Podvody s drahými kameny

v českých bankách: „Akce Šutr“

 

Odborníci z policejních kruhů odhadují, že přibližně 10 českých bank poskytlo úvěry na zástavy drahými kameny ve výši 20 až 30 miliard korun, vše s nejveětší pravděpodobností v režii KGB, přičemž skutečná hodnota kamenů byla někdy až stokrát nižší. Dodnes žádná z bank údajně v zájmu svých klientů nezveřejnila, kolik drahých kamenů má ve svých sejfech a jaké úvěry a komu na ně poskytla. V IPB to byli pánové Tesař a Jurečka, kteří v roce 95 banku zbavili kamenů přibližně za 600 milionů. Z kupních smluv, pod nimiž jsou podepsáni, vyplývá, že kameny prostřednictvím akciové společnosti SIB prodali Shadow Agency (Stínová Agentura), zastoupené slečnou Marcelou Dobiášovou.

Je vůbec možné, aby si prodavačka z bufetu, která bydlí ve sklepním bytě, koupila drahé kameny za 600 milionů korun? Investiční a Poštovní banka před 2 lety poskytla téměř miliardový úvěr. Komu ho poskytla, tají. Že by další sponzoring „našich“ politiků nebo přímo domovské KGB? Jako záruku přitom přijala drahokamy za pouhých 20 milionů. Miliardu ovšem ten „někdo“ nikdy nesplatil. Aby banka tento ztrátový obchod napravila, hledala člověka, který by za slušnou cenu koupil zastavené drahokamy. A našla. Prodavačku v bufetu, Marcelu Dobiášovou, která měla od banky drahokamy koupit za 600 milionů. Kde na to vzala peníze?

Představte si, že máte malou firmu. Přesto už po měsíci máte k dispozici
přes půl miliardy. S jejich zdaněním si nemusíte dělat problémy. Stejně se
vás na daně nikdo nebude ptát. A tak za půl miliardy koupíte zboží v hodnotě pár set tisíc. Zdá se vám to celé absolutně nemožné???
Ale přesně tak to udělala paní Marcela Dobiášová z Liberce…

 

Část rozhovoru z reportáže Jany Lorencové se slečnou Dobiášovou přetiskujeme v původním znění:

 

„Vy jste podepsaná pod tím, že jste koupila za 600 milionů, od IPB kameny, které neměly evidentně takovou hodnotu?
Marcela Dobiášová, jednatelka Shadow Agency (Stínová Agentura):
Ano.

 

Existují dokumenty, kde jsou vaše podpisy, razítka vaší agentury Shadow Agency. Nezajímají vás ty doklady, jestli jsou ty podpisy vaše? Já mám samozřejmě i to, jak jste kupovala kameny IPB, a to je pravda, že od IPB jste kupovala? Já mám ty kopie smluv i z IPB i s tou firmou, která je od vás měla za 20 milionů koupit. Chcete, abychom je vám ukázali?

Marcela Dobiášová:

Heleďte, já jako nechci se s tím zabývat vůbec. Nic takovýho jsem neudělala, neprodala.

 

Mít 600 milionů na to, abych koupila kameny, které mají hodnotu pár set tisíc, což jako ve vašem případě se stalo evidentně. To muselo mít asi
nějaký důvod. Dostala jste na to půjčku z banky?

Marcela Dobiášová: Ne.

 

Čili to jste jen tak sáhla do peněženky a zaplatila přes půl miliardy?

Marcela Dobiášová:

Myslím si, že je to můj problém. S dovolením. Takže bez komentáře. Nezlobte se.

 

Takže vás ani nezajímá, jestli ty smlouvy jsou pravé?

Marcela Dobiášová:

Já jsem nic neprodala.

 

Vy jste potom prodala dál ty kameny, že? Ty stály nějak kolem 600 milionů.

Marcela Dobiášová:

Já jsem nic neprodala.

 

Ne? A co ta firma v Brně CAAC?

Marcela Dobiášová:

Neznám.

 

Vy jste měla údajně ty kameny prostřednictvím pana doktora Vavřince Popince
ze Semil.

Marcela Dobiášová:

Nic takovýho se nestalo.

V rozporu s tvrzením slečny Dobiášové je znění kupní smlouvy, kterou se podařilo získat. Podle ní byly nakonec kameny, za které zaplatila Marcela Dobiášová přes půl miliardy, prodány firmě CAAC Leasing zastupované Konstantinem Doukakisem, a to přímo za neuvěřitelných 20 milionů. Jak už je to v českých zemích zvykem, firma zmizela.

 

Vladimír Palíček, ředitel SVUM Praha a.s. divize Brno:

Tato firma odešla, aniž by řekla cokoliv, aniž by řekla na shledanou. Zůstala nám dlužna samozřejmě za pronájem, za energie. Tato firma byla zastupovaná panem Konstantinem Doukakisem a byl to člověk, kterému patřil svět. Podíval se z okna, podíval se na Brno Lesnou a když jsem říkal, že jsou tam prostory nádherné, on říkal: To nám všechno patří, to je všechno naše.

Slyšel jste někdy o tom, že by pan Konstantinos Doukakis, případně firma CAAC Leasing obchodovali s drahými kameny?

Vladimír Palíček:

Slyšel. Chlubil se, že převáděl za miliardy poklady a kameny, ale i když se mnou hovoří o miliardách, tak mu nedám ani dvacetikorunu.

VÝPIS Z OBCHODNÍHO REJSTŘÍKU:

Název firmy        IČO                   Založena Ulice                            PSČ                     Zam.         Jmění

CA-Leasing Praha s.r.o. 62581538 13.11.1998 Vinohradská 938/37 10120-PRAHA 2       49         100 000

CA-Leasing EURO, s.r.o. 49617044 22.06.1993 Vinohradská 37/938 10120-PRAHA 2      0             0

CA-Leasing GmbH         ???          09.11.1998 1040- Vídeň                                      0             0

CA-Leasing OVUS s.r.o. 25714538 30.11.1998 Vinohradská 37/938 12000-PRAHA 2      0               0

CA-MANAGEMENT s.r.o. 25654349 23.03.1998 Revoluční 30/1502 11000-PRAHA 1      0             0

CAAC s.r.o.                 48909084 24.07.1998 Šumavská 31         61254-BRNO      19           0

Zdá se, že závěr celé akce byl spuštěn už v roce 1998.

 

Znalec Turnovec

Jak je ale možné, že si tento obchod do té doby údajně nemajetná slečna Dobiášová mohla vůbec dovolit. Vždyť z obchodního rejstříku vyplývá, že v té době nebyla schopna zaplatit ani celý 100tisícový vklad do své firmy. A navíc musela vědět, že kameny mají hodnotu sotva zlomku částky, kterou za ně platí. Ze smluv, jejíž kopie se nám podařilo získat, vyplývá, že původní znalecký posudek téměř na třičtvrtě miliardy vyhotovil doktor Turnovec. O pár let později, v roce 99, na tytéž kameny připravil posudek opět on. Jenomže tentokrát na sumu desetkrát nižší.

Ivan Turnovec, soudní znalec z oboru drahých kovů a kamenů: ( poz. NN bývalý předseda ODA v Turnově) Tento posudek si určitě pamatujete?

 

Ivan Turnovec

To je ze kdy?

 

To je rok 99.

Turnovec:

Čili to je nějaká firma, já si nepamatuji, jak se jmenujou, ale k tomu mám nějaký podklady, to bych mohl najít, ale museli bysme se domluvit. To vám neudělám z hlavy při nejlepší vůli.

Když vám řeknu firmu, vzpomenete si? Shadow Agency?

 

Turnovec: To vám nepovím, protože to myslím bylo nějaký jméno, nějakej Procházka.
Z České Lípy?

Turnovec:

Z Český Lípy.

V České Lípě existuje několik podnikatelů tohoto jména, avšak žádný podle výpisu z podnikového rejstříku neobchoduje s drahými kameny. Zjistili jsme ale, že od roku 95 do roku 99 byly kameny uloženy ve schránce České spořitelny v České Lípě. A máme k dispozici prohlášení, podle něhož už loni v říjnu byl připraven prodej kamenů opět vybavených posudkem doktora Turnovce. Tentokrát na 100 milionů a doktor Turnovec se přitom vůbec nepřesvědčil, zda ten, kdo mu kameny předložil, je vůbec jejich vlastníkem.

 

Turnovec:

Soudní znalec z oboru drahých kovů a kamenů:

Když si u mě někdo něco objednal, tak já předpokládám, že by měl být vlastníkem.

 

Tam byl jenom jeden člověk, žádný další lidé kolem něho? Třeba paní Dobiášová.

Turnovec:

To vám opravdu nepovím. Jméno Dobiášová mi něco říká. Ale to si pamatuju. Ten Procházka jo, protože to byl takovej příliš velkej suverén, čili pamatuju. Mám dojem, že to bylo něco takovýho, že něco si tam o nich povídali, něco o tom, že to byl výkup pohledávek. Tak se tomu říká.

 

Člen týmu „Šutr“

zavražděn

Jiří Wronczek: bývalý policista, člen vyšetřovacího týmu „Šutr“:

Těžce se prokazovala subjektivní stránka, vůbec úmysl, jak prokázat znalci, že věděl, kdy jsme měli zrušený paragraf 136 - nedbalost už nikde
neexistuje, vždycky se musí prokazovat úmysl a znalec, který třeba zapříčiní miliardové ztráty, nakonec řekne: Sorry, spletl jsem se. A co můžete udělat? Maximálně mu vezmete razítko a myslím si, že v případě pana znalce, který kameny hodnotil, se nestalo ani toto.

V kavárně v centru Teplic v Čechách se uskutečnila před měsícem schůzka s bývalým členem vyšetřovacího týmu JUDr. Popovičem. Ten shromažďoval důkazy o nelegálních obchodech s kameny i o lidech do nich
zapojených. Doktor Popovič přislíbil, že zváží svoje vystoupení na kameru v televizní reportáži. Několik hodin před tím, než štáb na natáčení do Teplic
dorazil, měl pohřeb. V tratolišti krve byl nalezen na prahu svého bytu a po týdnu v bezvědomí zemřel !!!

Jiří Wronczek:

Bývalý kolega Popovič se teda tomu případu věnoval, seč mu síly stačily, ale mnohdy se naráží na určité nepochopení, tak vlastně se potom bojuje
proti dvěma větrným mlýnům. Jeden je na pracovišti a druhý je ten, proti kterému vedeme trestní řízení.

Po roce existence byl tým Šutr rozpuštěn!!! Policisté však zjistili, že banky poskytují další velmi vysoké úvěry, tentokrát na bezcenné pozemky a nemovitosti. A za tyto peníze jsou pak z bank kameny vykupovány!!!

Jiří Wronczek:

Ty prostředky byly zase získaný na nákup těchto kamenů z dalšího úvěru, který banka poskytla a vlastně výměnou za tyto kameny získala některé jiné nemovitosti tedy jako zástavy.

 

Obchody s drahými kameny už pravděpodobně nikdo nedošetří. Potrestáni dodnes nebyli ani majitelé firmy Ikona, která je ve velkém nelegálně dovážela podle všeho z Ruska. Potrestáni nebyli ani úředníci bank, kteří poskytovali úvěry, ani znalci, kteří obchodům dávali punc legálnosti.

 

Podle reportáže Jany Lorencové zpracoval

František Červenka, místopředseda Pravého Bloku a lídr kandidátky Pravého Bloku do Středočeského kraje

e-mail:

post. bohemia@seznam.cz