——Original Message——-
From: Frank Baychek

[mailto:transworld@one.net.au]

Sent: Thursday, June 15,

2000 10:27 AM

To: petr cibulka

Cc: suchanekj@seznam.cz

Subject:

POUCENI Z DEJIN.

Ve Spojenych Statech zemrel nedavno ve veku 90 let ustavni akademik Herbert Wechsler. Tento americky pravnik pomohl formulovat a zajistit zurnalistum a obcanum nezadatelne pravo na kritiku verejnych cinitelu.

V roce 1964 The New York Times podal odvolani k nejvyssimu soudu proti pokute 500.000 dolaru uvalenou soudy ve state Alabama za udajne falesne obvineni policie ve meste Montgomery. Policejni komisar plukovnik L.B.Sulivan v zalobe tvrdil, ze jeho dobre jmeno bylo clankem poskozeno.

Wechsler prekvapil soud tim ze se neodvolal na ustavu Spojenych Statu zarucujici svobodu projevu, nybrz citoval davno zapomenuty zakon proti povstani („Sedition law“) z roku 1798.

 

Ve snaze umlcet kritiky, president John Adams timto drakonickym zakonem kriminalizoval „falesnou, skandalni a zlobnou“ kritiku vlady, uradu a verejnych cinitelu Spojenych Statu. Deset redaktoru a jeden kongresman byli pokutovani a uvezneni. Konstitucni znalec te doby James Madison a rada dalsich ostre napadli tento pokus o umlceni kritiky. Zakon vyvolal vseobecne poboureni a odpor obcanu. Nasledkem toho se rozpadla Federalisticka strana presidenta Adamse. Jefferson vyhral presidentske volby a platnost zakona omezena trvanim na tri roky vyprsela v roce 1801.

Jednomyslnym rozsudkem Nejvyssi Soud Spojenych Statu uznal odvolani New York Times. Soudce William Brennan poznamenal, ..“ sedicni zakon 1798 nebyl sice behem jeho kratkeho trvani posouzen Nejvyssim soudem, ale soudem historie byl zavrzen jako spatny a protiustavni. Logika tohoto rozsudku, jak Wechsler predpokladal, automaticky legitimovala svobodu kritiky verejnych cinitelu, ktera nebyla prokazatelne falesna, skandalizujici a ve zlem umyslu. Jak soudce Brennan prohlasil ... „moznost ze obcan ktery kritisuje bez zleho umyslu vladu a verejne cinitele bude trestan pro jeho kritiku, ohrozuje same koreny ustavniho zaruceni svobody projevu.“

A tak za poslednich 36 let vladni cinitele v USA, zalujici pro napadeni slovem, musi tez prokazat zly umysl kritika.

Wechsler prednasel 45 let pravo na Columbijske Universite. V roce 1945 byl hlavnim poradcem americkych soudcu u mezinarodniho soudu v Norimberku.

 

Politici Ceske Republiky, kteri drtivou vetsinou odhlasovali „ Zakon na ochranu osobnich udaju“, se zrejme nepoucili z osudu podobneho zakona z roku 1798 ve Spojenych Statech a jeho katastrofalnich nasledku pro Federalistickou stranu a presidenta Adamse. Bude-li cesky zakon pouzit na pokutovani a zalarovani kritiku vladnouci „levo-prave parlamentarni koalice“ je zde jiskra nadeje, ze cestna a zlociny komunisticke minulosti nezatizena vetsina ceskeho naroda se probudi a posle proradne politiky poslednich deseti let tam, kam patri - na smetiste dejin.

 

Frantisek Bejcek, Australie