Špinavá hra o pražskou vodu
aneb „Čisté ruce“ - volební podvod
Povídky privatizačního zbrojnoše

 

Vzduch a voda jsou základní potřeby člověka. Naštěstí vzduch zatím naši privatizátoři privatizovat neumějí-jinak bychom se nedoplatili. Privatizace by měla snižovat ceny a zlepšovat služby. Proto se taky dělá - jinak by mohlo zůstat vše postaru. V Čechách je tomu však přesně naopak.

Voda teče jednotným systémem od svého zdroje do vašeho kohoutku. Po staletí od středověku, budovaly tisíce Pražanů svůj vodovod a kanalizaci. Proto jim i s tržbami za vodu patří . Není tu pro soukromé zisky. Že jde v případě vody o nekontrolovatelný monopol a obrovské peníze, které bez velké námahy získá ze zaběhnutého systému, o který pečují zkušení vodáci - každý privatizátor, je nabíledni. V Ostravě, jak psala MFD -1.7.99., se jedná o úplatky až 10 milionů, aby se tržeb někdo zmocnil. A to jsou ostravské tržby pro 900 tis lidí 1 mld. a čistý zisk 100 milionů. Ze srovnání s Prahou, kde jsou tržby nyní 3 mld. a obyvatel cca 1.2 mil. vyplývá, že Praha už dnes vydělává na pražanech nesrovnatelně víc a že se tedy někde 1,7 mld. ztrácí. A to ještě, jak psaly Hospodářské noviny 29.6.99: Je nutno cenu vody zvednout na evropskou úroveň t.j. 60 Kč/m3. Pak budou tržby za vodu 6 mld. V Praze se totiž fakturuje cca 106 mil m3 vody ročně. Každé zvýšení ceny o 1 Kč přinese soukromé firmě 106 milionů. Pak ovšem tříčlenná rodina bude muset zaplatit měsíčně za vodu 600 Kč.

Aby k tomu nedošlo, navrhl jsem zřízení Městské veřejně prospěšné společnosti, která by veškeré zisky vracela do oprav vodovodních rozvodů a infrastruktury a cena vody by se nezvyšovala, nebo jen mírně. 0 tom ovšem náměstek primátora hlavního města Prahy pan ing. Švec nechtěl ani slyšet. Prosadil si za použití hlasovacího kombajnu ČSSD - ODS, válcujícího oposici, privatizační projekt, jak absolutně znepřehlednit finanční toky a tím umožnit, aby se této zlaté kořisti někdo mohl snadno zmocnit. Ve spolupráci se zúčastněnými úřady bylo znemožněno vypracování konkurenčního privatizačního projektu dle zák. 92/91- § 4-5. Na základě svého projektu pak nechal zřídit dvě vodohospodářské a.s.- ačkoliv je voda jen jedna. Každý pochopí, že pak bude potřeba dvou představenstev, dozorčích rad, generálních ředitelů, sekretářek,… spousty úředníků, aut a faxů. Všichni z osobních nebo politických přátel a navíc s patřičně vysokými platy. Jen ať Pražané platí...

Jedna a.s. bude vlastnit a opravovat trubky-ta bude z 95 % patřit městu. Druhá se 66% akcií patřících~soukromé firmě (po provedeném výběrovém řízení) - bude peníze za vodu vybírat. Ta městská bude muset smluvně tu soukromou žádat peníze na provoz a opravy trubek. Vypracování smlouvy - čtete dobře - stálo 3,5 mil. Kč. Výběrové řízení na tuto společnost vyhrála překvapivě firma ve které pracuje ing. Hák, který byl současně dosazen náměstkem Švecem za předsedu dozorčí rady výběrčí společnosti.

Rozhodující pro provoz vodáren a jejich nezávislost jsou dílny na cejchování vodoměrů - a ty byly také dány do výběrčí společnosti !!! Soukromá firma má mít smlouvu na 15 let - pak ale bude nevypověditelná, neboť tyto dílny budou patřit jí.

 

Druhá oblast rozhodující o nakládání s penězi jsou stanovy a.s. Ty právě ve své současné podobě umožňují tunelování bez souhlasu zástupců Prahy - zakládání dceřinných společností v cizině (daňové úniky na Bahamy), volba orgánů bez souhlasu Prahy-odpovědné ze zákona za zásobování obyvatel vodou, nepoužívání zákona o výběrových řízeních, používání financí bez kontroly-neúměrné platy, převody do ciziny, porady v Acapulcu atd.

Bláhovec bláhový jsem požádal v rámci Akce -čisté ruce - v domnění, že nejde jen o volební trik - předsedu presidia FNM a tehdejšího ministra financí ing. Ivo Svobodu, aby tyto nepravosti napravil. Nemusel řešit následky, ale věci, které ještě nenastaly. Má na to ze své funkce právo. Také výkonný výbor FNM jsem o to požádal. Odpověděl jen pan ministr a to až po 3 měsících. Že podle něho je vše v pořádku, 51% akcií Praze nedá a stanovy jsou standardní. Petřík, který zajistil protiprávné zapsání náměstka Švece jako předsedy představenstva do obou společností (!!!) za to nemůže (byl teď za odměnu jmenován předsedou představenstva ČSA) ačkoliv, porušil vědomě obchodní zákoník, který členství ve společnostech s podobným zaměřením zakazuje. Prostě odpověď byla jako od původních privatizátorů (viz. NN 17/2000, strana 03 - 05) - pokus o nápravu žádný. Diky tomu jsem poznal, že Akce čistá ruka nikdy žádná nebyla, vždycky šlo jen o kšeft.

Důsledky pro obyvatele

Zatímco celkové zdražení od roku 89 bylo cca 3,5 násobné - u potravin jen 2,5 násobné - stoupla cena vody 9,5 násobně. Jako by máslo stálo 1/4kg 95 Kč a pivo v sámošce 23 Kč.

 

Ceny vody od roku 1991 (stočné a vodné dohromady bez DPH):

rok 91 92 93 94 95 96 97 (privat) 98 99
Cena (Kč) 3 3 10,42 13,1 14,91 14,91 20,64 24,69 28,52
zdražení 0,00 % 0,00 % 247,33 % 25,72 % 13,82 % 0,00 % 38,43 % 19,62 % 15,51 %

Do roku 1997 se dávalo na rekonstrukci trubek cca 500 mil ročně z městského rozpočtu. Nelze totiž dát více, neboť by rozkopaná Praha znemožnila dopravu. Po privatizaci a právě po enormním zdražení měly být finance čerpány výhradně z vybraných peněz a z nich opravovat vodovodní rozvody.

Přesto si odhlasovala úřadující pražská koalice ODS + ČSSD dalších 500 milionů do vodárenství, jako by se vůbec neprivatisovalo, místo toho, aby potřebnými financemi podpořila masivní výstavba bytů pro mladé a sociálně slabší občany, případně sport, výstavbu míst pro volnou zábavu nebo zlepšení životního prostředí. A aby to nebylo málo, vládnoucí koalice si ještě zajistila půjčku za 1,9 mld od Evropy, kterou budou pražané splácet při současném hospodaření vedení města ještě několik desetiletí a tyhle peníze chce dát koalice ODS - ČSSD opět do rekonstrukce vodovodních trubek - čili budou investovat do soukromé firmy, která má na tyto rekonstrukce peníze právě z několikanásobného zdražení a tyhle vypůjčené a ještě dlouho nesplacené peníze si odveze...

Kam ty peníze mizí a budou dále mizet, když Ostravě a jejim satelitním městům, s celkovým počtem obyvatel, blížícím se počtu obyvatel Prahy,  na pokrytí všech výdajů a investic stačí l mld. a ještě 100 milionů Ostravě zbude a Praze tři miliardy nestačí, ví jen pán Bůh. Jak je výše uvedeno - Praha žádného strategického partnera nikdy nepotřebovala - neboť zkušení vodáci umí vodu dělat dobře sami - a Pražané, jak vidno, si svou vodu dokážou sami zaplatit.

Teď už schází pouze kontrola, kam jejich peníze místo vody potečou - na základě předchozích zkušeností asi na BAHAMY.

 

AUTORŮV DODATEK: Jestli někdo snad bláhově doufal, že „Akce - čistá ruka“ není jen slogan a zjedná nápravu v pochybných projektech - doufal marně. /Např. Fond NM odpověděl ze šesti dopisů jen na jeden, přesto, že je ze zákona povinen odpovědět na každý dopis do 30 dnů!!!./

Při osobním jednání u ministra ing. Pavla Mertlíka, CSc. v listopadu 1998 (jeho otec patřil k vysokým důstojníkům komunistické špionáže - pozn. NN), mi bylo slíbeno, že se privatizační projekt napraví ve smyslu zákonů, slušnosti a výhodnosti pro obyvatele, podle podaných návrhů na provedení změn. Dojde tím ke změně privatizačního projektu - Praha buď dostane 51% akcií provozní spol. /17% si koupí/, nebo bude zřízena společnost jediná, /voda teče od pramene - ke spotřebiteli jediným potrubím/ i zde bude mít Praha 51% akcií - tato změna vychází z nechvalně známých skutečností a po špatné zkušenosti z privatizace, kde obce většinu akcií ve svém držení nemají a nemohou tedy o ničem rozhodovat. Přesto dle zákona musí obyvatele zásobovat vodou. Dojde dále ke změně stanov společností, aby nebylo možno zneužít vybraných peněz k soukromým účelům. Dílny v Hostivaři na kalibraci vodoměrů připadnou Praze. Ve stanovách bude nařízeno používat při výběru dodavatelů zákona o veř. zakázkách, nebude umožněno zakládání dceřinných společností na Bahamách atd. Prostě co pražská obec od svých obyvatel vybere, to půjde pod přísnou kontrolou do zásobování města vodou a do souvisejících investic. Nic nezmizí v cizině.

To však udělat nešlo neb na Ministerstvu financí vládl ministr - Ing. Ivo Svoboda...

Po změně ministra jsem tedy ve smyslu předchozího jednání s tehdejším místopředsedou vlády Miloše Zemana ing. Pavlem Mertlíkem podal 10.9.1999 na MF ČR tyto předjednané návrhy. Bylo tam dokonce napsáno a dokladováno, že došlo i porušení zákona o privatizaci a nebylo umožněno vypracování konkurenčního privatizačního projektu. Dne 18.1.2000 - tedy po 3 měsících - místo po zákonné lhůtě 30 dní - obdržel jsem odpověď od 1. náměstka ministra - ing. J. Mládka /ten náměstkoval a privatizoval už s proslulým ministrem ing. Vladimírem Dlouhým.../.

Odpověď zněla: „Nic se nezmění, dvě zbytečné společnosti zůstanou, Praha 51% nedostane, dílny na kalibraci vodoměrů dostane privatizátor - se všemi důsledky pro odběratele (!!!). Stanovy společností se nezmění“. Vše má vyřešit tajná smlouva mezi oběma vodárenskými společnostmi - tajná ve smyslu obchodního tajemství dle obchodního zákoníku. Vzhledem k úrovni dokumentů privatizace - jim jistě podobná, která vývozu peněz nezabrání. Zastupitelstvo ji schvalovat nesmělo - na veřejnost se nedostala, podepisoval ji za obě společnosti náměstek Švec, když byl v obou předsedou!!!

Potrestán za porušování zákonů nebude nikdo. Za privatizační projekt prý může zastupitelstvo. O tom, že byl porušen privatizační zákon, ani zmínka. Že o privatizaci rozhoduje dle zákona nakonec a pouze ministerstvo, které jej může zamítnout nebo měnit, opět - právě dle sloganu - čistá ruka, taky ani zmínka. Když však na můj návrh zastupitelstvo, přes odpor náměstka Švece, požádalo o 51% akcií pro Prahu - tak v tomto případě tedy zastupitelstvo, které za všechno může, najednou o ničem nerozhoduje. Že by měla vzniknout na popud - čistých rukou - veřejně prospěšná společnost, která by spravovala pod kontrolou zastupitelstva vodu, tok peněz a investice - to taky nepřipadá v úvahu. Abyste se nepletli - dopis byl stejný jako v minulých letech za vlády ODS. Neodpovídal na 90% otázek, ale zase, s obvyklou arogancí, jen na to, co se mu hodilo - tedy v žádném případě ne na body 1 - 8.

Prostě, někdo se chce těch miliard za vodu zmocnit a obyvatelé to zaplatí - místo, aby privatizace - což je její hlavní účel, cenu snižovala - tak ji pěkně, ve prospěch cizích kapes, zvedne. Takže, nejen Dr. Jaroslav Bašta si svou akcí „ČISTÉ RUCE“ příliš ruce neočistil - ostatní taky ne. Zapomeňte - odejděte.

 

Aleš Moravec

Roosveltova 5

16000 PRAHA

tel.: (02) 311 82 63, 614 362 42,

e-mail: alesmor@post.cz

 

Vodní zdroje 71-92

Zakl. člen KANu 68

Privatizační komisař 91-94

Člen Zastup.Hl.m.Prahy 94-98.

 

P.S.: Dopisy ministrů, primátora, náměstku, FNM, vodáren, stanov společností, jmenovací dekrety Fondu, usnesení ZHMP, obchodní rejstříky atd. jsou uloženy v notářské úschově.