nijak nezasáhl.

6. Od 1. dubna 1995 Šatura Brumedě pronajal rovněž obě léčebny dlouhodobě nemocných (LDN) ve Dvorcích a Kunově, jejichž provoz přitom plně hradil stát. Pronájem byl proveden bleskově během dvou dnů, bez vědomí majitelů dosud nevydaného historického majetku. Přednosta opět nijak nezasáhl.

7. Okresní úřad podle Nováka za celou dobu existence SZZ neprovedl jakoukoli kontrolu hospodaření tohoto zařízení a to ani formou logické kontroly přebíraných účetních výkazů. I když objednal audit k posouzení hospodaření SZZ za rok 1993, z jeho nálezu nevyvodil naprosto žádné důsledky. Od opatření přijatých SZZ se distancoval.

8. Přednosta okresního úřadu Stanislav Navrátil pozval v létě 1994, až po odvolání Nováka, do zařízení Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Podle Nováka proto, aby si pro zdůvodnění jeho odvolání opatřil žádoucí argumenty. Úřad vytýkal zařízení nedostatky, navíc neúplné, za které nebylo odpovědné SZZ, ale zřizovatel, tedy okresní úřad. Na protokol se podle očekávání odvolávala většina novin, někteří uváděli, že na jeho základě bylo odvoláno bývalé vedení SZZ.

9.Novákovi bylo vytýkáno bezúplatné převedení budovy bývalého ředitelství OÚNZ na VZP. Jak však Novák upozorňuje, převod byl iniciován dopisem přednosty OkÚ, ve kterém jej žádal o pomoc a pochopení při startu VZP. "Na můj dotaz, co se stane v případě, že to neučiním, mi přednosta řekl, že majetek je státní a může mi tento převod nařídit," sděluje Novák.

10. Zastupitelé marně žádali přednostu, aby jim ukázal smlouvu mezi okresním úřadem a Brumedou a marně pátrali i po smlouvě mezi Brumedou a městem.

11. Přednosta nijak nereagoval, ani když Brumeda přestala bezdůvodně ošetřovat pojištěnce České národní zdravotní pojišťovny.

12. V návrhu ministerstvu zdravotnictví v červenci 1997 na optimalizaci zdravotních zařízení v okrese zástupci okresního úřadu a Brumedy  navrhli zrušit dvě nemocnice - v Rýmařově a Městě Albrechticích. Nadto ještě chtěli zvýhodnit bruntálský špitál před krnovským. Návrh ředitelům ostatních nemocnic neukázali a tajně jej odvezli na ministerstvo, kde svůj návrh prezentovali jako výsledek dohody představitelů všech nemocnic. To už trpělivost pozorovatelů počínání přednosty přetekla - odstoupení mu navrhovali zastupitelé, poslanec parlamentu Jaroslav Palas a také senátor Zdeněk Babka.

13. Bruntálská nemocnice pod vedením Brumedy však dopadla ve výběrovém řízení nejhůř ze všech a výběrová komise navrhla pojišťovnám neprodloužit s ní smlouvu. Signál o tom, že v okrese může být o jednu či dokonce dvě nemocnice méně, dali přitom okresní úředníci a lékař Brumedy. Ostatní chtěli zachovat všechny čtyři nemocnice.

14. Stížnosti na okresního přednostu Stanislava Navrátila, týkající se jeho kroků v oblasti zdravotnictví v bruntálském okrese, začalo prošetřovat ministerstvo vnitra. Okolnosti uzavření smlouvy a provozování nemocnice v Bruntále prověřovala Služba policie pro odhalování korupce a závažné trestné činnosti.

15. Brumeda přestala na jeden den ošetřovat pacienty na protest proti výsledku výběrového řízení. Přednosta se pokusil přerušit správní řízení, které bylo s nemocnicí v důsledku ohrožení zdraví a životů pacientů zahájeno, protože se podle něj nic moc nestalo. Na neoprávněnost tohoto kroku jej upozornil vedoucí referátu zdravotnictví Jiří Škrabal, takže přednosta od přerušení správního řízení musel ustoupit.

16. Po svém odvolání se přednosta rozčiloval, že byl odejit kvůli nezvládnutí problémů v nemocnici. Z neschopnosti naopak vinil vedoucího referátu Škrabala, který dnes přednostu zastupuje. Zapomněl přitom na jednu věc - k řešení této problematiky Škrabala nepouštěl (nemohl se například účastnit ani schůzek s ministryní Roithovou v době výběrových řízení). I tak se Škrabal v rámci svých možností stále snažil jednat tak, aby neznevýhodňoval žádnou nemocnici - což však mnohdy znamenalo jít proti přednostovi. Rovněž Navrátilovo tvrzení, že jeho odvolání je politickým aktem, má hliněné nohy - na obsazení místa nebude nikdo jmenován bez výběrového řízení. Na rozdíl od devadesátého roku, kdy byl Navrátil do funkce dosazen, aniž by konkurs proběhl.

Lenka Daňhelová (23.3.1999)

Top



Copyright © Severomoravský PATRIOT a RTA, 1999


Upozornění:

Na obsah všech textů, včetně veškeré použité grafiky kdekoli v celé doméně iregion.cz, jakož i na technické postupy a aplikace, vlastní výhradní práva sdružení občanů Severomoravský PATRIOT

V případě použití čehokoli z obsahu iRegionu jinde v internetu je bezpodmínečně nutno uvést zdroj i s odkazem (www.iregion.cz) a nijak zásadně nezasahovat do textů či grafické úpravy.

K užití jakékoli slovní či obrazové informace z iRegionu ostatními veřejnými sdělovacími prostředky ve smyslu platného Tiskového zákona je bezpodmínečně nutné předem získat souhlas redakce iRegionu v Bruntále (tel./zázn./fax: 0646-717 052).

Neoprávněný přetisk či jiné veřejné užití čehokoli z obsahu v doméně iregion.cz bude sdružením Severomoravský PATRIOT považováno za hrubé porušení autorských práv. Pomocí všech dostupných prostředků pak bude redakcí vymáhána ochrana těchto práv v nejvyšší možné míře podle platných právních konvencí.


Internetový deník iRegion
Vydavatel: Občanské sdružení Severomoravský PATRIOT v Malé Morávce.
pošta: Revoluční 5, 792 01 Bruntál
e-mail: iregion@iregion.cz
telefon a fax: 0646-717 052