V §enˇ pý tel‚,

 

         dŘkuji V m a panˇ expedientce tak‚ za zasl nˇ po§adovan‚ho źˇsla 01/99. S dˇky t‚§ kvituji pýˇjem dopisu panˇ Cibulkov‚, je to s tŘmi zaslaněmi materi ly velmi pravdŘpodobnŘ tak, jak bylo vysvŘtleno. Pýesto se mi podaýilo jeçtŘ nal‚zti jednu kopii, §el pouze v "pracovnˇm" stavu, nenˇ to źistopis, bohu§el.

         Bude-li V mi /jako mo§ně pýˇspŘvek ve vhodnou dobu pou§itelně) shled n jeçtŘ dostateźnŘ aktu lnˇ, pou§ijte ho. Ruskě origin l m m u sebe.

Nynˇ dokonźuji katyĺskou tragedii z pera rusk‚ historiźky, uveýejnŘn‚ v novin ch Moskovskije novosti z roku 90. A§ bude vçe hotovo, poçlu k posouzenˇ, v źeçtinŘ dosud nikdo tento źl nek nepublikoval.

 

                             S pozdravem

 

                             Milan Minarźˇk

                             Jesenick  1796/14

                             755 01 Vsetˇn

 

 

Jurij Tepljakov: Na druh‚ stranŘ fronty:

-----------------------

(trag‚die zajetˇ se nekonźˇ ani dnes)

Moskovskije novosti ź. 19, 13.5.1990, Pýeklad Milan Minarźˇk

 

 

         Co je na v lce nejstraçnŘjçˇ? I març l Ivan Bagramjan, i trojn sobně hrdina A.A. Pokryçkin, i prostě Nikolaj Romanov bez ý d… a hodnosti odpovŘdˇ shodnŘ jednˇm slovem - zajetˇ.

StraçnŘjçˇ ne§ smrt? ot zal jsem se voj ka N. Romanova, kdy§ pýed źtvrtstoletˇ v pam tně den 9. kvŘtna jsme pili s nˇm nahoýklou vodku na pam tku ruskěch mu§ik…, kteýˇ se ji§ nikdy nevr tˇ do osiýel‚ vesniźky na býehu Volhy.

- StraçnŘjçˇ! - Smrt, to je tvoje. A zajetˇ - to jest pohroma pro mnoh‚...

         Tenkr te, v çedes t‚mp t‚m jsem si ani pýibli§nŘ nemohl pýedstavit dosahy t‚to trag‚die, kter  postihla miliony a miliony, nevŘdŘl jsem, §e pýˇźinou tŘchto tragediˇ bylo nŘkolik ý dek Pravidel vnitýnˇ slu§by DŘlnicko-rolnick‚ Rud‚ arm dy: "SovŘtskě voj k proti sv‚ v…li se nem…§e vzd t do zajetˇ. A vzd -li se, je to zr dce vlasti."

- Kolik bylo tŘchto zr dc…?

- Ve v leźněch letech obl‚klo vojenskě pl çś - sdŘlil mnŘ v Podolsku z stupce n źelnˇka éstýednˇho archivu MNO SSSR plk. Ivan Jaçenko - 32 milion… lidˇ. Z toho 5 734 528 bylo nepýˇtelem zajato.

         N slednŘ jsem se dozvŘdŘl, jak k tomu doçlo, a kdy. Tak nejvˇce zajatc… Rud  arm da ztratila v n sledujˇcˇch bitv ch:

Bialystok-Mins.....srpen 1941....... 323 000

Umaĺ...............srpen 1941....... 103 000

Smolensk -Rostavl srpen 1941....... 348 000

Gomel srpen 1941....... 30 000

Demjansk z ýˇ 1941 ....... 35 000

Kijev z ýˇ 1941 ........665 000

Luga-Leningrad z ýˇ 1941 ....... 20 000

Melitopol ýˇjen 1941........100 000

Vjazma ýˇjen 1941........662 000

Kerź listopad 1941.... 100 000

Izjum-Charkov kvŘten 1942...... 207 000

MaÔarsko kvŘten 1945.......100 000

 

V tomt‚§ archivu v Podolsku je shrom §dŘno jeçtŘ 2,5 milionu kartiźek "zmizel bez stopy". Dva a p…l milionu tŘch, co se dom… nevr tili. Odbornˇci odhadujˇ: Asi dva miliony a§ do dneçnˇch dn… le§ˇ po lesˇch a ba§in ch cel‚ho Ruska a

200 000 nutno opŘt zaýadit mezi zajatce. D…kazy? Do archivu jeçtŘ obźas pýijde zpr viźka odnŘkud z Austr lie nebo USA:"byl jsem zajatě, prosˇm potvrdit, §e jsem se zŁźastnil boje proti façismu". Tak ten mŘl çtŘstˇ-pýe§il. U vŘtçiny byl vçak osud jině.

         NŘmeck  statistika registruje: 286 000 zemýelo v internaci, 1 030 157 zastýeleno na ŁtŘku, zemýelo v tov rn ch a çacht ch v NŘmecku.

         Mnoho naçich voj k… a d…stojnˇk… skosil hlad jeçtŘ na cestŘ do t bor…. Pouze za listopad a prosinec 1941 zahynulo vˇce jak 400 000 lidˇ. Srovnejme (copak lze srovn vat?): za celou dobu v lky v NŘmecku bylo 235 473 anglickěch a americkěch voj k… zajato, zemýelo 8 348 lidˇ. MŘli snad naçi chatrnŘjçˇ zdravˇ nebo byli slabçˇ? Ale kde§e. Pýˇźiny jsou jin‚.

         Na z padŘ ud vajˇ: miliony naçich zajatc…, kteýˇ zahynuli, jsou obŘtmi nejen façismu ale sam‚ho stalinsk‚ho syst‚mu. Polovinu zemýelěch hladem (nejm‚nŘ) by bylo lze zachr nit, kdyby je Stalin nenazval zr dci a nezak zal jim poslat pomoc pýes Mezin rodnˇ źerveně kýˇ§. Je mo§no se pýˇt, kolik by pýe§ilo, ale to, §e jsme se od svěch zajatc… odvr tili - to je fakt. ¦enevskou konvenci, je§ vymezovala pr vnˇ postavenˇ zajatc… - SovŘtskě svaz nepodepsal. Forma odmˇtnutˇ byla zcela v duchu jezuitsk‚ho charakteru "v…dce n rod…". Ze Stalinova hlediska ýada źl nk… konvence neodpovˇdala tŘm z sad m, je§ byly vlastnˇ "nejsvobodnŘjçˇ zemi" na svŘtŘ. Konvence, bylo poukazov no, negarantuje pr va zajatc… coby pracujˇcˇch, nˇzk  mzda za pr ci, neexistence volněch dnˇ, nedefinuje d‚lku pracovnˇ doby. Neobsahuje ani věsady pro nŘkter‚ skupiny zajatc…. Kr tce chybˇ samotn  humanita.

         VŘtçˇ licomŘrnost si nebylo lze snad ani pýedstavit. Jak‚§e to věsady po§ˇvaly v tut‚§ dobu mili˘ny lidˇ v t borech nuceněch pracˇ GULAGu? Jak‚ tam byly z ruky a kolik volněch dnˇ?

         V srpnu 1941 Hitler dovolil delegaci ¬erven‚ho kýˇ§e navçtˇvit t bor sovŘtskěch v leźněch zajatc… v Hammerstadtu. Na z kladŘ tŘchto kontakt… byla smŘrov na vězva sovŘtsk‚ vl dŘ poslat potravinovou pomoc pro sovŘtsk‚ v leźn‚ zajatce. "Jsme pýipraveni sledovat dodr§ov nˇ z sad §enevsk‚ konvence" - naźe§ pýiçla z Moskvy pýibli§nŘ takov  odpovŘÔ, §e "poslat potravinovou pomoc v dan‚ situaci by bylo tot‚§, jako poslat d rek façistick‚mu nepýˇteli." Tato odpovŘÔ udivila. Pýedstavitel‚ Mezin rodnˇho źerven‚ho kýˇ§e toti§ neźetli věznamně rozkaz Stalina ź. 270 ze 16. srpna 1941. Jinak by pochopili, jak naivnˇ jsou jejich prosby a jak obrovsk  je nen vist Stalina v…źi tŘm, co se ocitli na druh‚ stranŘ fronty.

Nebylo d…le§it‚, kdo, kde, kdy a proź! Tak‚ mrtvˇ byli poźˇt ni mezi zr dce!

         "Gener l-poruźˇk Vladimˇr Kaźalov" źteme v rozkaze "nach zejˇc se spoleźnŘ se çt bem skupiny vojsk v obklˇźenˇ, projevil zbabŘlost a vzdal se do zajetˇ nŘmeckěm façist…m. ćt b skupiny Kaźalova z obklˇźenˇ unikl, probily se z obklˇźenˇ ź sti skupiny Kaźalova, ale gener l Kaźalov dal pýednost zajetˇ, chtŘje dezertovat k nepýˇteli".

         A zatˇm gener l Kaźalov ji§ dvan ct dn… le§el uhoýelě v tanku u smolensk‚ vesniźky Starinka, neprobivçe se ke svěm. Ale to nikoho nezajˇmalo!

         Byli zajati - stali se obŘtnˇmi ber nky a aby bylo na kom si vybˇt vçechnu tu zlobu, dostalo se jim n lepky vrah… n roda, kteýˇ zradou a zbabŘlostˇ pýekazili vˇtŘzn‚ pl ny velik‚ho "v…dce pluk…". A tehdy n s st le a st le "pýesvŘdźovali" o jak‚koli nepravosti, o jak‚koliv trag‚dii, aś to bylo zhroucenˇ pl n… l. pŘtiletky, nebo z huba 100 000 voj k… na DnŘpru - vyççˇ garnitura zemŘ - v…dcov‚ - §e nenesou § dnou zodpovŘdnost! Marnost, u tŘchto neçtŘstˇ nemohou běti objektivnˇ pýˇźiny. Pouze intriky çk…dc… a protivnˇk… tohoto zýˇzenˇ. Desˇtky let, od týic těch let do dneçka, neust le nejenom hled me, ale v§dy nach zˇme obŘtnˇ ber nky.

         Tehdy, prvnˇ rok v lky se jich naçlo dostatek. Tˇm l‚pe. 4. źervna 1940 byly v Rud‚ arm dŘ zavedeny gener lsk‚ hodnosti. Dostalo je 966 lidˇ. Vˇce ne§ 50 jich v prv‚m roce v lky padlo do zajetˇ. Mnozˇ, opravdu mnozˇ z nich budou z vidŘt tŘm 150, co padli pozdŘji v bojˇch!!! Muka zajetˇ se uk zala běti temnŘjçˇ hrobu. Vrchovat  mˇra osudu gener l… Pavla PonŘdŘlina a Nikolaje Kirilova, jmenovaněch v tomt‚§ rozkaze ź. 270, n s o tom pýesvŘdźujˇ. Pýe§ili roky nŘmeckěch koncentr k…, nezachvŘli se a nesklonili. V dubnu 1945 je spojenci osvobodili a byli pýed ni sovŘtsk‚ stranŘ.

         Zd lo se, §e vçe pominulo, ale srpen 1941 jim nezapomnŘli. Po st tnˇ provŘrce je zavýeli. PŘt let politick‚ho vŘzenˇ v LeforovŘ (moskevsk‚ vŘzenˇ Lefortovo). A pak 25. srpna 1950 - poprava.

"Poslednˇm tragickěm akordem tohoto vztahu ke k dr…m, kter‚ se u Stalina projevovalo do v lky, bylo obvinŘnˇ ze spolupr ce a çpion §e, vznesen‚ proti velitel…m Z padnˇho frontu gen. Pavlovovi a gen. Klimovskich a ýadŘ dalçˇch gener l…, mezi nimi§, jak se pak uk zalo, byli lid‚, kteýˇ se zoufale dr§eli co nejd‚le v zajetˇ". Tato pozn mka věteźn‚ho v leźn‚ho romanopisce Konstantina Simonova. Objevila se v çedes těch letech a odv §nˇ voj ci nezvratnŘ vŘýili: zajatci (voj ci i gener lov‚) jsou na vinŘ. Jin‚ ne§ toto mŘýˇtko neexistovalo.

         Mezin rodnˇ pr vo ýˇk , §e vojensk‚ zajetˇ, to nenˇ zrada, v leźně zajatec m…§e běti nedotknutelně jako suverenita n roda, m…§e běti svŘtcem, jako§ i neçtŘstˇm. To platilo pro druh‚, ale pro n s byl z kon jině - stalinskě rozkaz ź. 270. (Citace:)

"Jestli§e jednotka rudoarmŘjc…, mˇsto organizov nˇ odporu proti nepýˇteli uvede sebe vŘdomŘ do zajetˇ, pak zniźit ji vçemi prostýedky pozemnˇmi i leteckěmi, rodiny zajatc… pak vydŘlit z p‚źe st tu a jeho pomoci." "Velitele a politruky, kteýˇ se vzdali do zajetˇ, pova§ovat za dezert‚ry, jejich rodiny uvŘznit, jako§to rodiny poruçivçˇ pýˇsahu a vydavçˇ svou vlast dezert‚rovi". 1)Blˇ§e: Sol§enicyn: Souostrovˇ Gulag, sv. I.-III.

         Pouze nŘkolik ý dek, a za nimi statisˇce starc… a dŘtˇ, zahynuvçˇch hladem pouze proto, §e jejich otec nebo syn padl do zajetˇ. Pouze nŘkolik ý dek, ale věstraha tŘm, kdo by jenom poměçlel na pýestupek, kdo§ pouze tou§ili po zpr v ch z fronty.

         ¬ta tyto vŘty, pochopil jsem, jak‚ hoýe nesli niźˇm se neprovinivçi lid‚, pochopil jsem utajenou hrozbu tŘchto slov, kter‚ mnŘ pýed źtvrt stoletˇm ýekl ýadově voj k Nikolaj Romanov:" Tv‚ zajetˇ - bˇda mnohěch". Pochopil jsem, proź naçim voj k…m nebylo nejtŘççˇ zemýˇt, ale zaýadit se mezi"nezvŘstn‚", a proź pýed ka§děm bojem, zvl çtŘ pak pýed n silněm pýechodem ýek, prosili druh druha: "bratku, utonu-li ýekni, cos vidŘl, jak jsem skonźil".

         Vstupujˇce na vratkě ponton a uvŘdomujˇce si, §e do zajetˇ se mohou dostat pouze svěm zavinŘnˇm, se v myçlenk ch ohl‚dali nazpŘt, ne ze strachu, ale z obav o osud tŘch, kter‚ zanechali doma.

         A tu n hle jsou na vinŘ ti, co z…stali v kotli pod Vjazmou, kdy§ Hitler zaźal operaci Taifun, pochod na Moskvu.

         "Nejd…le§itŘjçˇ je neopouçtŘt pozicie" - pýikazovalo naýˇzenˇ Nejvyççˇho velitele. A arm da horeźnŘ ryla z kopy źelem k z padu, i kdy§ ji u§ tankov‚ klˇny obkliźovaly od věchodu.

         N źelnˇk çt bu pozemnˇch vojsk gen. Wehrmachtu Halder pak napˇçe k tomuto pýˇpadu do sv‚ho denˇku: "4. listopad, 105. den v lky. Protivnˇk pokraźuje v dr§enˇ meatakovaněch ź stˇ frontu, v d…sledku źeho§ se perspektivnŘ dost v  do hlubok‚ho obklˇźenˇ".

         K d o byl povinen vidŘt tyto tankov‚ klˇny? Voj k z mŘlk‚ho okopu nebo Stalin z hlavnˇho stanu? A v d…sledku? Kdo z…stal v zajetˇ? Kdo zaprodal vlast? Voj k.

207 047 lidˇ (poslednˇ Łdaje) se dostaly do obklˇźenˇ pod Charkovem v kvŘtnu 1942. Kdy§ byl u moci Chruçźov, vinen byl Stalin. Kdy§ pýiçel Bre§nŘv, vinen byl znova Chruçźov, kterě za tu por §ku, je§ otevýela cestu k Volze, dostal od Stalina pouze "napomenutˇ". A kdo tehdy zaprodal vlast? Kdo z…stal v zajetˇ? Voj k.

19.5.1942 - datum katastrofy naçˇ arm dy na Krymu. "Keýźenskou operaci mo§no pova§ovat za skonźenou. 150 000 zajatěch a velk  koýist" - to je dokument nŘmeck‚ strany.

         A zde je dokument sovŘtsk‚ strany, citov no s Konstantinem Simonovem: "Byl jsem ve 42. roce na Kerźsk‚m poloostrovŘ. Je mnŘ zn ma pýˇźina t‚to por §ky. Naprost  ned…vŘra velitel…m arm d a front…, nadutost a zv…le gener la Mechlise. Zak zal rět z kopy, aby prě nepodrěval Łtoźn‚ho ducha vojsk". Stalin…v źlovŘk, tehdy n źelnˇk Hlavnˇ politick‚ spr vy, prvnˇ komisaý arm dy a n moýnictva Lev Mechlis se po por §ce vr til do Moskvy. A voj k? Voj k z…stal v zajetˇ.

Nikdo se nepýe, jak koliv v lka beze zrady nenˇ v lka. Byli i mezi zajatci takovˇ. Ve srovn nˇ s miliony spolubojovnˇk… v zajetˇ - kapka v moýi. Ale byla. Ta kapka. Nikam se neschov ç. NŘkter‚ z nich pýesvŘdźily let ky napýˇklad tohoto typu:

         Vra§edn  bilance komunismu.

 

Za l‚ta revoluce a obźansk‚ v lky bylo zabito 2 200 000 lidˇ.

Za l‚ta hladu a epidemiˇ 1918-1921, 1932-1933 zemýelo

14 500 000 lidˇ.

V t borech nuceněch pracˇ zahynulo 10 000 000 lidˇ".

 

         NŘkteýˇ mluvili takto: " nejdu proti n rodu, jdu proti Stalinovi". Mnoho vstupovalo do façistickěch jednotek s jedinou nadŘjˇ - zaźne se prvnˇ boj a pýebŘhnu ke svěm.

         Ne vçem se to podaýilo, i kdy§ je zn m i takověto pýˇpad. 14.9.1943 kdy§ se rozebˇraly věsledky kursk‚ bitvy, vysvŘtloval Hitler por §ku zradou pomocněch Łtvar…. A skuteźnŘ, na stranu Rud‚ arm dy pýeçlo na ji§nˇm kýˇdle 1300 lidˇ, prakticky celě pluk.

"U§ mnŘ doçla trpŘlivost, ýval Hitler, naýizuji odzbrojit vçechny jednotky a celou tu bandu poslat do dol… ve Francii".

         Nutno uznat, nejd‚le odmˇtal n vrhy na vytvoýenˇ vojenskěch ź stˇ ze zajatc… s m Hitler, i kdy§ v z ýˇ 1941 plk. von Tretschkow vypracoval pl n na vytvoýenˇ 200 000 rusk‚ protisovŘtsk‚ arm dy. Teprve, kdy§ v pýedveźer staligrad. bitvy poźet zajatc… dosahoval u§ miliony, fěrer nakonec souhlasil. Bylo týeba vytvoýit vˇce ne§ 180 jednotek. A z nich: ruskěch ..... 75

kub ĺskěch, donskěch a terskěch koz k… .... 21

turkest nskěch a tatarskěch (vź. krymskěch tatar…) - 42

gruzˇnskěch ...11

n rod… Severnˇho kavkazu ...12

azerb jd§ nskěch ...13

arm‚nskěch ... 8

         Poźty tŘchto Łtvar… podle n rodnostˇ (Łdaje z 24.1.1945):

Litevci....104 000, Lotyçi...36 800, Azerb jd§ nci...36 500, Gruzˇnci...19 000, ze Sev. Kavkazu....15 000, Tataýi...

10 000, Estonci...10 000, Arm‚ni...7 000, Kalmyci...5 000.

A Rus…? Podle ofici lnˇch Łdaj… adm. D”nitze ke dni 20.5.1945 existovala 599. rusk  brig da v poźtu 13 000 lidˇ, 600. brig da - 12 000 lidˇ, 650. brig. v poźtu 18 000 lidˇ. M…§eme-li to shrnout (jak dnes jinak), mnoho jich slou§ilo na druh‚ stranŘ. Je týeba pýipomenout, §e pouze 20 % tŘchto sil se Łźastnilo bojověch operacˇ, podotknout, §e je to n bor z milion… zajatc…, §e tisˇce jich pýeçlo linii fronty, pak se źˇslo zjevnŘ sni§ˇ. Jeden detail. Spec. ýˇçsk  tajn  slu§ba se nejvˇce starala o formov nˇ jednotek nerusk‚ n rodnosti, prostŘ vŘdŘli: jsou zvl çtŘ potýebnˇ po v lce, kdy se z kolaborace znaźnou obviĺovat cel‚ n rody, od vzrostlěch ml denc… a§ po starce. A neodliçovali pak, zda jsi sedŘl nebo slou§il - vçe rovnovrah! Ale samotnˇ zajatci toto vçe tenkr te neznali - to bylo teprve pýed nimi. Ta hoýk  chuś svobody pýijde teprve pozdŘji. Pro ty, kdo sami uprchli z t bor… (dle ministra v lky Speera 50 000 v roce 1944) , tak i pro ty, kdo po osvobozenˇ jednotkami Rud‚ arm dy (vˇce ne§ 1 000 000 voj k… a d…stojnˇk…) znovu bojovali v jejich ýad ch.

         Dlouho, velice dlouho jsme o jaru roku 1945 soudili pouze podle rozkaz… vźera jeçtŘ hrozněch gener l… a març l…: vyźlenit ml‚ko pro dŘti v BerlˇnŘ, nasytit §eny a starce. VŘýte, źta tyto dokumenty a pamŘti, uvŘdomujˇce si, §e s m jsem v t‚ dobŘ mˇsto chleba se pokouçel §věkat spaýen‚ §ito, jedl pol‚vku ze psa (teprve tŘsnŘ pýed svou smrtˇ se babiźka pýiznala, §e chytala psy, aby n s ochr nila od hladu) pak hle, źta tyto rozkazy, se mi chtŘlo zaplakat dojetˇm: jak  to çlechetnost - tak myslet a peźovat o nŘmeckě n rod! A kdo z n s vŘdŘl, §e v tut‚§ dobu k març l…m pýich zely z Kremlu jin‚ pýˇkazy:

"Velitel…m vojsk 1.a 2. BŘlorusk‚ho frontu, 1.,2., 3., 4., Ukrajinsk‚ho fr., s Berijovi, s. Merkulovovi, s Abakumovovi, s Golikovovi, s. Chrulevovi, s. GolubŘvovi.

         Vojenskěm rad m front… - zformovat v tělověch prostorech t bory pro roztýˇdŘnˇ a shrom §dŘnˇ běvalěch v leźněch zajatc… a repatriovaněch ruskěch obźan… po 10000 lidˇ na ka§dě t bor. Celkem zformovat: v 2. BŘlorusk‚m frontu - 15, v 1. BŘl. frontu - 30, v 1. Ukraj. ff. - 30, ve 4. Ukraj. fr. - 5, ve 2. Ukr. fr. - 10, v 3. Ukr. frontu - 10 t bor….

ProvŘrku prov‚st: běval‚ pýˇsluçnˇky RA - org ny kontrarozvŘdky,

- civilnˇ osoby - komise :NKVD, NKGB.

                                       J. V. Stalin"

 

Vol m n źelnˇkovi éstavu v leźněch dŘjin Ministerstva obrany SSSR genplk. Dmitriji Volkogonovovi: kde jste naçli ten rozkaz? MnŘ na KGB i na Min, zahr. vŘcˇ ýekli - my nic takov‚ho nem me.

"Tento jsme naçli ve Zvl çtnˇm archivu Stalina. T bory byly, tzn. jsou i papˇry, ze kterěch lze poznat, kdo kdy, co jedli, o źem pýeměçleli. Nejd…vŘryhodnŘjçˇ jsou dokumenty Ministerstva vnitýnˇch vŘcˇ. Transportnˇ vojska byla zýˇzena pro tyto vŘci. Tam bylo i oddŘlenˇ pro vŘci běvalěch zajatc…. Hledejte".

         Hledal jsem. Prvnˇ n mŘstek n źelnˇka souźasn‚ hlavnˇ spr vy věchovněch t bor… MV SSSR Petr Miçźýenko se srdeźnŘ divil: poprv‚ slyçˇm, r d pomohu, ale v źem? Vˇm, §e byla v ¬unsk‚m rajonu Irkutsk‚ oblasti jedna kolonie. Tady skuteźnŘ pýich zeli po provŘýenˇ ve filtraźnˇch t borech, o nich§ je ýeź ve StalinovŘ rozkazu. Vçichni odsouzeni podle źl. 58 - vlastizrada. Jedna kolonie... Kam se podŘli ostatnˇ lidi... V§dyś pracovalo 100 t bor…. Jedin‚, co se podaýilo objevit a objasnit: k 1. ýˇjnu 1945 "profiltrovali"

5 200 000 lidˇ, ruskěch obźan…. Profiltrov nˇ byli zýejmŘ postýˇleni jeçtŘ v EvropŘ v provozovaněch t borech běv. üˇçe dle stavu k 1.10.1945. Jak se postupnŘ vyjevuje (dle zpr v tisku) bude tomu tak. V Sachsenhausenu naçli dalçˇ masov‚ hroby (RP.24.9.1992) Berlˇn - V bezprostýednˇ blˇzkosti nŘkdejçˇho nacistick‚ho koncentraźnˇho t bora Sachsenhausenu u Berlˇna bylo objeveno 50 masověch hrob…. T bor po skonźenˇ druh‚ svŘtov‚ v lky d le "provozovala" sovŘtsk  tajn  slu§ba NKVD. Jde o mrtv‚ z t‚ doby. Braniborsk‚ ministerstvo vnitra ve stýedu d le ozn milo, §e tam po konci v lky pýiçlo o §ivot asi 12 500 lidˇ. Hroby jsou zhruba sedm metr… dlouh‚ a Aç,5 metru çirok‚ a mrtvˇ jsou v nich pohýbeni v nŘkolika vrstv ch na sobŘ a§ do hloubky pŘti metr…. 2 034 000 sem pýedali spojenci - 98 % tŘch, co se nach zeli v z padnˇ zonŘ NŘmecka, pýev §nŘ zajatci. Kolik se jich vr tilo dom…? A kolik jich odeçlo v souladu s rozk. ź. 270 ze sov. konc. t bor…? Pr…kazn‚ dokumenty dosud v ruce nem m. Pouze poznatky Z padu podle jednotlivěch svŘdectvˇ §ijˇcˇch svŘdk…. S jednˇm z nich jsem si povˇdal na KolymŘ. Běvalě "zr dce vlasti" nynˇ knihovnˇk Viktor Masol mnŘ vypr vŘl, jak v źervnu 1942 v donskěch stepˇch, po katastrofŘ u Charkova je neozbrojen‚, hladov‚, otrhan‚ rudoarmŘjce nŘmeck‚ tanky sehnaly do jednoho tisˇcihlav‚ho st da jako ovce. Pak transport do NŘmecka, mˇchal beton, za týi roky pak transport z NŘmecka pýes cel‚ Rusko. K Tich‚mu oce nu. V pýˇstavu Vanino do podpalubˇ parnˇku Felix Dzer§inskij, patýˇcˇho NKVD. Kurs-Magadan. Za těden cesty pouze jedno jˇdlo. Pýes mýˇ§e spouçtŘli n dobky s moukou, zalit‚ horkou vodou. A oni, p lˇce si ruce, maźkajˇce se, vybˇrali tuto smŘs, a cpali ji dychtivŘ do Łst. Lid‚ ponejvˇce ztr cejˇ rozum od hladu. Na rejdŘ z livu Nagaev, toho, kdo cestou zemýel, hodili pýes palubu, kdo pýe§il, odeçel do tajgy, opŘt za ostnatě dr t, tentokr te vlastnˇho t bora. Pýe§ili, vr tili se jedinci. Byli zbŘdovanˇ. Vyhnanci. Kolikr t slyçeli, §e si nevp lili radŘji kulku do hlavy...O kulce do hlavy uva§ovali tenkr t mnozˇ zajatci. I tenkr t ve 40. a 50. letech. Kdy§ upozorĺovali z milice: Ji§ dva dny zameçkal...vçichni zajatci byli na zvl çtnˇch seznamech s povinnou zn mkou s pýˇsnŘ evidovaněm źˇslem, i tehdy, kdy ti mohl kdokoliv beztrestnŘ vm‚st do tv ýe: Ty mlź, prosedŘl jsi zajetˇ ve façistick‚ hospodŘ... A oni mlźeli.

V 1956 roce po projevu Chruçźeva o Stalinovi bylo jim dovoleno mluvit. Zajatci u§ nebyli vrazi n roda, ale tak‚ ne docela obr nci vlasti - nŘco mezitˇm. Na papˇýe tak - v §ivotŘ celkem jinak.

         Pýed dvŘma lety jsem v pýedveźer slavn‚ho 9. kvŘtna dŘlal rozhovor s pýedsedou sovŘtsk‚ho Věboru v leźněch veter n…. S genplk. Alex ¦eltovem. A n hle jako by mnŘ źert napovŘdŘl: ".... a co běvalˇ zajatci -veter ni v lky?"

- Ne, nejsou veter ni. Nenˇ o kom ps t. V§dyś kolik je u n s budoucˇch voj k…....

         Lidsk  krev nenˇ voda. Uk zala se vçak běti kr sněm konzervantem stalinsk‚ mor lky. ZahuçtŘn . Pýes nŘkolik pokolenˇ neprokapala, §ije. Zkus vzpomenout nŘkdy probl‚m zajatc…, odpovŘÔ bude v§dy tat § - radŘji o jin‚m.... Neuslyçˇç, mo§no i okýiknout ýˇzněm velitelskěm hlasem: netýeba! Pýed kěm se tlouci do hlavy? Pýed vl dou, pýed Nejvyççˇm sovŘtem? Na kterou rudou stŘnu Kremlu zatlouci: vraśte zajatc…m źest voj ka, vraśte ź st jejich jm‚n…m... Doklepeç se. Zeptajˇ se:"na co si stاujete? kterě pýedpis v s neuspokojuje?" Ach, nenˇ pýedpis. Pouze uspokojit minulost? Hmm, podivn‚..." No, nejvˇce podivn‚ je, §e dosud jsou u n s b u d o u c ˇ v o j   c i, b u d o u c ˇ

h r d i n o v‚ , a znamen  to, jsou i nebudoucˇ. Do tŘchto chvil je n ç §ivot jako fronta ve v lce, podle naçeho zvyku dodnes pokraźujeme na rozdŘlov nˇ kdo na t‚, kdo na on‚ stranŘ.... Nenˇ z kon, nenˇ rozkaz ź. 270, nenˇ s kěm ani s źˇm bojovat.... vsjo ravno: co bylo nazěv no źerněm, lze v lepçˇm pýˇpadŘ nazvat çeděm, ale nikdy ne bˇlěm.

Je zase 9. kvŘten. Pl źe i raduje se zemŘ. Navl‚kajˇ si mu§ˇci ý dy, nal‚vajˇ vˇno, vzpomˇnajˇce soudruh…. A v tomto kruhu nejposlednŘjçˇ pozved  svoji sklenici běvalě zajatec, jako s poslednˇm se prohodˇ i slovˇźko...

 

C o d Ř l a t?

J a k d o s t a t z e s e b e t o h o

s t a l i n i s t i c k ‚ h o o t r o k a?

 

P.S. DŘkuji doktoru historickěch vŘd Michailu Semirjagovi, kterě mnŘ poskytl obçˇrně materi l z nŘmeckěch archiv…. Co se těźe dokument… o sovŘtskěch sbŘrněch t borech, budu v p tr nˇ pokraźovat. Snad mnŘ v tom pomohou zahraniźnˇ źten ýi.

                             Jurij Topljakov

 

Pýeklad Milan Minarźˇk, 8.7. 1990

2.3.2000: jedin  p…vodnˇ, stylisticky neupraven  kopie. Z toho byl pýeps n v roce 1996 źistopis, odesl n do NN, ztraceno. (DŘkuji za vysvŘtlenˇ v dopise Vaçem ze dne 3.Łnora t.r.)

                             podpis

 

 

 

  2 034 000 sem pýedali spojenci - 98 % tŘch, co se nach zeli v z padnˇ zonŘ NŘmecka, pýev §nŘ zajatci.