Ivan Langer koupil dům za 2,5 milionu

zastavil ho za 5 milionů

a pronajímá v něm kancelář

správci majetku obchodníka s LTO

obviněného z objednání dvou vražd


Za dva a půl milionu korun se stal místopředseda Poslanecké sněmovny a místopředseda ODS Ivan Langer jediným majitelem domu v centru Olomouce. O čtyři měsíce později přijala tentýž dům banka do zástavy za úvěr ve výši 5 milionů korun. Nebytové prostory v domě pak Langer pronajímá nejbližšímu spolupracovníkovi šumperského podnikatele Vratislava Kutala, obviněného z iniciování dvou vražd.

 

Pozemek a na něm stojící dům číslo 25/504 v olomoucké ulici 8. května koupil Ivan Langer v dubnu 1999. V srpnu 1999 uzavřel Langer smlouvu o zřízení zástavního práva na tyto nemovistosti pro Bank Austria Creditanstalt, a to za úvěr ve výši dvojnásobku ceny, kterou čtyři měsíce předtím zaplatil, tj. 5.000.000 korun.

 

Se žádostí o vysvětlení se internetový magazín FAKTUM obrátil na tiskovou mluvčí Bank Austria Creditanstalt Czech Republic, a. s, Janu Jankovcovou. Dotaz zněl anonymně: „Jak dojde k tomu, že BA/CA půjčí občanovi 5 mil. Kč, přičemž jako zástavu přijme občanovu nemovitost, kterou tento občan zakoupil 4 měsíce před tím za cenu 2,5 mil. Kč? Jedná se o skutečný případ, úvěr byl dán v srpnu 1999 občanovi z Olomouce.“

Přišla tato odpověď: „Protože chybí přesná identifikace obchodního případu, můžeme se pouze dohadovat, co by nás v takovém případě vedlo k poskytnutí úvěru (pátrali jsme v naší evidenci, ale nepodařilo se nám dle Vaší identifikace takový případ mezi poskytnutými úvěry u nás najít). Jediný možný případ by byl ten, že klient koupí starší nemovitost za 2,5 mil. Kč a rozhodne se jí zrekonstruovat poměrně nákladným způsobem. Část prostředků může mít ještě vlastních a od banky žádá 5 mil. Kč. Banka (včetně naší) v takovém případě poskytuje ve standardních případech hypoteční úvěr do výše 70 % z hodnoty, kterou bude mít nemovitost po dokončení rekonstrukce (tzv. cena obvyklá budoucí). Tuto hodnotu určuje či koriguje interní odhadce BACA v úseku HYPO na centrále. Obecně platí, že jsme velmi konzervativní, pokud jde o „nákladné“ rodinné domy zejména v lokalitách mimo Prahu, kde je prodejnost obtížná. Cenu takového domu odhadujeme hodně pod úroveň „nákladové“ ceny, t.j. za co klient tu nemovitost pořídí (včetně nákladů rekonstrukce). Nezdá se nám, že bychom takový úvěr, který jste popsal, poskytli v lokalitě Olomoucka (v naší evidenci opravdu nic takového není, pokud budeme znát jméno klienta či nějakou jinou upřesňující informaci, můžeme být konkrétnější).“

Magazín FAKTUM reagoval specifikací: „Jde o dům čp. 504 s pozemkem parc. č. 88 v k. ú. Olomouc-Město. Majitelem se stal pan Ivan Langer v dubnu 1999 (za 2,5 mil. Kč), 18. srpna 1999 zřízeno zástavní právo pro BA/CA ve výši 5 mil. Kč.“

01.jpg (104293 bytes)

02.jpg (123424 bytes)

Tisková mluvčí banky odpověděla: „V tomto případě platí naše výše uvedená odpověď.“

Jak vyplývá z výpisu z katastru nemovitostí (zde), Langerův dům leží v památkově chráněném území a využíván má být jak objekt bydlení. Ve skutečnosti jeho části pronajímá Ivan Langer jako nebytové prostory, např. v přízemí sídlí prodejna pro chovatele (viz. následující obr.).

03.jpg (13998 bytes)

Od 1. července 2000 v domě funguje zákaznické středisko pojišťovny Allianz. Právě Ivan Langer přitom navrhl zřízení parlamentní vyšetřovací komise, která prošetřuje okolnosti prodeje IPB, o niž původně usilovala kromě ČSOB také Allianz. Langer několikrát vystoupil na straně kritiků převzetí IPB Československou obchodní bankou, kteří tvrdí, že pro stát by bylo výhodnější prodat IPB pojišťovně Allianz.

Třetím nájemcem nebytových prostor v Langrově olomouckém objektu bydlení je kancelář Daňové poradenství Paclík. Jeho majitel Radomír Paclík bývá označován jako správce majetku šumperského podnikatele Vratislava Kutala, který je již rok vazebně stíhán pro podezření, že si společně s dalším obchodníkem s lehkými topnými oleji ze severu Moravy objednali v roce 1995 vraždu jiného významného obchodníka s LTO. Kutal je navíc podezřelý, že si objednal vraždu novináře zabývajícího se podvody s LTO, a podle policie byl zapojen i do někdejšího výbuchu bomby u olomouckého soudu. Jméno Langrova nájemníka Paclíka figuruje v internetovém obchodním rejstříku (www.justice.cz) v 9 firmách a z toho 8krát společně s Kutalovým.

Bývalý policista Vratislav Kutal ovládá desítky firem, které často vlastní jedna druhou. Řada z nich je přitom spojena se správou města Šumperk - Kutalovi například patří čtyřicetiprocentní podíl ve společnosti, která zásobuje Šumperk pitnou vodou, drží také významný balík akcií šumperské teplárenské firmy a působí v realitní společnosti, která spravuje nemovitosti v majetku města. Radomír Paclík vykonává v Kutalových firmách nejčastěji funkci předsedy dozorčí rady, v jiných zasedá v představenstvu. Celkové základní jmění osmi firem, v nichž vedle sebe figurují jména Vratislava Kutala a Radomíra Paclíka, přesahuje 635 mil. Kč.

Spojitost mezi Ivanem Langrem a vazebně stíhaným Kutalem dokládá fakt, že spolu absolvovali výlet na Kilimandžáro, nejvyšší horu Afriky. Mluvčí občanského sdružení Hnutí za spravedlnost, které vystupuje na Kutalovu obhajobu a prohlašuje ho za nevinného, dokonce uvedl, že Kutal Langrovi výlet na Kilimandžáro zaplatil. Ivan Langer ale toto tvrzení označil za sprostou lež a naprostý výmysl, ovšem přiznal, že byl na Kilimandžáru ve stejnou dobu jako Kutal.

Hnutí za spravedlnost tvrdí, že Kutalovo zatčení hraje do karet významným politikům, které neoficiálně sponzoroval. Kriminalisté, kteří Kutalův případ vyšetřují, však podle náměstka ředitele pražského úřadu vyšetřování Ivana Smékala neobjevili jediný náznak takového pozadí případu. Jsou ale přesvědčeni, že se v případu Kutal a spol. dostali zhruba do středního patra pyramidy mnohamiliardových podvodů s LTO. Dovozci a lidé, kteří mafii kryli, zatím stíháni nejsou, přiznávají policisté.

 

 

Zpracoval Martin Petrášek

 

Napište nám svůj názor!

redakce@faktum.cz