Za čtyřmi tzv. severočeskými sponzory ODS

stojí podle policie zřejmě Ivo Dubš

 

Policie České republiky šetří, zda za čtyřmi tzv. severočeskými sponzory Občanské demokratické strany Jiřím Ovským, Václavem Vimmerem, Jiřím Králíčkem a Miloslavem Schejbalem stojí Ivo Dubš. Pro list Faktum to uvedl policista, který se podílí na operativním vyšetřování případu.

Brněnský podnikatel Dubš vlastní významný podíl v akciové společnosti R.F.G., která drží padesát procent akcií firmy Moravia Steel; ta ovládá Třinecké železárny. Policie se o roli Dubše v případu, v němž šetří podezření z korupce při privatizaci Třineckých železáren, zajímá již několik let, v poslední době však získala podle policisty seznámeného s vyšetřováním nové poznatky. Sám Ivo Dubš přitom dosud zůstával mimo jakoukoli publicitu týkající se aféry s falešnými sponzory ODS.

Dubš je bývalým vedoucím pracovníkem Kovošrotu Brno, v současnosti mu podle Lidových novin patří desítky hutních, železářských a obchodních firem. Lidové noviny jej zahrnuly mezi padesát nejbohatších osob v České republice.

Nové poznatky vedou policii k závěrům, že v případu s falešnými sponzory ODS nejde o dary v celkové výši 15 milionů korun, tedy o prvních 7,5 milionu poskytnutých podle jeho doznání Milanem Šrejbrem, jež ODS skryla pod neexistují osoby Bacse a Sinhu, a druhých 7,5 milionu poskytnutých bývalou zaměstnankyní Silas Group Jarmilou Mlejnkovou, nýbrž o dary v celkové výši 22,5 milionu. Třetích 7,5 milionu totiž ODS v souhrnu poskytla čtveřice údajným podnikatelů ze severních Čech - Ovský, Vimmer, Králíček a Schejbal.

Mlejnková tvrdí, že peníze pro ODS dostala od „Pepy z Honkongu“, o němž prý nic neví. Ovský, jenž je a vždy byl podle svých nejbližších příbuzných nemajetný, uvádí, že peníze vydělal obchodem s cennými papíry. Vimmer, Králíček a Schejbal, kteří jsou nemajetní podobně jako Ovský, se odpovědím na otázku, kdo jim poskytl peníze, které předali ODS, vyhýbají. Policie již dlouho nepochybuje o tom, že v jejich případě se jedná o pouhé „bílé koně“. V současnosti policie šetří, zda za čtveřicí mladých nemajetných mužů ze severních Čech stojí jeden z padesátky nejbohatších a přitom nejméně známých Čechů, Ivo Dubš.

Podezření potvrzuje skutečnost, že společnost Moravia Steel měla v době, kdy se jí přímým prodejem podařilo získat Třinecké železárny, tři významné společníky: Milana Šrejbra, který se k poskytnutí daru ve výši 7,5 milionu přiznal. Dále firmu Silas Group, jejíž zaměstnankyně Jarmila Mlejnková předala ODS dalších 7,5 milionu od „Pepy z Honkongu“. Třetím společníkem Moravia Steel je právě Ivo Dubšem ovládaná společnost R.F.G., respektive další jím řízená společnost Demonta. Ivo Dubš zůstává ukryt veřejnému zájmu a na rozdíl od Šrejbra či Mlejnkové nebyl pozván ani coby svědek k soudu s bývalým výkonným místopředsedou Liborem Novákem, který byl obžalován za krácení daně právě v souvislosti s dary od Šrejbra, Mlejnkové a od čtveřice mladých mužů.

Podle důvěrných informací z policie se vše zdá být jasné: Moravia Steel měla tři významné společníky usilující o privatizaci Třineckých železáren a každý z nich poskytl 7,5 milionu korun „čistých“ peněz do pokladny ODS. A každý z nich se snažil svoji identitu utajit, na čemž měla zájem především ODS. Peníze od Šrejbera byly skryty za Bacse a Sinhu, od Silas Group za Mlejnkovou a od Dubše za čtveřici mladíků. Otázkou je, zda se tyto údaje podaří někdy policii prokázat a soudu vyvodit důsledky.
Okolnosti, za nichž byly privatizovány Třinecké železárny, budí pochybnosti již od roku 1995, kdy výběrové řízení na prodej 50,92 procenta akcií proběhlo. Spojitost mezi dary, které od Šrejbra a spol. obdržela ODS, a privatizací Třineckých železáren, které Šrejber a spol. ve výběrovém řízení získali, zatím všichni zainteresovaní popírali.

 

 

Zpracoval

Jindřich Wolff

FAKTUM

 

Napište nám svůj názor!

redakce@faktum.cz