RESPEKT c. 19 - 5. -- 11. kvetna 1997

Francie

Vědět, co se říká

Pátou francouzskou republikou obchází strašidlo odposlechu


Francie, země, která v posledních letech Mitterrandovy éry prožila mnoho afér, teď zaznamenala nový skandál, týkající se nedávné minulosti. Celá věc začala už před měsícem, kdy se dostaly na paškál nezákonné telefonní odposlechy z doby Francoise Mitterranda. Brzy ale vyšlo najevo, že problém se týká celé V. republiky, vlád socialistických i pravicových.


Příliš tajemné tajemství


Telefonní rozhovory lze podle francouzského zákona č. 91-648 odposlouchávat jen ve dvou přísně stanovených případech. Za prvé: při vyšetřování závažného trestného činu, kdy odposlech schvaluje vyšetřující soudce nebo důstojník soudní policie. Za druhé: je-li ohrožena národní bezpečnost, čímž se myslí ochrana vědeckého a ekonomického potenciálu Francie, výzvědná činnost v zájmu bezpečnosti země a prevence proti terorismu. "Napíchnutí" telefonní linky, jsou-li tyto podmínky naplněny, povoluje premiér na základě doporučení ministrů obrany, vnitra nebo celní správy. Tolik litera zákona, modifikovaného v červenci 1991 s cílem přizpůsobit francouzský právní kodex Evropské konvenci o lidských právech, v tomto případě jejímu článku 8, který zaručuje respektování soukromého života.
Avšak diskuse v médiích, provázející vyšetřování nezákonných telefonních odposlechů, jež v osmdesátých letech prováděla na příkaz tehdejšího prezidenta Mitterranda protiteroristická "buňka" Elysejského paláce, ukázala něco jiného. Přes telefonní sluchátko či utajený mikrofon francouzští ústavní činitelé i šéfové policie a rozvědky pravidelně špiclovali nejenom své politické protivníky, ale i stranické kolegy, novináře a přátele -- v Mitterrandově případě dokonce vlastní rodinu. Jejich vysvětlení se přitom podobají jako vejce vejci: buď se nad celou věcí vznáší přízrak státního tajemství, a proto o ní nelze vůbec hovořit, nebo je lakonicky označena za nutnost diktovanou obavami o národní bezpečí. Strach o bezpečnost Francie, lépe řečeno představa, že by se o tento prvořadý úkol každého ústavního činitele mohl starat ambiciózní soupeř z vlastních řad, podstatně ovlivnil způsob chování politiků. Samozřejmě na úkor základní lidské slušnosti a úcty k jednomu z pilířů demokracie - zákonnosti.


Kdybyste slyšel...


"Poslouchali jsme telefonáty redakce týdeníku Le Canard enchainé po pět let. Myslím si, že to bylo zcela legitimní. Čas od času jsme se tak něco dozvěděli," prohlásil 7. dubna v kabelové televizi LCI Jean-Emile Vié, v letech 1955-62 šéf francouzské rozvědky. (Le Canard enchainé tehdy přinášel informace o válce v Alžírsku, které se podstatně lišily od oficiálních vládních zpráv.) A právě v tomto týdeníku byly teď -- 16. dubna 1997 -- publikovány následující kauzy.
V roce 1973 se svěřil spisovateli Rogeru Stéphanovi premiér Pierre Messmer: "Někteří z mých poradců se o mně vyjadřují hrozně. Kdybyste slyšel záznamy jejich telefonátů..." V téže době byl na popud prezidenta Georgese Pompidoua odposloucháván i Valéry Giscard d'Estaing, aspirant na úřad hlavy státu (prezidentem skutečně byl v letech 1974-81). V jeho vozidle instalovali technici z ministerstva vnitra mikrofon. Ačkoliv se operace zdařila, zvědavé uši se kýžených zpráv nedočkaly. Oběť včas varoval policejní důstojník Michel Poniatowski. Ten se potom stal -- už za prezidenta Giscarda -- ministrem vnitra. A i když nový prezident prohlásil, že "nechal zrušit všechny systémy telefonního odposlechu až na ten, který používá justice a protiteroristická služba", odposlouchávalo se vesele dál - - v levicových i pravicových kancelářích.


Pravice i levice


Výkonný výbor neogaullistů, jemuž předsedal tehdejší premiér Jacques Chirac, musel kvůli Poniatowského "štěnicím" v září 1975 rokovat mimo své stranické sídlo. K této epoše míří i prohlášení z 8. dubna letošního roku, které učinil v týdeníku Parisien bývalý šéf Mitterrandovy kanceláře Jean Galvany: "Když se v roce 1981 chopili moci socialisté, zjistilo se, že za Giscarda byli odposloucháni všichni opoziční předáci -- lídr socialistů dokonce od rána do večera."
Francois Mitterrand -- jako všichni prezidenti V. republiky -- se od těchto odsouzeníhodných praktik distancoval. Leč vyšetřování nelegálních odposlechů, které nařídil, zejména první svědecké výpovědi Gillése Ménage a Christiana Prouteaua, dvou velitelů protiteroristické elysejské "buňky", ukazují, že přinejmenším do roku 1992 byl odposloucháván kde kdo. Mitterranda lze bez nadsázky označit za politika, který slabostí "vědět, co se říká" trpěl snad nejvíce.
V roce 1993 se po všeobecných volbách k moci vrátila pravice. Avšak ministr vnitra Charles Pasqua a jeho úředníci poraženým socialistům klid na přemýšlení o utrženém fiasku nedopřáli. Naplněn nedůvěrou k propustnosti stěn vlastního sekretariátu, uchýlil se šéf poslanecké frakce socialistů Laurent Fabius do kanceláře své ženy v nadaci Espace 89. I tam ho ale zvědavé mikrofony našly. Dne 19. března 1994 pak doslova v přímém přenosu monitoroval přísně tajné zasedání nejužšího vedení Socialistické strany v Remeši agent rozvědky, ukrytý v prázdné tlumočnické kabině.
Poslední velkou rybou, která se zamotala do telefonních sítí, je současný prezident Jacques Chirac. Spolu se svými blízkými spolupracovníky podezříval bývalého premiéra Balladura a ministra obrany Francoise Léotarda, že se obohatili při prodeji zbraní, a tak nechal v létě 1995 nahrávat rozhovory z Léotardovy kanceláře.


Stále totéž


Na těchto praktikách francouzských politiků zaráží především skutečnost, s jakou pravidelností, a hlavně beztrestností se stále opakují. Naskýtá se otázka: Proč se hrubého porušování ústavy i zneužívání pravomoci veřejného činitele nechopí opozice, aby vládě vyslovila nedůvěru nebo alespoň donutila protiprávně jednajícího politika k demisi? Věčné ututlávání, bagatelizace či nanejvýš vyšetřování již nežijícího hříšníka vypovídají spíše o něčem jiném. V praktikování nezákonného odposlechu jsou namočeni všichni, kdo jsou nebo byli u moci. Lidově řečeno, "drží spolu basu". Jen tak si lze vysvětlit, proč současný premiér Alain Juppé žádost o zproštění mlčenlivosti Christiana Prouteaua i některých dalších osob vyšetřovaných v souvislosti s Mitterrandovou aférou opakovaně zamítl.


Jaroslav Formánek
Autor je spolupracovníkem Respektu.