Hospodářské recese

a centrální bankovnictví

 

Vznik centrálního

bankovnictví

„Přestože původní důvody zakládání centrálních bank nejsou právě ekonomicky podložené, pozdější vývoj vedl k ospravedlnění existence těchto bank i k narůstání jejich významu v řídící hierarchii každé vyspělé ekonomiky,“ uvádí ekonom Zbyněk Revenda v jedné ze svých studií. Je to poněkud rozporuplné tvrzení, neboť deklarovaným cílem činnosti a vůbec samotné existence každé centrální banky je péče o cenovou (resp. u nás zatím měnovou) stabilitu a stabilitu bankovního sektoru, což jsou ekonomické důvody. A ekonomické subjekty se mají řídit samy, na základě cenových signálů – tedy tržně, nikoliv být řízený jakousi „řídicí hierarchií“, neboť to je socialistická idea, která se neosvědčila. Podíváme-li se však do historie, ukazuje se, že oněch vyhlašovaných cílů se žádné centrální bance nedařilo a nedaří dosáhnout. Tento neúspěch je natolik systematický, že stojí za to hledat skutečné, nikoliv deklarované důvody vzniku centrálních bank.

 

Tak například Bank of England získala v roce 1694 (mírně omezený) monopol na emisi bankovek proto, že za to zaplatila vládě a nikoliv proto, že by to bylo k obecnému prospěchu uživatelů tohoto směnného ekvivalentu. „S tím je spojen souhlas, že tyto banky budou dodávat vládě peníze kdykoli, v situacích náhlého nebezpečí, kdy bude nutné postřílet větší množství lidí,“ konstatuje americký právník a ekonom Lysander Spooner. „To je výstižný popis důvodu zakládání centrálních bank, kterým samozřejmě nebyla proklamovaná snaha o zajištění stability bankovního sektoru, ale potřeba financování výbojných válek,“ dodává Josef Šíma, český liberální ekonom.

 

„V úsilí vnutit lidem špatné peníze se vlády samozřejmě nevyhýbaly ani těm nejkrutějším opatřením. …Dvacet let v okovech a v některých případech i smrt, to byly tresty za odmítnutí francouzských asignátů. Rané anglické právo trestalo odmítnutí akceptovat vládní peníze jako crimen lese majestatis. V dobách americké revoluce bylo odmítnutí kontinentálních bankovek trestáno jako akt nepřátelství a v některých případech mohlo znamenat zánik dluhu,“ doplňuje naše poznání vládních praktik F. A. von Hayek. V uvedeném kontextu je zřejmé, že na první pohled nevinná věta ze zákona o České narodní bance (ČNB): „Platné bankovky a mince vydané ČNB jsou zákonnými penězi ve své nominální hodnotě při všech platbách na území České republiky,“ může mít pro liberálně smýšlející občany docela tragické dopady.

O teoretické shrnutí dané problematiky se pokusil Jan Havel ve své diplomové práci Svobodné bankovnictví (je k dispozici na internetových stránkách Liberálního institutu): „Centrální banky nejsou produktem spontánního vývoje. Bylo by totiž nesmyslné domnívat se, že tomu tak bylo. Nikdo nebude preferovat situaci, kdy nesmí odmítnout státem vydanou bankovku, před situací, kdy ji odmítnout smí. Nikdo nebude preferovat situaci, kdy nesmí používat alternativní bankovku, před situací, kdy tuto alternativu má. Pokud někdo tvrdí, že systém svobodného bankovnictví byl kvůli své neefektivnosti a nestabilitě nahrazen systémem centrálního bankovnictví, buď záměrně lže nebo si není vědom ekonomických souvislostí.“

 

Jak vznikají hospodářské recese a krize

V době zlatého standardu, kdy vládla představa, že jeho udržení je věcí národní prestiže, zatímco odstoupení od něj by bylo potupou, nastalo relativně dlouhé období (cca 200 let), v průběhu kterého došlo k rozvoji moderní průmyslové společnosti. Tato společnost ale trpěla periodickými krizemi s vlnami nezaměstnanosti. Jejich příčinou bylo podle výsledků studia ekonomických historiků a teoretiků zejména to, že banky, které vydaly příslib pevného výměnného poměru mezi zlatem a všeobecným ekvivalentem – bankovkami, resp. šekovatelnými účty, jež vedly svým klientům, nebyly dříve či později schopné v systému částečných, frakčních rezerv tento příslib dodržet. Tento vývoj je totiž neodstranitelným defektem systému frakčních rezerv. Banky při snaze o výměnu bankovních peněz za zlato, které začali časem požadovat klienti, znehodnotily část uskutečněných investic, neboť se tyto zdroje snažily urychleně přeměnit ve zlato, aby odvrátily svůj krach. Další investice se po změnách směnných poměrů a vyměňovaných množství komodit, které způsobilo znehodnocení bankovních peněz vůči zlatu a návrat uživatelů ke zlatu, ukázaly jako neproduktivní, neužitečné a zbytečné.

 

„Když vlády přibližně ve dvacátých letech tohoto století pochopily, že směnitelnost ve zlato je pouhou metodou řízení množství peněz, které je reálným faktorem ovlivňujícím jejich hodnotu, začaly se proti tomuto disciplinujícímu faktoru aktivně bránit, a peníze se staly, více než kdykoliv předtím, hříčkou v rukou politiků,“ konstatuje Hayek. Nepřekvapí proto, že například po 1. světové válce se mezi prostými lidmi v Rakousku stalo jméno „Schumpeter“ téměř nadávkou. Tento ekonom totiž během svého krátkého působení ve funkci ministra financí podepsal nařízení, které bylo pouhým vyjádřením nezpochybnitelně platného práva, že dluhy denominované v korunách z dob, kdy její hodnota byla vyšší, mohou být splaceny ve znehodnocených korunách, jejichž cena poklesla na jednu patnáctitisícinu původní hodnoty. U nás naštěstí v té době úřadoval Alois Rašín, který peníze okolkoval a „dovoz inflace“ nedopustil. Československá republika se díky tomu mohla stát na určitou, bohužel vinou zrady spojenců pouze velmi krátkou dobu 20 let, oázou demokracie a prosperity uprostřed totalitou zmítané Evropy. Je docela zajímavé, že ministr Rašín uvažoval o blahodárném vlivu konkurence, kterému by byla vystavena tehdejší centrální banka – Národní banka Československá. Ta měla právní formu akciové společnosti se zvláštním režimem, přičemž pravidla zlatého krytí a normy devizové vázanosti byly v působnosti Národního shromáždění, resp. vlády. Možná ještě zajímavější je ta skutečnost, že centralizace bankovnictví byla jedním ze stěžejních požadavků Komunistického manifestu Karla Marxe a spol.

 

 

Zavedením státních peněz, které již nejsou dále navázány na zlato (v sedmdesátých letech 20. století z důvodu inflačního financování vietnamské války, přeťal poslední spojení mezi dolarem a zlatem i americký prezident Richard Nixon) a ani na žádnou jinou komoditu, je umožněno pružně měnit jejich množství a někdy i směnný kurz pouze na základě arbitrárního rozhodnutí příslušných úředníků. Systém frakčních rezerv ale zůstal při používání tzv. bankovních peněz komerčními bankami – tj. šekovatelných účtů a úvěrových peněz, nadále v platnosti. Banky a jejich vstup do odvětví se staly předmětem tuhé regulace a licencování z důvodu omezení jejich úvěrové expanze a snížení „systémového rizika“ celého bankovního sektoru. Zároveň mohou centrální banky vypuštěním „zaručené zprávy“ o problémech s likviditou významně ohrozit, resp. zničit jakoukoliv komerční banku. Aktuální dění okolo Investiční a poštovní banky (IPB) může být názorným příkladem platnosti této teoretické úvahy.

 

„Centrálním bankám se po určitý čas dařilo svými zásahy zmírnit recese. Na druhé straně se však snížila míra hospodářského růstu a zvýšilo se riziko budoucího vývoje. Vývoj se začal vyznačovat podstatně vyšší nepředvídatelností, která se projevuje zejména při investování. Investice se stávají rizikovější a čím dál častěji dochází k nesprávným odhadům budoucího vývoje a k promrhávání prostředků vložených do investic,“ konstatuje J. Holec. Řešení ekonomové, historií poučení právníci a političtí filozofové spatřují v označení systému frakčních rezerv při současném slibu pevného směnného poměru mezi bankovními a rezervními státními penězi jako podvodu, v jeho zrušení a následně i v zrušení všech regulací, které odporují principům svobodné hospodařské soutěže.

 

Jak se produktivně vymanit ze současného nestabilního stavu

Základním legislativním předpokladem pro vznik stabilního a pro občany bezpečného systému svobodného bankovnictví je přijetí známého Hayekova ústavního dodatku ve znění: Parlament nevydá žádný zákon omezující komukoli právo držet, kupovat, prodávat nebo půjčovat jakýkoliv druh peněz, který si zvolí, uzavírat v něm smlouvy nebo vynucovat si jejich plnění, kalkulovat či vést v něm své účty. Následovat by potom mohlo rozdělení a zprivatizování centrální banky, zřejmě již vyzkoušenou a osvědčenou formou kupónové privatizace, samozřejmě při poněkud lepší ochraně práv akcionářů, než tomu z důvodu legislativních nedodělků a nefunkčních zpětných vazeb bylo v předchozích dvou privatizačních vlnách. Vzniknou tak soukromé emisní instituce, jejichž akcionáři se stanou dle svého uvážení jednotliví občané. Tyto instituce mohou mít v podstatě tři varianty své emisní politiky:

- vydat konstantní, uzavřené množství oběživa

- množství oběživa pružně měnit tak, aby byla zajištěna konstantní hodnota měny vůči předem vyhlášenému koši komodit

- množství oběživa pružně měnit tak, aby se hodnota měny pozvolna snižovala vůči předem vyhlášenému koši komodit.

 

Se zlatým krytím těchto nových nestátních měn nelze v našem případě počítat, neboť valnou část zlatých rezerv, z důvodu údajných vysokých nákladů na jejich deponování, bankovní rada ČNB již před časem prodala. To by však nemělo příliš vadit, neboť disciplinujícím a stabilizačním prvkem je v tomto systému konkurence. Zároveň je tento systém otevřený a umožňuje, aby se do něj zapojil každý, kdo o to projeví kvalifikovaný zájem tím, že vloží adekvátní část bilance centrální banky do svobodně zvolené instituce.

 

V případě našeho vstupu do Evropské měnové unie (EMU) v čele s Evropskou centrální bankou (ECB) je třeba vzít do úvahy určitá rizika, která hrozí národnímu hodpodářství, pokud mezitím neopustíme kontraproduktivní systém centrálního bankovnictví. Tak například podle názoru Kateřiny Šmídkové, členky sboru poradců České národní banky (ČNB), může při předčasném vstupu dojít k nadměrné zátěži reálné ekonomiky, neboť kurs měny přestane plnit roli nárazníku a nevstřebá vnější cenové ani objemové šoky. Další riziko spatřuje v tom, že úrokové sazby a kurz budou ovliňovány ústřední centrální bankou s ohledem na situaci celé zóny a nebudou moci řešit domácí problémy. Přínos přitom nebude ani v dlouhodobém horizontu pro českou ekonomiku nijak výrazný, protože koruna není nekvalitní měna, která by vykazovala sklon k hyperinflačním epizodám.

 

Mojmír Hampl, působící v ČNB jako analytik, považuje celý projekt evropské měnové unie za pouhý předstupeň ke společné daňové politice. Jinak se celá „měnová politika ocitne v pasti.“ Zároveň ostře kritizuje povážlivou míru nedemokratičnosti v rozhodování vrcholných evropských institucí: „Rady ministrů vydávají stohy nařízení a direktiv, které předkládají bez mrknutí oka Evropské komisi k realizaci. Evropský parlament, který by v klasickém rozdělení moci měl být protiváhou vlády (Evropské komise), je přitom jen bezvýznamným a drahým řečništěm bez jakýchkoliv pravomocí. Ani soudní moc nestojí na pevných nohou. …Cesta do Evropy, ve smyslu zvýšení naší životní úrovně, nemusí paradoxně vůbec vést přes Evropskou unii (EU),“ uzavírá svou úvahu.

 

 

Závěr

 

Na liberální a dobře odůvodněné potřebě otevřít plnohodnotné konkurenci také tržní segment emise peněz, se ani naším případným vstupem do EMU nic nezmění. Toto úsilí v rámci EU však může, ze shora naznačených důvodů, být mnohem složitější a časově náročnější, než úsilí o implementaci Hayekova ústavního dodatku a dosažení všech pozitivních efektů v rámci národního státu.

 

Milan Rokytka